USR-PLUS nu mai vrea domiciliul pe cartea de identitate

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 22 iunie 2021, 17:10 Actualitate | Politic


Dan Barna
Foto: Agerpres
​Dan Barna vrea să-i convingă pe colegii de Coaliție ca eliberarea actului de identitate să nu fie condiţionată de specificarea adresei de domiciliu.

"Un alt element important pe care îl vom discuta la coaliţie şi îl vom propune colegilor noştri este acela de a nu mai avea, cum e situaţia foarte multor state europene, de a nu mai avea domiciliu pe cartea de identitate, de a desface această legătură, cumva artificială, în care identitatea omului este condiţionată de existenţa domiciliului pe cartea de identitate, pentru că asta ar permite şi o participare la vot mult mai flexibilă şi mult mai firească", a declarat marți liderul USR-PLUS.

Barna a menţionat că în marea majoritate a ţărilor domiciliul "nu este o componentă" a identităţii persoanei.

"Asta vrem şi noi, să nu mai fie condiţionată existenţa domiciliului, să nu mai fie pe cartea de identitate, deci elementele definitorii ale identităţii să nu mai cuprindă şi domiciliul. Că poate să aibă şi un efect electoral, asta urmează să vedem în reglementare. Oricum, vor fi tot aşa, liste de oameni care locuiesc... Primăria are domiciliul cetăţenilor. Acelea nu dispar...(...) În momentul în care depui documentele pentru cartea de identitate, să nu mai fie necesară şi acea dovadă a adresei, adresa fiind cea pe care o declari sau cu care eşti înregistrat în celelalte documente ale primăriei, ale autorităţilor locale", a precizat Barna. (Agerpres)








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















15691 vizualizari

  • -36 (78 voturi)    
    Lol (Marţi, 22 iunie 2021, 17:13)

    mitg [utilizator]

    Sa nu mai fie executari silite ale bunurilor, sa nu mai fie posibila ocuparea spatiului locativ pana la pronuntarea instantei samd.

    Numai idei bune.
    • +7 (41 voturi)    
      Trebuie insotita de declararea la Primarie (Marţi, 22 iunie 2021, 18:01)

      SkyS [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Evident ca faptul ca nu o sa mai fie pe CI este doar pentru a inlesni de fapt declararea domiciliului DE FAPT. Acum desi ai lege nimeni nu are chef sa-si schimbe toate actele cand se muta.

      Dar decizia trebuie insotita de obligativitatea declararii noi adrese la gen doua saptamani de la mutare. Te duci frumos cu actul de inchiriere, de proprietate la primarie si nu mai trebuie sa faci nimic altceva.
      • -12 (60 voturi)    
        hei (Marţi, 22 iunie 2021, 18:52)

        john70 [utilizator] i-a raspuns lui SkyS

        Intr-o tzara normala n-ar fi nici o problema sa-ti schimbi actele cand te muti, ar dura cateva minute si dup'aia ai primi cardul prin posta.

        Barna asta e plecat rau cu sorcova. Nicaieri nu exista acte de identitate interne fara adresa (nu vorbim de pasaport).
        • +14 (38 voturi)    
          Nu ai inteles (Marţi, 22 iunie 2021, 19:30)

          JohnR [utilizator] i-a raspuns lui john70

          Vezi ca e o diferenta intre o resedinta si un domiciliu. Eu de exemplu pot avea doar un singur domiciliu insa 5 resedinte. Barna cere retragerea domiciliului. Astfel poti cere cand vrei schimbarea de resedinta asa cum ai mentionat. Adica esti de acord cu Barna si nici macar nu ti-ai dat seama.
          • -6 (14 voturi)    
            mai concret (Miercuri, 23 iunie 2021, 0:55)

            John_Re [utilizator] i-a raspuns lui JohnR

            ce-i aia resedinta?

            in RO.
            • 0 (0 voturi)    
              Iti zis (Joi, 24 iunie 2021, 12:03)

              JohnR [utilizator] i-a raspuns lui John_Re

              O adresa flexibila. Domiciliu e fixa.
        • +11 (23 voturi)    
          John70 (Miercuri, 23 iunie 2021, 6:50)

          adrian_rolland [utilizator] i-a raspuns lui john70

          Bai ce idioti sunt aia din Franta, Anglia, Belgia, Olanda, Spania, etc care nu au trecute pe cartea de identitate adresa.....

          Ar trebui sa le spui asta!
        • +2 (6 voturi)    
          Am inteles (Miercuri, 23 iunie 2021, 14:38)

          bardiCristi [utilizator] i-a raspuns lui john70

          Deci acte noi la masina, la firma, la etc, ca asa vrea mataluta, sa traiasca in tara birocratica inutila pe care distinsul de tine o considera "normala". Ma, nu te doare? Nimic, nimic?
    • +25 (47 voturi)    
      cred ca nu ai citit articolul (Marţi, 22 iunie 2021, 18:15)

      rochiri [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      ce treaba are executarea silita cu adresa din buletin.
      Ce nu poti sa fi executat pe propietati care nu sunt in buletin ?
      • -11 (39 voturi)    
        Este permisa (Marţi, 22 iunie 2021, 19:29)

        mitg [utilizator] i-a raspuns lui rochiri

        Executarea bunurilor mobile de la adresa de domiciliu a debitorului (sau in alte locuri unde se afla bunuri). Fara adresa trecuta pe CI, executarea silita ar fi ingreunata si mai mult decat acum.

        Mai pune mana pe doctrina inainte sa te gandesti la "executari pe proprietati".
        • +21 (27 voturi)    
          Noaptea mintii (Marţi, 22 iunie 2021, 23:28)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui mitg

          Deci 3 persoane cu domiciliul la aceeasi adresa pot fi executate de aceleasi bunuri, chiar daca imobilul si toate bunurile apartin altei persoane, care le inchiriaza?
          Dar daca am 5 case in proprietate si domiciliul pe casa bunicilor, tu o sa te duci sa executi soba de teracota a bunicii? Geniu la doctrina.. ;)
    • +1 (3 voturi)    
      no fix de aia nu l-au executat pe Voiculescu (Miercuri, 23 iunie 2021, 16:01)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Varanul, ca sa nu avem confuzii.
      Deci nu l-au executat fiindca nu avea adresa trecuta in CI?
      Asta vrei sa spui?
    • -5 (5 voturi)    
      Ce faci cu cei care au aceleasi nume si prenume? (Miercuri, 23 iunie 2021, 16:31)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Desi am un nume relativ rar, am gasit pe Google inca vreo 3 persoane cu fix acelasi nume si aceleasi prenume. Dar din orase diferite.

      Totusi e mai putin probabil sa fie doi de Popescu Ion la aceeasi adresa.
      • 0 (2 voturi)    
        Te-ai uitat vreodata pe buletin? (Joi, 24 iunie 2021, 1:42)

        Beer-gummy-bear [utilizator] i-a raspuns lui D-or

        Crezi ca o persoana e identificata doar dupa nume si adresa? Dar de CNP, serie si numar de buletin ai auzit? Unde mai pui ca o sa avem buletine noi cu semnatura digitala si amprente! Deci viitorul o sa fie inca si mai sigur!
        Dar tie, trol rus, iti convine ca sutele de mii de studenti care nu ar vota PSD sau AUR, dupa sistemul actual, nu pot vota deloc la parlamentare pt ca se afla la studii in alt judet! Iar daca fac "pacatul" de a nu-si cumpara o locuinta proprie acolo, in caz ca au decis sa ramana in localitatea unde au studiat, atunci nu vor avea drept de vot in localitatea respectiva nici in continuare!
    • -5 (5 voturi)    
      Ce faci cu cei care au aceleasi nume si prenume? (Miercuri, 23 iunie 2021, 16:31)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Desi am un nume relativ rar, am gasit pe Google inca vreo 3 persoane cu fix acelasi nume si aceleasi prenume. Dar din orase diferite.

      Totusi e mai putin probabil sa fie doi de Popescu Ion la aceeasi adresa.
  • +30 (64 voturi)    
    Prioritati... (Marţi, 22 iunie 2021, 17:16)

    RobertRO [utilizator]

    Este o initiativa foarte buna.
    Dar haideti mai intai sa rezolvati problemele majore. Incepeti cu pensiile speciale si organigrama super-umflata + super-salarizata de la "stat".
    Cartea de identitate mai poate astepta.
    • +2 (22 voturi)    
      alo (Marţi, 22 iunie 2021, 18:54)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui RobertRO

      Daca maine s-ar anula pensiile speciale, masura s-ar aplica numai de acum incolo, nu-i va afecta pe cei care beneficiaza deja.
    • +1 (17 voturi)    
      este maxima prioritate (Miercuri, 23 iunie 2021, 0:58)

      John_Re [utilizator] i-a raspuns lui RobertRO

      pentru ca afecteaza mobilitatea populatiei in RO.

      fara mobilitate, in conditiile actuale, Ro pierde miliarde de euro in oportunitati.
    • +4 (12 voturi)    
      Poate nu intelegeti miza (Miercuri, 23 iunie 2021, 8:19)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui RobertRO

      Care e uriasa.

      Daca se intampla asta, listele electorale cam devin fix-pix. Logic e ca fiecare sa voteze acolo unde se afla de fapt, indiferent de tipul de votare.

      Daca eu stau in Bucuresti, ma duc si votez in Bucuresti, lucru imposibil astazi, daca eu am adresa in Vaslui.

      Sistemul asta ar produce schimbari uriase la nivelul oraselor mari, unde exista extrem de multi oameni care ar putea sa voteze la locale si nu o fac astazi.
      • -5 (7 voturi)    
        Problema unora e ca s-au mutat din orase (Miercuri, 23 iunie 2021, 16:39)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui sile_v

        si acum au buletine de tarani.
        De care nu prea sunt mindri, se tem sa nu fie legati de glie. De o glie fata de care nu simt nimic.

        Si, desigur, ar vrea sa voteze si sa candideze in orase, nu in taranime.
    • 0 (8 voturi)    
      incredibil (Miercuri, 23 iunie 2021, 9:05)

      autan [utilizator] i-a raspuns lui RobertRO

      A mai observat cineva trendul.
      Problemele majore se observa din opozitie, cand esti la putere trebuie sa faci cu banii, doar nu ii bagi in proiecte pe termen lung; vorba aia daca nu te mai voteaza astia inca un mandat.
      Mai schimbi un act, mai faci o agentie.
  • -7 (45 voturi)    
    si ce face militianul, cere prin statie datele (Marţi, 22 iunie 2021, 17:21)

    jorj_bv [utilizator]

    ca sa stie daca ai ce cauta in zona?
    Sa fie o verificare de rutina la fel de costisitoare in timp ca o amenda de circulatie? Cand agramatul se chinuie 20 minute sa scrie o amarata de amenda de 150 lei de nu explica nici banii cu care e platit?
    • +21 (35 voturi)    
      sa stie daca ai ce cauta in zona? (Marţi, 22 iunie 2021, 18:03)

      Kvothe [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

      adica eu ca cetatean roman nu am dreptul la libera circulatie (ma refer la fara explicatii) pe tot teritoriul tarii ?
      • -19 (31 voturi)    
        exemplu (Marţi, 22 iunie 2021, 18:57)

        john70 [utilizator] i-a raspuns lui Kvothe

        Bine ar fi sa nu, ca uite asa au venit toti meltenii in Bucuresti.
        • +1 (1 vot)    
          Bucurestiul (Joi, 24 iunie 2021, 18:06)

          Beer-gummy-bear [utilizator] i-a raspuns lui john70

          este format majoritar de oameni veniti din toate colturile tarii! Egoistule!
      • -4 (14 voturi)    
        poate ca altii (Miercuri, 23 iunie 2021, 1:01)

        John_Re [utilizator] i-a raspuns lui Kvothe

        vor sa stie daca au criminali care se plimba liberi prin cartierul sau orasul lor iar politia isi face datoria.
        • +1 (1 vot)    
          Si daca? (Joi, 24 iunie 2021, 18:04)

          Beer-gummy-bear [utilizator] i-a raspuns lui John_Re

          Si daca acel criminal e localnic?
          Dupa mintea ta, faptul ca cineva cu buletin de Vaslui se plimba prin Bucuresti e suspicios?
          Destept mai esti!
      • +1 (1 vot)    
        N-ai ce-i face! (Joi, 24 iunie 2021, 18:08)

        Beer-gummy-bear [utilizator] i-a raspuns lui Kvothe

        Pur si simplu asa a fost formata mentalitatea lui sovietica! Pt ca in Rusia, de unde e el, nu te poti plimba pe unde vrei tu fara o justificare!
    • +2 (4 voturi)    
      Are CNP-ul (Miercuri, 23 iunie 2021, 16:14)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

      Dupa ala te identifica ANAF-ul cand platesti amenzi. Ca pot sa fie 3 Ionescu Georgel la aceeasi adresa.
      Cat priveste prezenta mea in zona X, care e problema politiei? e fapt penal ca mi-am depasit strada? sectorul? orasul?
      Mai zicea un _Re ca e bine ca sa identifici criminalii care se plimba prin sector, pe bune? Banuiesc ca urmaritii generali sunt oricum intr-o baza de date si daca politistul are suspiciuni va verifica. Daca criminalul si-a executat pedeapsa are fix aceleasi drepturi de circulatie ca un om normal.
      Ce facem daca criminalul si-a schimbat adresa? iar in baza de date a politiei e cea veche? Fiindca Evidenta Populatiei nu mai e de mult la Politie ci la Primarii?
  • +2 (48 voturi)    
    Excelent (Marţi, 22 iunie 2021, 17:27)

    consumator2 [utilizator]

    Da Doamne!
    • +2 (40 voturi)    
      Dar vai nu pot sa cred (Marţi, 22 iunie 2021, 18:25)

      JohnR [utilizator] i-a raspuns lui consumator2

      E in stare Romania sa renunte la "legarea de glie" in mileniul 3? Nu pot sa cred. Am evoluat? (e retorica)
  • 0 (64 voturi)    
    În sfârșit o propunere de bun-simț. (Marţi, 22 iunie 2021, 17:31)

    vax_XXL [utilizator]

    Dacă s-ar scoate și obligația de avea un domiciliu pentru a obține un act de identitate, am ajunge la normalitate.
    Altfel e doar o versiune a ”cu o floare nu se face primăvară”.
  • +22 (70 voturi)    
    In sfarsit o chestie buna (Marţi, 22 iunie 2021, 17:36)

    Vaka [utilizator]

    Chestia cu adresa pe buletin este o idiotenie mostenita de la comunisti. In mod normal identitatea este una si domiciliu/rezidenta alta. Si nu trebuie amestecate.
    • +4 (26 voturi)    
      Mai este una mai mare si mai simpla (Marţi, 22 iunie 2021, 18:22)

      JohnR [utilizator] i-a raspuns lui Vaka

      Cratima la doua prenume. Practic din 2 prenume iti face unul lung despartit prin cratima. O idiotenie. Se uita strainii ca la urs. Ne face de rusine. Cealalta cu domiciliul e abuzata serios de banci (ING) care cauta in disperare domiciliul ala si in documentele de identitate emise de civilizatii mai avansate care au renuntat deja la asta.
      • +5 (13 voturi)    
        Nu neaparat (Marţi, 22 iunie 2021, 18:48)

        Omul apucat de ras [utilizator] i-a raspuns lui JohnR

        Pentru ca Ana Maria, Maria Ana si Anamaria Popescu pot fi trei persoane total diferite. Numele din CI si acte TREBUIE sa fie EXACT cel pe care il ai trecut in actul de nastere. FARA EXCEPTII. In fine, cu exceptia cazului in care iti schimbi prenumele pentru ca te chema Apolotreishpe.

        Eu unul sunt un om care in jumatate din acte are cratima si in jumatate nu. INADMISIBIL.
        • 0 (10 voturi)    
          Pari sa discuti in contradictoru (Marţi, 22 iunie 2021, 19:37)

          JohnR [utilizator] i-a raspuns lui Omul apucat de ras

          Insa imi scapa contradictia. Ana Maria sau Ana-Maria sunt acum scrise amandoua ca Ana-Maria. Acum cratima e pusa automat chiar daca nu vrei. A fost o perioada cand s-a renuntat dupa care s-a reintrodus. De asta situatia de care vorbesti. In actul de nastere acum nu ai posibilitatea sa fii numita Ana Maria. Toate se scriu Ana-Maria.
          • +1 (3 voturi)    
            Te inseli (Miercuri, 23 iunie 2021, 12:44)

            Omul apucat de ras [utilizator] i-a raspuns lui JohnR

            Eu am cratima in pasaport dar nu am in CI. In 2017 intre august si decembrie cratimele nu s-au scris si am CI din acea perioada. Iar de aici o droaie de probleme, de exemplu la granite.
            • +1 (1 vot)    
              Am explicat (Joi, 24 iunie 2021, 12:09)

              JohnR [utilizator] i-a raspuns lui Omul apucat de ras

              Aia e pentru ca se tot razgandesc. Ba obligatoriu cu ba fara. In 2017 a fost fara. Ideea e sa o lase cum vrea omul si sa ramana asa. Si nu e o solutie cu varianta din certificatul de nastere pentru ca si acolo a fost obligatoriu. Tu la 2 zile nu puteai alege si nici macar parintii pentru tine. Nu puteai sa alegi fara cratima in perioada comunista.
        • 0 (8 voturi)    
          Cratima! (Marţi, 22 iunie 2021, 19:59)

          tedycv [utilizator] i-a raspuns lui Omul apucat de ras

          Dacă ai fi dorit, ai fi rezolvat pana acum problema, apelând pur si simplu, pentru corectarea greșelilor, la numele/prenumele trecut in certificatul de naștere. De unde si concluzia: îți convine așa, “cu fundul in doua luntre”
          • +2 (4 voturi)    
            Care greseli? (Miercuri, 23 iunie 2021, 12:49)

            Omul apucat de ras [utilizator] i-a raspuns lui tedycv

            Cum pot eu in fara unei autoritati cehe sa dovedesc ca CI romanesc e gresit? Baiete, sunt oameni cu acte in multiple state iar cat timp timpul este al MEU statul sa faca bine sa isi vada de actele pentru care e PLATIT. Eu nu sunt platit sa fac petitii si sa depun acte pentru corectarea problemelor statului. Cum rezolv? Simplu: transfer problemele altuia. De exemplu, calatoresc DOAR cu bagaj de cala. E o problema cu CI al meu si stau 30 de minute la control? No problemo: intarzie tot avionul. Valiza e incarcata, asadar le va lua mai mult timp descarcarea decat sa astepte. Mi s-a intamplat? Fireste!

            Cat despre fundul in doua luntre nu eu am cerut a doua luntre. Statul mi-a dat-o. Acum sa se descurce! Atat timp cat actele sunt OFICIAL eliberate de autoritati de STAT, sunt VALABILE. Iar ca sa ma amuz, la un drum dau pasaportul, la celalalt buletinul. Sa se descurce ei cu o cratima de care eu nu am fost intrebat niciodata. Adica: faci birocratie, descurca-te cu ea!
          • +2 (4 voturi)    
            Si mai e ceva (Miercuri, 23 iunie 2021, 12:52)

            Omul apucat de ras [utilizator] i-a raspuns lui tedycv

            Eu cand corectez greselile altuia, sunt platit. Sa imi plateasca statul orele petrecute cu corectarea geselilor lui. Iar daca nu vrea, sa se spele pe cap cu ele. Intrebarea mea e standard in fata oricarei autoritati: "e un act valabil? a fost eliberat oficial? daca nu mi-l acceptati inseamna ca discriminatoriu decideti asupra valabilitatii unui act eliberat de o autoritate oficiala." Pana acum nu s-a intamplat sa nu il accepte.
          • +2 (2 voturi)    
            Gresit (Joi, 24 iunie 2021, 12:11)

            JohnR [utilizator] i-a raspuns lui tedycv

            Nu se poate. E obligatoriu cu cratima. S-a scos prin 2017 dupa care s-a reintrodus iara. Acum nu poti sa renunti la cratima. Evident daca ai facut un document in 2017 e fara.
      • 0 (4 voturi)    
        Da, asta e mega-idiotenie (Miercuri, 23 iunie 2021, 16:27)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui JohnR

        Exemplul cu Ana-Maria/ Anamaria e benign. Fiindca asta ar putea fi un caz de nume compus.
        Dar in 90% din cazuri prenumele sunt total independente iar minunatul stat roman s-a gandit ca doua nume pot forma invariabil un nume compus.
        Si uite asa pe biletele mele de avion apare o chestie funny. Ma gandesc sa imi schimb prenumele in Suzuki-Vitara, macar asa ar avea sens.
  • +23 (57 voturi)    
    Nu poti inmatricula masina in alt oras (Marţi, 22 iunie 2021, 17:37)

    Gryphus [utilizator]

    un exemplu de idiotenie tipic romaneasca

    ndaca tu te-ai nascut in Timisoara dar intre timp te-ai mutat in CHIRIE in Bucuresti si iti cumperi masina, NU poti sa o inmatriculezi in Bucuresti pt ca NU ai buletin de buc
    • 0 (2 voturi)    
      cred ca de-abia acum 3 ani au renuntat (Miercuri, 23 iunie 2021, 16:31)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      la adresa de pe carnetul de conducere.
      Exemplul tau e legat de impozite locale. Baietii nu sunt in stare sa coreleze niste baze de date intre ele in asa fel incat acele taxe sa ajunga unde trebuie.
      • 0 (0 voturi)    
        Adresa nu mai e pe permis din 2010 (Miercuri, 23 iunie 2021, 19:41)

        Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Pe certificat inca exista, in toata Europa.
  • +10 (50 voturi)    
    cei (Marţi, 22 iunie 2021, 17:37)

    zot [utilizator]

    de la care a-ti obtinut votul asteapta de la dvstra
    ANULAREA PENSIILOR SPECIALE si nu asemenea
    aberatii care nu au darul decat de a deturna atentia
    romanilor;
    nu stiu daca a-ti avut in programul de guvernare domiciliul dlui barna, dar sigur anularea pensiilor speciale a fost.
    omul de bun simt sr spune: zis si FACUT!
    • +13 (33 voturi)    
      nu stiu daca urmaresti ce se intampla (Marţi, 22 iunie 2021, 17:54)

      yyyxxx1981 [utilizator] i-a raspuns lui zot

      in comisii. Daca vrei un rezumat: PNL voteaza cot la cot cu PSD tergiversarea oricarei initiative. Totul e blocat pana la congresul PNL. Amandoi pretendentii au nevoie de sprijinul primarilor si altceva nu mai conteaza.
      • 0 (16 voturi)    
        Ai, ai, ai! (Marţi, 22 iunie 2021, 23:20)

        Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui yyyxxx1981

        Ce chestie! PNL-ul e de vină. Probabil că și Burebista. :)

        N-ar fi mai bine să-l întrebi pe jupân Barna cum se face că după ce au promis că neam de USReu nu se va șl lua un leu pensie specilă îi avem pe foștii senatori USR Dircă și Goțiu înfruptâdu-se din pensii speciale.

        La Dircă e si mai de neam prost pentru că a primit după blatul USR cu PSD postul de adjunct al PSDului Ciordache la consiliul legislativ și acum face cumul de pensie specială și leafă de stat - de neam prost amândouă.

        Și ca să nu rămână PLUS mai prejos, Cioloș a insistat ca generălease de miliție Irina Alexe cea pensionată la 42 de anișori, cu un mizilic de 13000 RON/an să fie numită secretăreasă de stat la interne din partea USR+PLUS ca să poată face și ea cumul de pensie și leafă de stat că tare s-a mai scumpit manichiura, :)

        Când o să vezi primii porci zburând ca rândunelele pe cerul senin al patriei o să știi că ești foarte aproape de momentul în care USR va începe să facă ceva împotriva pensiilor speciale...
        • +3 (13 voturi)    
          afon (Miercuri, 23 iunie 2021, 1:37)

          uxh75588 [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

          are usrplus majoritate !? nu
          Asa degeaba vor ei daca USL-ul nu il lasa.
          • +3 (5 voturi)    
            Fain! (Miercuri, 23 iunie 2021, 14:23)

            Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui uxh75588

            Numeni nu-i obligă să stea la putere și nimeni nu i-a adus cu forța acolo.

            În momentul când ai fie și un secretar de stat în guvern ești responsabil pentru guvernare. Punct!

            În orice caz faptjul că oamenii lor se dedulcesc la pensiile speciale sau la cumulul de pensie specială și leafă de stat arată exact câte koepici valoarează „integritatea” USRee.

            Puteau cel puțin de ochii lumii să-i dea pe ăia afară din partid și să-i blameze public. N-au făcut-o! De ce?!
    • -1 (3 voturi)    
      Daca ai cel putin un neuron functional (Miercuri, 23 iunie 2021, 14:49)

      bardiCristi [utilizator] i-a raspuns lui zot

      Ai intelege ca legea e menita sa reduca absenteismul la vor, problema electoratelor anterioare. Nu se poate sa ti se impuna sa votezi doar in localitatea de domiciliu pt. ca multi nu suntem acolo tot timpul. Si odata cu votul celor mobili ce vor o schimbare, se poate pune si probleme mai serioase. Momentan, sunt prea multi parlamentari pesedelisti sa faci astfel de schimbari.
  • -8 (42 voturi)    
    Pai stai boss (Marţi, 22 iunie 2021, 17:38)

    un_comentator [utilizator]

    Si eu cum imi mai ridic pachetele de la posta? Acolo te identifici cu adresa, nu cu numele. Jneboon?
    • +11 (19 voturi)    
      defapt (Marţi, 22 iunie 2021, 18:02)

      alt.cineva [utilizator] i-a raspuns lui un_comentator

      Problema e ca ar trebui sa te autentifice doar dupa nume, si nu dupa adresa, asa e normal, si asa e in orice tara in Europa.

      S-ar putea sa fim singura tara din Europa ce nu are buletin standard. Nici macar nu scrie data de nastere separat, trebuie sa stii cum sa o extragi din CNP.

      Chiar daca au am apartamentul meu, din cauza ca nu mi-am schimbat buletinul nu pot ridica pachete de la posta? stai linistit, ca suntem in Romania si orice e posibil :)
    • +4 (12 voturi)    
      Evident ca te inregistrezi la Primarie (Marţi, 22 iunie 2021, 18:06)

      SkyS [utilizator] i-a raspuns lui un_comentator

      Cand ti-ai schimbat adresa te duci intr-o saptamana-doua cu noul contract de inchiriere sau cumparare la primarie si ei ar trebui sa-ti dea o adeverinta ca ai domiciliul la adresa x.
      • +5 (19 voturi)    
        Adica in loc de un act (Marţi, 22 iunie 2021, 18:50)

        Omul apucat de ras [utilizator] i-a raspuns lui SkyS

        Acum vei cara cu tine doua acte.
        • -1 (3 voturi)    
          Ideea din spatele legii (Miercuri, 23 iunie 2021, 14:53)

          bardiCristi [utilizator] i-a raspuns lui Omul apucat de ras

          Este ceva pe idea Anmeldung-lui in Germania, si nu, nu vei cara doua acte. In fond nimeni, cu exceptia primariei/statului si politiei, nu ar trebui sa aiba treaba unde locuiesti. Nici banca, nici angajatorul si cu atat mai putin posta. Ai o adresa pe care ti-a venit un pachet, ai un nume si aia e.
          • 0 (4 voturi)    
            Si daca ai o problema cu un vecin, nu stii (Miercuri, 23 iunie 2021, 16:25)

            D-or [utilizator] i-a raspuns lui bardiCristi

            nici cum il cheama, nici de unde sa il iei.

            Chiar si in conditiile actuale am avut mult de furca cu actionarea in istanta a unui vercin nesimtit, pentru ca acesta nu se prezentase niciodata cu numele real.

            Si, in orice plingere sau actiune, trebuie indicat cu precizie piritul.

            Daca nu exista asociatie de proprietari, nu ai cum sa afli cine iti sunt vecinii, iar probleme intr-un condomiu comun apar intotdeauna, gen tevi sparte, fire taiate, etc.
    • +9 (17 voturi)    
      Pe eMag ai rubrică „adresa de livrare”... (Marţi, 22 iunie 2021, 18:16)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui un_comentator

      ...nu e tocmai o inovație.
      • 0 (0 voturi)    
        Pe eMag ai... (Miercuri, 23 iunie 2021, 18:11)

        gillda_47 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

        ...si daca nu ai "adresa de livrare" si nici "adresa de domiciliu", cum primesti coletul ,in viitor??...de la eMag "par exemplu"!!!
    • +15 (21 voturi)    
      Pai asta e "frumusetea" in cazul de fata. (Marţi, 22 iunie 2021, 18:23)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui un_comentator

      Ridici pachetul pe nume, nu pe adresa. Sunt exemple in care eu stau trei saptamani intr-o locatie, de exemplu in vacata si-mi comand ceva ca am nevoie urgenta. Comanda este facuta la adresa de vacanta, adresa care nu corespunde cu cea din buletin si nu pot ridica acel colet pentru ca nu am adresa, dar numele corespunde. Cum ti se pare?

      Jneboon????
      • -2 (30 voturi)    
        Nu mai insistați (Marţi, 22 iunie 2021, 21:01)

        ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        E o mare prostie ce a propus Barna. Nu te identifici doar cu buletinul, pentru că sunt 1000 de oameni cu același nume, iar ca să-ți trimită avizele de ridicare, e nevoie de o adresă. Am votat cu ei de 2 ori dar au luat-o pe arătură.
        • +4 (10 voturi)    
          Te identifici unic cu CNP, nu cu numele (Miercuri, 23 iunie 2021, 0:03)

          Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

          Prin alte tari exista coduri unice de identificare, de tipul Social Security Number. Ala conteaza nu adresa, ca pot avea 3 case si o singura adresa "oficiala". Restul nu conteaza ? Pot locui 11 luni pe an la Frascauti, desi am domiciliul in Iasi.

          Despre adrese, s-a rezolvat problema demult, cand s-a inventat "adresa de expeditie".
          • +3 (11 voturi)    
            Falș! (Miercuri, 23 iunie 2021, 0:52)

            Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

            În America unde s-a inventat Social Security Number (SSN) te identifici cu SSN, adresa și data nașterii.

            Adresa și data nașterii apar pe permisul de conducere ce e echivalent cărții de identitate românești. Apar de asemenea codificate grupa sanguină, și eventualele afecțiuni cronice sau infiormități în caz de accident.

            SSN e într-adevăr pe un card separat care de regulă nu și-l cere nimeni decât atunci când te angajezi undeva, când depui mărturie la tribunal și trebuie să certifici că tu ești ăla cu 3 acte de identitate diferite.

            Pe pașaport într-adevăr n-ai adresa. Nici pe ăla de tip carnet cu care călătorești în toată lumea și nici pe ăla mic tip card ce-ți trebuie pentru Canada, Mexic și Caraibe.
            • -1 (3 voturi)    
              Da bah (Miercuri, 23 iunie 2021, 14:57)

              bardiCristi [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

              Dar pt. adresa iti faci anuntare de domiciliu, nu o ai pe buletin. In fond nu are nimeni in afara de stat treaba unde locuiesti.
              • -2 (6 voturi)    
                Cum sa nu aiba nimeni treaba? (Miercuri, 23 iunie 2021, 16:47)

                D-or [utilizator] i-a raspuns lui bardiCristi

                Poate iti cere cineva pensie alimentara...
              • +2 (2 voturi)    
                Fals din nou (Joi, 24 iunie 2021, 2:49)

                Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui bardiCristi

                Adresa de rezidență e scrisă clar ăe ăermis.

                De fiecare dată când îți schimbi adresa primești un permis nou cu o nouă adresă.

                Ca student m-am mutat în fiecare an în altă cameră în același imobil. Nu știu de ce nu te lăsau să-ți păstrezi camera veche. De fiecare dată trebuia să aplic pentru un permis nou.
            • +1 (3 voturi)    
              diferenta e ca o preschimbare de permis o faci (Miercuri, 23 iunie 2021, 16:46)

              AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

              prin posta in doua zile
              Aici o faci in vreo saptamana cu prezenta fizica la ghiseu de doua ori.
              • +1 (1 vot)    
                Nu chiar (Joi, 24 iunie 2021, 2:43)

                Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

                Pentru schimbarea adresei pe permisul de conducere trebuie să te duci și să te vadă la față și de regulă să te pozeze. Așa era în toate statele în care am locuit.

                E adevărat că peste tot în SUA asta e o procediură extrem de simplă ce a durat maximum o oră când eram student, Era coadă mare pentru că trebuia schimbat permisul și dacă îți schimbai camera în același dorm. Deci toți studenții veneam odată. Primești pe loc un permis temporar valabil 30 de zile și apoi îți trimit permisul pe 4 ani la adresa care ai declarat-o

                Singurl act de identitate ce-l poți prelungi prin poștă e pașaportul. Dar ăla durează aproape două luni în care nu ai pașaport deloc.

                Dacă te grăbești se poate schimba în regim de urgență la oficiul regional. Numai că atunci trebuie să mergi în persoană.
          • +2 (6 voturi)    
            Fals, SSN la americani sau SIN la canadieni (Miercuri, 23 iunie 2021, 8:50)

            Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

            e ceva ce ai nevoie la angajare sau il mai dai pe la banci sau dealeri de masini ca sa iti verifice credit history.
            Pe ID care e si permis de conducere, trebui sa ai ADRESA de domiciliu. Stai in chirie, iti trebuie contractul de inchiriere sa sa iti elibereze ID-ul. Iti vinzi casa si cumperi alta, te duci cu contractul noii case. Plus ca Fiscul (IRS sau CRA) are nevoie de adresa ta ca sa iti trimita hartii, etc.
        • +1 (3 voturi)    
          ce sunt alea "avize de ridicare" (Miercuri, 23 iunie 2021, 16:44)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

          Inainte sa ma ridice se trimit avize?
    • +1 (3 voturi)    
      Simplu (Miercuri, 23 iunie 2021, 1:42)

      uxh75588 [utilizator] i-a raspuns lui un_comentator

      Te duci si il iei!

      Adica eu si cel care mi-a livrat la firma unde lucrez am comis o mare infractiune!?
  • +30 (48 voturi)    
    De acord dar motivele sunt mult mai profunde (Marţi, 22 iunie 2021, 17:45)

    SkyS [utilizator]

    De acord ca poate ajuta si la vot daca tinerilor chiar le-ar pasa. Dar cel mai important motiv e ca romanii si-ar declara mult, mult mai usor schimbarea de adresa pentru ca acum aproape nimeni nu declara pentru ca n-are chef sa-si schimbe buletinul si toate actele care trebuie schimbate in cascada dupa. Gen trebuie sa-ti iei concediu o saptamana.

    Si odata cu declararea rapida a noii adrese fara sa-ti mai schimbi toate actele, atunci si orasele si tara or sa stie ce locuitori au si pot sa dimensioneze corect resurse medicale, educationale, transport. Si poate sa ia masuri sa opreasca depopularea.

    E o decizie simpla care produce in cascada rezultate foarte necesare. Asta ar fi un motiv care merita prezentat.
    • +15 (39 voturi)    
      sunt foarte multe consecinte (Marţi, 22 iunie 2021, 17:55)

      yyyxxx1981 [utilizator] i-a raspuns lui SkyS

      de exemplu oamenii strazii nu se pot angaja nici ca maturatori deoarece nu au nici un domiciliu sa lise faca/refaca CI. Este un numar mare de spete care se pot rezolva si este pacat ca nu s-a facut pana acum.
    • +8 (18 voturi)    
      exact! (Marţi, 22 iunie 2021, 17:59)

      alt.cineva [utilizator] i-a raspuns lui SkyS

      Eu sunt in situatia asta care explici:
      Am domiciliul la unchiul meu, dar mi-am cumparat acum cativa ani apartament, si nu am vrut sa-mi schimb buletinul ca e prea complicat.

      E mai simplu daca sunt decuplate. Multi oameni de la comenturi au impresia ca nu mai figurezi in nici o adresa. Ba da, figurezi, dar ca pentru aia te duci la primarie si te inscrii direct acolo.

      Eu in Olanda o singura data am fost la primarie sa ma inscriu intr-un oras, si de atunci m-am mutat in 3 orase, iar de fiecare data a fost destul sa ma inscriu online la primaria in orasul in care m-am mutat, iar am fost automat scos din partea cealalta.
      • +7 (13 voturi)    
        asa ar fi cel mai bine (Marţi, 22 iunie 2021, 19:45)

        Adr1@n [utilizator] i-a raspuns lui alt.cineva

        schimbarea de resedinta ar trebui sa fie o simpla formalitate, online sau telefonic, doar completand niste date pe care doar tu si statul ar trebui sa le aveti. la taxe stiu unde ai resedinta fiscala in functie de unde plateste compania la care lucrezi sau pe care o detii taxe. statul stie unde esti proprietar pentru ca platesti impozite pe proprietate.

        n-ar trebui sa-i mai intereseze domiciliul stabil pentru ca este o notiune cretina in 2020.

        din pacate nu poate fi scoasa asta fara sa fie schimbate toate legile care cer informatia respectiva explicit (motiv pentru care institutii si companii private iti cer buletinul, banca este obligata prin lege sa-ti actualizeze domiciliul cel putin odata pe an).
        • -5 (19 voturi)    
          sunteti cu capul! (Marţi, 22 iunie 2021, 22:26)

          Cetateanu [utilizator] i-a raspuns lui Adr1@n

          Primariile nu sunt in stare acum sa gestioneze lucrurile, dar cand unul vine sta o luna cu chirie si pe urma pleaca! Cum rezolva? Pana se misca individul are "7 domicilii"!
          Ai 7 proprietati, care e domiciliul fiscal? Unde "te cauta" cand tu te muti de colo colo? Stati linistiti zBarna gandeste ca orice politicianist: spera sa faca manevre cu tineretul, care oricum nu iese la vot!
          • +4 (6 voturi)    
            Sa devina primariile competente ! (Miercuri, 23 iunie 2021, 0:08)

            Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Cetateanu

            Ar fi suficient ca fiecare persoana sa aiba un domiciliu stabil DECLARAT, acolo unde va primi comunicarile oficiale, iar la fiecare mutare sa se faca automat modificarea pentru toate autoritatile Statului, care trebuie sa stie ca aceea este ultima adresa cunoscuta.

            Acolo trebuie sa ajunga si comunicarile de impozit, si citatiile, si amenzile de circulatie etc.

            Daca nu declari adresa reala, suporti consecintele, adica niste penalitati, niste condamnari in lipsa...
    • 0 (2 voturi)    
      Da, lumea buna nu mai locuieste in orase, dar (Miercuri, 23 iunie 2021, 16:53)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui SkyS

      Ar vrea sa voteze si sa candideze in orase, sa-si duca copiii la gradinite si scoli in orase, sa aiba acces la spitalele de stat din orase, etc.

      De aceea nu mai vor ei adresa pe CI. Vor sa fie cu fundu-n zece luntrii, nu doar doua.
  • -2 (40 voturi)    
    fraudele electorale si flexibilitatea (Marţi, 22 iunie 2021, 17:55)

    Razvan_M [utilizator]

    Intotdeauna trebuie sa existe un echilibru intre flexibilitate si potentialul de frauda electorala. Actul de identitate este cel mai simplu mod de a certifica dreptul cuiva de a vota intr-un anumit loc.

    Interesul meu in calitate de cetatean este sa 1. sa pot vota corect 2. potentialul de frauda sa fie redus la minim, caci un vot ilegitim imi anuleaza mie votul legitim.

    Sunt curios pe cine reprezinta domnul Barna cu aceste pretentii.
    • +8 (24 voturi)    
      Tu votezi cu identitatea ta, nu cu numarul strazii (Marţi, 22 iunie 2021, 18:10)

      SkyS [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Cand votezi, CNP-ul tau care e unic e inregistrat impreuna cu semnatura ta. Nu e inregistrata strada si numarul ca nu ele au votat.

      Sistemul electoral este online si cand CNP-ul tau a votat, acelasi CNP nu poate sa mai voteze in nici o alta sectie. Daca tu presupui fraude din start atunci cu ce ajuta strada, daca s-ar falsifica numele si CNP-ul?
    • +4 (24 voturi)    
      Pe mine reprezinta D-nul Barna (Marţi, 22 iunie 2021, 18:18)

      JohnR [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Ai auzit de votul electronic stimabile? De ce sa stam la coada sau sa mergem in localitatea de domiciliu. Eu locuiesc in strainatate spre exemplu.
      • -2 (4 voturi)    
        ??? (Miercuri, 23 iunie 2021, 10:15)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui JohnR

        si atunci de ce votezi la noi?
        • 0 (4 voturi)    
          fiindca e cetatean roman si are dreptul la vot (Miercuri, 23 iunie 2021, 17:02)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui srpc

          La voi? la cine? la PSD?
    • +8 (14 voturi)    
      Ai un domiciliu declarat. (Marţi, 22 iunie 2021, 18:26)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      De care primaria stie cand face listele de votare. Pe de alta parte, daca votezi cu buletinul, oriunde ai vota, normal nu ar trebui sa se produca nicio frauda: ai semnat,. a fost inregistrat etc. Cand votezi cu pasaportul cum e?...
      • 0 (10 voturi)    
        Depinde ce fel de alegeri. (Marţi, 22 iunie 2021, 21:10)

        ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        Pentru locale ai nevoie de o adresă.
        • 0 (8 voturi)    
          de ce !? (Miercuri, 23 iunie 2021, 1:52)

          uxh75588 [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

          am votat in Bucuresti, s-a inregistrat.
          Daca ma duc in Ploiesti ... nu mai pot chiar daca eu sunt din Arad.
          • -2 (6 voturi)    
            ??? (Miercuri, 23 iunie 2021, 10:15)

            srpc [utilizator] i-a raspuns lui uxh75588

            de ce sa decizi tu, aradean, cine va fi primar in Bucale? voteaza in Arad, taica
            • -1 (3 voturi)    
              poate fiindca locuieste de vreo 3-4 ani in (Miercuri, 23 iunie 2021, 17:05)

              AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui srpc

              Bucuresti?
              Sau situatii din astea pentru securisti nu exista? legat ca iobagul de glie e regula voastra?
    • -1 (5 voturi)    
      "Sunt curios pe cine reprezinta domnul Barna" (Miercuri, 23 iunie 2021, 8:23)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Sunt aproximativ 1.8 milioane de oameni care locuiesc in Romania si nu pot vota la alegerile locale in conditiile date.

      Cred ca pe ei ii reprezinta.
      • -1 (3 voturi)    
        Ok, deci pe restul sa ii lase in pace. (Miercuri, 23 iunie 2021, 16:54)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui sile_v

        C a nu ii reprezinta.
  • +2 (14 voturi)    
    o idee buna (Marţi, 22 iunie 2021, 18:00)

    Adr1@n [utilizator]

    cum se trece la formatul mai mic al cartii de identitate are sens eliminarea unui element atat de sensibil. cum sunt nevoit sa dau buletinul unor entitati private, nu-mi convine ca au acces la infrmatii personale de care nu au envoie efectiv.

    DAR o astfel de schimbare n-are cum sa impacteze votul. pentru ca esti oricum arondat circumscriptiilor electorale automat in functie de datele de la evidenta populatiei. si cum la vot ti se scaneaza efectiv buletinul, la locale si parlamentare nu ar fi nicio diferenta daca informatia este trecuta fizic pe buletin sau nu.

    ar fi util totusi sa preia modelul din carnetul de sofer. de un deceniu astept asta.
    • 0 (0 voturi)    
      de peste 12 ani caram dupa noi inutilitatea numita (Miercuri, 23 iunie 2021, 18:17)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Adr1@n

      Carte de alegator.
      Ba chiar acum ceva ani aproape ca nu mi s-a emis noul CI fiindca nu avea sa predau porcaria aia care statea pe fundul unui sertar.
      Deci cele doua chestii nu sunt inseparabile si se stie asta de multi ani. Intre timp controlul prin sts al CNP-ului a eliminat si problema asta.
      Poate mai corect ar fi ca la americani, vrei sa votezi, te inregistrezi separat. Dreptul la vot exista dar trebuie sa si vrei sa il exerciti!
  • +11 (17 voturi)    
    nici pe talonul masinii (Marţi, 22 iunie 2021, 18:03)

    doejohn [utilizator]

    Alt exemplu stupid, mi-am schimbat domiciliul in acelasi oras (judet), trebuie sa-mi schimb si talonul masinii (radiere + inmatriculare). WTFF? Pentru ca politia nu e in stare sa faca un join intre 2 tabele? Nu mi-am schimbat talonul si daca mi-l retin pentru ca nu mai pusca cu adresa din buletin, jur ca ma duc si imi schimb buletinul inapoi pe adresa veche (mai simplu de schimbat buletinul decat talonul), sa vad ce fac si ce lege aplica.
    • -5 (9 voturi)    
      Și de ce nu schimbați talonul? (Marţi, 22 iunie 2021, 21:11)

      ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui doejohn

      E așa greu?
      • +5 (11 voturi)    
        da, e asa greu (Marţi, 22 iunie 2021, 21:46)

        doejohn [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

        Mi-am schimbat domiciliul, nu masina. Sau in logica inversa: masina nu si-a schimbat proprietarul. Adresa noua e in acelasi judet, deci numarul ar fi acelasi. De ce ma obliga statul sa trec printr-o radiere si o inmatriculare? Pe timpul meu, nervii mei si banii mei?
        • +4 (8 voturi)    
          Anacronisme comuniste (Miercuri, 23 iunie 2021, 0:15)

          Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui doejohn

          Pe permis nu mai este adresa titularului, pe certificatul de inmatriculare, da. De ce ? Pentru ca nu este nimenin in stare sa gandeasca o lege simpla si clara pentru inmatricularea vehiculelor, asa incat sa nu mai conteze unde are domiciliul/sediul proprietarul, ca eu pot locui intr-un an in 3 locuri (departate mult) si nu e cazul sa-mi inmatriculez masina in 3 judete diferite.

          Legatura trebuie sa fie simpla, proprietar-vehicul-placa de inmatriculare. Proprietarul se poate muta, masina e tot a lui.

          Ce facem cu o firma de curierat (cu 2500 de vehicule), care isi schimba sediul de pe strada Poplaca nr 2 pe strada Suplaca nr.5 ? Face 2500 de inmatriculari ?!
          • -1 (1 vot)    
            Ce facem daca se schimba numele sau numerotatia (Miercuri, 23 iunie 2021, 18:20)

            AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

            strazii? In exemplul tau!
            Cheltuim bani ca prostii din cauza unor ineptii birocratice.
            • 0 (0 voturi)    
              Un unchi de-al meu (Joi, 24 iunie 2021, 10:39)

              Omul apucat de ras [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

              Si-a schimbat adresa din buletin de 6 ori in 20 de ani el stand EXACT in acelasi loc. Cautati istoricul bd Iosip Broz Tito din Bucuresti.
    • -2 (8 voturi)    
      corect (Marţi, 22 iunie 2021, 22:52)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui doejohn

      In loc de propus eliminarea adresei din CI, as fi eliminat-o din talon. Sunt oarecum in aceeasi situatie, doar ca am preferat sa-mi pastrez adresa la noua CI undeva unde nu mai stau de 16 ani, ca sa nu schimb n taloane.
      • +1 (1 vot)    
        ai fi eliminat efectul, nu cauza (Miercuri, 23 iunie 2021, 18:21)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

        tipic psd-ist, cunoscandu-ti orientarea generala.
  • +8 (18 voturi)    
    Va dati seama... (Marţi, 22 iunie 2021, 18:09)

    t4v1 [utilizator]

    Atatea proceduri ce implica copii dupa buletine, ramase fara valoare prin ghiseele si agentiile statului din tara :)

    Domiciuliul de pe CI este noua stampila de care trebuie sa scapam.
  • -5 (17 voturi)    
    vorba lui Pericles (Marţi, 22 iunie 2021, 18:09)

    cucuveauamov [utilizator]

    mormantul oamenilor de seama este intreg pamantul
    • +1 (1 vot)    
      sinergia faptelor, ne lasi nepotelule? (Miercuri, 23 iunie 2021, 18:56)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Cand vad ce cultura universala manifesta nepoteii lui Ilici imi da o lacrima.
  • -4 (14 voturi)    
    avum vedeti ce se intimpa din nepasare (Marţi, 22 iunie 2021, 18:14)

    Coco Whistle [utilizator]

    1% din cei 5mil plecati daca ar fi fost in pozitiile ptr care sint specializati si le face placere romania ar fi fost peste polonia.dar asa sintem tara bananiera din estul europei plina de criminali, puturosi si ginditori din fundul putului. bai usr e timpul sa scapati de locomotiva care nu duce in nici o gara.
  • -7 (23 voturi)    
    hehe (Marţi, 22 iunie 2021, 18:22)

    transpenibilus [utilizator]

    Asta cu adresa in CI ar fi moartea pesedeului.
    Da oricum da coltul in curand #ciumarosie asa ca nu-i bai daca useleaua o sa blocheze propunerea...
    • -1 (11 voturi)    
      PeSeDe peste tot (Miercuri, 23 iunie 2021, 7:23)

      Fides [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

      Tot in blocajul asta va aflati? Cand se iau in calcul astfel de propuneri fanteziste, aveti grija sa nu va treziti ca beneficiaza altii de ele, nu ekitentul. Imi amintesc de Nastase, cu presedentia de 5 ani.
      PS. Bubuie USR - deci trebuie sa schimbam codul civl si cel penal, daca scoatem domiciliul. De retinut: Dan Barna nu o sa mai fie gasit de DNA ori de alti procurori, nu-l vor mai putea cita, ca deh omul nu are domiciliu. Insa o sa poata vota in Galati ori Baia Mare pt. primarul de acolo, daca-l prinde alegerile cu autobuzul prin tara, in plin turism electoral. Tot mai departe de realitate USR. Hai ca nici PNL nu se lasa cu proiectul Ziua Alegatorului. Bai da ce urgente in plin cod de furtuni. Mai ard spitale? Huo PeSeDe.
  • -2 (10 voturi)    
    . (Marţi, 22 iunie 2021, 18:44)

    aditza_1967 [utilizator]

    Asta cu adresa de domiciliu e mai comploicat. Eu am luat un imobi, si rfespectivul si dupa 2 ani avea adresa acolo. Cand m-am dus la prim arie, mi-au spsu c anu au ceface. Omu poate veni si cu un contract d eacum 10 ani si ii face CI pe adresa aia, desi poate imobilul a fost vandut de 2-3 ori
  • -3 (25 voturi)    
    sa scoatem si mentionarea sexului din CI ! (Marţi, 22 iunie 2021, 18:54)

    Laura21 [utilizator]

    Bravo, băi, alte idei nu mai aveți ?
    De exemplu sa scoateti mentionarea sexului din CI ? Nu m-ar mira avand in vedere apucaturile si antecedentele,
    Hai cu minusurile, haita USRista...vad ca esti la datorie !!!
    • +1 (15 voturi)    
      SEXUL (Marţi, 22 iunie 2021, 19:23)

      Omul apucat de ras [utilizator] i-a raspuns lui Laura21

      In majoritatea relatiilor intre un om si o institutie NU ARE IMPORTANTA. La banca, la politie, la invatamant, etc TOATE sunt EXACT LA FEL indiferent de sex. Pentru ce anume are nevoie politistul de la Politia Rutiera sa vada campul "sex" in CI? Identificarea ta se face oricum dupa poza si date biometrice (amprente). Nu cred ca la aeroport roaga sa iti dai boxerii jos pentru confirmarea sexului. Cat despre modul in care arati, intr-un troleibuz am batut cu mult timp in urma pe cineva ascuns dupa niste plete lungi si casti si am intrebat "coborati la prima, domnisoara?" la mine intorcandu-se un rocker barbos inrait. Asadar inca o dovada in care sexul nu avea nimic de-a face cu problema.
      • -4 (12 voturi)    
        he he he (Marţi, 22 iunie 2021, 20:57)

        disraeli [utilizator] i-a raspuns lui Omul apucat de ras

        rosu imparat si verde imparat aveau un copil, pe fat frumos...
    • +5 (15 voturi)    
      Cand deschizi un cont la banca (Marţi, 22 iunie 2021, 19:26)

      Omul apucat de ras [utilizator] i-a raspuns lui Laura21

      La ce le trebuie sa stie daca esti barbat sau femeie?!?!? Nu este o discriminare evidenta? Sau cand iti faci contract de telefonie mobila? Sau muti un contract de electricitate pe numele tau. Pe toate formularele apare mentiunea cu sexul cand este IRELEVANTA pentru speta in cauza.
      • -6 (12 voturi)    
        sexul... (Marţi, 22 iunie 2021, 19:44)

        notnow [utilizator] i-a raspuns lui Omul apucat de ras

        ...este important in relatiile comerciale (din perspectiva statistica), pentru a se putea stabili politica de marketing in functie de comportamentul de consum al populatiei grupate in functie de sex, din cate stiu eu... Adresarea consumatorilor se face (inca) diferit in functie de sex.
        • 0 (6 voturi)    
          Politica de vanzari (Marţi, 22 iunie 2021, 19:55)

          Omul apucat de ras [utilizator] i-a raspuns lui notnow

          Poate fi adaptata. Dar desigur, inseamna munca mai multa si probabil mai multa obiectivitate.
      • -3 (13 voturi)    
        sex (Marţi, 22 iunie 2021, 20:45)

        atc [utilizator] i-a raspuns lui Omul apucat de ras

        "La ce le trebuie sa stie daca esti barbat sau femeie?!?!?"
        Eventual, cand te casatoresti; spre a nu crea prea multe confuzii cu 'progresismul " asta. Daca , Doamnbe fereste, se casatoresc doua persoane de sex OPUS, unde -ajungem?
        • 0 (4 voturi)    
          La starea civila (Miercuri, 23 iunie 2021, 8:15)

          Omul apucat de ras [utilizator] i-a raspuns lui atc

          Aduci actul de nastere in original. Acolo este trecut sexul. Deci cum spuneam: nu e nevoie sa fie trecut pe CI.
          • -2 (6 voturi)    
            Inlocuiti un act cu alte 10. Simplificare crasa (Miercuri, 23 iunie 2021, 17:02)

            D-or [utilizator] i-a raspuns lui Omul apucat de ras

            Foarte destept asa.

            Iti trebuie o carte de votant, o adeverinta de la primarie pt adresa, un certificat de nastere pt sex, etc.

            Intrebarea e, daca tot nu mai scriem nimic in Cartea de Identitate, ce nevoie mai e de ea?

            Zic sa renuntam complet la CI.
            • 0 (2 voturi)    
              Pe baza datelor biometrice (Joi, 24 iunie 2021, 0:30)

              Omul apucat de ras [utilizator] i-a raspuns lui D-or

              Si a unui PIN evident ca se poate renunta la CI.
    • -4 (14 voturi)    
      clar (Marţi, 22 iunie 2021, 19:32)

      notnow [utilizator] i-a raspuns lui Laura21

      Evident ca sexul trebuie "scos" de pe CI. La fel si cetatenia. E tot o reminiscenta si un evident semn al lipsei de... progres... Suntem toti niste cetateni globali, nu? E clar insa ca nivelul de trai al romanilor o data cu aceasta masura binevenita a crescut simtitor (la fel ca pretul combustibililor, despre care e o tacere splendida...). Ofticati-va pesedeilor! Vedeti ca se poate?! Mai asteptam brizbrizuri de la alesii usr+. Hai ca se poate! Se mai aude ceva de spitalele alea regionale? Lipsa infrastructurii de educatie din mediul rural? A! Dupa asta cu domiciliu'... Am inteles... Boema bolsevica loveste din nou, dar cu siguranta asta nu este tot...
      • 0 (10 voturi)    
        Cetatenia (Marţi, 22 iunie 2021, 19:57)

        Omul apucat de ras [utilizator] i-a raspuns lui notnow

        Este deja trecuta: fara sa fii cetatean roman, nu ai cum sai ai buletin romanesc. Deci este vorba din noi de ceva ce nu isi are sensul. Deci ce anume scoti?

        Cat despre cetatenie, ea este relevanta doar daca buletinul poate fi folosit ca act de indentificare interstatal in cazul in care exista o diferenta intre apartenenta cetateanului la un stat si apartenenta actului la alt stat.

        Gandeste, nu doare!
    • 0 (4 voturi)    
      ce are una cu alta?! (Miercuri, 23 iunie 2021, 10:15)

      ember [utilizator] i-a raspuns lui Laura21

      oricum pentru trollii rusi si prostacii care ii urmaresc si sustin (dintre care, dupa toate aparentele, faci parte) sexualitatea e egala cu masturbarea. asadar revin cu intrebarea: ai citit articolul? stii ca in majoritatea tarilor civilizate nu este trecuta adresa in actul de identitate? ai cautat ratiunea din spatele acestei propuneri?

      Probabil ca nu, altfel nu ai sari cu remarci de duduie din piata Moghioros.
    • +1 (1 vot)    
      Laura maica, eu de la 14 ani am schimbat domiciliu (Miercuri, 23 iunie 2021, 19:14)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Laura21

      de cel putin 50 de ori. ar fi insemnat la un moment dat schimbari de CI la 3 luni sau mai des.
      Tu de cate ori ti-ai schimbat sexul? Ca vad ca e la fel de important pentru tine!
  • +1 (13 voturi)    
    Propunere (Marţi, 22 iunie 2021, 18:57)

    Omul apucat de ras [utilizator]

    Cum ar fi ca oamenii sa aiba un singur act care sa aiba citibile uman doar informatiile de baza: numar unic, perioada de valabilitate, poza, holograma si nume, prenume, etc, locul nasterii. Cu alte cuvinte datele FIXE ale unui om. Cardul va avea cip.

    Cand cineva: de la banca la politist are nevoie sa citeasca alte date, introduce actul tau intr-un cititor, iti prezinta pe ecran datele la care doreste sa aiba acces si perioada de acces (1-10 min, 1 zi, permanent), ti se cere tastarea unui cod PIN (pe care il poti schimba) si le citeste dintr-o baza de date la care au acces institutiile.

    Mai mult, pe portalul agentiei pt cartile de identitate (cum s-o numi el) ai o lista cu cine are acces la ce si poti sa o modifici. Uite, eu nu vreau ca Politia Rutiera sa vada daca am sau nu asigurare medicala.

    Fiecare organ va avea drept de acces la un subset al tuturor datelor. In cazul refuzului de prezentare fie tranzactia nu se efectueaza (de exemplu creare cont la banca) fie este infractiune (refuzi sa dai adresa la Politia Rutiera pentru emiterea amenzii).

    In felul acesta nu au sens: cardul de sanatate, asigurarea masinii, etc. TOATE actele pe numele tau pot fi consultate online din momentul in care ii dai drept cuiva sa le consulte.
    • +1 (9 voturi)    
      ce ar fi (Miercuri, 23 iunie 2021, 0:48)

      John_Re [utilizator] i-a raspuns lui Omul apucat de ras

      daca ai avea bani electronici.
      si pentru vreo saptamana sistemul ar fi offline sau mai mult hackerii dau delete la tot. sau iti schimba poza din baza de date. samd.
      iar in final autoritatile pot spune ca nici nu existi.

      acu' realizezi de ce unele chestii in viata chiar au sens?
      • -2 (6 voturi)    
        Daca iti e asa frica (Miercuri, 23 iunie 2021, 8:18)

        Omul apucat de ras [utilizator] i-a raspuns lui John_Re

        Stai ascuns in casa si fa totul pe hartie. Cat despre poza, am spus ca ea e prezenta fizic pe act. Iar daca tu presupui ca pot schimba poza in baza de date, la fel o pot face si acum caci ea ESTE EXACT in aceeasi forma cu cea propusa de mine.

        PS: Banii electronici se utilizeaza in Romania de cca 30 de ani. E drept: nu si in padure.
        • 0 (4 voturi)    
          beleau stii care e (Miercuri, 23 iunie 2021, 12:46)

          John_Re [utilizator] i-a raspuns lui Omul apucat de ras

          ca romanii nu trebuie sa inventeze roata.

          pentru ca s-a inventat deja.

          esti doar funny in prezentarea ta.

          e buna poanta aia cu politistii cum bagi tu pin-ul de identificare sau nu esti de acord cu una alta. :)) ei afla ca la aeroport in US, daca nu le dai parola la laptop, faisbuk sau cellphone te aresteaza. printre altele :)))
          • 0 (0 voturi)    
            In SUA (Joi, 24 iunie 2021, 0:32)

            Omul apucat de ras [utilizator] i-a raspuns lui John_Re

            Nu te aresteaza daca nu le dai parola. Ci doar iti confisca dispozitivele si te expulzeaza de unde ai venit. Eventual pe cheltuiala ta. Fara un alt motiv nu au de ce sa te aresteze dar nici sa te primeasca.
    • 0 (0 voturi)    
      nenea Ling, esti cam tinerel si entuziast (Miercuri, 23 iunie 2021, 19:20)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Omul apucat de ras

      Dar merg mai departe cu propunerea ta.
      Ce ar fi ca toate datele sa fie inscrise in telefon? Daca un card bancar are suficiente elemente de siguranta ca sa fie folosit de pe tle sau ceas de ce nu cardul de identitate?
      Da, le folosesc zi de zi dar intotdeuna am rezerva fizica la mine.
      Gandeste-te la elementele de siguranta.
      • 0 (0 voturi)    
        Absolut ca se poate (Joi, 24 iunie 2021, 0:33)

        Omul apucat de ras [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Si in cativa ani asa va fi: vei avea cu tine doar telefonul.
  • -1 (21 voturi)    
    ei uite (Marţi, 22 iunie 2021, 19:27)

    CalugaruVaxile [utilizator]

    ca pe permisul meu de conducere texan scrie adresa. Si aia e CI in US, permisul de conducere. Mari fraieri, americanii astia ...
    • 0 (12 voturi)    
      Sunt convins (Marţi, 22 iunie 2021, 19:35)

      Omul apucat de ras [utilizator] i-a raspuns lui CalugaruVaxile

      Ca nici un sistem de acte din lume nu e perfect. Insa trebuie sa ne gandim pentru ce anume caram cu noi un pogon de acte in secolul 21. In fond, TOATE acele informatii se afla deja in baze de date electronice iar intr-un card cu chip poti stica o copie offline in cazul in care sistemele nu functioneaza.

      Deci: politistul texan vede doar mutra, numele, etc pe act. Il baga intr-un aparat, iti da sa apesi 6 taste si iti vede adresa, asigurarea masinii, etc.

      Nu le merge sistemul? Tu ca sofer ai o copie offline pe memoria acelui act electronic, la alte 6 taste distanta.

      Concluzia: un smartphone / plastic este SUFICIENT azi sa avem la noi. Nu vrei? Umbla cu hartiile! Dar tehnic datele acelea oricum sunt deja pe calculatoarele autoritatilor emitente.

      Asadar ideea e nu sa ne uitam la ce AVEM ci la ce avem vs ce se poate face pentru a fluidiza birocratia.
      • 0 (8 voturi)    
        nu luați în calcul diferitele situații (Marţi, 22 iunie 2021, 21:23)

        ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui Omul apucat de ras

        , de exemplu accidentarea șoferului. Cu ce strică o adresă pe buletin. Explicați?
        • -1 (7 voturi)    
          Crezi ca in ziua de azi (Miercuri, 23 iunie 2021, 8:20)

          Omul apucat de ras [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

          Daca ai accident nu te ia salvarea decat daca le dai adresa sau daca le prezinti cardul de asigurat? Dar poti sa fii inconstient in urma accidentului. Ce fac? Incearca sa te trezeasca intai sa le dai adresa?!? Le trebuie adresa ca sa iti administreze tratamentul? Explicat va rog cu ce ii impiedica lipsa adresei in desfasurarea procedurilor in caz de accident?
    • -3 (7 voturi)    
      :) (Marţi, 22 iunie 2021, 19:45)

      notnow [utilizator] i-a raspuns lui CalugaruVaxile

      Deocamdata... mai da-le timp astora din nou administratie...
      • 0 (4 voturi)    
        de acord (Marţi, 22 iunie 2021, 20:59)

        disraeli [utilizator] i-a raspuns lui notnow

        numai ca time is money, sir.
    • +1 (1 vot)    
      nu e CI in sensul european, e permis de conducere (Miercuri, 23 iunie 2021, 19:27)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui CalugaruVaxile

      Ca voi va legitimati oriunde cu el e alta poveste.
      Poate vrei sa ne spui procedura de emitere a unuia nou in caz de pierdere sau schimbare a domiciliului si apoi o sa iti spun ca da, vreau si eu permis cu adresa pe el.
      Stii ca in Ro esti obligat sa prezinti si CI-ul impreuna cu permisul la un eventual control rutier? desi permisele de pana acum 2-3 ani aveau pe ele faimoasa adresa?
      Atunci cand CI-urile vor fi emise fara prezenta fizica la ghiseu in Ro voi fi de acord cu lipsa adresei. Pana atunci, nema.
  • 0 (14 voturi)    
    Habarna (Marţi, 22 iunie 2021, 20:33)

    independentu [utilizator]

    N-are nicio legatura inscrierea adresei pe CI cu votarea. Cat timp votarea se face pe circumscriptii electorale, nu poti vota in alta parte, indiferent ca ai domiciliul inscris sau nu.
    Pentru votarea la liber trebuie schimbata legea electorala, nu CI-urile.
    Dupa cunostintele mele nicaieri in lume nu exista ID-uri fara adresa, fiindca asta e unul dintre principalele scopuri ala unui ID. Ca adresa e tiparita pe card sau nu, e mai putin important, dar adresa trebuie sa figureze pe card, macar in forma electronica, altfel cetatenii ar fi imposibil de contactat.
  • +1 (7 voturi)    
    :) (Marţi, 22 iunie 2021, 23:18)

    Casargoz [utilizator]

    Inginerul și câinele au priviri inteligente dar nu pot sa se exprime.
    Dacă nu zicea ca e ideea lui ( căutați carmen Dan)
    Dacă zicea ca susține ineea ca domiciliul sa nu mai fie tipărit era ok.
    Pentru ca ideea de baza este următoarea : nu se mai imprima domiciliul pentru a nu forța cetățeanul sa-și schimbe buletinul când se muta. Domiciliul și rezidenta rămân in bazele de date și eventual se înscriu pe buletin digital.
    Dar dacă nu știi sa te exprimi și prinzi ideile și-n zbor fără sa le înțelegi asta e.. :)
    Ceea ce dorește lumea este ca cetățeanul sa aibă domiciliul real in baza de date si nu o inscripție tiparită care nu are legătura cu realitatea.
  • -2 (10 voturi)    
    "participare la vot muuuult mai flexibilă" (Marţi, 22 iunie 2021, 23:19)

    revo [utilizator]

    doar votul il intereseaza, adica turismul electoral.

    Eh, marile minti se intalnesc: Dragnea si Barna.

    Dobitoc.
    • -1 (5 voturi)    
      aiurea (Miercuri, 23 iunie 2021, 0:52)

      John_Re [utilizator] i-a raspuns lui revo

      votul se face pe baza cartii de alegator care este trimisa prin posta cu vreo luna inainte.

      acea carte ramane la biroul electoral.

      deci turism electoral zero.

      (cam asa este prin tarile civilizate)
  • -1 (5 voturi)    
    un lucru bun (Miercuri, 23 iunie 2021, 2:03)

    c2 [utilizator]

    astept legea
  • +2 (10 voturi)    
    Americanii sunt prosti! (Miercuri, 23 iunie 2021, 2:42)

    Robin_W [utilizator]

    Daca nu au permis de conducere atunci primesc o carte de identitate.
    Ambele specifica domiciliul curent.
    In cazul in care te muti, ai un termen de vreo 10 zile ca sa iti schimbi actul respectiv cu noua adresa.
    In functie de statul in care esti, costa vreo $10-15, si noul document il primesti pe loc.
    • +1 (1 vot)    
      si noul document il primesti pe loc. (Miercuri, 23 iunie 2021, 19:35)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Robin_W

      Robin baiatule, revino in Ro si vezi cum primesti documentul pe loc. Si cu cate deplasari + dovezi ale rezidentei(chiriei)
  • 0 (12 voturi)    
    Fără domiciliu (Miercuri, 23 iunie 2021, 5:21)

    Vetter_Matz [utilizator]

    Pleci 3 luni la cules de sparanghel. La intoarcere, gasesti yala schimbata si casa ocupata. Fosta gagica s-a combinat cu unul mai vrednic. Chemi politia: cum dovedesti ca e casa ta? Pe buletin nu scrie nimic, actele de proprietate erau in casa. Vecinii tac mâlc, că noul locatar e un om de vază, cu ceafa groasă, prieten cu interlopii, cu politia si cu primarul.

    Am impresia ca si acum, cind ai adresa in actul de identitate, e foarte greu sa rezolvi o situatie din asta. Dar daca nici nu mai poti dovedi unde locuiesti?

    Oricum, pentru cine nu vrea sa aiba adresa acolo, exista si acum optiunea sa scrie "fara domiciliu", de ex. daca esti nomad.

    Cred ca se vrea asta din cine stie ce motive ciudate. Poate cineva a vazut intr-un film ca asa e in UK si ar trebui si la noi sa fie la fel. Sau poate cei care fac noile carti de identitate au uitat sa lase loc si pentru adresa si acum pierd contractul. Sau pentru unii e mai bine sa nu poti dovedi unde locuiesti. In felul asta, si un abonament la telefon o sa fie foarte greu de facut daca n-ai avut deja. Trebuie sa ai pile, recomandari... Ginditi-va cum e sa fii strain in UK: nu poti sa-ti faci nici cont la banca. Probabil ca trebuie ca si la noi sa fie la fel. N-ai pile la primarie, n-ai dreptul la nimic!
    • +1 (11 voturi)    
      Renuntarea la proprietati... (Miercuri, 23 iunie 2021, 8:10)

      FortApache [utilizator] i-a raspuns lui Vetter_Matz

      Este tema de partid a lor...a scapat porumbelul o tuta din USR acum ceva timp pe Facebook :)))
      • +2 (2 voturi)    
        fugiti bah, ne iau casele daca nu avem adresa in C (Miercuri, 23 iunie 2021, 19:53)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui FortApache

        Mai sunteti multi acasa bre? adica daca am vreo 3-4 proprietati oricine mi le poate salta/fura/ deposeda pe alea care nu sunt trecute ca adresa in CI?
        Hai iti dau adresele, te invit! Mai sunteti multi intelogenti in partidul Tutei Supreme?
    • +1 (9 voturi)    
      Dar daca prietena iti fura si cartea de identitate (Miercuri, 23 iunie 2021, 8:29)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui Vetter_Matz

      E clar ca ati ramas total si iremediabil pe sub poduri, nu-i asa? Nu mai aveti CI, nu mai aveti actele de la casa, sunteti mort. Nu exista cadastru, nu exista nicio urma a actlui de proprietate la notar, nu mai exista nimic.

      Hai sa fim seriosi, ca nu rezolvi mare lucru cu un CI ca sa dovedesti ca ai drept de a locui intr-o casa. In fapt, nu ai niciun drept sa locuiesti, daca nu esti proprietar. Te poate da oricand proprietarul afara, chiar daca a acceptat sa te ia in spatiu.
      • -2 (8 voturi)    
        Proprietarul te da afara oricand... (Miercuri, 23 iunie 2021, 8:44)

        FortApache [utilizator] i-a raspuns lui sile_v

        In USA in anumite state si in anumite conditii proprietarul ramane pe afara iar chiriasul/ocupantul casei respective inauntru chiar daca nu are acte de proprietate. Dupa 12 ani de platit facturi chiriasul poate deveni proprietar mai ales daca are copii minori care locuiesc impreuna daca proprietarul de drept nu are bani de avocati ....si sunt o gramada de cazuri, chiar sunt publice ....

        Legile difera pe glob, important este ca populatia sa-si exprime acordul fata de astfel de initiative....sa le spunem mai radicale :))))
  • 0 (14 voturi)    
    Barna haos... (Miercuri, 23 iunie 2021, 6:57)

    FortApache [utilizator]

    Nu mai bine schimba legea electorala decat sa chinuiasca atatea milioane de "alegatori" aiurea pe la evidenta populatiei!?!?!?!

    Schimba bre desteptaciunea intruchipata legea electorala ca am vazut mai nou ca se fura cu sacul voturile in Bucuresti....ce o fi prin provincie nici nu vreau sa ma gandesc :))))
    • -2 (4 voturi)    
      Ha barna re ce vorbeste. (Miercuri, 23 iunie 2021, 18:26)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui FortApache

      Tu vorbesti serios? pai cum sa schimbe legea cu care-au furat la alegeri?
    • +1 (1 vot)    
      Idix, exista carte de alegator de peste 15 ani (Miercuri, 23 iunie 2021, 19:38)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui FortApache

      O car inutil pe fundul unui sertar.
      Alegerile nu au nimic de a face cu cartea de identitate. In plus, de cand cu verificarea STS oricine poate sa iti spuna ca nu poti vota in localitatea X sau ca deja ai votat.
  • -6 (6 voturi)    
    lege buna, dar (Miercuri, 23 iunie 2021, 7:46)

    mongolul [utilizator]

    nu e de actualitate.
    Sunt alte probleme ce trebuie rezolvate urgent.
    • -3 (9 voturi)    
      Nu, e o timpenie negindita. Doar votul conteaza (Miercuri, 23 iunie 2021, 9:14)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui mongolul

      Schimbam toate CI doar pentru ca asa poate i-ar da lui cu o virgula mai mare la vot?
  • -1 (9 voturi)    
    DE ACORD (Miercuri, 23 iunie 2021, 7:55)

    COCH [utilizator]

    Cel mai zic e sa de3venim doar un numar si o fotografie, sau poate nici aia. Sau da-l naibi de ci, un semn pe mana, nu ar fi suficient? Nu mai pierzi ci, nu mai il inlicuiesti,.....Bai tara arde si voi o tot tineti in rahaturi? Gata ati terminat cu pibul, cu fondurile europene cu autostraziile....
    • +1 (7 voturi)    
      Asta cu numarul tatuat pe corp este veche... (Miercuri, 23 iunie 2021, 8:35)

      FortApache [utilizator] i-a raspuns lui COCH

      ...baietii se gandesc acum la alte chestii legate de insertii in retina, cipuri sau cel mai simplu un belciug de ureche sau nas ca la animale :)))

      Fondurile europene si pibul o sa-i termine pe ei.....nu invers :)))
  • -3 (9 voturi)    
    Sf. Gheorghe in lupta cu balaurul (Miercuri, 23 iunie 2021, 9:26)

    Gigi Kent [utilizator]

    In varianta moderna ... Dan Bana in lupta cu adresa din cartile de identitate.
    • -1 (7 voturi)    
      mda (Miercuri, 23 iunie 2021, 12:49)

      John_Re [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      balaurul de care vorbesti se numeste lumea a 3-a.

      cu asta se lupta romania de cateva zeci de ani iar victoria pare tot mai departe.
  • -2 (6 voturi)    
    Ideea de domiciliu e retrograda (Miercuri, 23 iunie 2021, 13:44)

    Mihail. [utilizator]

    Mai bine traim in grupuri, cum spunea o distinsa...
    • -2 (6 voturi)    
      Basca, ne putem muta in orice vila sau casa boiere (Miercuri, 23 iunie 2021, 17:06)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui Mihail.

      Pina va dovedi cineva ca nu avem dreptul, ehei...

      E plin centrul de case boieresti abandonate. Am si ochit vreo doua, dar nu stiam cum sa fac. Noroc de propunerea lui Barna.