Sorin Grindeanu: E treaba celor de la guvernare să încerce să îndrepte lucrurile din Raportul MCV

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 9 iunie 2021, 16:34 Actualitate | Politic


Sorin Grindeanu
Foto: AGERPRES
Prim-vicepreşedintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat miercuri că este treaba celor care se află în acest moment la guvernare „să încerce să îndrepte unele dintre lucrurile” pe care cei de la Comisia Europeană le-au scris în Raportul MCV, transmite Agerpres.

„Noi am cerut un lucru, atunci când PSD se afla la guvernare, şi anume să ştim cât se poate de clar criteriile şi ce trebuie să îndeplinim, sunt 10 puncte, sunt 15, sunt 20 de puncte, pe care trebuie să le atingem, astfel încât să nu existe o zonă abstractă şi de fiecare dată să ne referim la cotidian. Cred că e un ţel al fiecăruia dintre noi, indiferent de culoarea politică, ca ţara noastră să îndeplinească toate aceste criterii şi să nu mai avem MCV, dar în primul rând e treaba celor care se află în acest moment la guvernare să încerce să îndrepte unele dintre lucrurile pe care cei de la Comisie le-au spus acolo”, a spus Grindeanu, la Palatul Parlamentului, întrebat cum comentează observaţiile din Raportul MCV.

El a adăugat că PSD va avea o poziţie oficială în legătură cu acest subiect.

„Eu ştiu că domnul premier Cîţu şi guvernarea PNL ne spuneau în urmă cu un an că până la sfârşitul anului trecut nu mai avem MCV. Uite că nu se întâmplă lucrurile în forma asta”, a menţionat Grindeanu.


Comisia Europeană a adoptat marți cel mai recent raport al său privind evoluția situației din România în materie de reformă a sistemului judiciar și luptă împotriva corupției, în contextul angajamentelor asumate prin Mecanismul de Cooperare și de Verificare (MCV). Comisia spune că așteaptă ca autoritățile române să transpună angajamentele asumate în măsuri concrete, legislative și de altă natură. CE anunță că va continua să monitorizeze îndeaproape evoluţia situaţiei din România prin intermediul MCV, până la îndeplinirea obiectivelor de referinţă. Aceasta, în condițiile în care premierul Florin Cîțu afirma în luna martie că reprezentanții Comisiei Europene susțin eliminarea MCV la finalul acestui an.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1405 vizualizari

  • +20 (26 voturi)    
    esti la fel de nesimtit ca Dragnea (Miercuri, 9 iunie 2021, 16:47)

    ccc745 [utilizator]

    Si toata gasca voastra de nenorociti
  • +17 (23 voturi)    
    Pai da… (Miercuri, 9 iunie 2021, 16:51)

    337Zdf [utilizator]

    Sa le-drepte ei , ca sa veniti voi cu Iordache , Nicolicea si Tudorel si le faceti praf din nou, cat tupeu de borfas trebuie sa ai ca sa mai si comentezi, nesimtitule…
    • -7 (13 voturi)    
      mai adauga-l si pe iohannis (Miercuri, 9 iunie 2021, 17:37)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui 337Zdf

      Ca unul dintre punctele din mcv ul actual i se datoreaza: numirea procurorilor fara sa tina cont de avize negative si de nimeni
  • +13 (17 voturi)    
    (v)orbeste lumea ... (Miercuri, 9 iunie 2021, 17:04)

    nu conteaza cine zice [utilizator]

    nu mai terminati odata cu persoana asta ...??? profitor si imbuibat in nemernicie completa, de nu mai stie de dumnealui, isi tot da intr-una cu parerea despre ce si cum sa faca altii ... cu burta plina e chiar simplu sa emita astfel de pretentii de ganditor si lucrator feroce intru urgenta bunului trai al romanilor ...
  • +11 (13 voturi)    
    Derbedeu ordinar (Miercuri, 9 iunie 2021, 17:15)

    fdaniel [utilizator]

    Care ești tu!
    E treaba guvernului să cârpească țara asta pe care ați facut-o praf!
    Gunoaie penale!
  • +5 (7 voturi)    
    Trebuia sa continue fraza (Miercuri, 9 iunie 2021, 18:00)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    "[...] în primul rând e treaba celor care se află în acest moment la guvernare să încerce să îndrepte unele dintre lucrurile pe care cei de la Comisie le-au spus acolo" ... si continuarea: "dupa ce noi le-am facut zob".
  • +5 (7 voturi)    
    hai sifon (Miercuri, 9 iunie 2021, 18:04)

    IpseAnton [utilizator]

    Sa indrepte ce ati stricat voi?
  • +4 (6 voturi)    
    impertinent si.... (Miercuri, 9 iunie 2021, 18:22)

    asada [utilizator]

    ....marlan pana la cer si inapoi !!! Cand ia carat tucalul lui Dragnea care il unsese "mare"PM o fi fost treaba lui sa se ocupe de raport !!?? O mai fi nevastasa (care ne garanta ca nu este sluga lui Dragnea si o sa vedem noi cat este de capabil ) la fel de mandra si multumita de golania din PSD ce i se potriveste ca o manuse pomadatului ei consort !!?? Sleahta de derbedei si hoti !!
  • +4 (6 voturi)    
    Un clovn. (Miercuri, 9 iunie 2021, 19:08)

    Cataleya [utilizator]

    S-a trezit si acest hopa-mitica sa gangureasca.
    Pe asta nu l-a luat nimeni in serios nici cat a fost premier.,
    Acum e un neica nimeni care ranjeste tot timpul pe holurile parlmentului.
    Va fi fericit cand va iesi Dragnea din puscarie, ca poate o sa-l ia cu el la pescuit, sa momeasca locul si sa-i curete pestii.
  • +3 (5 voturi)    
    Ha ha (Miercuri, 9 iunie 2021, 22:14)

    Akylas [utilizator]

    Da nene, e treaba celor de la guvernare sa indrepte faradelegile facute de voi zeci de ani, criminali ordinari. Guvernantii ar trebui nu numai sa indrepte lucrurile din raportul MCV, dar si sa aduca in justitie pe cei care au facilitat si executat ciopartirea justitiei romane, puscariasul din Teleorman, Tulburel Tedoare si stapanul lui, nea Tarata, Ciordache etc etc etc
  • +3 (3 voturi)    
    Noi (Miercuri, 9 iunie 2021, 22:43)

    yol [utilizator]

    doar le stricam....
  • +1 (1 vot)    
    ce-mi place asta... (Joi, 10 iunie 2021, 11:15)

    liviu_ [utilizator]

    ei strica... si ailalti sa repare!

    ei au stricat legile justitiei si acu urla ca actualul guvern are MV

    ei au urlat pe unde au putut sa nu se respecte carantina, si apoi urla ca s-au imbolnavit prea multi

    etc etc etc

    scarba totala data de acesti mafioti comunisti!