Motivul pentru care Boc spune ca îl susține pe Cîțu la șefia PNL

de L.P.     HotNews.ro
Vineri, 4 iunie 2021, 14:58 Actualitate | Politic


Emil Boc și Forin Cîțu, conferință de presă Maramureș
Foto: Hotnews
Primarul Clujului, Emil Boc a declarat vineri, într-o conferință de presă, alături de premierul Florin Cîțu că are un motiv personal pentru care îl susține pe acesta în competiția pentru șefia PNL. Boc a ținut să precizeze că nu are legătură cu aducerea metroului la Cluj.
  • "Am un motiv particular și egoist pentru care îl susțin pe Florin Cîțu la șefia PNL. Nu este metroul de la Cluj, cum spun cei de la PSD (...).
  • Este un motiv personal, egoist și este pentru familia mea, pentru fetele mele. Ele se apropie de sfârșitul ciclului universitar. Vreau ca ele să trăiască în România. Îmi doresc ca viitorul lor să fie în țara asta. (...)
  • Omul care poate da o direcție partidului și țării este actualul premier al țării, care are viziune, capacitate, înțelege lucrurile. Este un liberal autentic, pur sânge", a declarat Emil Boc la conferința de presă susținută alături de premierul Florin Cîțu, la sediul Consiliului Județean Maramureș.
Emil Boc a participat la conferința de presă a premierului Florin Cîțu de la Baia Mare. Cîțu se află în plină campanie internă pentru a convinge liderii de organizații să-l voteze pentru postul de președinte al PNL.

În urmă cu aproape o lună, când actualul președinte al PNL, Ludovic Orban, a participat la o conferință de presă la Cluj, Emil Boc a absentat.

Reamintim că premierul Florin Cîțu și-a anunțat duminică dimineață candidatura la șefia PNL. "Sunt un liberal care a trăit toată viața după principiile liberale. De multe ori am spus că doar liberalismul salvează România. PNL are nevoie de un suflu nou. Voi câștiga", a spus Cîțu, care le promite liberalilor că PNL va fi cel puțin 8 ani la guvernare și că o va face cu succes.

Alături de susținători s-a aflat și primarul Clujului, Emil Boc, care a reușit să coaguleze în jurul lui Cîțu organizațiile din Transilvania.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4038 vizualizari

  • -3 (15 voturi)    
    Nu-l suspectez... (Vineri, 4 iunie 2021, 15:19)

    rsumy_ [utilizator]

    ... pe Boc de prea multa inteligenta.

    Pur si simplu el s-a aflat la momentul potrivit si la locul potrivit (Cluj).

    Si nici nu prea fura (cred... sau inca nu s-a descoperit).
    • 0 (2 voturi)    
      Schema (Sâmbătă, 5 iunie 2021, 1:07)

      Beer-gummy-bear [utilizator] i-a raspuns lui rsumy_

      Care cred eu ca e planul lui Boc vis a vis de metrou, pe langa aruncarea prafului in ochii celor 74% din electorat, sunt terenurile ce vor fi degajate pt statiile metroului care nu se va mai construi! Este singura modalitate ca niste cladiri vechi din cele mai bune zone sa fie expropriate si demolate! Se va spune, cum se spune mereu, ca "bucurestenii nu i-au lasat sa faca si sa dreaga", iar daca terenurile vor ramane goale... ce sa facem oare cu ele? Niste mici dezvoltari imobiliare din care va fi recompensat si Boc!
  • 0 (12 voturi)    
    mda, problema este tot garda veche (Vineri, 4 iunie 2021, 15:40)

    Adr1@n [utilizator]

    Citu o avea viziunea, dar din pacate este inhaitat cu oameni care trag in directia opusa, nu in directia modernizarii statului roman.

    s-a dovedit a fi solutia de avarie, dar in niciun caz nu a fost suficient de ambitios in privinta reformelor care trebuiesc implementate.

    deci daca problema nu este la premier, inseamna ca de vina este garda veche din partid.

    ----

    in alta ordine de idei, ma bucura faptul ca boc si gasca pdl-ista s-a orientat cu aripa pro-americana din PNL. faptul ca aripa aceasta este din ce in ce mai influenta nu poate fi decat de bine din perspectiva intereselor Romaniei, dar au nevoie sa faca eforturi mai evidente si mai sustinute de a-i convinge si pe ceilalti din restul partidului.
    • -3 (15 voturi)    
      Cîțu n-are nicio viziune... (Vineri, 4 iunie 2021, 16:16)

      rsumy_ [utilizator] i-a raspuns lui Adr1@n

      ... să fim serioși.
      Tot ce face e la plesneală...

      Eu am o mare nelămurire: cine i-a finanțat studiile din SUA, in anii 90' (ani de saracie crunta in RO) dupa ce a picat treapta a II-a de liceu ?

      Ce viziune?
      Ca o găină fără cap...
  • -1 (11 voturi)    
    Pai si noi domnule Boc, (Vineri, 4 iunie 2021, 16:06)

    PetricaGhezea [utilizator]

    Noi romanii, ce vina avem?
  • +2 (14 voturi)    
    banene... (Vineri, 4 iunie 2021, 16:07)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. boc asta poate sa rosteasca doua cuvinte din care al treilea sa nu fie Cluj?
    • -1 (9 voturi)    
      Exact. (Vineri, 4 iunie 2021, 16:19)

      rsumy_ [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      .
      • +1 (11 voturi)    
        asta se aplica tuturor clujenilor.. (Vineri, 4 iunie 2021, 17:08)

        Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui rsumy_

        ... asa-s astia, se cred buricul universului cu porcaria lor de oras.
  • 0 (4 voturi)    
    Toa'se/d-le Boc, vreti ca ele sa lucreze la stat (Vineri, 4 iunie 2021, 19:14)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    Sau in privat ?