Cîțu ia în calcul o ordonanță care să amâne creșterea alocațiilor de la 1 iulie

de D.D.     HotNews.ro
Joi, 3 iunie 2021, 15:41 Actualitate | Politic


Florin Citu
Foto: Guvernul Romaniei
​Guvernul nu exclude aprobarea unei ordonanțe de urgență prin care să amâne creșterea alocațiilor de la 1 iulie. Anunțul a fost făcut joi de premierul Florin Cîțu.

„Colegii mei din coaliţie au fost acolo când am aprobat bugetul pe anul acesta. Am discutat anul acesta despre o singură creştere a alocaţiilor, la începutul anului. Care va fi dinamica, va fi prin amendamente în Parlament, dacă nu le fac la timp, atunci va trebui o ordonanţă de urgenţă prin care să prorogăm. Nu de alta, dar nu vom avea în buget și atunci vom avea o problemă bugetară”, a spus premierul.

Anterior, șeful PNL, Ludovic Orban, a anunţat că este posibil ca în prima şedinţă a coaliţiei de guvernare să fie discutată situaţia alocaţiilor pentru copii. Liderul PNL a mai spus că atât el, cât şi premierul Florin Cîţu nu susţin o creştere a acestora de la 1 iulie.

„Cu siguranţă, chiar săptămâna asta ar fi trebuit (luată o decizie - n.r.), dar a apărut prezentarea publică a PNRR şi nu am mai ţinut şedinţa coaliţiei. Probabil, la prima şedinţă a coaliţiei vom discuta. Punctul nostru de vedere l-am exprimat, atât premierul Cîţu, cât şi eu, şi anume că susţinem formula care a fost adoptată în Senat. Acolo este OUG, este o lege de adoptare a OUG care a suferit un amendament în Senat şi, din punctul nostru de vedere, susţinem amendamentul în Senat, să nu existe creşterea de la 1 iulie. De altfel, am şi anunţat public că aceasta va fi poziţia noastră”, a declarat Ludovic Orban, întrebat joi la Parlament despre decizia în privinţa reexaminării, la cererea preşedintelui Klaus Iohannis, a proiectului de lege privind creşterea alocaţiilor, care este în dezbaterea comisiei pentru muncă a Camerei.

Orban a afirmat, pe 24 mai, că nu sunt resurse pentru încă o majorare a alocaţiilor copiilor în acest an.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4178 vizualizari

  • 0 (12 voturi)    
    O veste buna in sfarsit. (Joi, 3 iunie 2021, 15:42)

    Lok [utilizator]

    Doamne credeam ca nu se mai termina.
    • +3 (7 voturi)    
      Uf, din ce in ce mai multe vesti bune! Hai Cutzu! (Joi, 3 iunie 2021, 19:34)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Uf, din ce in ce mai multe vesti bune! Hai Cutzu! Pentru asta ai fost votat, pentru "caluse si catuse". Bunastarea le-a putit romanilor, asa ca livreaza-le cu sarg "caluse si catuse"!
  • +10 (18 voturi)    
    mda (Joi, 3 iunie 2021, 16:00)

    SoulSearcher [utilizator]

    lasa ca sunt resurse pentru pensionari.... mai ales pentru aia speciali
    la fel sunt resurse pentru bugetari.. sa mai creasca inca odata salariile.. ca de ce nu ?

    ca pensionarii si bugetarii sunt viitorul tarii.. nu copii...

    sounds legit :DDDD

    abea astept peste 30 ani cand nu va mai fi efectiv cine sa munceasca, chiar si copii care s-au nascut intre timp, au plecat departe, trimisi de parintii lor spre locuri mai bune.

    sa vezi atunci distractie, 10 pensionari la 1 angajat :DDDDD

    the future is bright :DDDD
    • +2 (8 voturi)    
      vor fi bani (Joi, 3 iunie 2021, 17:49)

      clam [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      asta e doar o vrajeala ca sa mai creasca varsta de pensionare si ca sa tot taie pensiile. vor fi bani pt ca asa cum unii romani pleaca sa munceasca in afara, la noi vor veni sa munceasca straini (deja au venit, din tarile mai sarace). normal e sa creasca treptat nivelul de trai la noi si astfel sa devenim atractivi pt muncitori din alte tari, asa cum romanii sunt atrasi de ofertele mai bune de lucru de peste hotare. e ceva firesc, asta ca vai, nu vor fi bani e doar o sperietoare. oricum asta e jobul statului sa gestioneze bine administarea finantelor astfel incat cei care au contribuit sa si primeasca. doara nu mi se retin acum atatia bani din salariu pentru ca la pensie sa primesc o mare teapa. statul trebuie sa se organizeze - sa straga forta de munca, sa creasca economic, etc.
    • +3 (5 voturi)    
      Acest nefericit PM Cîțu este un mare ticălos (Vineri, 4 iunie 2021, 9:01)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      și de un cinism infect.România are cea mai jenantă
      politică față de copii și natalitate(-3%) și continuă
      să-și bată joc de viitorul țării.Pentru IT-ul Turcancei
      a găsit 27 milioane de euro(sistemul poate fi
      realizat cu un preț de cinci ori mai mic) dar pentru copii nu a găsit un leu.Ar trebui să stea jos și să
      copieze, ad literam, politica Poloniei față de copii și
      natalitate și să treacă la treabă.Dar nu,el este
      ocupat de îmbogățirea lui și a clientelei coteriilor
      din Guvernul trei în unul.Cu cât această alianță
      profund toxică va sta mai mult la putere cu atât mai
      rău va fi pentru România și cetățenii ei.Spun asta ca unul care a votat numai cu PNL.Îmi cer scuze
      pentru prostia mea!
  • +13 (21 voturi)    
    e bine (Joi, 3 iunie 2021, 16:01)

    cucuveauamov [utilizator]

    ma speriasem, credem ca vrea sa amane plata pensiilor speciale
  • +4 (12 voturi)    
    in interval, economia duduie... (Joi, 3 iunie 2021, 16:04)

    demaGOGU [utilizator]

    ...economia straina din Ro.
  • +14 (18 voturi)    
    sunt bani pentru alocatii (Joi, 3 iunie 2021, 16:37)

    minte_limpede [utilizator]

    cum sa nu gasesti bani pentru copii? si asa sunt foarte putine programe guvernamentale care ii ajuta real.
    a calculat cineva dintr-o pensie speciala cate alocatii se pot plati?
    sau daca se taie din risipa de la buget ce beneficii pot avea copiii?
    din banii luati de la companiile de stat sa aloce macar 1% pentru viitor.
  • +5 (13 voturi)    
    că tot a sărbătorit fikusz 1 iunie (Joi, 3 iunie 2021, 17:04)

    di livio [utilizator]

    creșterea alocațiilor va fi, dăcît că se amînă, da liberalizarea la curent și gaze nu se amînă...amu sigur că nu se vor scumpi curentu și gazili, nuu, se vor liberaliza...măsuri și principii liberale
  • +13 (17 voturi)    
    e sinistru acest personaj (Joi, 3 iunie 2021, 17:37)

    clam [utilizator]

    de mana cu madam turcan...
    deci salariul minim nu creste, pensii nema (in schimb cele speciale raman neatinse), alocatii nema, creste varsta de pensionare, sistemul medical e ca si mort (nici consultatii la medic nu mai primesti, nici investigatii nimic - pentru cine a avut nevoie in ultimele luni - sunt liste de asteptare de luni de zile la cele mai banale analize - adica lucruri pentru care noi platim in avans dar trebuie sa le mai achitam inca o data la privat, practic).
    si a mai si avut tupeul sa declare sa nu ne bazam pe guvern, ca guvernul e cam impotent el asa, mai bine sa facem investii. wow, tare. pai nu mai bine sa nu ne mai retina contributiile alea lunare colosale? ca ne descurcam singuri, cumparam niste criptomonede or smth, ca tot cam dracul ala e. deci e minunat, iar se va vota psd in draci (si din pacate si aur), iar la asa guvernare, nici nu mai poti sa invinuiesti pe nimeni. sunt oameni saraci care depind de o crestere de salariu minim, de alocatii, de pensii, de analize medicale... cu ei ce faci? ii azvarli direct in groapa? liberalism nu inseamna sa ma furi. pentru ca asta faci in momentul in care eu imi achit contributiile lunare la sanatate, iar apoi trebuie sa ma tratez la privat.asta asa, ca exemplu.
    • +3 (3 voturi)    
      SA NU UITAM ... (Vineri, 4 iunie 2021, 13:02)

      jidanul [utilizator] i-a raspuns lui clam

      ... de referendumul cu reducerea numarului de parlamentari la 300, care ar insemna o scadere a cheltuielilor, care ar asigura, cel putin partial, cresterea alocatiilor, a pensiilor si a salariilor.
  • +6 (10 voturi)    
    tăieri, tăieri (Joi, 3 iunie 2021, 17:58)

    feedback [utilizator]

    Normal că o șleahtă de reduși mintal nu se pot gândi decât la tăieri.
  • +1 (9 voturi)    
    își dă (Joi, 3 iunie 2021, 18:21)

    nahir [utilizator]

    cu tesla-n co**e. O să fie contestată de avocatul poporului sau psd, la ccr, și va tgrebui să anuleze ordonanța.
    În plus, vor pierde voturi.
  • +3 (7 voturi)    
    discriminare (Joi, 3 iunie 2021, 18:32)

    aditza_1967 [utilizator]

    Pentru cheltuiellle suplimentare facute de pairnti pentru scoala online, guvernul ar fi putut mari alocatiile
    Personal ka uncalkcu grosier am cheltuit in medie 100 lei/luna in plus, pentru scoala de acasa.
    Iar avocati care in 2019 nu au declarta decit citiva zeci d eluna , au primit in 2020 cite 2500 lei, ca le-a u scazut veniturile din cauza pandemiei.
    daca nici asta nu e discriminare ......
  • +5 (7 voturi)    
    Mare nesimtit! (Joi, 3 iunie 2021, 19:40)

    consumator2 [utilizator]

    Unii nu au bani sa cumpere copiilor o carte, Citu nu are de unde sa stie, el a facut studiile in strainatate
  • +3 (5 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 3 iunie 2021, 22:41)

    [anonim]

    • +5 (5 voturi)    
      Este adevărat! (Vineri, 4 iunie 2021, 9:11)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui

      Este un Guvern croit de globaliști pentru a sărăci
      și mai mult România.Indivizii execută întocmai și la timp ordinele primite și se împrumută orbește.
      Acum fiecare român ,de la bebeluși la nonagenari,
      este dator 2500 de euro,fără să-l întrebe nimeni.
      Ce au făcut cu banii(120 miliarde de euro)!?
      Este clar că de la un PM care a speculat contra
      leului și care pune la pământ o pădure nu ne putem
      aștepta la nimic bun.