Alăptarea - reglementată prin lege / Parlamentul a votat un proiect de lege care sancționează interzicerea alăptării unui copil în spaţiul public

de L.P.     HotNews.ro
Joi, 3 iunie 2021, 12:59 Actualitate | Politic


Alaptarea reduce riscul aparitiei bolilor cardiovasculare
Foto: MedLife
Camera Deputaților a adoptat joi o inițiativă legislativă care prevede că evacuarea din spaţiul public a unei mame care alăptează un copil constituie contravenţie și se sancționează cu amendă. Proiectul de lege merge la promulgare la președintele Klaus Iohannis.

Proiectul de lege a fost adoptat cu 279 de voturi "pentru"şi o abţinere, are ca obiect de reglementare instituirea unor măsuri privind prevenirea discriminării mamelor care alăptează, precum şi combaterea încălcării dreptului la hrană al copiilor.

De asemenea, se reglementează regimul sancţionator pentru unele fapte care au legătură cu alăptarea copilului până la 24 de luni în spaţiul public.

Potrivit proiectului, constituie contravenţie: evacuarea dintr-un spaţiu public a unei mame care are dreptul de a se afla în acel spaţiu şi care alăptează un copil; interzicerea, în orice mod, a alăptării în spaţiile publice a unui copil; refuzul furnizării de servicii unei persoane pentru că alăptează un copil, în condiţiile în care persoana are dreptul de a beneficia de serviciul respectiv.

Contravenţiile prevăzute de proiectul de lege se sancţionează cu amendă de la 100 lei la 500 lei, dacă fapta este săvârşită de o persoană fizică şi de la 1.000 de lei la 2.000 lei, dacă fapta este săvârşită de o persoană juridică sau de către o entitate înregistrată la Oficiul Naţional al Registrului Comerţului.

Constatarea contravenţiilor şi aplicarea sancţiunilor se fac de către persoanele împuternicite din cadrul Autorităţii Naţionale pentru Protecţia Consumatorului, Ministerului Afacerilor Interne sau Poliţiei locale, după caz.

Camera Deputaţilor fiind decizională în acest caz, legea merge la promulgare.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















27158 vizualizari

  • +5 (11 voturi)    
    well (Joi, 3 iunie 2021, 13:05)

    alexandre dumas nepotul [utilizator]

    dar cine interzicea pana acum alaptarea in public? adica sa inteleg ca pana acum, daca vedea cineva o femeie ca isi scotea ta&% in public sa dea lapte copilului, ii sareau oamenii in cap si o obligau sa isi bage ta&% la loc in sutien?
    • +2 (4 voturi)    
      E doar instituirea cadrului legal. (Joi, 3 iunie 2021, 14:18)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui alexandre dumas nepotul

      Sau cum ar spune-o unu cu legaleza fluenta.
    • +2 (2 voturi)    
      Crezi sau nu (Vineri, 4 iunie 2021, 16:54)

      Milka Man [utilizator] i-a raspuns lui alexandre dumas nepotul

      Dar am vazut cazuri din astea. De exemplu, in gara din Bacau, in sala de asteptare. Au sarit rapid niste asa-zisi barbati ca e inadmisibil asa ceva intr-un spatiu public. Si cand am vazut ca a mai aparut si un politist "feroviar" care sa le tina isonul, am sunat la 112 si au venit jandarmii, care i-au dus pe smecheri la sectie pentru ca au refuzat sa prezinte actele in vederea sanctionarii pentru tulburarea linistii publice. Am mai vazut asta si intr-un restaurant "fancy" din Bucuresti (in sensul ca aveau preturi exagerate).Acolo s-au calmat rapid si ospatarii si sefa de sala cand a venit din spate patroana si le-a zis la ospatari sa plece acasa si sa ramana acolo ca sunt dati afara. Macar si-a cerut scuze patroana si a platit ea nota de plata pentru cuplul cu copil mic. O astfel de lege e binevenita intr-o tara plina de ipocriti salbatici...Cam mici totusi amenzile....
  • +6 (10 voturi)    
    era necesara? (Joi, 3 iunie 2021, 13:16)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. adica au existat cazuri in care mamele nu au fost lasate sa alapteze unde vor? ar fi chiar aiurea.
    intreb nu dau cu paru'.
  • -2 (22 voturi)    
    halal (Joi, 3 iunie 2021, 13:22)

    gelu antigelu [utilizator]

    Bine ca se rezolva cu prioritate non problemele iar problemele reale, nu prostii d-astea, raman in asteptare. Eu nu cred ca am cunoscut vreo femeie cu bun simt care sa alapteze in public. Adica pe bune stii necesitatile copilului si nu poti sa-ti faci programul in asa fel incat sa i le respecti?
    • +5 (13 voturi)    
      pe acelas principiu (Joi, 3 iunie 2021, 14:13)

      Alin Delin [utilizator] i-a raspuns lui gelu antigelu

      Am putea interzice mancatul in public. Adica pe bune sti necesitatile tale si nu poti sa-ti faci programul in asa fel incat ti le respecti?
      • -1 (5 voturi)    
        in cazul asta, (Joi, 3 iunie 2021, 16:12)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Alin Delin

        e ok si alaptatul mamicilor in public? Tot o necesitate e
    • +5 (7 voturi)    
      Nu cunosc vreuna care sa nu fi alaptat in public. (Joi, 3 iunie 2021, 14:20)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui gelu antigelu

      Adica daca copilu o cere ce faci, fugi acasa? In general se ascund mai pun un val islamic peste proces si natura isi are cursul ei.
      • -2 (8 voturi)    
        Sunt deacrod... (Joi, 3 iunie 2021, 15:40)

        ursu78 [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        Ce te faci daca copilului ii vine la caca? Dai o fuga pana acasa? Esti in restaurant? Ghinion...asta este...copilul nu face scaunul la ore fixe...in schimb hranitul da...asa ca..daca o sa vezi pe cineva in restaurant...in timp ce-ti savurezi ceafa de vita cu mult mujedi...pune copilul pe masa si ii schimba scutecele...sa nu protestezi...ca altfel dex-ul are un termen pentru asta...
        • +2 (4 voturi)    
          Mda. Prea muli nu au copii. (Vineri, 4 iunie 2021, 0:36)

          Lok [utilizator] i-a raspuns lui ursu78

          Si trebuie ignorati mai des.
          • +1 (3 voturi)    
            Ba mai mult (Vineri, 4 iunie 2021, 10:33)

            ursu78 [utilizator] i-a raspuns lui Lok

            Poate unor categorii ar trebui chair sa se interzica sa faca copii...
            Pana una alta...eu nu mi-am schimbat copilul in public...si nici sotia nu a alaptat in public (se numeste minim decenta si respect).
            Mai mult, copilul manaca cam la ore fixe...deci poti avea o decenta minima in a hrani copilul inainte sa iesi in public.
            • +2 (2 voturi)    
              Deci, dupa cum stii.... (Vineri, 4 iunie 2021, 14:17)

              Lok [utilizator] i-a raspuns lui ursu78

              Daca copilului ii este foame/sete, ti-o zice verbal si raspicat de sperie si hipsterii drogati din canale. Trebuie pus in balanta fenomenul de mai sus cu recomfortanta priveliste de mama cu sugar la san. Depinde ce vrei, dar personal nu am nici o porblema sa fie reglementat ca liber la alaptat in public. Nu te opreste pe tine sa te simti decent cum vrei tu si in acelasi timp nu iti incalca dreptul de a educa pe cei din jurul tau despre ce este sau nu decenta.
    • +6 (6 voturi)    
      Lecții despre cum să fii mamă (Joi, 3 iunie 2021, 14:38)

      Miaumiau [utilizator] i-a raspuns lui gelu antigelu

      de la gelu antigelu.
  • +3 (7 voturi)    
    O lege preventiva si binevenita (Joi, 3 iunie 2021, 14:20)

    LNS [utilizator]

    Daca va uitati la influentele din alte parti (tari) care au ilegalizat sau tabuizat alaptarea in public poate ati intelege mai bine.

    Gandeste-te ca te afli la o banca sau undeva unde e public si e coada, sa zicem, chiar la tribunal si trebuie sa alaptezi copilul iar gardianul te invita afara, pentru ca "nu se face, e indecent in interior, vedeti si dvs sunt oameni aici, ce-o sa zica" - sunt prea multe cazuri in SUA.

    Salut aceasta lege! Nu o vad inutila. E preventiva, sa nu ii vina cuiva idei.
  • -5 (11 voturi)    
    asa tavarisci (Joi, 3 iunie 2021, 14:32)

    Ionescu Raymond [utilizator]

    Este un pas inainte enorm pentru inaltarea Romaniei pe culmi de glorie si prosperitate.
  • +1 (1 vot)    
    chiar era (Vineri, 4 iunie 2021, 1:03)

    hanu [utilizator]

    foarte necesar.
    • -1 (1 vot)    
      de acord (Vineri, 4 iunie 2021, 9:09)

      catelu [utilizator] i-a raspuns lui hanu

      Alaptarea e ceva natural, deci nu ar trebui interzisa in public. La fel si sexul in familia traditionala, e natural, si o preconditie pentru alaptare, deci se impune o lege dedicata si pentru asta!
      • 0 (0 voturi)    
        Propblema cu sexul in public e aia cu martorii (Luni, 7 iunie 2021, 8:39)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui catelu

        Care or sari sa ajute. E doar natural asa. :)))))