Florin Cîțu își anunță candidatura la șefia Partidului Național Liberal: ”Voi câștiga! Vom fi cel puțin 8 ani la guvernare” / Emil Boc, Nicolae Ciucă, Rareș Bogdan, Raluca Turcan și Alina Gorghiu, alături de premier VIDEO

de I.B.     HotNews.ro
Duminică, 30 mai 2021, 10:15 Actualitate | Politic


Citu isi anunta candidatura la sefia PNL
Foto: Hotnews
Premierul Florin Cîțu și-a anunțat duminică dimineața candidatura la șefia PNL. ”Sunt un liberal care a trăit toată viața după principiile liberale. De multe ori am spus că doar liberalismul salvează România. PNL are nevoie de un suflu nou. Voi câștiga”, a spus Cîțu care le promite liberalilor că PNL va fi cel puțin 8 ani la guvernare și o va face cu succes.

”Vă garantez că vom fi cel puțin 8 ani la guvernare. Vom transforma România într-o țară liberală de care să se bucure toți românii. Pentru mine, ca liberal, antreprenorii sunt adevărații eroi ai unei economii liberale”, a spus premierul.

Nume grele ale PNL s-au aflat alături de premier în momentul anunțului, printre ei fiind: Emil Boc, Nicolae Ciucă, Rareș Bogdan, Raluca Turcan și Alina Gorghiu.

Emil Boc spune că Florin Cîțu poate duce partidul la alt nivel


Primarul municipiului Cluj-Napoca, Emil Boc, a declarat că, în opinia sa, Florin Cîţu este "omul care poate duce partidul la nivelul următor", argumentând că acesta "inspiră, are proiecte, a demonstrat în actul de guvernare". În opinia sa, premierul va câștiga alegerile interne de la congresul din 25 septembrie. "Din punctul meu de vedere, nu cred că mai este un secret pentru nimeni mă bucur de faptul că premierul României, Florin Cîţu, şi-a anunţat candidatura. Cred cu sinceritate că este omul care poate duce partidul la nivelul următor, mulţumindu-i domnului Orban pentru lucrurile bune pe care le-a făcut, dar, în politică, întotdeauna, discutăm despre viitor, iar Florin Cîţu poate reprezenta viitorul pentru PNL, cu o echipă puternică cu toţii membrii PNL, pentru că inspiră, are proiecte, a demonstrat în actul de guvernare şi cred eu că cu el preşedinte PNL şi România va avea de câştigat", a declarat Emil Boc, duminică, la finalul Consiliului Naţional al PNL, potrivit Agerpres.

Liberalii se reunesc, dumincă, în ședința Consiliului Național care are ca rol demararea procedurilor pentru alegerile interne și stabilirea datei congresului partidului. Evenimentul marchează declanșarea alegerilor interne în PNL și îi pune față în față ca adversari pe Ludovic Orban și Florin Cîțu.



De menționat este că cei doi lideri nu au mai apărut public împreună în ultima perioadă, cel mai recent exemplu în acest sens este aniversarea a 146 de ani de la înființarea PNL.

În ultima perioadă Ludovic Orban a vizitat toate organizațiile locale și județene ale PNL, a inaugurat proiecte și a tăiat panglici la diverse evenimente locale alături de primarii liberali.

De partea cealaltă, din postura de premier Florin Cîțu a promovat puternic campania de vaccinare anti-COVID, iar în ultima săptămână acesta a fost într-o adevărată campanie de imagine. Cîțu a dat interviuri pe bandă rulată și a lansat clipuri de promovare a vaccinării anti-COVID.

Lista de susținători ai lui Florin Cîțu pentru șefia PNL


1 Florin Cîțu prim-ministru
2 Raluca Turcan min. muncii-Președinte SB
3 Lucian Bode min. Interne-Președinte SJ
4 Virgil Popescu min. Energi-Președinte MH
5 Nicolae Ciuca min. Apărării Senator DJ
6 Ionel Bogdan Președinte CJ și Președinte MM
7 Rareș Bogdan - europarlamentar-Prim-vicepreședinte PNL
8 Robert Sighiartau - deputat-secretar general PNL
9 Dan Vilceanu deputat-Presedinte GJ
10 Alina Gorghiu Senator TM
11 Emil Boc primar Cluj
12 Daniel Buda Europarl. Președinte CJ
13 Adrian Cozma deputat-Președinte SM
14 Catalin Boboc SS min. Muncii- Președinte BR
15 Pavel Popescu deputat-Președinte S4
16 Cristian Bacanu deputat-Președinte S5
17 Mara Mares Președinte TNL
18 Vergil Chitac Primar Constanta
20 Marcel Romanescu Primar Tg-Jiu
21 Gheorghe Flutur Presedinte CJ SV și Președinte SV
23 Daniel Fenechiu - Senator BC
25 George Lazar Prefect NT
26 Tudor Polak deputat Președinte mun VS
27 Alin Ignat Consilier de stat Prim-vice TNL
28 Gheorghe Pecingina deputat GJ
29 Daniela Câmpean Președinte CJ Sibiu
30 Stelian Bujduveanu Viceprimar București
31 Mara Calista deputat NT
32 Vasile Lupu Presednte CJ Constanta
33 Stefan Stoica deputat Președinte DJ
34 Florin Roman deputat-vicepreședinte PNL
35 Ion Lungu Primar mun. Suceava
36 Hubert Thuma Presedinte CJ IF-Președinte IF
37Victor Paul Dobre - vicepreședinte PNL
38 Monica Anisie senator -Președinte S2
39 George Tuță - deputat IF
40Cristian-Augustin NICULESCU-ŢÂGÂRLAŞ senator MM






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















16024 vizualizari

  • -7 (41 voturi)    
    Orban Ajunge langa Dragnetti (Duminică, 30 mai 2021, 10:21)

    un domn [utilizator]

    Arafat, Nelu Tataru IDEM. Asta inseamna .
    • -5 (51 voturi)    
      Programul PNRR va fi (Duminică, 30 mai 2021, 10:51)

      Zache58 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      mormantul liberalilor in 2024.Chiar ne credeti tampiti?Cum sa mai voteze poporul un partid antinational care se angajeaza sa reduca nivelul de trai?Pana acum doar gargara ieftina si vaicareli ca nu sunt bani.Cand nu stii sa colectezi,nu stii sa investesti e normal sa nu ai bani nici de seminte.Sa vin 2024!.
      • -7 (29 voturi)    
        hehe (Duminică, 30 mai 2021, 12:02)

        transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Zache58

        Chiar ne credeti tampiti, postacilor latrinisti? Doar nu credeti ca VREODATA #penalul PSD va mai ajunge sa guverneze in secolul asta???
        Mormantul psd in 2024 e guvernarea 2017-20_20 si galacticul premier psd ve 0 ri ka
        • -3 (7 voturi)    
          IPOCRIT (Duminică, 30 mai 2021, 18:51)

          vasile. [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

          comentariul tau este ca si nick-name-ul adica PENIBIL. Pana una alta PSD a castigat alegerile iar PNL ne va baga in groapa cu "reformele" antinationale. Savezi AUR cae procent va avea la urmatoarele alegeri. Pentru 5 km de autostrada nu vreau sa ies la pensie la 70 de ani.
          • -1 (7 voturi)    
            hehe (Duminică, 30 mai 2021, 21:05)

            transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui vasile.

            E fix problema ta la CE VARSTA VREI sa iesi la pensie.

            Iesirea la pensie se face dupa LEGE nu dupa cum vrea unul sau altul, asistatule social teleormanean si pesedist.
      • -7 (17 voturi)    
        Clar ! (Duminică, 30 mai 2021, 12:10)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Zache58

        Întâi P$D nu pupa Parlamentul. In 2028 PNL€ va urma. Chill.
      • +9 (25 voturi)    
        Reduce nivelul de trai al contribuabililor. (Duminică, 30 mai 2021, 13:36)

        Tayen [utilizator] i-a raspuns lui Zache58

        DE-AL PARAZIȚILOR NU! AIA-I GRAV!!!
        Nu s-au atins de pensiile speciale și nici de bugetari!
        Doar au distrus mediul economic!
      • 0 (6 voturi)    
        Solutia Citu nu are alternativa la sefia PNL (Duminică, 30 mai 2021, 18:44)

        Dilematic [utilizator] i-a raspuns lui Zache58

        PNL trebuie sa evite experienta nefasta a guvernarii PSD cu Dragnea presedinte de partid si cu premieri marionete.
        Sansa liberarilor rezida intr-o guvernare eficienta, condusa de premer cu puteri depline, politice si administrative. Nu e timp acum de jocuri politice peste capul premierului. Avem nevoie de un premier autoritar, tanar economist, capabil, ambitios.
        • -1 (7 voturi)    
          Catre (Duminică, 30 mai 2021, 23:25)

          Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Dilematic

          @Dilematic: ,,Avem nevoie de un premier autoritar, tanar economist, capabil, ambitios"
          Heil Catu !
          Hitler 1933: ,,Dati-mi 10 ani si nu o sa mai recunoasteti Deutschland-ul !".
          Deci in 2021 Catu vrea doar 8 ani si nu o sa mai recunoastem Romania !. :-)))
    • +12 (52 voturi)    
      PENSIE LA 85 DE ANI!!! (Duminică, 30 mai 2021, 11:05)

      moima [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Asta o sa vedem cu PNL.

      sri, sie, mai , mapn, magistrati, pensie la 45 de ani cu valoare de minim 2000 de euro!!!

      interlopii, mafia financiara, traficantii de persoane, tortionarii, santajistii terorizeaza populatia sub ranjetele cinice ale securistilor conducatori.
      • +14 (28 voturi)    
        Pensiile pt SPECIALI au fost introduse de PSD (Duminică, 30 mai 2021, 13:22)

        Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui moima

        acum e foarte greu sa fie scoase iar in PNL (partid condus din 89 de secu) sunt multi cei care Nu vor sa le scoata
      • +4 (16 voturi)    
        pensii (Duminică, 30 mai 2021, 13:45)

        atc [utilizator] i-a raspuns lui moima

        "PENSIE LA 85 DE ANI!!! " Asta pentru cine mai apuca. Pentru cine "nu", ele se vor acorda "post mortem" sub forma unei tinichele, in cadru festiv la Cotroceni.
        • -6 (8 voturi)    
          Cu așa atitudine ! (Duminică, 30 mai 2021, 15:36)

          asavreau [utilizator] i-a raspuns lui atc

          Mă întreb dacă mai trăiești !
      • -8 (10 voturi)    
        Te grăbești să mori? (Duminică, 30 mai 2021, 15:34)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui moima

        Sa spus că vârsta de pensionare va fi corelată cu speranța de viață. Inteligența ta vrea să mori mai repede? În rest pensionarea este o bucurie pentru proști și puturoși, oamenii cu putere de muncă nu vor să se pensioneze. când te pensionezi, te rupi de lume, nu mai poți spune că ai o viață socială.
      • +1 (3 voturi)    
        Nu te mai lamenta atat (Luni, 31 mai 2021, 8:40)

        bardiCristi [utilizator] i-a raspuns lui moima

        Treaba asta cu majorarea limitei de varste la pensionare e o sugestie oferita in dezbaterile PNRR.

        Dar vine de la sine cu o nepopularitate uriasa. Nici cei ce urmeaza sa se pensioneze si nici tinerii nu sunt adeptii ei cat timp timpul mediu de lucru pe zi depaseste 8 ore. Ma refer la privat.

        Nu va fi implementata.
  • +10 (30 voturi)    
    Alo? Redactia? (Duminică, 30 mai 2021, 10:24)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Rog corectati
    80 de ani!
    Nu 8 ani!

    Câștigătorul a cunoscut dinainte!
    Ca la Concursurile de Directori de Scoli începute de Câmpeanu!
    Sau la DSP!
    Sau la Ministere!
    • -12 (16 voturi)    
      ți-am dat (Duminică, 30 mai 2021, 10:33)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui DomnuTrandafir

      cu + doar pt. prima parte, că e într-adevăr amuzantă.
      Cu a doua ai dat însă cu mu*ii-n fasole.
      Amândouă reacțiile sunt însă pur pesedace.
      • -1 (17 voturi)    
        Au scăpat de la Slujba Duminicala (Duminică, 30 mai 2021, 12:12)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        Aici pe Forum. Interesant este faptul ca pesedacii postaci au nume noi, cei vechi s au pensionat .
        • -4 (16 voturi)    
          nu sunt pesedaci...sunt rusnaci!!! (Duminică, 30 mai 2021, 12:45)

          florin4u [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          ii plateste piticania de la est sa manance ce stiu ei mai bine si pe aici!
  • +14 (38 voturi)    
    ”vom fi (Duminică, 30 mai 2021, 10:30)

    nahir [utilizator]

    cel puțin 8 ani la guvernare” :)) :)) :))
    Un entuzism de-a dreptul pesedac.
    • +1 (23 voturi)    
      se bazeaza pe ESECUL vaccinarii. sub 5 mil (Duminică, 30 mai 2021, 12:14)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui nahir

      tot el a zis ca vaccineaza sigur 5 milioane pe la 1 IUNIE si acum cand e evident un ESEC si are doar 4.3 mil si aia cu o singura doza, vine cu alte promisiuni avberante

      omul e visator
      • -6 (18 voturi)    
        rusnacule.... (Duminică, 30 mai 2021, 12:44)

        florin4u [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        ia cu paine ..poate te saturi.!!!
        • +2 (12 voturi)    
          ce sa ia? (Duminică, 30 mai 2021, 18:15)

          srpc [utilizator] i-a raspuns lui florin4u

          in 2024, penele si plusere vor fi la nivelul AUR de acum, si asta impreuna; joac-o p'asta, postac sereist :))
      • -1 (1 vot)    
        Unde tu vezi esec (Luni, 31 mai 2021, 8:51)

        bardiCristi [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        Altii, cu capul pe umeri, vad urmarile propagandei stapanilor tai.
  • +23 (43 voturi)    
    PNL va fi la putere cat sunt romanii fraieri (Duminică, 30 mai 2021, 10:30)

    emil bobu [utilizator]

    si traiesc cu iluzia ca PNL e altfel decat PSD.

    A se vedea abundenta de slugi PNListe numite pe posturi caldute, doar pentru ca sunt din gashca PNL.
    • -5 (17 voturi)    
      De ce PSD ce face si ce a facut ? (Duminică, 30 mai 2021, 12:20)

      democtrates [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      Da, PNL este altfel pune oamenii la treaba si nu fac pomnagii pe cei liberali. Jos PSD, sunteti oameni de 30 de ani de pomanagii, lasati oamenii inculti ca sa va voteze.
    • -1 (1 vot)    
      Oricum (Luni, 31 mai 2021, 8:52)

      bardiCristi [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      N-ai alternativa mai buna. Asa ca poti sa faci aer cald cat te tine.
  • +2 (28 voturi)    
    clar (Duminică, 30 mai 2021, 10:40)

    cucuveauamov [utilizator]

    Nicolae Ciuca min. Apărării - numele de pe lista care inseamna Cotroceni, deci rezultatul e cunoscut. Iar pentru care se opun, ... catuse.
  • +10 (26 voturi)    
    Cei 2 fantastici (Duminică, 30 mai 2021, 10:59)

    galeo [utilizator]

    beavis and butthead
    • -1 (7 voturi)    
      Ha ha ha... (Duminică, 30 mai 2021, 14:41)

      rsumy_ [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      ... aici ai nimerit-o!
  • +12 (32 voturi)    
    Decât Sică Mandolină.... (Duminică, 30 mai 2021, 10:59)

    Popcea [utilizator]

    Din păcate PNL nu reuseste sa-si aleagă un lider carismatic și liberal adevărat. Totusi se vede o imbunatatire. După Crin Antonescu (zis Căcărău), eternul repetent rebel, care s-a lăsat prostit in ultimul hal de Ponta, Ludovic Orban (zis Sică Mandolină) a fost o îmbunătățire: Orban măcar nu-i suferă pe PSD-isti, stie sa joace bridge si are voce buna la chefuri. Dar bugetar a fost toata viata lui, habar n-are de liberalism decat din teorie, pregatirea academica a facut-o tot in dorul lelii, și când ți-l imaginai alături de lideri europeni ți se facea puțin rușine. Acum probabil că mare șef la PNL va veni Pisi Cîțu, care e clar un "upgrade" la Orban. Facultate in State, doctorat in State, experienta profesionala internationala si in multinationale, nu ți-e rusine cu el cand vorbeste în engleză. Omul e ok pana la leadership. Nu pare un om puternic pe care să-l urmeze toți cei din jur. Ori la ce șleahtă de borfași încă parazitează PNL-ul, e nevoie de o mână de fier ca să-i elimine. Pe Cîțu nu-l ajută nici atitudinea, nici frizura și nici prestanța să elimine corupții din PNL. Daca nu face repede ceva în sensul ăsta, va fi o cauză pierdută.
    • +8 (30 voturi)    
      E doar doctorant! (Duminică, 30 mai 2021, 11:46)

      Zache58 [utilizator] i-a raspuns lui Popcea

      Nu a sustinut in USA lucrarea de disertatie!Deci nu este doctor dar are o pregatire economica buna.Nu ca ar ajuta asta la ceva.Oricum poporul va fi pauperizat,saracit de politica liberala.
    • -4 (12 voturi)    
      daaaa (Duminică, 30 mai 2021, 11:54)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Popcea

      Orban e de ras comparativ cu Mutti, aducatoarea de muslimi in UE
      • -3 (15 voturi)    
        Nu Merkel a adus (Duminică, 30 mai 2021, 13:12)

        Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        migrantii in UE !. Acesti migranti au trecut intai de Grecia, Bulgaria etc.
        Merkel a spus migrantilor ca in numele Deutschland-ului le ureaza:
        ,,Bine ati venit". Ca doar nu era sa le spuna: ,,Nu sunteti bine veniti !"
        • +1 (11 voturi)    
          Nuuuu! (Duminică, 30 mai 2021, 14:03)

          atc [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

          "Nu Merkel a adus migrantii in UE !" E bine ca ne-ai explicat ce si cum; ca unii intelesesem ca i-a adus Merkel personal (la bucata, eventual ascunsi in portbagaj!
    • +2 (22 voturi)    
      Ce „upgrade” visezi??? (Duminică, 30 mai 2021, 13:40)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui Popcea

      Cîțu nu a luat examenul de treaptă la industrial, bă!
      • 0 (8 voturi)    
        hehe (Duminică, 30 mai 2021, 20:56)

        transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

        Spre deosebire de veorika voastra?
    • +2 (12 voturi)    
      Nu conteaza... (Duminică, 30 mai 2021, 14:51)

      rsumy_ [utilizator] i-a raspuns lui Popcea

      ... cine se va alege.
      PNL e o cauza pierduta.
    • +1 (7 voturi)    
      De acord (Duminică, 30 mai 2021, 16:44)

      mini_max [utilizator] i-a raspuns lui Popcea

      cu majoritatea observatiilor. In plus, mai trebuie avuta in vedere candidatura la presedintie in 2024 unde, daca Citu castiga conducerea PNL va trebui sa candideze; ori, aici, palaria este, evident, cam mare ptr el si chiar Orban (ca de altfel si ptr ceilalti lideri din USR sau PSD, poate Diaconescu sa fie mai eligibil!?). O'm vedea ce-o mai urma!?
  • +26 (44 voturi)    
    Catule, ne poti spune macar despre (Duminică, 30 mai 2021, 11:03)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    O singura masura Liberala pe care ati luat-o ?
    Ati eliminat pensiile speciale si alte sinecuri ?
    Ati stimulat micile afaceri si investitorii prin simplificarea unor legi aberante si digitalizare ?
    Ati inceput restructurarea aparatului administrativ-bugetar ? Aparat care in realitate ar fi undeva la 1.700.000 angajati conform unei declaratii a fostei ministru al muncii Violeta Alexandru(declaratia pleca de la faptul ca multi dintre angajatii statului nu sunt trecuti in REVISAL tocmai pt. a nu li se cunoaste numarul real).
    Catule, si tu si Orban, nu aveti nimic in comun cu Liberalismul, sunteti doar doi impostori care nu ati fi avut functii in psd.
    • +3 (25 voturi)    
      Nerecunoscatorule! (Duminică, 30 mai 2021, 11:22)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

      Ti-a liberalizat accestul la vaccin ... na!
      • -9 (15 voturi)    
        Gigi vechiul postac PSD (Duminică, 30 mai 2021, 12:21)

        democtrates [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        Nici macar pana acum nu ai invatat sa scrii corect
        • +9 (15 voturi)    
          Ce sa vezi? (Duminică, 30 mai 2021, 12:47)

          Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui democtrates

          Poate inveti sa pui punct la sfarsitul propozitiei. Mai ales cand te legi de o greseala de scriere rapida a altora. Ca sa nu pari penibil. Ceea ce oricum esti.
          • -4 (8 voturi)    
            Principial el apara magyar P$D (Duminică, 30 mai 2021, 14:02)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

            Nu il ataca.
            Mai bine critica l Constructiv.
            Este din Gruparea Voastra.
      • +3 (15 voturi)    
        Liberal? Poate liber la ... (Duminică, 30 mai 2021, 14:09)

        atc [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        ....ba chiar si la speculatul monedei zise nationale.
    • +1 (3 voturi)    
      plus (Luni, 31 mai 2021, 8:08)

      mongolul [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

      reformarea Justitiei, lupta anticoruptie etc.
  • +18 (34 voturi)    
    Mania grandorii ... (Duminică, 30 mai 2021, 11:20)

    Gigi Kent [utilizator]

    "fac acest anunt important [...] pentru Romania"

    Si asta se crede important pentru Romania? Ma intreb daca romanii nu s-au saturat inca de acesti salvatori, de acesti oameni de neinlocuit, de acesti "Mesia" care sunt foarte patrunsi de rolul lor "istoric" si de sarcina dificila pe care o au de a salva tarisoara. (de ciuma rosie in acest caz, se stie!)

    Imi place ca la urma ii zice cineva "Bravo!". Parca ar fi la serbarea de sfarsit de an a clasei a III-a si trebuie sa iti incurajezi copilul. Bravo, foarte frumos ai spus!
    • -4 (16 voturi)    
      romanii s-au saturat de rusnaci,,, (Duminică, 30 mai 2021, 12:12)

      florin4u [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      ...
    • +10 (22 voturi)    
      Emil Boc i-a zis “bravo” (Duminică, 30 mai 2021, 12:27)

      fat.cat [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Ca ultimului idiot care a reusit sa recite cu bine poezia de partid la serbare. Ii cunosc vocea dintr-o mie. Zici ca e tot la UASCR, cand isi dadeau premii singuri, unii altora. Ce jena.
      Are noroc insa tov. Citu ca tov. Orban e erodat serios in functie si nici cine stie ce succese nu are la activ (vezi maretul scor de la alegeri), altfel aici s-ar incheia glorioasa sa cariera politica.
      • 0 (6 voturi)    
        Pai chiar a fost o mare realizare (Duminică, 30 mai 2021, 18:54)

        mihaipricop [utilizator] i-a raspuns lui fat.cat

        pt catu ca a reusit sa invete discursul pe de rost si sa-l recite fara abundenta de balbaieli si poticneli obisnuite pt el.
  • +4 (14 voturi)    
    competitie frumoasa? (Duminică, 30 mai 2021, 11:52)

    srpc [utilizator]

    la cum se exprima "catzistii" la adresa lui Orban, numai frumoasa nu va fi
  • +6 (18 voturi)    
    Banuiesc ca ar fi cum cred eu (Duminică, 30 mai 2021, 12:08)

    Malone_M [utilizator]

    Opt ani de guvernare a unui singur grup de profitori e echivalentul declinului economic pentru cei care-i sustin prin taxele platite. Istoria ne-a demonstrat asta, fie ca a fost vorba de psd, pdl sau corcituri ale acestor monstri. Inca le dau credit usr-istilor, atata timp cat nu se infecteaza prea mult cu microbi psd sau pnl. Si revenind la visele penelistilor, la ce calitate umană emană multi dintre liderii lor, o perioada asa lunga de domnie ar insemna doar o crestere spectaculoasa a averilor personale si a ramificatiilor lor de neamuri si prieteni, in paralel cu o diminuare a calitatii vietii românilor.
  • -1 (9 voturi)    
    Guvernarea eficienta cere conducere unitaral (Duminică, 30 mai 2021, 12:17)

    Dilematic [utilizator]

    Bicefalismul, adica separarea functiei de premier de sefia partidului aflat la putere, dauneaza coeziunii actului de guvernare.
    Peste tot in lumea civilizata premierul cumuleaza si sefia partidului care-l sustine.
  • +8 (24 voturi)    
    ... (Duminică, 30 mai 2021, 12:20)

    buteflix [utilizator]

    tovarășe liberal Cîțu, vă sugerez prietenește să urmați un curs de îmbunătățire a dicției pentru a deveni un foarte bun și apreciat orator, astfel încât ideile și principiile liberale să nu mai fie comunicate prin lătrare. bravo și succes.
  • +11 (17 voturi)    
    vorbe goale (Duminică, 30 mai 2021, 13:22)

    comentacu [utilizator]

    ”Vă garantez că vom fi cel puțin 8 ani la guvernare".
    Concret, ce garantii aduce?
    • 0 (10 voturi)    
      P$D dispare din Parlament in 2024 (Duminică, 30 mai 2021, 14:04)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui comentacu

      PNL dispare din Parlament in 2028.
      Aceasta este Explicatia.
    • +1 (11 voturi)    
      Pe nimeni nu intereseaza (Duminică, 30 mai 2021, 15:23)

      Zache58 [utilizator] i-a raspuns lui comentacu

      ca vor fi,Doamne fereste,liberalii la putere 8 ani.Pe noi ne intereseaza nivelul de trai in Romania.Cred ca chestia cu 8 ani este pentru liberalii care vor putea mulge,secatui tara.Adica avem 8 ani sa facem averi frumoase pentru noi si camarila!.
  • +1 (15 voturi)    
    discurs Catu vs Ciolacu (Duminică, 30 mai 2021, 13:54)

    John_Re [utilizator]

    omg.

    vai de capul nostru ce specimene sunt la conducere.
  • +3 (13 voturi)    
    despre (Duminică, 30 mai 2021, 14:04)

    costelo999 [utilizator]

    un foarte pre-caut va fi inlocuit de un alt foarte pre-caut, cit despre 8 ani probabil ca vor fi cel mult 4, adica pin la alegeri
  • +6 (18 voturi)    
    PNL (Duminică, 30 mai 2021, 14:06)

    GicaContra71 [utilizator]

    Asa dispare ultimul partid istoric.
    • -3 (9 voturi)    
      Da ! (Duminică, 30 mai 2021, 14:14)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui GicaContra71

      In 2028, la patru Ani de la Funerariile Civile si Militare ale P$D ului !
      • +1 (5 voturi)    
        si care e castigul? (Duminică, 30 mai 2021, 18:19)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        ca aripa "de dreapta" a FSN va conduce tara prin urmasii PD(FSN)?
        • -1 (1 vot)    
          Cel mult 4 ani (Duminică, 30 mai 2021, 19:12)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui srpc

          Apoi la Glina.
  • +10 (14 voturi)    
    Toti unul si unul... (Duminică, 30 mai 2021, 14:35)

    rsumy_ [utilizator]

    ... Alina Gorghiu, Florin "Iordache" Roman, Bode, Rares Bogdan, Monica Anisie, Dan Vîlceanu...
  • +8 (12 voturi)    
    Nimeni important in poza (Duminică, 30 mai 2021, 15:46)

    AndyXXX [utilizator]

    In poza au intrat o gramada de indivizi "pe persoana fizica". Astia nu controleaza organizatii si voturi, au doar ceva vizibilitate in media. Irelevanti la congres.

    La indivizi "pe persoana fizica" intra: Nicolae Ciuca, Rares Bogdan, Robert Sighiartau, Alina Gorghiu, Daniel Fenechiu, George Lazar, Tudor Polak, Stelian Bujduveanu, Mara Calista, Florin Roman.

    Pe langa astia, sunt doar cativa presedinti de organizatii:

    Raluca Turcan (SIBIU) Lucian Bode (SALAJ), Virgil Popescu (MEHEDINTI), Ionel Bogdan (MARAMURES), Dan Vilceanu (GORJ), Emil Boc (CLUJ), Catalin Boboc (BRAILA), Pavel Popescu (SECTOR 4), Cristian Bacanu (SECTOR 5), Mara Mares (TNL), Vergil Chitac (CONSTANTA), Gheorghe Flutur (SUCEAVA), Stefan Stoica (DOLJ), Hubert Thuma (ILFOV), Victor Paul Dobre (GALATI), Monica Anisie (SECTOR 2)

    Total 16 organizatii, din aproximativ 50.

    Din cele 16, cateva sunt discutabile: MEHEDINTI, SECTOR 2, GALATI, ILFOV.

    Si ca sa fie poza mai mare, au mai adaugat niste parlamentari de prin organizatiile astea de mai sus.

    N-are absolut nicio sansa Catu, se duce ca mielul la taiere si o sa ramana pe drumuri. Adica si fara functia de premier si fara orice alta functie sustinut de PNL. O sa mearga consilier prezidential la Cotroceni pana in 2024.
    • +6 (6 voturi)    
      Atentie ! (Duminică, 30 mai 2021, 18:19)

      Radu I [utilizator] i-a raspuns lui AndyXXX

      Toti acesti sustinatori ai lui Citu au terminat cu liberalismul daca iese Orban presedintele PNL. Vor trece la munca de jos.Tot timpul alearga numai dupa interese personale prin plecaciuni rusinoase.
    • +2 (6 voturi)    
      Stai sa vezi distractie (Duminică, 30 mai 2021, 18:50)

      mihaipricop [utilizator] i-a raspuns lui AndyXXX

      cand va zbura catu din functia de premier si toata sobolanimea din poza asta va sari sa-l pupe pe orban, e suficient ca doar cativa sustinatori ai lui orban sa voteze motiunea de cenzura a opozitiei ca aceasta sa treaca, probabil nu acum ci prin toamna cu cateva saptamani/zile inainte de congres.
  • +3 (5 voturi)    
    Subiectul e plictisitor, sper sa nu fie și estival (Duminică, 30 mai 2021, 16:05)

    muvis [utilizator]

    De când a apărut FB și susținătorii, membri ai ăstei organizații, pot fi ținuți la curent, pot participa, pot face tot ce le cer candidații, ar fi cazul sa nu mai tina evenimentul asta cap de afiș presa și să ne mai deranjeze cu acțiuni de pr, nu? O să o ținem așa până în septembrie?
  • +8 (12 voturi)    
    Asezati in fata: (Duminică, 30 mai 2021, 18:00)

    Rahan5 [utilizator]

    Boc, Catu si Rares Bogdan - ,,Fratii Dinamita" a PNL-ului !
  • -5 (7 voturi)    
    Nasol, Ludovic! (Duminică, 30 mai 2021, 18:21)

    consumator2 [utilizator]

    Ai vrut sa fii ca Dragnea, Iliescu sau Nastase. Asta e politica romaneasca, astia sunt modelele pe care le urmati toti! Vine si Citu, daca nu se retrage ca de obicei
  • +2 (6 voturi)    
    Mai au 3 ani si un pic (Duminică, 30 mai 2021, 18:59)

    VOX. [utilizator]

    Dupa care vor urma vreo 20 de ani de psd. Curios daca pluseristii vor cadea la pace cu ciuma rosie,
  • 0 (4 voturi)    
    ... (Duminică, 30 mai 2021, 19:37)

    buteflix [utilizator]

    8 ani la guvernare si o mie de ani pace.
  • +1 (11 voturi)    
    Hotnews...cum de permiteti trolilor rusnaci (Duminică, 30 mai 2021, 19:37)

    florin4u [utilizator]

    sa posteze de pe 5-6 conturi....verificati si voi....luati masuri va rog!!!
    • +1 (1 vot)    
      oho (Luni, 31 mai 2021, 12:23)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui florin4u

      ai vrea sa posteze doar trolii sereisti - aripa CIA? n-ar fi democratic, camarade :))
  • +1 (7 voturi)    
    istoria se repeta (Duminică, 30 mai 2021, 20:10)

    revo [utilizator]

    Comunistii ai batrani l-au pus sef la PCR pe Ceasca, gandind ca e tanar, prost, balbait si usor de manipulat. I-a incalecat si ne-a incalecat, le-a iesit si ne-a iesit pe nas.

    Dragnea a pus-o pe Veorica sef la Guvern, gandind ca e doar o femeie proasta si supusa, o marioneta usurica, dar Veorica i-a pus niste piedici de-a cazut in nas.

    Orban a incercat sa faca niste fente si a bagat un alt balbait tanar la inaintare, gandind ca e doar o miscare de moment, ca tinereul chel (de la stres) poate fi tras de sfori, sa vina si sa plece cand ii zice el - s-a inselat amarnic si o sa-i iasa pe nas.
  • 0 (4 voturi)    
    e bine (Luni, 31 mai 2021, 8:04)

    mongolul [utilizator]

    ca Orban are un concurent, la ocuparea sefiei. Altfel, liberalii se faceau de ras. O alegeau pe Eva. Ce diferenta mai era intre ei si PSD/AUR?
    Totusi, e de gindit daca premierul e cel ai nimerit contracandidat. (Daca nu cumva e o miscare regizata.)
    Citu e bun, dar si relatia dintre ei e foarte trainica...
    Mai vedem, dupa alegeri.
  • +1 (3 voturi)    
    WooW (Luni, 31 mai 2021, 10:44)

    gibon47 [utilizator]

    De la Orban la Cîțu, din lac în puț !