Bode, despre liberalii care s-au adunat fără mască la ziua lui Orban: Nu a fost petrecere / MAI nu a dat niciodată sancțiuni doar în baza unor imagini din spațiul public

de L.P.     HotNews.ro
Miercuri, 26 mai 2021, 13:46 Actualitate | Politic


Lucian Bode
Foto: Agerpres
Ministrul de Interne, Lucian Bode (PNL), a declarat miercuri, ca participarea a câtorva zeci de liberali care au mâncat și au băut într-o sală la Parlament, de ziua lui Ludovic Orban, nu reprezintă o petrecere și ca MAI nu a dat niciodată amenzi doar pe baza unor imagini apărute în spațiul public.

"Există o lege foarte clară în România. În România nu se organizează întruniri în spaţii închise. Acum am văzut declaraţiile domnului preşedinte Ludovic Orban, am văzut şi ceea ce prezentaţi dumneavoastră - întrunire, petrecere. Eu am înţeles ceea ce au înţeles majoritatea românilor: Ieri a fost ziua de naştere a domnului preşedinte Ludovic Orban şi anumiţi colegi au considerat important să vină să-i spună "La Mulţi Ani". Nu a fost nicio petrecere", a declarat Bode, la Parlament.

El a adăugat că nu poate defini această întâlnire ca pe o petrecere, iar "regulile într-o astfel de activitate pot fi verificate dacă s-au respectat apelând la mai multe mijloace", precum verificarea imaginilor, declaraţii ale participanţilor.

"Niciodată structurile MAI n-au aplicat o sancţiune doar pe baza unor imagini apărute în spaţiul public. (...) Eu consider că n-a fost o petrecere. Eu le transmit românilor ce le transmit şi celor care au fost ieri în sala respectivă - pandemia nu s-a terminat. Măsurile de relaxare pe care noi le-am luat, Guvernul României le-a luat gradual, le-a luat tocmai uitându-se pe de o parte că numărul de persoane imunizate este unul corespunzător, doi - faptul că numărul de cazuri noi, infectaţi cu COVID-19, scade în fiecare zi. Dar pandemia nu s-a terminat. (...) Eu nu definesc ceea ce s-a întâmplat ieri acolo petrecere, masă festivă. Îmi este foarte greu să încadrez acest eveniment neparticipând la el. (...) Nu vine Poliţia Română să verifice imaginile din Parlamentul României", a afirmat ministrul.

Lucian Bode a menţionat că anul trecut cei care au fost prezenţi în biroul premierului, printre care şi el, au decis, din proprie iniţiativă, să plătească amenda pentru purtarea măştii. "Unii o purtau necorespunzător, alţii nu aveau mască", a completat el.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2474 vizualizari

  • +3 (7 voturi)    
    nu se vrea aplicarea legii ! (Miercuri, 26 mai 2021, 13:56)

    Laura21 [utilizator]

    Se dau amenzi pe ochi frumosi !
    Acum o luna de zile in urma, prefectul de Braila useristul Nicusor Ciocan a fost surprins, in timpul orelor de serviciu, in birou, fara masca in timp ce vorbea cu o persoana. Cazul a fost facut public . Prefectul a primit doar un avertisment din partea Politiei !
    • +3 (3 voturi)    
      Pai voi tot votati cu PNL, a cui e vina? (Miercuri, 26 mai 2021, 15:56)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui Laura21

      Voi nu stiati ca PNListii sunt praf?
    • +5 (5 voturi)    
      bai, astia ne mint fara sa clipeasca (Miercuri, 26 mai 2021, 15:57)

      numaiamnume [utilizator] i-a raspuns lui Laura21

      Anul trecut au fost cel putin doi de la putere care au luat amenda si au platit-o pentru ca au aparut fara masca in imagini! Unul din ei era chiar Ludovic Orban. Oare Bode asta e intreg la cap de ne minte asa, ca si cum ne-ar saluta?
  • +8 (10 voturi)    
    desigur (Miercuri, 26 mai 2021, 14:10)

    e.o. [utilizator]

    Asta ce e?

    https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/politica/raluca-turcan-a-fost-amendata-pentru-ca-nu-a-purtat-masca-la-plantat-copaci-au-primit-amenda-si-cei-care-erau-cu-ea-in-camioneta-1481037
  • +10 (12 voturi)    
    astia (Miercuri, 26 mai 2021, 14:31)

    costelo999 [utilizator]

    sufera de minciunita cronica, nu se poate vindeca, la fel si grandomania, sunt mai tari decit pesedeii
    • +2 (2 voturi)    
      BODE doarme pe DN7 la 100KM ora in curbe (Miercuri, 26 mai 2021, 16:31)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui costelo999

      a fost ministrul Transporturilor si a dormit si acolo apoi secu l-a mutat la MAI dupa ce-a cauzat acel accident ...ca sa fie sigur ca isi rezolva singur problemele cu politia
  • +7 (9 voturi)    
    cum sa nu dea (Miercuri, 26 mai 2021, 14:45)

    catelu [utilizator]

    Pai nu au amendat-o pe blonda aia de la PNL cand a mers fara masca in bena unui pick-up truck?
  • -4 (6 voturi)    
    alta intrebare, alt subiect? (Miercuri, 26 mai 2021, 14:46)

    TrueBlue [utilizator]

    Bai dar ce subiecte gasiti... guvernanti sunt ca noi (poporul, natiunea), nu astea sunt problemele.
  • +11 (11 voturi)    
    stai, bai, Bode (Miercuri, 26 mai 2021, 14:47)

    maferescdeciuma [utilizator]

    tu esti sclerozat? pe Voiculescu nu l-ati amendat fix pe baza unei imagini aparute in spatiul public?
    • +7 (7 voturi)    
      Pai da, dar Voiculescu e din USR, (Miercuri, 26 mai 2021, 15:57)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui maferescdeciuma

      adica nu e din gashca PNL.
  • -2 (2 voturi)    
    bode asta (Miercuri, 26 mai 2021, 20:48)

    ras-putin [utilizator]

    si-a gresit partidul. la cit de incompetent este si la ce prostii debiteaza era baiat de hasca in pezede. dar oricum, la ora actuala nu mai prea faci diferenta intre penale si pezede.
  • +1 (1 vot)    
    Parlament (Miercuri, 26 mai 2021, 22:03)

    atc [utilizator]

    "Ministrul de Interne, Lucian Bode (PNL), a declarat miercuri, ca participarea a câtorva zeci de liberali care au mâncat și au băut într-o sală la Parlament, de ziua lui Ludovic Orban, nu reprezintă o petrecere." Sigur era cu distantare!
    O curiozitate:
    In Parlamentul Romaniei s-a dat liber si la parastase ( ca doar ce rost are sa mai platim localul?), la care cateva zeci de persoane mananca si beau si despre care dom' ministru asta ar putea zice, pe bune:"...Eu nu definesc ceea ce s-a întâmplat ieri acolo petrecere, masă festivă". Desigur, era de doliu!