Ioana Mihăilă dă vina pentru scandalul deceselor COVID-19 pe un comitet din Ministerul Sănătății, numit în mandatul lui Nelu Tătaru: Vom lua măsuri pentru cercetarea disciplinară

de D.D.     HotNews.ro
Luni, 17 mai 2021, 17:59 Actualitate | Politic


Ioana Mihaila
Foto: Facebook/ Ioana Mihaila
Scandalul deceselor COVID-19 are și un responsabil identificat chiar de ministrul Sănătății, Ioana Mihăilă. Inadvertențele ar fi din vina unui comitet care a fost înființat în minister în timpul mandatului lui Nelu Tătaru.

Precizarea a fost făcută de ministrul Sănătății, răspunzând în Parlament unei întrebări în acest sens a deputatului PSD Alexandru Rafila.

„​Ați întrebat de responsabilii din Ministerul Sănătății care priveau tocmai monitorizarea datelor raportate. Responsabilul din Ministerul Sănătății este un Comitet numit în mandatul precedent lui Vlad Voiculescu și vom lua toate măsurile pentru cercetarea disciplinară a acestora”, a spus Ioana Mihăilă.

Nelu Tătaru a fost ministru al Sănătății înaintea lui Vlad Voiculescu.

Ministrul Sănătății a insistat că în mandatul lui Vlad Voiculescu „au fost evidenţiate diferenţele dintre cele două baze de date, diferenţe care, aşa cum aţi văzut şi în raport, s-au accentuat în acele perioade în care valurile pandemice au fost mai importante”.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4589 vizualizari

  • +4 (12 voturi)    
    Solutia e simpla (Luni, 17 mai 2021, 18:55)

    ipolitic [utilizator]

    Comitetul sa se transforme in comisie, cu indemnizatia dublata. Plus un grup de lucru pentru elaborarea planului de modificare a procedurilor.
  • +6 (20 voturi)    
    Niciodata nu au fost de vina sefii (Luni, 17 mai 2021, 19:08)

    Gabi.Tudor [utilizator]

    Ma asteptam, doctor fiind, dar mai ales de la USR, sa aiba ceva coloana vertebrala...
  • 0 (10 voturi)    
    Se da vina pe precedentul partid/coalitie (Luni, 17 mai 2021, 19:10)

    Dinu-I [utilizator]

    Intrebatii pe exponentii principali Burduja - pnl, Siegler - usr, Turcan etc. care dau vina pe precedenti dar sup doa ca vor.....face, drege......dar nu spun cand, adica la pastele cailor !!!
  • -1 (25 voturi)    
    de vina e Tataru! (Luni, 17 mai 2021, 19:24)

    mike_the_hunter [utilizator]

    E lume care plange si acum dupa Tataru....oricum mult mai competatent decat niste amatori de la USR.
    Madam Mihaila , abia vorbeste, pare un efort vizibil sa inghebeze o propozitie....iar Vlad Voiculescu avea si are alte atributii in campul tactic.
    • +3 (11 voturi)    
      competent , ce vizite de lucru facea (Luni, 17 mai 2021, 20:19)

      Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui mike_the_hunter

      cum se dadea pe organism cu betadina si plangea la digi de ce pericole scapase ... tinem minte , internetele nu uita!
    • -2 (4 voturi)    
      cocoașa nu-i ca valu (Luni, 17 mai 2021, 22:35)

      di livio [utilizator] i-a raspuns lui mike_the_hunter

      și io șoșoku plîng după Neluțu și iesplicățiili lui cu valuri și cocoașe...de aici vin și diferențele de răportări, din valuri și cocoașe
  • 0 (22 voturi)    
    Penibilă. (Luni, 17 mai 2021, 19:26)

    asavreau [utilizator]

    Singura preocupare a lui Ioana Mihăilă ca ministru al sănătății a fost să numere morții. De aia i-am spus sinistra. La Ministerul Sănătății sunt destule probleme cu vaccinarea, cu reluarea tratamentelor pentru ceilalți bolnavi ,pe măsură ce se relaxează cererea de locuri COVID, de supraveghere strictă și evitarea unor noi creșteri COVID, de dotare cu tehnică, de instruire personal, de realizare de spitale noi. De nimic nu-i pasă lui Ioana Mihăilă, decât să numere morții.
    • +1 (11 voturi)    
      gresesti (Luni, 17 mai 2021, 21:11)

      codrean [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      N-a fost initiativa ei PSD a gasit o "chichita" lasata de Voiculescu cel "competent"?!, o fumigena plasata de protejatul lui Ciolos.
      • +1 (1 vot)    
        Ea provoacă scandalul, ea se plânge. (Marţi, 18 mai 2021, 8:14)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui codrean

        Sinistra sănătății numără morții. Dacă tot discută despre morți, era de interes niște soluții să se reducă numărul morților, să se poată face înmormântări conform tradiții, niște reguli sanitare pentru protejarea celor vii. Canci ! Ioana are ordin să ne bramburească și mă aștept la surprize neplăcute.
  • +2 (2 voturi)    
    Vorba Romanului… (Marţi, 18 mai 2021, 1:13)

    Sebycopilu [utilizator]

    …mortu’ e de vina! :))
  • 0 (2 voturi)    
    Minciunica (Marţi, 18 mai 2021, 9:15)

    sorance2000 [utilizator]

    gogonica.