Un nou conflict în Coaliție: liderii USR-PLUS sunt nemulțumiți de miniștrii PNL. Oros, acuzat de „mazilirea” secretarilor de stat, Bode că „taie panglici la autostrăzi”

de L.P.     HotNews.ro
Luni, 17 mai 2021, 11:51 Actualitate | Politic


Lideri Coalitie PNL, USR-PLUS, UDMR
Foto: AGERPRES
Noi nemulțumiri în interiorul Coaliției. Liderii USR-PLUS au discutat luni, în ședința Biroului Național despre relația cu PNL în interiorul Guvernului. Surse participante la ședință au declarat pentru HotNews.ro că mai mulți lideri ai partidului s-au plâns de miniștrii Lucian Bode și Adrian Oros.

Mai mulți lideri USR-PLUS s-au plâns de faptul că ministrul Agriculturii, Adrian Oros, i-a tăiat atribuțiile secretarului de stat George Cățeanu. În spatele ușilor închise, useriștii i-au cerut lui Dan Barna să clarifice situația în ședința Coaliției.

"Oros l-a mazilit pe secretarul de stat de la Agricultura, mai exact i-a tăiat toate atribuțiile pe care le avea în calitatea de secretar de stat. Cățeanu a ramas doar cu atribuții în relația cu Parlamentul. Nu așa se face într-un parteneriat. Dacă sunt probleme trebuie discutate și tranșate la nivelul Coaliției", au declarat pentru HotNews.ro, sursele citate.

O altă nemulțumire pe care liderii USR-PLUS o au la adresa liberalilor și care a fost discutată la BP îl vizează pe ministrul de Interne, Lucian Bode. Aceștia sunt deranjați de faptul că ministrul de Interne "taie panglici la autostrăzi" alături de premierul Florin Cîțu și liderul PNL Ludovic Orban.

"Bode este în campanie de imagine și promovează proiectele aflate la Transporturi, taie panglici la autostrăzi alături de premier și președintele PNL. Poate ne explică și nouă domnul Ludovic Orban ce se întâmplă cu cei doi miniștri și de ce activitatea lor o îngreunează pe cea a miniștrilor USR-PLUS, au mai spus sursele USR-PLUS.

Liderii USR-PLUS fac referire la vizita premierului Florin Cîțu și a ministrului de Interne Lucian Bode la șantierul variantei de ocolire a municipiului Satu Mare, efectuată în urmă cu o săptămână.

De asemenea, președintele PNL, Ludovic Orban și ministrul Lucian Bode au vizitat în week-end șantierul Autostrăzii Transilvania, în zona Nădășelu.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















14513 vizualizari

  • +21 (29 voturi)    
    Un lucru (Luni, 17 mai 2021, 12:06)

    mihhaii [utilizator]

    Nu stiu de Oros si de ce atributii le-au fost taiate si cine ingreuneazape cine. Dar nu se poate sa nu remarce oricine ca Bode ala e un mare papagal , de un penibil infiorator
    • +15 (17 voturi)    
      Oros (Luni, 17 mai 2021, 12:15)

      LeneaInCui [utilizator] i-a raspuns lui mihhaii

      Pai Oros ce a facut pana acum? Nimic!
    • +13 (19 voturi)    
      Bode o fi penibil (Luni, 17 mai 2021, 12:17)

      mimiloi [utilizator] i-a raspuns lui mihhaii

      dar intotdeauna il vedem linga Citu. Acum sint doua posibilitati: ori este omul de baza al lui Citu ceea a ce ar fi jalnic pentru Citu sa ai ca sprijin un asemenea papagal ori este omul altcuiva foarte influent in partid si il supravegheaza pe Citu, ceea ce ar fi si mai jalnic pentru Citu.
    • +5 (7 voturi)    
      PNL n-a venit sa faca ceva pentru tara (Luni, 17 mai 2021, 13:48)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui mihhaii

      PNL a venit sa abuzeze de putere, sa se umple de bani.
  • +4 (16 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 17 mai 2021, 12:07)

    [anonim]

    • 0 (0 voturi)    
      . (Luni, 17 mai 2021, 19:44)

      Toate nickname-urile erau luate [utilizator] i-a raspuns lui

      Nu prea cred că au băgat coada între picioare, dar pur și simplu fac ceva care nu prea (mai) există de mult timp în politica de la noi: sunt diplomați și au bun simț. Da, și mie mi-ar plăcea să-i ia la trei-păzește pe peneliști, dar dacă o ținem din șuturi în șuturi și din scandal în scandal nu ne mai facem bine. Știu că românul e obișnuit cu gălăgia, că altfel sunt „fraieri”, dar eu personal nu vreau să continuăm așa și mă bucur că ne arată USR+ că totuși poți să-ți faci treaba și fără să-ți ridici poalele în cap. Și da, PNL sunt nesimțiți și fățarnici și nici un amărât de acord să tacă naibii din gură nu sunt în stare să respecte. Până la urmă se dau singuri de gol.
  • +3 (7 voturi)    
    nu stiu a cui a fost ideea cu sistemul de irigatii (Luni, 17 mai 2021, 12:21)

    ..13 [utilizator]

    dar neicusorul acela, indiferent de la ce partid este, a aratat ca a ramas rau de tot in urma...

    cat despre Bode, mai bine tac ca ce poate face dansul??
  • +7 (11 voturi)    
    cei doi miniștri cu un singur i (Luni, 17 mai 2021, 12:21)

    Toate nickname-urile erau luate [utilizator]

    ÎN SFÂRȘIT zic ceva de Bode, chiar mă gândeam cât îl mai suportă. Cred că e prima dată când văd „pe surse” nemulțumiri de genul de la USR+.
  • -6 (24 voturi)    
    USR-istii... (Luni, 17 mai 2021, 12:35)

    Cataleya [utilizator]

    ..inca tot n-au inteles ca ei au doar 14% si ca Premier este Florin Cîtu!
    Acum incep sa planga ca Bode taie panglici sau ca nu stiu ce secretar de stat a fost pus la colt de un ministrul PNL-ist.
    Incet , incet, cred ca pana si simpatizantii USR incep sa isi dea seama ca si-au cam aruncat votul pe gâste!
    • +9 (19 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Luni, 17 mai 2021, 12:50)

      [anonim] i-a raspuns lui Cataleya

      • +9 (11 voturi)    
        Daca ies de la guvernare (Luni, 17 mai 2021, 13:03)

        sipu [utilizator] i-a raspuns lui

        aia 14% nu valoreaza NIMIC, la ce prieteni au in parlament .............
    • +5 (17 voturi)    
      nici vorba (Luni, 17 mai 2021, 12:52)

      laura2 [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      USR este inca cea mai buna varianta! nu sint ei rupti din soare, dar nici nu au cum, daca sintem realisti. daca vor aparea altii mai buni ca ei atunci ii voi vota pe aia. dar cit timp alternativele sint PNL, AUR, PSD cu cea mai mare bucurie pun stampila pe USR.
    • +1 (3 voturi)    
      USR are 30% din alianta (Luni, 17 mai 2021, 17:54)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Ca asa se numara. Si au destule ministere foarte grele (Sanatate, Justitie, Transporturi, Fonduri Europene). Adica nu s-au deoparte cand a fost sa isi asume chestii.

      E bizar sa apara acum papagalul de Bode ca sa explice ce bine merg proiectele de infrastructura si sa apara la taierea de pamblici. Sa isi vada el de cum merge ministerul lui, ma merge ca naiba: curg scandalurile unul dupa altul cu politisiti cimplet incompetenti, cu politisti care chefuiesc cu bandele de infractori sau de generali si mari mahari din politie cu doctorate plagiate.
    • -1 (1 vot)    
      Cei 14% inseamna pt. pnl sa ai majoritate (Luni, 17 mai 2021, 22:38)

      kokos [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      sau minoritate in parlament....
  • +2 (12 voturi)    
    USR, nu va supărați pentru asta (Luni, 17 mai 2021, 12:51)

    muvis [utilizator]

    Nu m-aș feri de pnl sa vina și sa facă poze pe santierele care merg datorita competentei usr. Ar trebui sa fie mândri usristii ca sunt atât de capabili sa ofere fundal de poze de campanie. Poate vad și pnlistii ca e mai bine cu oameni ca cei propuși de usr, decât incapabilii și impostorii din PSD. Poate.
    • +1 (1 vot)    
      Nu stiu daca e chiar asa.. (Luni, 17 mai 2021, 17:49)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui muvis

      Ca branza e pe bani, iar politica pe imagine.

      Adica ministerul Transporturilor lucreaza la turatie maxima la 100 de proiecte simultan, care genereaza inevitabil stiri, dar ministrul Drula e cvasi-inexistent, nu i se iau declaratii, nici macar nu e pomenit. Am vazut asta cu ochii meu la Digi24 la semnarea contractului pentru portiunea nord Afumati-Corbeanca a inelului 0 de ocolire a Bucurestiului.

      Ministrul a ajuns sa isi faca singur cunoscut proiectele pe facebook si pe la diverse posturi de radio.

      Si dupa asta il vezi pe primul-ministru inspectand santiere cu fostul ministru al transporturilor, Bode, iar televiziunile sunt gramada. Adevaraul e ca liberalii sunt sulfe batrane, stiu cum se unge presa..
  • +4 (6 voturi)    
    Catu, Orban si Bode vor flatula o explicatie (Luni, 17 mai 2021, 16:12)

    Susufler0 [utilizator]

    puturoasa rau cum ca Bode a fost pe santierele patriei pe care se construiesc autostrazi in calitate de fost ministru al Transporturilor pt a da explicatii pertinente sefilor lui "pe linie de partid si de stat" (parca asta-i exprimarea consacrata, nu ?) in legatura cu lucrari demarate, continuate ori finalizate sub ministeriatul sau !

    PS. Parteneriatul cu PSD din cadrul USL i-a invatat pe penelisti sa fie niste mici jigodii !

    PPS. Ei ar fi vrut sa se poata compara la rele cu pesedistii, dar ce sa-i faci, vor ramane mereu gemenii iesiti la urma si care s-au mai si strangulat cu cordonul ombilical de au ramas cu sechele !