Iulian Bulai (USR PLUS): Noi ne-am opus în coaliție propunerii PNL pentru șefia TVR. Criticile noastre nu au fost ascultate și nu s-a mai putut face nicio negociere sau mișcare

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 12 mai 2021, 10:45 Actualitate | Politic


Iulian Bulai
Foto: Facebook
Alternativa la reformarea TVR este desființarea Televiziunii Publice, a declarat la RFI președintele Comisiei de Cultură din Camera Deputaților, Iulian Bulai, membru USR PLUS. El spune că are ”mari dubii” că TVR poate deveni un post relevant cu Ramona Săseanu la conducere și că criticile USR PLUS la adresa acesteia nu au fost ascultate, iar PNL "trebuie să și-o asume".

Doina Gradea și Georgică Severin au fost demiși de Parlament de la conducerea TVR, respectiv a SRR. În locul lor au fost numiți doi interimari: Ramona Săseanu și Liviu Popescu.

Președintele Comisiei de Cultură din Camera Deputaților, Iulian Bulai, spune că șefa interimară a TVR a fost propunerea PNL, care trebuie să și-o asume.
  • ”Pe domnul Liviu Popescu l-aș descrie ca un profesionist, un om care s-a format în radio, care și-a dezvoltat cariera profesională în radio, care a lucrat la BBC, a lucrat și la alte posturi de radio și televiziune din România și care știe foarte bine ce face, un om care eu cred că va reforma bine instituția și care o va face relevantă (...).
  • Legat de propunerea pentru TVR nu aș avea nici o opinie, pentru că este propunerea PNL, de aceea îi las pe colegii mei de la PNL să analizeze și profilul și CV-ul și istoricul doamnei Săseanu”, afirmă Bulai.
Deputatul USR PLUS susține că formațiunea lui s-a opus în coaliție numirii Ramonei Săseanu în fruntea TVR, dar criticile nu au fost ascultate:

”Este un rezultat al unei discuții unde noi am spus că avem anumite semne de întrebare și anumite critici, care nu au fost ascultate și nu s-a mai putut face nici o negociere sau mișcare. Ce trebuie să facă cei doi șefi ai Radioului Public și TVR în momentul de față este să regândească instituțiile, să asigure un interimat bun, corect, până la o conducere plină, să reconstruiască pe cât se poate de mult aceste două instituții și să nu înceapă o vânătoare de pesediști. Ideea că vin ai noștri, pleacă ai voștri și unii îi dau afară pe alții și fac un război intern, negăsind o cale de reconciliere între angajați, jurnaliști, staff tehnic, nu este soluția pentru viitorul Radioului Public și al Televiziunii”, spune deputatul USR PLUS.

Iulian Bulai mai susține că răspunsul PNL la rezervele USR PLUS a fost un nu ferm: ”Președintele USR PLUS, Dan Barna, a abordat și aceste îngrijorări cu președintele Ludovic Orban, ne-am opus în aceste ședințe de coaliție acestei propuneri, am ridicat aceste semne de întrebare. Răspunsul a fost nu, tranșant și ferm din partea colegilor de coaliție”.

Întrebat care sunt semnele de întrebare, președintele Comisiei de Cultură a enumerat lipsa de capacitate managerială și anvergură profesională pentru un asemenea post, care presupune gestionarea a două mii de angajați și 82 de milioane de euro, cu o miză uriașă pentru toată țara și pentru scena media din România, o instituție care trebuie transformată dintr-o instituție cvasi-relevantă acum în primul motor de știri și informare din România. "Am mari dubii că se va întâmpla cu doamna respectivă în funcția de președinte-director general de la TVR, dar este asumarea PNL, ei trebuie să răspundă pentru această propunere”.

Iulian Bulai e de părere că dacă TVR-ul nu se reformează, ar trebui luată în calcul desființarea sa: ”Alternativa este o mișcare foarte radicală și anume desființarea TVR-ului. Dacă nu creează știri relevante, dacă nu-și justifică această activitate și o investiție uriașă, atunci trebuie să ne punem semne serioase de întrebare dacă își mai justifică existența. Este o opinie personală”.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1481 vizualizari

  • -2 (6 voturi)    
    nu inteleg (Miercuri, 12 mai 2021, 10:47)

    cucuveauamov [utilizator]

    lui nu-i plac blodele? ce preferinte are?
    • +1 (1 vot)    
      O preferă pe Gradea. (Miercuri, 12 mai 2021, 13:00)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      A spus clar//noi ne-am opus schimbării// !
      • 0 (2 voturi)    
        Desigur ca o prefera, Doina Gradea (Miercuri, 12 mai 2021, 14:38)

        Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        e perciunata ca si Bulai.
  • 0 (8 voturi)    
    bulache neocomunist chinez (Miercuri, 12 mai 2021, 10:48)

    PrivireCritica [utilizator]

    ca si Nasui un alt agent de influenta al Chinei, o viata de incompetenta crasa...
  • +2 (6 voturi)    
    Penibil! (Miercuri, 12 mai 2021, 11:03)

    Cataleya [utilizator]

    Lasati-o bai macar cateva luni, ca oricum e pe interimat.
    Daca il da afara pe Cristache - sarmaluta si pe cele cateva slugi puse de Gradea in functii de conducere, tanara si-a facut datoria. Oricum a fost numita "de sacrificiu", pt 6 luni.
    Ati sarit deja pe ea ca hienele.
    Mai bine v-ati face griji de problemele lui Barna cu DNA-ul si de aberatiile lui Ghinea.
    Ca sa nu mai spun de Stelian al vostru care deja a declarat ca pensiile speciale nu pot fi eradicate.
    V-ati trezit sa va legati de fata aia inainte de a-si fi executat macar o zi din mandat!
    Rusine sa va fie, dle Bulai, gura mare si nimic in spate!
    De parca n-ati sti ca de-acum inainte TVR va fi condusa de PNL si Radioul de USR exact asa cum fostii sefi au executat ordinele PSD.
    Cei doi sefi numiti politic vor avea grija sa reprezinte "linia de partid", asa ca lasati-o mai moale cu ipocrizia ca deveniti de-a dreptul gretosi.
  • +1 (7 voturi)    
    PNL a numit o incompetenta la TVR. (Miercuri, 12 mai 2021, 11:27)

    Gryphus [utilizator]

    La TVR numirea apartine PNL, au pus o blonda din Craiova doar pt ca voiai sa dea un post unor organizatii PNL din Oltenia.

    fara nici o legatura cu calitatea persoanei, cu com petenta sau cu un plan de reforma al TVR. NIMIC
  • +2 (6 voturi)    
    noi ne-am.... (Miercuri, 12 mai 2021, 11:55)

    asada [utilizator]

    .....opus ,noi am adus critici ,ei au .....!!!O mai exista cineva in aceasta tara care sa se ridice macar la nivelul asteptarilor acestei gasti de panarame numite USR PLUS !!???Nu exista altii mai cinstiti ,competenti ,extraordinari ,experti in toate celea ca ei !! Asta ca sa nu mai vorbim de trimisul lui Dumnezeu pe pamant ,unicul ,inegalabilul Bulai ,aceasta laba trista a poltichiei noastre si care,repet ,sa dus calare pe bicicleta imbracat in haine negre la intalnirea cu domnul presedinte Iohanis de la Cotroceni ,fiind contrariat nevoie mare ca cei de la paza lau trimis sa o lege de un stalp in strada !!!
  • +1 (1 vot)    
    Bulai face USR-ul de rusine! (Miercuri, 12 mai 2021, 13:01)

    Cataleya [utilizator]

    In primul rand este vorba de o coalitie.

    Degeaba discuti cu usile inchise intr-o coalitie pana ajungi la o intelegere, daca dupa aia iesi in public sa-ti speli izmenele patate.
    Adica, stiti, noi atata ne-am opus, pana am votat-o!
    Bulai a studiat ceva din domeniul artelor dar are un tupeu si e pus pe razboaie politice de zici ca a fost consilierul lui Churchil sau aghiotantul lui Stalin, ca nici nu stii din ce parte sa te uiti la el.

    Noroc cu Drula ca duce in spate tot USR-ul, ca in rest, toti ceilalti ministrii USR sunt niste nulitati!
    Si la fel se comporta si in teritoriu.
    Cum nu le convine ceva, se aliaza cu PSD in consiliile locale si dupa aia barfesc si arunca cu rahat in toate partile, ca ei n-au nicio vina. Niciodata..

    Nu le doresc raul, pt ca fara ei se sparge coalitia si iar ajunge PSD la putere, dar in cazul in care Barna va fi pus sub acuzare de DNA, o sa-mi faca o deosebita placere sa-i vad pe USR-isti cum vor face fata potopului de fecale ce se va abate asupra lor, din toate partile.
    Poate ca asa vor invata ca nu sunt nicidecum buricul pamantului si nici nu s-au nascut cu vreo stea in frunte.
  • +1 (1 vot)    
    despre (Miercuri, 12 mai 2021, 13:03)

    costelo999 [utilizator]

    penele si plusere aceeasi mizerie cu pesede.