Discursul lui Biden în Congres, audienţă mai slabă decât ale predecesorilor lui

de DP     HotNews.ro
Vineri, 30 aprilie 2021, 13:29 Actualitate | Politic


Conferinta de presa Joe Biden
Foto: Shawn Thew / INSTAR Images / Profimedia
Primul discurs al preşedintelui american Joe Biden în Congresul reunit a atras, miercuri seară, o audienţă mai scăzută decât cele ale predecesorilor lui recenţi, scrie The Hollywood Reporter, citat de news.ro. Discursul lui Biden a fost urmărit de 23,44 milioane de telespectatori pe primele patru cele mai mari reţele de transmisiune şi cele mai mari trei posturi de ştiri - CNN, Fox şi MSNBC. Transmisiunile pe alte nouă posturi (CNBC, CNNe, Fox Business, Newsmax, NewsNation, Newsy, PBS, Telemundo şi Univision) a făcut ca totalul să ajungă la 26,94 de milioane de telespectatori, potrivit Nielsen.

Cifrele sunt mult mai mici faţă de cele înregistrate de discursurile susţinute de ultimii patru preşedinţi la început de mandat.

Începând cu 1993, cea mai scăzută audienţă a discursului unui preşedinte în faţa Congresului a fost de 39,79 de milioane, pentru George W. Bush, în 2001. Primul discurs al lui Bill Clinton a înregistrat, în 1993, cea mai mare audienţă, de 66,9 milioane de telespectatori, cel al lui Barack Obama a fost urmărit în 2009 de 52,37 de milioane, iar cel al lui Donald Trump, de 47,74 de milioane.

Răspunsul republicanilor la discursul lui Biden a fost urmărit de 16,39 de milioane de telespectatori la ABC, CBS şi NBC.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1770 vizualizari

  • +13 (25 voturi)    
    nu putem (Vineri, 30 aprilie 2021, 13:33)

    nicoR [utilizator]

    decat sa-i dorim "sanatate, taica", acestui (gagamita) bidenache
  • +8 (22 voturi)    
    Daca nu s-ar fi facut pariuri ca o sa atipeasca (Vineri, 30 aprilie 2021, 13:40)

    Susufler0 [utilizator]

    inainte sa il incheie, nu l-ar fi urmarit nici pe sfert din cati l-au urmarit in direct !

    PS. Omul asta (Sleepy Joe), nu e in stare sa faca nimic ca lumea, nici pozitiv si nici negativ !
    A cazut de trei ori in 5 secunde dar nu a facut decat o biata entorsa; a tinut un discurs ultra banal si l-a mai si terminat cand multi, foarte multi se asteptau sa nu-l termine !

    PPS. Pe cine, mama naibii a ales America ? :))
    • +6 (16 voturi)    
      A fost un vot anti-Trump (Vineri, 30 aprilie 2021, 14:06)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      O sa le para tare rau...
      • +4 (6 voturi)    
        Sa fie sanatosi ! Aia care scapa de Covid ! (Vineri, 30 aprilie 2021, 14:36)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Luk

        Iar Sleepy Joe trebuie musai sa se opereze la sinusuri !

        PS. Se aude al dracu' cum sforaie cand doarme !
    • +3 (11 voturi)    
      re PPS (Vineri, 30 aprilie 2021, 14:24)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      pe kamala, dar inca nu a aflat.

      Este data circulara ca in documente sa NU apara "administratia biden", cum a fost in cazul oricarui alt presedinte, ci "administratia biden-harris" ;)
      • -4 (10 voturi)    
        Pana la urma Harris e colacul de salvare ? (Vineri, 30 aprilie 2021, 14:34)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

        Singura treaza de la Casa Alba ! ;)

        PS. Pacat ca e prea contrastanta cu locatia in care se afla ! :)))
  • -9 (21 voturi)    
    Conteaza ce a spus, nu cati au urmarit (Vineri, 30 aprilie 2021, 13:43)

    emil bobu [utilizator]

    Cand era Trump, lumea se uita ca sa vada cat de nebun e.

    Mai bine sa se uite mai putini, dar mesajul sa fie important, anume ca SUA va lupta impotriva schimbarilor climatice, lucru pe care Trump nu l-a facut.
    • +5 (9 voturi)    
      Si tie ti s-a parut un mesaj tare important ! (Vineri, 30 aprilie 2021, 14:39)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      Mai avea un pic si adormea in timp ce il citea de palpitant si important ce era !
    • +4 (8 voturi)    
      Ca sa scape de schimbarile climatice (Vineri, 30 aprilie 2021, 14:49)

      Kecske [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      ale Pamantului ar trebui sa se mute pe alta planeta. Deoarece nu sunt determinate de gazele emanate de vaci nici de cele de esapament. Doar povesti pentru tocat bani, multi bani, degeaba. Daca tot sunt americanii asa preocupati de incalzirea asta globala poate ar fi trebuit sa o aleaga presedinta pe Greta "nu stiu cum", care bate campii pe acest subiect.
    • +2 (6 voturi)    
      Da si vrea si unirea (Vineri, 30 aprilie 2021, 15:28)

      feroviarul123 [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      Romaniei cu Moldova si protejarea bisericii ... mai era ceva dar am adormit. Masuri concrete , nu povesti de adormit copii. Reducerea poluării, mașini electrice, mersul cu biciclete... nu la americani. Cine nu a fost in America nu stie cat de mari sunt mașinile americane si cat de mult consuma. Eu când am fost acum 30 de ani prima data in US am rămas paralizat când am vazut ce mașini au. In Europa nu încapi ca asa ceva pe strada, sunt mai lungi decât un microbuz. Orașele la ei sunt atât de mari ca daca nu ai mașină ești mâncat.
    • +3 (7 voturi)    
      Hahahahaha, but the Climate is changing again!!! (Vineri, 30 aprilie 2021, 16:15)

      Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      Uita-te pe site-ul NASA, Soarele e la minim de activitate de 2 ani. Vin iernile de odinioara. O sa realizezi cat de diliu e Joe. Mesajul e ca o sa sustina Industria Distrugatoare de Mediu, aka Green/Renewables, prin taxarea crunta a americanilor, ceea ce se intampla deja.
  • +4 (8 voturi)    
    Joe B. (Vineri, 30 aprilie 2021, 14:56)

    atc [utilizator]

    Oscar 2021: "Dead man talking"
  • 0 (4 voturi)    
    de asteptat (Vineri, 30 aprilie 2021, 15:20)

    John_Re [utilizator]

    .. probabil Jerry Springer show are audienta mai mare in US de cand nu mai este Trump prezident.

    :)))