Diana Șoșoacă, nemulțumită de sancțiunea primită: Voi contesta decizia Senatului / Deschide calea unei dictaturi

de L.P.     HotNews.ro
Miercuri, 28 aprilie 2021, 14:13 Actualitate | Politic


Diana Sosoaca
Foto: Agerpres
Senatoarea Diana Șoșoacă a anunțat, miercuri, că va contesta sancțiunea dată de conducerea Senatului. Senatoarea susține că avertismentul scris deschide calea unei dictaturi”. Șoșoacă nu mai poate reprezenta Senatul la evenimente interne și externe pe o perioadă de trei luni.

"E pentru prima oară în istoria României post-decembriste când unui senator i se atrage atenția cu privire la opinii politice. Ce s-a întâmplat în cazul meu e un precedent periculos. Această sancțiune raportat la declarații și opinii politice, pentru că încalcă dispoziții constituționale și ale legii/2006 privind statutul parlamentarilor, deschide calea unei dictaturi", a declarat Diana Șoșoacă, la Parlament.

Senatoarea are la dispozițe 15 zile de a contesta sancțiunea decisă de către conducerea Senatului.

În urmă cu două zile, Biroul Permanent al Senatului, a sancționat-o pe aceasta cu un avertisment scris. Comisia Juridică a elaborat un raport în care susține că "încă de la începutul mandatului, conduita doamnei senator Diana Iovanovici-Șoșoacă nu a fost una care să onoreze demnitatea funcției, cu toate responsabilitățile care îi incumbă în calitate de reprezentant ales al poporului”.

Reamintim că senatorii PNL au solicitat conducerii Senatului sancționarea senatoarei Diana Șoșoacă pentru că sfidează „orice normă legală și orice regulă a bunului-simț în cea mai prestigioasă instituție a țării”.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3898 vizualizari

  • +30 (36 voturi)    
    aha (Miercuri, 28 aprilie 2021, 14:22)

    alexandre dumas nepotul [utilizator]

    da, sosoanca, e vorba de dictatura legii. daca nu o respecti, o incasezi, asa ca nu mai da din copite, ca nu impresionezi pe nimeni.
  • +17 (21 voturi)    
    Exact:)) (Miercuri, 28 aprilie 2021, 14:24)

    BIM15 [utilizator]

    dictatura bunului simt asupra marlaniei fara limite!
  • -21 (27 voturi)    
    Sa facă o sesizare la CEDO (Miercuri, 28 aprilie 2021, 14:29)

    galeo [utilizator]

    Eposibil sa castige
    • +8 (8 voturi)    
      sosoaca ... tu esti ? (Miercuri, 28 aprilie 2021, 14:43)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      sosoaca ... tu esti ?
    • +6 (6 voturi)    
      da sigur (Miercuri, 28 aprilie 2021, 15:30)

      varavara [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      va castiga.....experienta si un sut in dos.
  • +16 (20 voturi)    
    medicamenteeeeeeeeeeeeeee (Miercuri, 28 aprilie 2021, 14:36)

    mos ion roata [utilizator]

    nu contestatii!
  • +19 (21 voturi)    
    ///// (Miercuri, 28 aprilie 2021, 14:37)

    GemstonePig [utilizator]

    Sa vedem daca ramane definitiva si irevocabila sanctiunea unde merge sa se planga ,la Bruxellles de unde spunea ca vine dictatura sau la Moscova unde isi cerea scuze?
    • -12 (12 voturi)    
      Acolo unde (Miercuri, 28 aprilie 2021, 15:08)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui GemstonePig

      Laszlo Tokes a câștigat procesul împotriva abuzurilor statului român, iar acum statul român e bun de plată.
      Madam Sosoaca are in spate voturile unor români, nu îi poți interzice activitatea de parlamentar.
        #showComment
    • +1 (3 voturi)    
      Draga de ia, Liudmila Șoșoakova va (Miercuri, 28 aprilie 2021, 18:58)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui GemstonePig

      fi salvată de *îndrumătorii * ei de la Maskva.Este
      posibil să fie invitată ca membru în Duma de Stat,
      unde va putea urla în voie doar în subsolul de la
      Liubianka.Nouă ne-ar place să facă parte din prima
      misiune cu echipaj uman spre Marte.Doamne ajută!
  • +20 (26 voturi)    
    Felicitari ieseni (Miercuri, 28 aprilie 2021, 14:38)

    robyzs [utilizator]

    Felicitari ieseni, uitati ce ati trimis in Parlament, dupa Vosganian, Banicioiu, Tudorel Toader, sa nu uitam de Costel Alexe si Mihai Chirica inca membri PNL desi au cate 2 dosare la DNA.
    • +7 (7 voturi)    
      toapa asta a candidat la Iasi? (Miercuri, 28 aprilie 2021, 14:51)

      doz2018 [utilizator] i-a raspuns lui robyzs

      Nu exista totusi o forma de retragere a mandatului de senator in extremis, evident.
    • +3 (7 voturi)    
      Simion... (Miercuri, 28 aprilie 2021, 16:16)

      Unionistul [utilizator] i-a raspuns lui robyzs

      Nu sunt de vină ieșenii, e de vină cine a pus-o pe sinistra asta pe loc perfect eligibil pe listă. Probabil primul loc. Adică ieșea dacă obținea A.U.R, acolo, un 5 %. De vină este, deci, în primul rând, un anume George Simion. Și mai apoi cei care au votat partidul și ne-au făcut cadou Prima Țoapă a Tării.
  • -10 (14 voturi)    
    Constitutia Romaniei art. 69 si 72 (Miercuri, 28 aprilie 2021, 14:39)

    D-or [utilizator]

    ARTICOLUL 72
    (1) Deputaţii şi senatorii nu pot fi traşi la răspundere juridică pentru voturile sau pentru opiniile politice exprimate în exercitarea mandatului.

    ARTICOLUL 69
    (1) În exercitarea mandatului, deputaţii şi senatorii sunt în serviciul poporului.
    (2) Orice mandat imperativ este nul.

    Adica: alesii raspund doar in fata poporului, adica pot fi sanctionati doar prin vot popular la alegeri sau referendum

    Orice conditionare a unui ales este nula

    Opiniile politice nu fac obiectul niciunei judecati.

    Mai citeste cineva Constitutia?
    • +8 (10 voturi)    
      Ce opinie politica? (Miercuri, 28 aprilie 2021, 16:11)

      mra [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      Faptul ca instiga la nerespectarea legi ti se pare opinie politica?
      Tu ai vazut de ce au taxat-o?
      "încă de la începutul mandatului, conduita doamnei senator Diana Iovanovici-Șoșoacă nu a fost una care să onoreze demnitatea funcției, cu toate responsabilitățile care îi incumbă în calitate de reprezentant ales al poporului”
      E mentionat pe undeva ca au sanctionat-o din cauza opiniilor politice?

      La Balaceanca ce ea (daca of fi aia atat de nebuni incat sa o ia)
        #showComment
    • +6 (10 voturi)    
      Balamucul nu reprezintă opinie politică (Miercuri, 28 aprilie 2021, 16:20)

      Unionistul [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      Ce anume din circul irațional pe care îl face acest exemplar ar putea fi încadrat la capitolul Opinie politică?
      Nene, penibila asta nu are ce căuta acolo, este o rușine. Dacă tot a ajuns acolo... măcar să facă un efort și să respecte regulile jocului. E Parlamentul țării, nu e la mă-sa în ogradă...
      A fost și va mai fi sancționată pentru că întrece orice măsură cu tupeul, cu aroganța, cu circul ieftin, cu populismul grețos. Face un spectacol grotesc, permanent, deci este firesc să își ia peste rât.
    • +2 (8 voturi)    
      pe (Miercuri, 28 aprilie 2021, 16:36)

      nick1587873340950 [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      linga faptul ca urlatorii tipa la nerespectarea Constitutiei, mai sint si inculti juridic
  • -9 (13 voturi)    
    Daca un senator nu poate vorbi, dar noi? Vreti ast (Miercuri, 28 aprilie 2021, 14:45)

    D-or [utilizator]

    Nu e vorba de Sosoaca (recunosc ca nu am urmarit-o, stiu despre ea doar ce nu s-a putut ignora), e vorba strict de principiu.

    Daca un senator e pus la colt, desi s-ar presupune ca beneficiaza de cel mai inalt nivel de imunitate dupa Presedinte, ce ne asteapta pe noi, ceilalti, daca am avea ceva incomod de spus sau de pretins?
  • +10 (12 voturi)    
    la ce atata reclama (Miercuri, 28 aprilie 2021, 14:46)

    Captain Obvious [utilizator]

    acestui exemplar ?
  • +4 (4 voturi)    
    Sosoaca , (Miercuri, 28 aprilie 2021, 14:58)

    Ibit [utilizator]

    Deschide un dosar penal , nu te lasa !
    O mai fi cineva din tara fara dosar penal ?
  • -6 (10 voturi)    
    multi (Miercuri, 28 aprilie 2021, 16:20)

    nick1587873340950 [utilizator]

    inculti juridic, dar comenteaza se pare ca SOSOACA are efecte nedorite pentru cei care se cred ca detin friiele.
    PS.
    sa incalcal CONSTITUTIA, are cistig de cauza din start
  • +3 (7 voturi)    
    sosoanca draga, (Miercuri, 28 aprilie 2021, 17:40)

    revo [utilizator]

    slabeste, Fiona, fata mea, si atunci lumea va deveni un loc mult mai bun, si pentru tine, si pentru noi.

    Da dracu' 50 de kile jos, fa-ti liposuctie, taie-ti stomacul,
    micsoreaza-ti sanii cat caldarea si viata iti va parea mai frumoasa, nu ai mai sta doar certandu-te cu toata lumea si cersind atentie.

    Ca tie de asta ti se trage, de la complexul de inferioritate legat de infatisarea ta de butie revarsata. Tona de slanina si repulsia necontrolata cu care esti privita te fac pe tine sa ai pitici pe creier, continuu, 24/7, legat de orice subiect, pentru ca tu, in adancul sufletelului tau, te stii urata, neapreciata si nedorita. Si ca sa-ti aperi loc'sorul in lumea asta, te pravalesti cu kilele tale si cu vorba butucanoasa peste tot ce-ti iese in cale.

    Mie imi pare ca maica-ta e egocentrica si probabil nu te-a prea iubit si bagat in seama. Asa ca tot ce vrei tu este sa fii in centrul atentiei si lumea sa te admire. Atat. Pentru asta, slabeste si inchide clanta. Atunci vei putea trai linistita si multumita, draga Mita Baston, revolutionara noastra!
    • -2 (6 voturi)    
      Indrazneste sa nu vrea sa placa, asta ii irita pe (Miercuri, 28 aprilie 2021, 18:10)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui revo

      toti.
      Efortul de a place denota obedienta.
      Straduinta Vioricai Dancila ii facea pe toti sa se simta superiori ei. In fond, ea voia sa fie placuta, deci voi/noi eram cei importanti. Si bineinteles, parea ca vrea sa sa compenseze ceva.

      Iata insa un om care isi transforma ceea ce ar fi putut fi o vulnerabilitate in avantaj, din motiv de umilinta in motiv de sfidare.

      Cea mai mare greseala pe care ar putea-o face asta ar fi: sa incerce sa slabeasca, sa faca frumos, sa se domesticeasca.

      Daca tot nu va ajunge Miss Univers, nu are niciun rost.
  • -1 (5 voturi)    
    Oprah Winfrey cind a slabit a pierdut audienta (Miercuri, 28 aprilie 2021, 18:15)

    D-or [utilizator]

    Asa ca s-a ingrasat rapid la loc.

    Si la noi, Teo Trandafir de cind a slabit, parca ii lipseste ceva.
    Pentru ca in memoria noastra ramine fixata prima imagine despre oricine, nu ultima.