Proiectul lui Dragnea privind întoarcerea rezervei de aur în țară a fost respins definitiv de Parlament

de L.P.     HotNews.ro
Marţi, 27 aprilie 2021, 12:40 Actualitate | Politic


plen Camera
Foto: cdep.ro
Camera Deputaților a respins marți proiectul iniţiat de Liviu Dragnea şi Şerban Nicolae prin care BNR trebuie să aducă în ţară rezerva de aur. BNR ar fi fost obligată să repatrieze circa 91% din aurul depozitat în străinătate, adică aproape 56 de tone. Proiectul de lege a fost respins definițiv, Camera Deputaților fiind forul decizional în acest caz.

Pentru respingerea proiectului au votat 173 de deputaţi, iar 131 în favoarea adoptării.

Votul a fost dat pe cererea de reexaminare a Legii pentru modificarea art.30 din Legea nr.312/2004 privind Statutul Băncii Naţionale a României, lege care are ca obiect de reglementare depozitarea întregii rezerve de aur a României în ţară şi introducerea unui termen de maxim 20 de zile pentru ca BNR să prezinte Parlamentului şi Guvernului un raport privind situaţia rezervelor internaţionale şi cauzele care au condus sau care pot conduce la o diminuare a rezervelor naţionale.

Ce argumente pro și contra proiectului de lege au susținut deputații:
  • Oana Florea, PSD: "Este adevărat, rezervele naţionale ale României, în acest moment, în proporţie de 60%, se află la Londra. În prezent, noi avem în jur de 100 de tone de aur, 61 se află acolo, ţara noastră nu câştigă nimic de pe urma acestui depozit. (...) Noi, practic, plătim cam 300.000 de lei pe an pentru că depozităm acest aur. Este o discuţie mai largă, care se poate face. 60% este cam mult, poate am putea să diminuăm. (...) La un moment dat, Ceauşescu a plătit datoriile externe ale României ajungând chiar la 7 tone - aveam la un moment dat".
  • Ionuţ Moşteanu,USR: "Domnilor de la PSD, cred că ar fi timpul să vă rupeţi de Dragnea. Au trecut doi ani de la această propunere pe care Dragnea o făcea înainte de europarlamentare şi o băga în Parlament pe repede înainte, speriat de căderea în sondaje. (...) Continuaţi cu astfel de iniţiative populiste, care n-au nicio legătură cu politica fiscală. Văd că i-aţi găsit şi pe partenerii de la AUR - apropo, domnilor, tot iese Dragnea din puşcărie, poate îi faceţi o ofertă, este liber de contract înţeleg".
  • Dan Vîlceanu, PNL: "Acesta este un proiect care a intrat în dezbatere şi care a fost introdus în atenţia publicului pe vremea când PSD făcea politica Dragnea şi este important să vedem acum dacă PSD continuă politica Dragnea sau şi-au mai revizuit punctele de vedere. Acest demers de a repatria parte din aurul depozitat la Londra este un proiect împotriva României, pentru că, primul lucru care s-ar întâmpla, ar scădea credibilitatea ţării noastre în faţa partenerilor europeni, a instituţiilor financiare internaţionale şi a investitorilor"
  • George Simion, AUR: "Nu contează atât de mult cine a iniţiat acest proiect de lege, e vorba de suveranitatea naţională. (...) Este o discuţie care trebuie purtată indiferent de iniţiator iar opţiunea noastră este că actuala marjă de 60% din rezervele de aur ale ţării trebuie redusă".
Propunerea legislativă a fost iniţiată de foştii parlamentari Liviu Dragnea şi Şerban Nicolae, iar la data de 20 noiembrie 2019, preşedintele Klaus Iohannis a cerut reexaminarea acesteia.

Proiectul de lege a fost respins definitiv, Camera Deputaților fiind forul decizional în acest caz.

Rezerva de aur, de peste 60 de tone, se află în prezent în Londra şi este administrată de Banca Naţională a României (BNR). Scopul său este de a ajuta România în cazul împrumuturilor externe, reprezentând o garanţie a credibilităţii ţării noastre.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1968 vizualizari

  • +5 (13 voturi)    
    S-a oprit o mare nenorocire ! (Marţi, 27 aprilie 2021, 12:44)

    Susufler0 [utilizator]

    Putem ciocni un pahar de sampanie pe chestia asta !
  • -2 (10 voturi)    
    O idee (Marţi, 27 aprilie 2021, 12:51)

    Anonym [utilizator]

    Poate fi sa cumparam aur nou si sa il depozitam in tara.

    astfel avem si o cantitate mai mare, diversificand dinspre fiat spre hard asset + diversificare de locatie (avem aur si la Londra si la Bucuresti)
  • +8 (10 voturi)    
    Ce ticalosi! (Marţi, 27 aprilie 2021, 12:54)

    Jegul Cristian Ioan [utilizator]

    Eroul Neamului iese acum din puscarie, vreti sa ramana nepotica fara zestre?
    Cum sa se marite fara tonele de aur??
    • +4 (8 voturi)    
      Niet ! Mai sta o tura ! (Marţi, 27 aprilie 2021, 14:57)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Jegul Cristian Ioan

      Observi ce coordonare perfecta intre cele doua puteri fundamentale ale statului roman ?

      El inca nu iese iar Parlamentul nu ii face pe plac Irinucai si o lasa fara verighete pt cununie !
    • +3 (7 voturi)    
      dacă (Marţi, 27 aprilie 2021, 15:25)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Jegul Cristian Ioan

      mai ratează o ieșirea ca cea de azi, cred că irinuca îi spune „Pa și ai pupiu”, pe limba teleormăneană de Gratia, să princeapă și iubi.
      Ehei, altă poveste era dacă scăpa. Aducea și aurul în țară, și să vezi ce nuntă trântea, că de copii avea grijă irinuca. Doar el e cu coloana suferindă..
  • +4 (14 voturi)    
    Dacă aurul ar fi fost adus în țară... (Marţi, 27 aprilie 2021, 12:59)

    Tutea [utilizator]

    ... l-ar fi trimis PSD într-un loc sigur - lângă tezaurul României, la Moscova. Și dacă tot vorbim de repatrierea AUR-ului, eu propun să-l trimitem la Moscova, de unde ne-a fost băgat pe gât, anul trecut. Șefă de tren să fie Șoșoacă!
  • -1 (11 voturi)    
    Vai, ce Parlament matur! (Marţi, 27 aprilie 2021, 13:04)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Fara pensii speciale!
    Si-i da o palmă initiatorului!

    Efectul razelor de luna asupra galoşilor de gumă!
  • +4 (14 voturi)    
    proiectul era o idiotenie fara margini (Marţi, 27 aprilie 2021, 13:05)

    mmmircea [utilizator]

    nascuta din intunericul mintii lui serban nicolae si a infractorului de drept comun livache.
  • -3 (13 voturi)    
    Cum parlamentul e plin de evrei era previzibil! (Marţi, 27 aprilie 2021, 13:19)

    Rower [utilizator]

    România a fost jefuită de peste 60 tone de aur iar parlamentul plin de evrei a confirmat frauda aceasta. Nici nu mă așteptam la altceva.

    Citat: "Proiectul lui Dragnea privind întoarcerea rezervei de aur în țară a fost respins definitiv de Parlament ... Rezerva de aur, de peste 60 de tone, se află în prezent în Londra"
  • -2 (12 voturi)    
    care aur? (Marţi, 27 aprilie 2021, 13:35)

    radukkku [utilizator]

    ... nu mai e nimic (de mult) la Londra... nada
  • +1 (3 voturi)    
    Trebuiau sa amine cit mai mult votarea. As-ul nu s (Marţi, 27 aprilie 2021, 16:23)

    D-or [utilizator]

    As-ul nu se joaca din prima.
    Aceasta lege putea fi subiect de negociere si de presiune: Ne luam aurul acasa, daca nu....

    Bine, oricum nu mai exista niciun gram de aur acolo.

    Nici Germania nu si-a obtinut aurul decit partial si in multe transe.
  • 0 (6 voturi)    
    Germania de ce si-a cerut aurul din Anglia? (Marţi, 27 aprilie 2021, 16:25)

    D-or [utilizator]

    Or fi ei mai fraieri si noi destepti.
    • -2 (2 voturi)    
      Compari Romania cu Germania !? (Marţi, 27 aprilie 2021, 19:49)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      .
  • +1 (3 voturi)    
    Ungaria si-a repatriat toata rezerva de aur in 202 (Marţi, 27 aprilie 2021, 17:03)

    D-or [utilizator]

    in decembrie 2020. Olanda, Austria, Germania si-au repatriat si ele aurul.
    • +3 (5 voturi)    
      Mda (Marţi, 27 aprilie 2021, 18:13)

      fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      Așa este. Dar ei nu au un stat mafiot condus de o grupare de borfași.
      Mă simt mai în siguranță cu aurul la Londra decât la Videle ... sau la Fortaleza.
      • 0 (0 voturi)    
        Spui ca statul mafiot a dat aurul Ro. Ungurii n-au (Miercuri, 28 aprilie 2021, 10:20)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

        Spui ca noi am dat aurul pentru ca avem "un stat mafiot condus de o grupare de borfasi". Deci ei au dat aurul!
        Ungurii nu avut statul mafiot necesar pentru asta.