Orban: Un număr de 36 de organizaţii au votat în birourile județene susţinerea candidaturii mele

de L.P.     HotNews.ro
Vineri, 23 aprilie 2021, 16:36 Actualitate | Politic


Rares Bogdan, Ludovic Orban, Robert Sighiartau
Foto: Facebook
Preşedintele PNL, Ludovic Orban, a declarat vineri la Craiova, că un număr de 36 de organizaţii judeţene PNL au votat pentru susţinerea candidaturii sale la un nou mandat de preşedinte al partidului. Declarația lui Orban vine în contextul în care PNL trebuie să-și aleagă o nouă conducere în acest an, însă data congresului nu este stabilită. De asemenea de precizat ar fi că, demiterea lui Vlad Voiculescu i-a adus premierului Florin Cîțu un plus de imagine în interiorul partidului.

Ludovic Orban a spus, într-o conferință de presă la Craiova, că deşi nu a dorit să facă public, sunt 36 de organizaţii judeţene care au votat susţinerea candidaturii sale pentru un nou mandat de preşedinte al PNL. "Un număr de 36 organizaţii au votat în birourile judeţene susţinerea candidaturii mele. Nu am vrut să spun, nu am forţat. E o chestiune normală, firească să ai alegeri în partid, pentru că democraţie înseamnă şi democraţie în interiorul partidului şi în mod clar vom face congres anul acesta", a declarat preşedintele PNL, citat de agenția Agerpres.

PNL urmează să-și aleagă în cursul anului o nouă conducere a partidului. Oficial, doar Ludovic Orban și-a anunțat intenția de a candida pentru un nou mandat. Un posibil competitor pentru fotoliul de președinte al PNL este premierul Florin Cîțu care, potrivit surselor politice, ar avea susținerea președintelui Klaus Iohannis. Cîțu nu și-a anunțat până în prezent intenția de a candida.

În acest context, de la începutul anului rând pe rând, fidelii lui Ludovic Orban au început să-și anunțe susținerea publică pentru acesta. Deși data congresului nu este stabilită din cauza pandemiei, mai multe organizații județene au votat în forurile de conducere, declarații politice prin care au anunțat că îl susțin pe actualul președinte pentru un nou mandat.

De asemenea de precizat ar mai fi că, în interiorul PNL se duce o luptă subterană între Ludovic Orban și Florin Cîțu pentru susținerea liderilor din teritoriu. Episodul demiterii lui Vlad Voiculescu i-a adus un plus de imagine premierului după ce, mai mulți lideri din teritoriu au criticat vehement activitatea ministrului Sănătății.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1758 vizualizari

  • -2 (6 voturi)    
    Daca te voteaza (Vineri, 23 aprilie 2021, 16:54)

    Luk [utilizator]

    Daca te voteaza si Rares Bogdan, pe mine m-ai convins :)))
    PNL trebuie sa se reformeze din temelii, altfel va mananca USR pe paine in 10 ani max.

    Astept un partid de dreapta, poate apare candva...

    P.S Nu incercati sa ma plictistiti cu AUR, am vazut ce-i de capul lor. Aia n-au nicio idee pe ce lume sunt, sunt doar niste nationalisti penibili, asa cum e si PSD sau PNL (Noi vrem respect! - pentru cine-si mai aduce aminte treaba). AUR e un partid in care au fugit multi ghiolbani de la toate partidele, dar o parte au ramas pe loc la PSD si PNL. UDMR sunt hoti si ticalosi, dar nu ghiolbani.
  • +3 (9 voturi)    
    Bravo, Orbane! (Vineri, 23 aprilie 2021, 16:55)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Fiu de securisti, nimic legat de tine nu avem in 31 de ani de parlamentarism, nicio lege, niciun km de autostrada, doar niste accidente de masina iar la unul te-ai prezentat la Politie dupa zeci de ore, o activitate de doi bani. Ai fost un premier care a politizat totul pe model pesedist, a platit televiziunile in frunte cu Antena 3 si RTV-ul lui Ghita, esti insipid, inodor si incolor. Bun de Romania!
    Mi-e scarba!
  • +5 (5 voturi)    
    Ha-ha-ha... Ce panarama mai e si Ludo asta ! :)) (Vineri, 23 aprilie 2021, 17:36)

    Susufler0 [utilizator]

    Cica nu a dorit sa faca public faptul ca 36 de organizatii judetene ale PNL ii sustin candidatura la sefia partidului ! Motiv pt care nici nu face public faptul ca 36 de organizatii judetene il sustin sa devina Presedinte al PNL.
    Cand va veni momentul, atunci si abia atunci, ne va aduce la cunostinta faptul ca 36 de organizatii judetene il vor in continuare Presedinte al PNL.

    PS. Altfel, el niciodata nu ar fi dorit sa faca public ca...etc, etc, etc !

    PPS. Mare pisicher Ludovic Intaiul al PNL ! :))))
  • +3 (3 voturi)    
    orbane (Vineri, 23 aprilie 2021, 17:37)

    ras-putin [utilizator]

    zi-ne clar ca te voteaza si chirica pezede, si alexe tabla, ca altfel nu ne convingi.
  • +2 (2 voturi)    
    o doamne (Vineri, 23 aprilie 2021, 19:27)

    csan [utilizator]

    si va fi obligat sa candideze la presedentie. Si uite asa o sa ne alegem cu Firea presedinta si PSD la guvern. Prima data dupa revolutie cand psd va avea si guvernul si presedentia. Orbane daca ai un pic de minte si vrei binele acestui popor da-ti demisia din toate functiile si alegeti naibi un presedinte al PNL care sa castige si alegerile prezidentiale . Altfel ne manaca lupii. Poate se ridica totusi unul de la USR ca sa nu plecam din tara toti, sa ramaneti voi politicienii lipsiti de bun simt , mincinosi , mafioti , gretosi.
  • +2 (2 voturi)    
    Acest jeg uman pe nume Ludovic Orban... (Vineri, 23 aprilie 2021, 19:31)

    ofCAER [utilizator]

    In vara anului 1989, Polonia nu ai avea guvern comunist, in Bulgaria Jivkov cazuse, in Ungaria fostul partid comunist renuntase la doctrina dupa ce a deschis granita cu Austria iar in Cehoslovacia puternica miscare contestatoare isi continua de citiva ani cursul ce avea sa produca revolutia de catifea.
    Lui Ceausescu - care nu era defel prost in ceea ce privea propriu-i interes - ii titiia bine curul. Urma Congresul XIV iar el se temea foarte ca nu cumva sa aiba si el soarta lui Jivkov, Kadar... Asa incit ce s-a gindit: pe 4000 de delegati la congres nu pot sa-i contrez daca pun de-o reascoala, dar daca fiecare organizatie de partid din teritoriu va tine, oficial - cu acte! - o adunare de partid in care isi va mandata delegatul la congres sa voteze „Ceausescu”, atunci oricine mi s-ar opune ar fi in contra mandatului cu care a fost delegat - deci merg la sigur! Si-uite-asa, din ce ami mamrita organizatie de partid de la cea mai amarita cooperativa, in toata Romania s-a asigurat „sustinerea pentru tovarasul Ceausescu” in functia de lider al partidului.
    Vi se pare ca seamana cu ceea ce intreprinde Orban?
    Mie mi se pare ca nici Barna n-a facut altfel.
    De-asta am ajuns noi, romanii, unde suntem...
  • -1 (1 vot)    
    Cartu Presedinte, mic la stat mare la palos (Vineri, 23 aprilie 2021, 22:03)

    hopsinoi [utilizator]

    ! Ca Mircea. O sa ne scape de pensii speciale si sinecuri!