VIDEO Mihai Chirica: USR-PLUS merită tot disprețul acestei nații. Stricați România, Dragnea a fost minciună pe lângă voi / USR-PLUS Iași: A intrat într-o fază de delir, necesită consult de specialitate

de I.H.     HotNews.ro
Vineri, 23 aprilie 2021, 16:20 Actualitate | Politic


Mihai Chirica
Foto: Hotnews
Conflictul dintre primarul PNL al Iașiului Mihai Chirica și consilierii USR-PLUS, care au refuzat să voteze proiectul de buget al orașului intră într-o nouă fază: Chirica susține că de luni intră în grevă japoneză și că ar putea declanșa proteste şi sindicatele din instituţiile subordonate primăriei. El a lansat un atac dur la adresa USR-PLUS, susținând că nu au ce căuta la guvernare locală: "Conducătorii USR merită întreg dispreţul acestei națiuni. Pentru mine nu mai există Uniunea Salvați România. Stricați România, sabotați România, sunteți o adunătură de oameni care nu aveți nimic de-a face cu românii". Reacția conducerii USR-PLUS Iași: "A intrat într-o fază de delir care ar necesita urgent un consult de specialitate".




Proiectul de buget al municipiului Iaşi a fost respins, joi seară, la capătul unei şedinte tensionate a Consiliului Local, care a durat aproape opt ore. Au votat în favoarea proiectului cei 11 consilieri locali PNL şi doi de la PMP, pentru trecerea bugetului fiind necesare 14 voturi. Reprezentanţii PSD au părăsit sala în momentul votului, în timp ce consilierii USR PLUS s-au abţinut.

Chirica a lansat un atac dur la adresa USR - PLUS, acuzându-i pe consilierii locali că au provocat blocarea bugetului orașului.
  • "Pentru mine, criza de la Iași a devenit o adevărată luptă politică (...) Vorbim despre cinismul și ipocrizia unui partid (USR-PLUS) care a mințit cu nerușinare că vrea binele acestui oraș, a furat peste 24.000 de voturi de la alegătorii Iașiului, mințindu-i, și în cele din urmă i-a trântit de pământ cu un cinism ieșit din comun. Nu voi accepta dialogul cu doamna Cosette Chichirău atâta timp cât sunt primar al municipiului Iași", a susținut Chirica.
El spune că și-a "avertizat" întreaga conducere politică, de la președintele PNL, până la premier și miniștrii cu care "empatizează" că la Iași nu mai este o bătălie, că și este un adevărat război.
  • "Nu mai accept umilința, așa ceva nu se poate (...) Sindicatele din instituţiile subordonate primăriei ne-au contactat. Vor începe să-şi arate dezaprobarea faţă de ceea ce a făcut USR PLUS (...). Conducătorii USR merită întreg dispreţul acestei națiuni.
  • Pentru mine nu mai există Uniunea Salvați România. Stricați România, sabotați România, sunteți o adunătură de oameni care nu aveți nimic de-a face cu românii.
  • Stimabilă doamnă Cosette Chichirău, să vă fie ruşine!", a mai susținut primarul Iaşiului, Mihai Chirica.
El a spus că de luni, alături de colegii săi, va intra în grevă japoneză.
  • "USR-PLUS nu are ce căuta la guvernare locală (...) Este o mizerie ce au făcut (...) Noaptea ca hoţii? Voi sunteţi noptea ca hoţii. Dragnea a fost minciună pe lângă voi. Sunteți mai răi decât Dragnea. Luptaţi pentru justiţie, dar de fapt furaţi în numele justiţiei. Asta vă doriţi. Şi va ieşi la lumină picătură cu picătură din otrava pentru care aţi sădit-o în sufletul poporului român", a susținut Chirica, pe un ton ridicat.
USR-PLUS Iași: A intrat într-o fază de delir, necesită consult de specialitate

Senatorul USR-PLUS Marius Bodea a reacționat printr-un comunicat de presă în care spune că, pe baza rezultatelor inexistente ale administraţiei sale, Chirica se află în grevă generală, nu japoneză, din prima zi de mandat.
  • "Există înregistrarea vorbelor sale, oricât de halucinante ar părea declaraţiile. Motivul pentru care vrea să abdice din funcţie, în loc să demisioneze: îi lipseşte majoritatea în Consiliul Local. Obişnuit să fie un despot întunecat în anii cât a stăpânit Iaşiul alături de PSD şi de mafia imobiliară, astăzi a intrat într-o fază de delir care ar necesita urgent un consult de specialitate“, afirmă Bodea, citat de News.ro.
El califică drept “un grav derapaj democratic“ ameninţările primarului la adresa consilierilor locali USR-PLUS.

La rândul său, copreşedintele USR-PLUS, deputatul Monica Berescu, a transmis, tot printr-un comunicat de presă, că “este absurd ca primarul să solicite votul pe buget în ultima zi a termenului legal, fără să prezinte execuţia bugetară pe anul anterior“.
  • “Respingerea bugetului în Consiliul Local nu pune în pericol în niciun fel salariile şi celelalte venituri ale angajaţilor primăriilor şi a regiilor din subordine, ci sistează investiţiile până ce bugetul va fi adoptat. În caz contrar, Primăria va funcţiona pe baza bugetului din 2020.
  • Incapacitatea primarului Mihai Chirica de a propune un buget coerent, transparent şi în interesul tuturor ieşenilor reprezentaţi în Consiliul Local este mascată prin declaraţii politice belicoase şi prin inventarea unor tragedii şi drame locale“, a precizat deputatul Monica Berescu.
Totodată, liderul USR PLUS Iaşi afirmă că potrivit legii, bugetul local se poate aproba şi după cele 45 de zile de la aprobarea legii bugetului de stat.
  • “Atacurile personale, denigrarea publică şi ameninţările domnului Mihai Chirica exprimate pe pagina de Facebook personală, a partidului său şi cel mai grav, pe pagina unei instituţii publice nu fac altceva decât să arate ipocrizia, agresivitatea şi mentalitatea feudală a primarului, care se crede stăpânul tuturor.
  • În orice democraţie, aleşii locali au dreptul să aibă o viziune diferită şi trebuie să se asigure că există echilibru şi cumpătare în cheltuirea banilor publici. Primarul cercetat penal şi urmaşul condamnatului Gheorghe Nichita ar trebui să fie ultima persoană din primărie care ţine lecţii de moralitate, responsabilitate şi profesionalism“, adaugă liderul USR-PLUS Iaşi.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8098 vizualizari

  • +11 (49 voturi)    
    Probabil, cel mai dotat in materie de jigodism... (Vineri, 23 aprilie 2021, 16:28)

    newlook [utilizator]

    Chirica asta e, probabil, cel mai dotat in materie de jigodism...dupa Basescu, evident.
    • +14 (24 voturi)    
      mare jigodie acest chirica... (Vineri, 23 aprilie 2021, 18:54)

      qwerasdf [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      si mai mari jigodii alea din pnl, care l-au luat in brate si se fac ca ploua

      dar asa e cand USL-ul n-a murit! ce mi-s PNL, ce mi-s PSD. Acelasi drac!
    • +10 (16 voturi)    
      PSD-istule tragi tare . . . . (Vineri, 23 aprilie 2021, 20:19)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      .
    • -1 (3 voturi)    
      cam multe jigodii usriste pe aici.. (Sâmbătă, 24 aprilie 2021, 17:39)

      aero [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Nu ma intereseaza Chirica dar stiu ca USR este o mare dezamagire, dar cu multi postaci pe aici - gen psd - ca multa treaba a facut vv, clothilda sau cosette - nu mai zic de barna (care n-are treaba cu secu..). La vremuri noi, tot noi! Ei si AUR sunt viitorul?!! E rau de tara asta daca trebuie sa aleaga intre vechii securisti si noii securisti! Securist (definitie reformista) = persoana care crede ca dreptatea este apanajul ei, puterea este apanajul ei si toti ceilalti gresesc si trebuie sa fie desfiintati!
  • +28 (42 voturi)    
    Nu-i ajunge lui Chririca cat a furat? (Vineri, 23 aprilie 2021, 16:30)

    emil bobu [utilizator]

    Vrea sa fure inca pe atat?

    Oricum, e clar ca PNL e doar un PSD vopsit.
  • +26 (44 voturi)    
    chirica traseica (Vineri, 23 aprilie 2021, 16:34)

    Francisc 1 [utilizator]

    da lecții de morala și de demnitate...
  • +20 (36 voturi)    
    ete pesedistu' ce tupeu are ! (Vineri, 23 aprilie 2021, 16:35)

    sfarleaza [utilizator]

    Mai stim pe unul care a pus sindicalistii sa blocheze metroul ca sa santajeze un oras intreg.
  • +19 (33 voturi)    
    ! (Vineri, 23 aprilie 2021, 16:37)

    tudorr [utilizator]

    Vrajeala pesedista de la "liberalul" Chirica! Ce-ar fi ziaristilor sa vedeti pe bune ce-a fost acolo, nu doar sa dati declaratiile impostorului chirica! Duetul de infractori chirica-alexe a pus gabja pe Iasi, cu toti cumatrii, finii, etc!
  • +15 (33 voturi)    
    Scandal regizat. (Vineri, 23 aprilie 2021, 16:37)

    Cataleya [utilizator]

    Bugetul a fost votat de cei 13 de la PNL-PMP si respins de cei 14 de la USR-PSD.
    Practic, Chirica nu are nevoie decat de un singur vot de la PSD pt. a trece bugetul si el stie ca acel vot il va obtine fara probleme.
    Il putea obtine inca de la inceput.
    Dar s-a folosit de situatie ca sa faca scandal si sa atace USR.
    Chirica si PSD sunt pe aceeasi mana cand e vb de facut bugete care apoi sa ajunga in mare parte in buzunarele lor prin intermediul firmelor privilegiate.
    • -11 (17 voturi)    
      Stai sa inteleg... (Vineri, 23 aprilie 2021, 20:19)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Stai sa inteleg...

      FAPTE:
      '''''''''''''''''''''''''
      PNL-ul e in alianta cu USR iar USR ii respinge bugetul...

      CONCLUZII:
      '''''''''''''''''''''''''''''''''''
      ...dar vinovat e PSD-ul, in opozitie cu cele doua, ca, fiind in opozitie, n-a votat bugetul...e?

      Logic, n'asa!
      • +7 (9 voturi)    
        hai ca poti (Sâmbătă, 24 aprilie 2021, 4:31)

        postantin [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        mai citeste de 10-20 de ori si poate reusesti sa postaci ceva care sa mimeze inteligenta, stiu ca poti!
  • +14 (28 voturi)    
    Știe cel mai bine cum e Dragnea (Vineri, 23 aprilie 2021, 16:39)

    Dogul [utilizator]

    Acest individ, Chirica, are tupeul sa vorbească despre unii ca “fac rău României”, când el a zăcut ani la rândul lângă Dragnea, care a călcat țara in picioare. Crede ca ne amăgește ca a schimbat tot, nu doar blana.
  • +16 (22 voturi)    
    pai si care e motivul??? (Vineri, 23 aprilie 2021, 16:54)

    MhT [utilizator]

    in continutul articolului nu se mentioneaza motivul abtinerii de catre consilierii USR PLUS.

    Cum isi poate forma o opinie cetateanul de rand. articol doar despre scandal...
    • +11 (11 voturi)    
      Aici (Vineri, 23 aprilie 2021, 20:14)

      Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui MhT

      https://www.ziaruldeiasi.ro/stiri/de-ce-nu-a-votat-usr-bugetul-a-chirica-a-venit-cu-o-propunere-absolut-sfidatoarea--286231.html
  • +17 (27 voturi)    
    Felicitari, tov Chirica! (Vineri, 23 aprilie 2021, 16:56)

    Jegul Cristian Ioan [utilizator]

    Primarele, care in articol este eronat prezentat ca "liberal", este 100% pedeserist, dupa comportament si dupa discursul pe care il tine!

    Stie ca maine Daddy iese din puscarie, ii pregateste terenul!
  • +20 (30 voturi)    
    Alegere (Vineri, 23 aprilie 2021, 16:58)

    fdaniel [utilizator]

    Deci avem de ales între:
    1. Chirică
    2. USRPLUS
    .....
    Aleg 2!
  • +17 (23 voturi)    
    poate prezentati si motivul ? (Vineri, 23 aprilie 2021, 16:59)

    kalfa [utilizator]

    Chirica spune, Chirica zice ! Dar USR Plus ce spune ? Acest text este o reclama PNL si nu un articol jurmalistic. Hotnews ce "zice" ?
    • +12 (12 voturi)    
      ! (Vineri, 23 aprilie 2021, 20:00)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui kalfa

      Bugetul se duce pe salarii imense, angajari noi ca na, cresc familiile, se inmultesc cumetri, le trebuie si lor niste blocuri noi, niste slujbe platite regeste in Primarie, etc!
  • -4 (14 voturi)    
    gura pacatosului (Vineri, 23 aprilie 2021, 17:00)

    mmmircea [utilizator]

    adevar graieste.
  • +17 (19 voturi)    
    Plimbaretz! (Vineri, 23 aprilie 2021, 17:14)

    john-doe [utilizator]

    Pai bine mai traseistule, tocmai matale care sari in luntrea cui plateste mai bine te apuci sa faci morala! In loc sa tii ciocul mic, poate uita oamenii ca ai fost in PSD tu arunci vorbe goale ca o flasneta stricata incoace si incolo!
  • -12 (14 voturi)    
    >>>>>> (Vineri, 23 aprilie 2021, 17:42)

    chhe [utilizator]

    Partidul cel nou de neprihaniti se razbuna cum poate pentru demiterea competentului Voiculescu. Fiecare pasare pe limba ei piere.
    • +12 (12 voturi)    
      ! (Vineri, 23 aprilie 2021, 20:01)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui chhe

      Bossulica, esti pe langa total! Un hot obisnuit sa imparta banii cu cumatrii si finii lui a fost lovit un pic in plec si acum hotul prins, arata cu dejtu spre cel care l-a prins! Tactica de borfasi!
  • +17 (19 voturi)    
    Bebelusul (Vineri, 23 aprilie 2021, 18:58)

    RaduMiron [utilizator]

    Eu vreau sa stiu in ce mai investeste bebelusul lui Chirica. In imobiliare, in actiuni, in cripto? Vreau si eu sa-mi diversific portofoliul si am nevoie de sfaturi
  • +10 (12 voturi)    
    nu.... (Vineri, 23 aprilie 2021, 19:05)

    2420sto135 [utilizator]

    el nu are nicio treaba cu aprobarea bugetului ; sarcina lui de serviciu este sa prezinte bugetul ; treaba consiliului este sa l discute , sa l modifice si sa l aprobe ; apoi sarcina de serviciu a primarului este sa l puna in practica , ATAT . Ambitia primarului de a se aproba bugetul asa cum vrea el este o chestie de pe vremea PCR .
  • +9 (11 voturi)    
    Chirica, idolul meu (Vineri, 23 aprilie 2021, 21:57)

    ipolitic [utilizator]

    Un erou neinfricat al luptei pentru recastigarea imaginii pierdute al PSD, gata de orice sacrificiu, chiar si inscrierea in PNL cu pretul vietii.
    Un cavaler fara prihana, fara case si fara cabana, un luptator victorios pentru eliberarea Iasi-ului de sub jugul teilor. Nu se sperie nici de DNAsaurul cu sapte capete (de acuzare), credeti ca se sperie de voi, useristi naivi ce sunteti?
  • +10 (10 voturi)    
    Va invitam in Bucuresti - sector 1 (Vineri, 23 aprilie 2021, 22:35)

    Teo3000 [utilizator]

    Dle Mihai Chirica, primarul Iasiului din partea USl (PSD - PNL) va invitam cu drag in Bucuresti, Sectorul 1.
    Nici noi nu avem bugetul votat, doar ca la noi este exact pe dos: primarul este de la USR-PLUS, iar cei care refuza votarea bugetului sunt de la USL (PSD - PNL).
    Amu, cum bugetul Primariei Sector 1 e oleaca bine mai mare decat cel al Iasiului, cred ca la noi e mai grozav razboiul.
    Poate reusiti sa fiti politicieni, sa negociati si sa gasiti solutia de deblocare. Politica partidului majoritar nu se poate face cand nu detii majoritatea. Cand nu esti majoritar negociezi.
  • +8 (8 voturi)    
    Unul dintre cei mai faini Cameleoni din Romania (Sâmbătă, 24 aprilie 2021, 4:47)

    Parzivall [utilizator]

    Dupa ce s-a jurat ca e pesedist sadea, acum se jura ca e liberal sadea!!!