Cosette Chichirău, despre demiterea lui Vlad Voiculescu: ”Dacă folosim analogia familiei, a dat un copil afară din casă, l-a lăsat pe stradă fără haine, să înghețe”

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 22 aprilie 2021, 15:23 Actualitate | Politic


Cosette Chirirau
Foto: Facebook
Decizia premierului Florin Cîțu de a-l demite pe ministrul Sănătății, Vlad Voiculescu, a fost, dacă facem o analogie cu o familie, ca și când ar fi ”dat un copil afară din casă, l-a lăsat pe stradă fără haine, să înghețe”, a declarat într-un interviu la RFI deputata Cosette Chichirău.

”Gestul domnului Cîțu a fost unul foarte grav. Pur și simplu, dacă folosim analogia familiei, a dat un copil afară din casă, l-a lăsat pe stradă fără haine, să înghețe. Adică nu poți într-o familie să faci un asemenea gest (...). Reacția noastră a venit ca o contrareacție la un gest extrem-extrem de grav, un lucru care nu se face (...). Deci noi sperăm să nu mai vedem asemenea surprize negative”, a spus Chichirău.

Întrebată dacă are încredere 100% în premierul Florin Cîțu ea a răspuns: ”Eu pot vorbi în nume personal (...), am încredere că acum, coaliția de guvernare este mai sănătoasă și va fi mai stabilă.”







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















17930 vizualizari

  • +20 (30 voturi)    
    Vladut copilas, nu ministru, asta era problema (Joi, 22 aprilie 2021, 15:29)

    PrivireCritica [utilizator]

    VV trebuie sa se maturizeze
    • +10 (18 voturi)    
      Domnul Vlad Voiculescu (Joi, 22 aprilie 2021, 16:33)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui PrivireCritica

      ar trebui poate să-i roage pe colegii lui de partid (căci acum USR și PLUS sunt un singur partid) să nu-l mai apere. Cred că doamna Chichirău și alții îl fac de râs mai mult decât s-a făcut domnia sa singur...
    • +5 (13 voturi)    
      Cosette! (Joi, 22 aprilie 2021, 18:54)

      Zache58 [utilizator] i-a raspuns lui PrivireCritica

      Atata melodrama ma face sa-mi curga o lacrima pentru penibilul de Vlad.Ce nu inteleg este cum ai ajuns tu deputat.VV dezbracat,dezbracat dar si dezbracat de caracter si cultura politica?
  • +3 (27 voturi)    
    Doamna Chichirau (Joi, 22 aprilie 2021, 15:32)

    BuzzBuzzard [utilizator]

    Esti dusa rau de tot !
    Du-te si te controleaza la medic
  • +18 (22 voturi)    
    pai (Joi, 22 aprilie 2021, 15:33)

    Point [utilizator]

    chiar ca-i un copil.a nimerit-o fara sa vrea,cozeta noastra
  • +5 (27 voturi)    
    Cineva a spus ca (Joi, 22 aprilie 2021, 15:49)

    Ibit [utilizator]

    Un prost gaseşte totdeauna unul mai prost , care sa-l admire .
    Referire la V V si C C .
  • +10 (16 voturi)    
    whaaaat? (Joi, 22 aprilie 2021, 15:49)

    notnow [utilizator]

    Eu stiam ca si analogiile astea trebuie sa aiba o anumita logica... Altfel, putem face analogii cu orice, oricum, oricand, doar ca s-ar putea sa iasa mai degraba bancuri englezesti spuse la Radio Erevan...
    • +1 (15 voturi)    
      Madam C. (Joi, 22 aprilie 2021, 16:42)

      1anonim [utilizator] i-a raspuns lui notnow

      Analogia corecta era " a dat un virus afara din organism" daca vrei sa fii politician inteles de toata lumea! Ca analogia vladut- copilas inghetat nu se vede..
  • +10 (18 voturi)    
    Colecta (Joi, 22 aprilie 2021, 15:50)

    Beta Alfa [utilizator]

    Pai sa initiem o colecta pentru dl. VV. Mesajul doamnei C.C. m-a facut deja sa lacrimez...
  • +2 (10 voturi)    
    Bine (Joi, 22 aprilie 2021, 16:13)

    ACP [utilizator]

    ca nu a zis de Citu ca e un bully...
  • +6 (10 voturi)    
    VVV era de Norvegia (Joi, 22 aprilie 2021, 16:22)

    nevada [utilizator]

    Toata treaba este ca aici este Romania cu al ei guvern. Dar cine sunt parintii stim, si cine este Norvegia in cazul acesta? USR sa fie? Deci vor avea ei grija de copilas.Sa-i dea haine, ca papucii i s-au dat.
  • +2 (12 voturi)    
    sper sa fie o eroare (Joi, 22 aprilie 2021, 16:25)

    Alin Delin [utilizator]

    Nu pot sa cred ce a putut sa zica aceasta fiinta.
    Ea si Bulai ar trebui sa aiba un filtru inainte sa bage texte din astea pentru ca altfel toate bunele actiuni promovate de partidul lor ar intra in derizoriu.
  • +12 (16 voturi)    
    Analogie nefericita sau intentionat ironica (Joi, 22 aprilie 2021, 16:34)

    animatron [utilizator]

    Nu stiu care sunt relatiile intre lidera USR Iasi si dl Voiculescu de la PLUS, dumneaei e cunoscuta ca opozanta a gruparii Barna-Ghinea care a sabotat-o din plin si a impiedicat-o sa castige un loc in conducerea USR.

    Dna Chichirau e in razboi cu PNL la Iasi, acolo ea nu vrea "coalitie" si incearca sa blocheze bugetul orasului ca sa loveasca in primarul Chirica (actual liberal, fost pesedist opozant al lui Dragnea).

    Comparatia facuta de dna Chichirau de fapt il duce in ridicol pe dl Voiculescu, iar dna e cam prea destepata ca sa faca greseli din astea cu lejeritate, sunt convins ca l-a luat in bascalie pe fostul ministru, un individ foarte orgolios.

    E probabil ca dl Voiculescu, deja criticat pentru smiorcaiala publica infantila si incapacitatea de a se comporta cu maturitate (politica), se va enerva destul de rau ca dna Chichirau intareste impresia comparandu-l cu un "copil dat afara din casa", in fundu'gol :)).

    Dl Voiculescu efectiv e acum fara "haine politice", nu mai e ministru, nu are nici post la primarie, nu se ocupa de vreun ONG si nu se grabeste nimeni sa-l invite pe undeva "inauntru" !
  • +8 (14 voturi)    
    Completare. (Joi, 22 aprilie 2021, 16:44)

    constan [utilizator]

    Sunt impresionat de excesul de compasiune al d-nei Cosette si completez ca sarmanul sau coleg a fost aruncat afara fara haine si fara jucarii.Pe bune eu am gustat misto-ul d-nei Chichirau.
  • +5 (7 voturi)    
    VV= fetita cu chibrituri? (Joi, 22 aprilie 2021, 16:55)

    mescaline [utilizator]

    Bit harsh, se putea intampla in mandatul oricui.
  • -5 (11 voturi)    
    Chichirau e proasta rau ! (Joi, 22 aprilie 2021, 18:23)

    muscha mbanana [utilizator]

    Pai ce , din banii nostri , ai contribuabilui , trebuie sa imbracam si sa dam haleala unui politician ? daca nu e in stare sa se intretina ( zice ca are adeverinta de scolit ) sa puna mana pe matura ! oare o sti sa conduca o roaba in care se afla prietena lui ?mai tare-n gura a fost ea , stia ca ramane fara vuitoane si vizite la viena ! Rusine , neomarxistilor care incet , o virati catre bolsevism !
    • 0 (4 voturi)    
      ca bugetar, nu esti contribuabil net! (Vineri, 23 aprilie 2021, 10:06)

      Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui muscha mbanana

      .