Drulă, despre clinciul cu premierul Cîțu: „Poate fiecare am exagerat. Nu vreau să mai redeschidem răni. Eu sunt un om de echipă și loial când funcționăm ca o echipă”

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Miercuri, 21 aprilie 2021, 12:18 Actualitate | Politic


Catalin Drula
Foto: Hotnews
„Săptămâna trecută coaliția de guvernare a trecut printr-un moment greu. Ce s-a spus atunci, s-a spus”, a declarat pentru HotNews.ro ministrul Transporturilor, Cătălin Drulă, întrebat cum comentează situația tensionată din Guvern după ce în urmă cu câteva zile, pe fondul scandalului demiterii ministrului Vlad Voiculescu, Drulă, care este și vicepreședinte USR-Plus, l-a numit pe premierul Cîțu un „zombie politic”.

  • Săptămâna trecută coaliția de guvernare a trecut printr-un moment greu. Ce s-a spus atunci, s-a spus. Poate fiecare am exagerat. Nu vreau să mai redeschidem răni. Am avut discuții și în privat cu premierul, care vor rămâne private. Eu sunt un om de echipă și loial când funcționăm ca o echipă. Important e actul de guvernare”, a declarat Drulă pentru HotNews.ro.
  • „Avem enorm de muncă și la Ministerul Transporturilor și Infrastructurii, și în toate domeniile. Această coaliție a găsit resursele de a continua programul de guvernare. Guvernul PNL-USR-PLUS-UDMR are capacitatea de a reforma această țară și de a pune pe baze solide dezvoltarea României în deceniul următor”, a mai spus ministrul Drulă.


Cîțu: „Este vorba despre conștiința și onoarea celor care fac astfel de declarații"

Întrebat miercuri, la Parlament, despre relația sa cu ministrul USR-PLUS Cătălin Drulă, după ce acesta l-a numit zombie politic, Florin Cîțu a răspuns: "Este vorba despre conștiința și onoarea celor care fac astfel de declarații".

Chestionat dacă ministrul Transporturilor i-a cerut scuze, Cîțu a spus că nu discută ceea ce vorbește cu colegii săi în privat.

Legat de o posibilă remaniere a lui Drulă, premierul a susținut din nou că miniștrii vor fi evaluați în baza a ceea ce fac, nu pentru ceea ce spun.

Demiterea lui Vlad Voiculescu de la Ministerul Sănătății de către premierul Florin Cîțu, fără negocierea în prealabil în coaliția de guvernare, a fost "un gest iresponsabil, de imaturitate politică, un gest meschin aproape, un gest pe persoană, nu instituțional”, a declarat vineri Cătălin Drulă, vicepreședintele USR-PLUS, într-un interviu acordat g4media.

Drulă a pomenit atunci și de varianta unei „moțiuni de cenzură” împotriva premierului Cîțu.

"Acesta este gestul ultim prin care se formalizează o retragere de încredere. Dar eu sper – și știu – că există înțelepciune, sunt oameni politici maturi, cu capul pe umeri și în PNL, care își dau seama că guvernarea nu stă într-un singur om și că atunci când arunci în aer totul cu un gest de imaturitate – eu am cinci ani de experiență politică, nu am 20 sau 30, suficient să-mi dau seama că ești un zombie politic în acel moment”, a spus Drulă.










Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11339 vizualizari

  • -18 (52 voturi)    
    vom vedea (Miercuri, 21 aprilie 2021, 12:23)

    Razvan_M [utilizator]

    Deocamdata semnele nu-s prea incurajatoare. Pluseristii se uita mai mult pe sondaje de opinie si par gata sa dea jos guvernul Romaniei daca le este favorabil lor pe moment.
    • +17 (45 voturi)    
      Eu vad altfel (Miercuri, 21 aprilie 2021, 12:44)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      PNL se uita pe sondaje si fac declaratii populiste (chiar daca nu le pun in aplicare) si par gata sa dea jos USR ca sa guverneze impreuna cu PSD daca le este favorabil lor pe moment sau macar pentru nostalgia uselista.

      Dar asta e doar parerea mea...
      • -13 (23 voturi)    
        >>>>> (Miercuri, 21 aprilie 2021, 13:08)

        chhe [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        Nu e doar parerea ta, mai sunt si cativa plusaci sau plusplusaci
        • +7 (17 voturi)    
          Vad ca mai sunt destui uselisti (Miercuri, 21 aprilie 2021, 13:19)

          Luk [utilizator] i-a raspuns lui chhe

          .
          • -2 (2 voturi)    
            Vad ca pe tema (Joi, 22 aprilie 2021, 5:45)

            sipu [utilizator] i-a raspuns lui Luk

            Voiculescu USR-ul colaboreaza foarte bine cu psd-ul/aur ....... si ei vb de usl !!!?
            • +2 (2 voturi)    
              Mah (Joi, 22 aprilie 2021, 8:00)

              Luk [utilizator] i-a raspuns lui sipu

              PNL a fost pe strada cu PSD, brat la brat prin toata tara. Presedintele PNL a fost ales in parlament in judetul lui Drganea si tu ai tupeul sa-mi explici despre colaborarea PSD cu USR? Esti penibil, stai locului!
      • +1 (17 voturi)    
        PNL are si o istorie de colaborare (Miercuri, 21 aprilie 2021, 13:30)

        Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        ... oficiala cu PSD. USR inca mai spune oficial ca sunt de dreapta, dar *eu cred* ca vor fi prinsi cu ea in gura. Partidele de stanga / extrema stanga au tendinta de a se reuni mai devreme sau mai tarziu.

        * Progresismul este o miscare de stanga / extrema stanga la nivel international. Bolshevicii rusi de acum 100 de ani se considerau progresisti si ei.
        • -3 (9 voturi)    
          Nu exista partid de dreapta in Romania (Miercuri, 21 aprilie 2021, 17:01)

          Luk [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

          Poate ca o sa fie, dar azi nu avem. De la stanga la centru avem cam asa:
          PLUS-PSD-PNL-AUR-UDMR-USR
          USR e de centru stanga. PLUS e de extrema stanga, asa cum e si PSD-PNL. Asta dupa doctrina, in fapt PSD nu a avut niciodata reguli in afara de ideea generala si cuprinzatoare: "mita pentru voturi si un cadrul legislativ bun pentru ca ei sa poata fura in liniste." PSD a dat mita oricui poate sa mearga la vot, mita sub forma locurilor de munca la stat, putere maxima sindicatelor, pensii marite din pix, salarii si sporuri la stat etc.
          NIMENI nu s-a ocupat de infrastructura (cu exceptia ministrului transporturilor pe vremea PDL), nimanui nu-i pasa de "reforme" si schimbari, nimeni nu s-a ocupat de educatie (cu exceptia lui Funeriu/Miclea in aceeasi perioada PDL).
          Citu nu e in stare sa faca nimic in niciunul dintre domeniile de mai sus, inca mai sper ca Drula si Stelian Ion vor face ceva in ministerele lor, dar nu vad mare lucru inca.
          • 0 (0 voturi)    
            asa e, (Joi, 22 aprilie 2021, 11:02)

            nahir [utilizator] i-a raspuns lui Luk

            nu exista partid de dreapta cum nu exista nici de stanga.
            Exista urmasii FSN (psd, pnl, pmp, udmr, ca atea au mai ramas) care era urmasul direct al PCR. Sau, cum i-a placut lui ilici sa zica, comunismul cu fata umana.
          • 0 (0 voturi)    
            este doar o problema (Joi, 22 aprilie 2021, 11:05)

            ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Luk

            Mereu politicienii s-au batut pe ciolan.

            Niciodata nu s-au batut pentru principii atunci cand au putut.

            Acum PNLUSRPLUS se pot bate pentru principii gen farapenali dar nu doresc acest lucru.

            Arata ca coalitia este zombi, USRPLUS si PNL, pentru ca nu si-au definit principiile si prioritatile

            A reusi sa razbati in jungla trebuie sa fii tare - ceea ce stelian ion nu este, drula vai de capul lui.

            cei care au reusit sa razbata cat de cat in jungla sunt ND si Citu - restul apa de ploaie

            PS
            Imi mai place Popescu de la Energie - calm, cumpatat, fara fite. Mi-a mai placut Violeta Alexandru - nu au apucaturi de zombi
    • +2 (12 voturi)    
      zici? (Miercuri, 21 aprilie 2021, 14:16)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Mai stii vreun caz de ministru de la un partid demis de premierul de la alt partid in guvernarile de coalitie de pana acum? Iar certuri au fost gramada, hai sa ne amintim de CDR. Eu mai degraba cred ca PNL isi arata muschii si vrea sa impinga USR in opozitie ca sa guverneze minoritar cu sustinere PSD.
      • +4 (4 voturi)    
        A mai fost un caz in ultimii 20 de ani (Miercuri, 21 aprilie 2021, 19:02)

        sile_v [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Si culmea tot de la liberali. Tariceanu a dat-o afara pe Monica Macovei din guvern, a spart alianta de guvernare si a mers cu un guvern minoritar sustinut din umbra de PSD.

        Ce a urmat a fost horror.

        O sa vedem daca liberalii vor sa mearga pe acelasi drum si acum.
    • -1 (3 voturi)    
      astea-s (Miercuri, 21 aprilie 2021, 17:58)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      aberații în ceea ce privește PLUS.
      Legeri de preș de partid are pnl, nu PLUS, iar alegerile parlamentare sunt abia în 2024. PLUS nu are acum interese în privința scorurilor sondajelor.
  • -13 (33 voturi)    
    v-ati porcait (Miercuri, 21 aprilie 2021, 12:36)

    s@s@s [utilizator]

    si acum va pupati!
    • +26 (30 voturi)    
      Nu s-a pupat nimeni (Miercuri, 21 aprilie 2021, 12:49)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui s@s@s

      Maraie fiecare in coltul sau. Catu i-a cerut sa-si ceara scuze public pt apelativul "zombie" iar Drula sustine ca "ce s-a spus, s-a spus".
      • -1 (5 voturi)    
        Virtual nene. (Miercuri, 21 aprilie 2021, 14:38)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

        Că pupatul este interzis. Gata, ai sărit supărat, că de unde pupat !
  • -15 (37 voturi)    
    Cuvintele raman, decenta e pierduta (Miercuri, 21 aprilie 2021, 12:42)

    animatron [utilizator]

    "Ce s-a spus, s-a spus" e un truism oarecare, nu e nici scuza, nici promisiune, nici analiza, sunt niste vorbe de umplut tacerile jenante.

    "Poate fiecare am exagerat"..pai nimeni nu l-a auzit pe premierul liberal Citu sa-si injure un ministru, a fost politicos de fiecare data, inclusiv cu dl Drula care nu s-a sfiit sa insulte premierul pe care chiar USR-ul l-a vrut cu inversunare ca sa loveasca in alt liberal, dl Orban.

    Aparent, cei din USR "performeaza" la a-si face "prieteni" de durata.
    Sunt detestabili, nesimpatizati nici de "dragi colegi de alianta" (vorbele dnei Armand Clothilde) si nici de electorat (sunt in scadere constanta in sondaje).

    Dl Drula are cu siguranta multe de facut la Transporturi, acolo pare sa fie mult mai eficient decat a fost dl Voiculescu la Sanatate.

    In continuare, ca vrea sau nu, dl Drula va asculta de ordinele sefului executivului, premierul liberal "zombi politic"!

    Ar avea toata lumea de castigat daca cei care n-au habar de comunicare politica s-ar abtine de la exprimari publice penibile care au consecinte pe termen lung asupra perceptiei partidului din care fac parte.
    • +12 (34 voturi)    
      tu crezi ca PNL e prietenul USR? (Miercuri, 21 aprilie 2021, 12:52)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      PNL a luat 20% in alegeri, de aia s-a aliat cu USR dar si inainte de alegeri si dupa ce au intrat in coalitie PNL a atacat zilnic USR

      deci asta cu decenta e jenanta
      • -1 (13 voturi)    
        Nu chiar (Miercuri, 21 aprilie 2021, 13:13)

        JoeTheDow [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        Nici Plus nu e prietenul USR. Ciolos a amanat pana in ultima clipa alianta in speranta ca el este un brand si ca va avea partidul lui. Cred ca inca spera asta. PNL a luat 25%, meritul organizatiilor din teritoriu, nu a guvernarii absolut dezastru Orban.
        USR a luat 15%, merit al PNL si PSD. Scuze, USR+. Singurul motiv pentru care PNL si USR nu vor disparea din alegerile electoratului este ca alternativa este PSD. Asta va fi probabil singurul lor slogan "credibil": noi nu suntem PSD!
      • +5 (7 voturi)    
        Partidele nu trebuie să fie prietene. (Miercuri, 21 aprilie 2021, 14:41)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        Ni nici membrii partidului. Trebuie să-i unească niște principii, niște țeluri comune. Cu prietenii mergi la pescuit, la distracții. Când ești la guvernare mergi la muncă și responsabilități.
        • 0 (0 voturi)    
          asa vreau (Joi, 22 aprilie 2021, 10:49)

          ..13 [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

          Si eu, dar oare se poate???

          care sunt principiile, telurile comune???
          Le-au definit, le-au agreat, le urmaresc???

          Si aici ii bag in aceeasi oala PNLul si USRPLUS.
    • +2 (2 voturi)    
      Zombie nici nu e asa rau (Miercuri, 21 aprilie 2021, 19:04)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      E personajul de film care nu poate fi omorat, dar care ii papa pe toti ceilalti.

      Cine stie, poate ca lui Citu cira i-a placut.
  • -4 (18 voturi)    
    Adica (Miercuri, 21 aprilie 2021, 12:51)

    mishu72 [utilizator]

    ... sunteti un fel de "zombie de echipa" cum ar veni, nu?
  • -2 (12 voturi)    
    atitudine (Miercuri, 21 aprilie 2021, 13:04)

    Cetateanu' [utilizator]

    "Am avut discuții și în privat cu premierul, care vor rămâne private. Eu sunt un om de echipă și loial când funcționăm ca o echipă." O atitudine complet diferita fata de cea a lui VV, un comportament corect si civilizat. Bravo, d-le Drula!
  • +12 (26 voturi)    
    cum necum (Miercuri, 21 aprilie 2021, 13:08)

    g01an [utilizator]

    Drula a iesit invingator si din schimbul asta. o avea noroc, poate chiar isi masoara cuvintele? nu mi-e clar, dar poate le mai da lectii de comunicare si altora de la el din partid.

    reactia lui Citu, penibila... da, despre onoare este vorba, Drula a aparat doi oameni onesti atacati pe la spate. si a aratat faptul ca loialitatea unui politician trebuie sa fie doar pentru alegatorii care l-au votat si principiile pe care le-a propus, nu pentru diverse gasti cu care ai batut palma, indiferent de consecinte. si uite ca tot bine i-a fost.
  • -6 (10 voturi)    
    Poate (Miercuri, 21 aprilie 2021, 13:08)

    Ben-Zen [utilizator]

    sa-si ceara si scuze d-l ministru Drula, de altfel poate ca nu ar fi trebuit sa o spuna; noi asta am vazut si fara sa fi rostit-o dumnealui.
  • +9 (25 voturi)    
    Mi-e scarba infinita (Miercuri, 21 aprilie 2021, 13:12)

    Zero_Kelvin [utilizator]

    De toti "ievaloatorii" lui Drula de pe aici! Ba, ievaloatorilor, pe Bode, pe Campeanu, pe Nasui, pe Turcan nu-i ievaloati ?
    Drula a spus ce s-a spus din cauza de oo. Nu-l da nimeni jos pe Drula...Pe cine dreq sa pui la transporturi, pe prostalaul ala de Bode? Maine poimaine ne amendeaza ca stam pe telefon in tren...
  • -8 (24 voturi)    
    Idiot (Miercuri, 21 aprilie 2021, 13:20)

    JoeTheDow [utilizator]

    Asta a dovedit omul ca este, desi trebuia sa fie cel mai diplomat avand in vedere ca a fost sef de grup parlamentar. Insa sefii i-au zis "fa scandal" si el a executat. Are mai multe contracte in derulare, care ar fi bine sa se termine cu bine. Cel mai vizibil eveniment este ranga de la metrou si ghici ce? Bucurestenii sunt impartiti si restul tarii indiferenta fiindca ei nu au metrou. Si ca de obicei, USR va fi un partid caruia ii pasa doar de Bucuresti, sau, daca esti Plus, doar de Franta.
    Succes Drula, de aici incepe greul! Pacat, daca nu ziceai ce ai zis, ai fi avut sanse mari sa fi un om mare, asa esti doar o sluga.
    • -1 (7 voturi)    
      idiot (Miercuri, 21 aprilie 2021, 18:03)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui JoeTheDow

      e cîțul tău. Până și la gargară politică le încurcă, ca să nu mai vorbim că Șică și Ficusul se fac că plouă.
    • 0 (4 voturi)    
      Bucurestenii sunt impartiti? Ha-ha! Ce gluma buna! (Miercuri, 21 aprilie 2021, 19:06)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui JoeTheDow

      Cu exceptia celor 5000 de oameni din sindicatul metrorex, restul bucurestenilor sunt satui pana peste cap de mafia lui Radoi, ala care opreste metroul cand are el chef si totdeauna pentru a isi rezolva un interes personal - bani, afaceri, interese.
  • -6 (20 voturi)    
    Da, dar ce a facut si mințit VVV rămane (Miercuri, 21 aprilie 2021, 13:22)

    nevada [utilizator]

    Tot ce s-a spus la adresa lui Cațu a fost pentru VVV, care pană la urmă s-a dovedit a fi un mincinos, cel putin in privinta deceselor Covid raportate in spitale-vezi cazul spitalului Colentina dat de el ca exemplu. Parca mai multa ponderație si reținere din partea USR se impunea.
    • +3 (13 voturi)    
      Asta ai inteles tu? (Miercuri, 21 aprilie 2021, 13:40)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui nevada

      Ca VV a mintit ?
      Serios ?
    • -1 (3 voturi)    
      Priviti statisticile din 2020 (Miercuri, 21 aprilie 2021, 19:11)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui nevada

      Avem aproape 10.000 de decese in exces numai in noiembrie 2020 fara de noiembrie 2019 trecute ca non-covid - cauzele sunt trecute generic: boli respiratorii si cardiovasculare.

      De unde credeti ca au rasarit aceste decese IN EXCES fata de anii trecuti? S-au gandit niste oameni sa moara din senin in noiembrie 2020?

      Atentie, ca la decese legate de cancer, infectii sau boli digestive cifrele sunt aproape identice intre noiembrie 2020 si noiembrie 2019.

      Statisticile pe ultimele 6 luni ale anului 2020 arata un exces de 40.000 de decese fata de media din ultimii 10 ani, din 2010 si pana in 2019, fara sa fie legate de cauze Covid19.

      E destul de clar ca nu exista astfel de aberatii statistice si ca am tras ca disperatii sa declaram mai putine decese de Covid19, ca sa nu se supere votantii.
  • -5 (17 voturi)    
    Dezamagitor acest Drula, pacat de el (Miercuri, 21 aprilie 2021, 14:30)

    Ahha [utilizator]

    ca om politic. N-a judecat, s-a lasat dus de valul aberant si ridicol creat dei Barna cu schimabrea si atacul asupra premierului. Il credeam mai cerebral. E halucinant ca URS a avut tupeul si neobrazarea de a conditiona schimbarea premierului A DOUA OARA (dupa ce initial nu l-au dorit pe Orban). Adica practic sa pui tu premierul care-ti convine si asta de cate ori vrei, ca partid de 7,5%? Unde in lume a mai facut cineva asta? Si macar daca VV ar fi fost ok, dar a fost un ministru slab de tot, iar dupa declaratiile ulterioare si persistenta in penibil, a dovedit ca e si iresponsabil.
    • +3 (13 voturi)    
      De unde (Miercuri, 21 aprilie 2021, 15:37)

      RaduMiron [utilizator] i-a raspuns lui Ahha

      De unde ai scos 7.5%? USR+ a primit 60% din nr de voturi primit de PNL. Asa ca mai usor cu pianul pe scari
      • -3 (11 voturi)    
        Îți faci iluzii deșarte. (Miercuri, 21 aprilie 2021, 16:24)

        Rescator [utilizator] i-a raspuns lui RaduMiron

        Acum,după scandal,coteria neomarxistă USR-
        PLUS este undeva între 7 și 8% din cei 35%
        care vor ieși la vot.Este o vorbă :*fiecare pasăre
        pe limba ei piere*.Mai este puțin și vom vedea!
        • +1 (5 voturi)    
          Eu cred ca au ajuns la negativ, -10% (Miercuri, 21 aprilie 2021, 19:16)

          sile_v [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

          Au auzit la Antena 3 ca trebui sa vina cu voturi de acasa ca sa ajunga la 0%.
  • +2 (2 voturi)    
    Vad ca s-a intaratat tarata-n voi (Miercuri, 21 aprilie 2021, 23:13)

    Zero_Kelvin [utilizator]

    Ba penelistlor, ba plusistilor, ba useristilor...voi in 30 de ani (pentru unii e chiar prea mult sa vorbim de 30 de ani) chiar nu ati priceput pentru ce intra lumea in politica ? Intrebati-l pe orban sau pe dragnea ce meserii au avut !
    Faptul ca acum exista doi-trei ca Drula care vor sa rupa muntele cu tarnacopul...asta nu inseamna ca nu vom mai avea hoti in parlament/guvern, ca toata lumea va fi EGALA in fata legii, ca justitia va fi justitie corecta, echidistanta si necorupta sau necoruptibila, ca vom avea scoli, spitale, ca fortele de ordine vor apara cetateanul si nu vor actiona la comanda politica aruncand gaze peste copii si batrani inofensivi...
    Pana nu intelegem ca nu noi trebuie sa ne rupem intre noi ci ca astia, indiferent de partid trebuie sa fie tinta
  • 0 (4 voturi)    
    Esti foarte tanar ..... (Joi, 22 aprilie 2021, 7:54)

    aristonro [utilizator]

    Tinere Drulă, esti foarte tânăr si puțin cam necontrolat în manifestări.....Aici nu e vorba de bardă sau bâtă cum ai zis....Ai rostit cuvinte grele față de premier ! E cazul să-i ceri scuze dacă vrei să fie totul ok.....Ai greșit !
  • -2 (2 voturi)    
    drula (Joi, 22 aprilie 2021, 10:42)

    ..13 [utilizator]

    este un magar.

    A gresit neprovocat. Sunt in gasca la guvernare???
    Sa isi vada mai bine de infrastructura.