Doi dintre fondatorii USR, foști președinți de filială, se alătură AUR

de I.B.     HotNews.ro
Marţi, 20 aprilie 2021, 21:19 Actualitate | Politic


Dan Radulescu și George Simion
Foto: Hotnews
Doi foști lideri ai Uniunii Salvați România (USR) aderă la Alianța pentru Unirea Românilor (AUR). Este vorba despre Raluca Amariei, fost vicepreşedinte la nivel naţional şi fostul lider al filialei judeţene Sibiu a USR, fieful președintelui USR Dan Barna, și Dan Rădulescu, fost deputat USR, membru fondator și președinte al filialei județene Prahova.

După ce Amariei și Rădulescu au demisionat din USR în 2020, ca urmare a diferențelor tot mai accentuate de viziune și de orientare doctrinară, aceștiau decis să se alăture Alianței pentru Unirea Românilor.

„Am acceptat invitația celor doi copreședinți George Simion și Claudiu Târziu de a participa la această construcție îndrăzneață și le mulțumesc pentru încrederea pe care mi-au arătat-o. Alianța pentru Unirea Românilor a ajuns în Parlament anul trecut pe fondul unui vot de protest. Acum are șansa să demonstreze că este o alternativă credibilă și serioasă în politica românească. Îmi doresc ca în 2024 Alianța pentru Unirea Românilor să fie opțiunea de vot pentru cei mai mulți români, singura formațiune care merită o șansă în momentul de față”, a declarat Raluca Amariei.

„Încă de când mi-am dat demisia din USR, mi-am asigurat alegătorii că voi continua lupta politică pe care am început-o. Voi milita, în continuare, pentru un sistem de învățământ incluziv şi performant și pentru dreptul nostru constituțional la un mediu sănătos. Principiile mele conservatoare se regăsesc în cele patru valori definitorii ale AUR, iar pasul meu de astăzi este unul firesc către singura zonă din politica românească ce are ca puncte cardinale familia, națiunea, credința și libertatea”, a precizat Dan Rădulescu, care va coordona departamentul de politici publice al filialei AUR Prahova.

Opțiunea foștilor lideri de la USR nu este singulară, alți cinci consilieri locali de Bucureşti au plecat din USR și au intrat în AUR în vara anului 2020, unul dintre aceștia fiind liderul consilierilor de la Sectorul 4, membru fondator al USB şi USR, Antonio Andrușceac, în prezent deputat AUR de Bacău.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















20382 vizualizari

  • +6 (48 voturi)    
    Ăștia erau criticii din interior ai USR? (Marţi, 20 aprilie 2021, 21:31)

    relax4 [utilizator]

    sincer, eu ma luasem după cei câțiva nemulțumiti care tot critica USR-ul deși îi erau membrii si-l criticam pe Barna. Acum după un timp si mai ales după ce s-au unit cu PLUS în loc sa fragmenteze opoziția a inceput sa-mi placă de Barna. Cioloș spus ca are un mare merit în fuziune si în plus comunică bine, a avut o viziune buna si a pus-o în practică cu succes.

    Normal articolele în Adevărul si prin tembeliziuni care sa se lege de orice detaliu, sa încerce sa lege șireturile USR sunt sigur ca o sa continue ca cineva le plătește salariile.

    Foștii critici care erau dati afară pe nedrept de conducere o sa devină acum foștii membrii de bază USR..
  • +34 (66 voturi)    
    Au mirosit banutii (Marţi, 20 aprilie 2021, 21:35)

    Kingul [utilizator]

    Atunci cand spui ca usr nu mai e ce trebuie si o virezi la cateva luni spre aur, e clar ca esti in politica doar sa faci si tu un banut..
    • +2 (6 voturi)    
      Mai sunt si infiltrari, cai troiani... (Miercuri, 21 aprilie 2021, 16:01)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui Kingul

      Nu toti sunt ceea ce par prin partide.
    • 0 (4 voturi)    
      Nu. D. Radulescu e Ok, a atacat poluarea (Miercuri, 21 aprilie 2021, 16:37)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui Kingul

      Banii ies din poluare si reciclare, nu atacind poluatorii.
      Probabil ca si Raluca e OK.
      • +1 (3 voturi)    
        si automat oricine ataca poluarea? (Miercuri, 21 aprilie 2021, 19:32)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui D-or

        e OK?
        Ai auzit de expresia pepene ecologist? Verde pe dinafara si rosu pe dinauntru.
        Ma rog, in cazul migrantilor USR-AUR e corect verde inafara-verde inauntru.
        Apropo, stiai ca Hitler era un mare ecologist? Putem sa il votam daca apare vreunul?
        • 0 (0 voturi)    
          De poluare chiar murim. A devenit incompatibila cu (Joi, 22 aprilie 2021, 18:49)

          D-or [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          viata in Bucuresti, noaptea si nu numai.

          Nu a fost niciodata in halul asta. Si creste.
  • +32 (64 voturi)    
    Cartite... (Marţi, 20 aprilie 2021, 21:36)

    MyShutGun [utilizator]

    Nu ma indoiesc de valoarea inestimabila a acestor asa zisi membri USR. Ma bucur ca si-au recunoscut nivelul intelectual si au trecut in barca potrivita! Nu reprezinta o pierdere pentru USR.
  • -29 (55 voturi)    
    Ce ma?!? (Marţi, 20 aprilie 2021, 21:37)

    Zero_Kelvin [utilizator]

    Barna si Ciolos ! Demisia !!! E prea mult, bai, papagalilor, daca ati ajuns bazinul lui AUR ! Diejii ce zic de miscarea asta ? Trebuie sa recunosc, PSD-ul joaca TAREEEE !
    • +10 (26 voturi)    
      Parere de psd-ist. (Marţi, 20 aprilie 2021, 23:58)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui Zero_Kelvin

      Nicio pierdere pentru USR+.
      Dimpotriva.
  • +16 (50 voturi)    
    Bine ca am scapat de ei! (Marţi, 20 aprilie 2021, 21:41)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Niste cazaturi aruncate peste bord si ajunse la mana sefului de galerie Simion. Mi-e scarba!
    • +11 (21 voturi)    
      Oh...cred că vor mai urma (Marţi, 20 aprilie 2021, 23:27)

      A.S [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      "......iar pasul meu de astăzi este unul firesc către singura zonă din politica românească ce are ca puncte cardinale familia, națiunea, credința și libertatea”, declara Dan Rădulescu conform acestui articol.

      Pot întreba despre acele puncte cardinale de aur?

      1. familia - fie ea si ne/tradiţională?
      2. credinţa - în ce sau în cine?
      3. naţiunea - cu tot cu fraţii noştri din Valea Uzului?
      4. libertatea - inclusiv a virusului?
      • +3 (9 voturi)    
        a uitat (Miercuri, 21 aprilie 2021, 10:48)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui A.S

        sa-l citeze pe Zelea Corneliu Codrea.
  • -7 (33 voturi)    
    lumina... (Marţi, 20 aprilie 2021, 21:44)

    unu_de_aiurea [utilizator]

    Ultimul stinge lumina!
    • -6 (10 voturi)    
      nu va stinge (Marţi, 20 aprilie 2021, 23:49)

      mbembe [utilizator] i-a raspuns lui unu_de_aiurea

      ca va da cu barna in ochi
      • +1 (5 voturi)    
        uimesti (Miercuri, 21 aprilie 2021, 10:49)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui mbembe

        cat de spiritual esti. Rarisim. Ar trebui sa te impaieze, pentru eternitate.
    • +3 (7 voturi)    
      Unde? la PSD ? (Marţi, 20 aprilie 2021, 23:58)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui unu_de_aiurea

      .
  • 0 (20 voturi)    
    . (Marţi, 20 aprilie 2021, 21:44)

    Toate nickname-urile erau luate [utilizator]

    Good riddance.
  • -10 (22 voturi)    
    Tot un drac (Marţi, 20 aprilie 2021, 21:57)

    VOX. [utilizator]

    Banu' sa iasa.
  • -9 (21 voturi)    
    la vremuri noi... (Marţi, 20 aprilie 2021, 22:00)

    maiorulmura [utilizator]

    ...tot noi
    • +1 (1 vot)    
      Ii vor sufla partidul lui Simion ca lui Nicusor (Miercuri, 21 aprilie 2021, 15:59)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui maiorulmura

      Daca nu acestia doi, care pot fi sinceri, urmatorii.
  • -15 (37 voturi)    
    USR tobogan, avem inca pensii fara contributivitat (Marţi, 20 aprilie 2021, 22:15)

    hopsinoi [utilizator]

    e, avem sinecuri, avem scandal si Vaicarila, avem pacienti incinerati, mutati dupa operatie, spitale zapacite, pacienti asfisiati, elevii romani nu mai invata/viitorul distrus.

    USR dispare, sobolanii parasesc primi corabia.

    AUR macar e pentru educatie, primul pilon al unei natiuni.
    • +1 (3 voturi)    
      Hopsitu, de ce nu ai cerut pSD-ului cand avea 48% (Miercuri, 21 aprilie 2021, 19:43)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui hopsinoi

      din Parlament chestiile astea?
      I le ceri acum USR-ului cu 15%?
      Fiindca ce spui tu se intampla de zeci de ani nu au asteptat o pandemie globala si USR-ul la guvernare.
      Hai sictr, ipocritule!
  • -3 (25 voturi)    
    Daca reusesc sa reformeze (Marţi, 20 aprilie 2021, 23:08)

    Harald2 [utilizator]

    latura mai primitiva a AUR, acest partid ar putea sa umple o nisa politica neacoperita in prezent si chiar sa mai creasca.

    Doar cu demonstratii anti-masca si scandaluri cu jandarmeria nu poti construi un partid serios si durabil in secolul 21.
  • +1 (13 voturi)    
    Retrospectiva (Miercuri, 21 aprilie 2021, 5:38)

    FortApache [utilizator]

    Asa a inceput N. Dan...rebelul care face mii de procese in incercarea sa de a salva Buc. Apoi s-a transformat in USR si a mers la alegeri unde a muscat din electoratul PNL.

    Debarcat rapid din partid a ramas cu USB-ul lui iar Barna a fost uns lider ulterior unificand partidul cu Plus-varianta epoleti, devenind un soi de UNPR mai modern, au mers la alegeri unde Barna a scos un scor de kko 12% (contra lui Dancila :))) ) iar USR+ in urma scandalurilor s-a plafonat pe la 14 procente (astea majoritar muscate tot din PNL).

    UNPR-ul acesta modern odata plafonat la 14 % , fara lider coerent (Barna), cu latura Plus numai in scandaluri TV pe teme de "securisti" ca rude, ca nepoti ca fii ca, ca big pharma etc., nu mai poate sa avanseze in procente si asa a aparut AUR.

    AUR musca tot mai mult din PNL insa are si o componenta mai "primitiva" care atrage electorat si din PSD , este structurat pe principii asemanatoare USR-ului lui Nicusor Dan (nu e de mirare ca se regrupeaza usor usor) insa a fost "altoit" cu componenta atragatoare de electorat PSD.

    USR+ devine UNPR iar AUR va merge cativa ani mai bine (acesta este bazinul electoral din Ro, fiecare miscare politica se rezuma la masa votantilor).

    Inca in Romania cand oamenii aud de securisti nu mai pun stampila de vot, Plus-ul este piatra de moara, nici nu au indraznit sa incerce la alegeri, s-a preferat amestecul printre USR-isti poate nu-i mai stie lumea :)))
    • +2 (4 voturi)    
      PNL nu e PNL (Miercuri, 21 aprilie 2021, 17:20)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui FortApache

      PNL a fost încă de la început infiltrat de securitate și pcr-psd. Aripioara tânără Tăriceanu, aripioara securist liberală a lui Câmpeanu-Lăzărescu, susținerea blat a FSN-PDSR-PSD în tot decursul istoriei recente, cu excepția pos USL-istă, dar și atunci de multe ori contre de fațadă. Nimeni nu mușcă din PNL - un partid aproape la fel de otrăvitor ca PCR-PSD; PNL se descompune ca orice cadavru. Bine, din cauza gazelor, un cadavru mai mișcă,dar tot cadavru este....
  • +4 (8 voturi)    
    Epurare (Miercuri, 21 aprilie 2021, 6:49)

    gemart [utilizator]

    Epurare are si un sens bun si unul rau. USR a tot fost atacat ca i-ar fi mazilit pe unii sau pe altii. Posibil, nu stiu dar iata ca s-au primenit si de multe gunoaie.
  • -5 (11 voturi)    
    USR+ tocmai ce au făcut unirea.Legal. (Miercuri, 21 aprilie 2021, 8:57)

    asavreau [utilizator]

    Urmează o unire cu AUR și așa ajung pigmeii mari. La ce //gură// au cei de la USR+ și AUR zici că sunt cele mai mari partide din România. O unire USR+ +AUR ar face să poată susține pretențiile. Mai rămâne să demonstreze și interes național, nu personal(orgolii), cum fac acum.
  • -1 (9 voturi)    
    Pe prahovean il inteleg (Miercuri, 21 aprilie 2021, 10:57)

    John M. [utilizator]

    fiindca e nepotul lui Caragiale ("si da-i si lupta de la pasopt incoace in toate camerele. cu toate partidele..."), dar ardeleanca?! Pacat...
    • +6 (6 voturi)    
      Caragiale si AUR (Miercuri, 21 aprilie 2021, 12:45)

      kansas [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      Prahoveanul a facut studiile la Cluj....
  • +3 (5 voturi)    
    Paguba (Miercuri, 21 aprilie 2021, 12:22)

    mazzola [utilizator]

    in ciuperci !
  • +2 (8 voturi)    
    nu-mi este clar care sunt diferentele (Miercuri, 21 aprilie 2021, 12:54)

    Razvan_M [utilizator]

    Ambele partide par a fi opozitie controlata. O strategie desteapta a cuiva care vrea sa controleze Romania nu este sa-si cumpere doar un partid, ci sa controleze partidele aflate atat in opozitie, cat si la putere. Iar AUR este un partid numai bun de facut False Flag-uri la cerere: ba un scandal antisemit, ba o Sosoaca zgomotoasa care denigreaza orice miscare romaneasca prin simpla alaturare.

    Nu ar fi de mirare ca progresismul sa fie arma prin care Rusia lui Putin slabeste Europa. Iar aurismul arma prin care-si poate justifica invaziile.
    • +4 (6 voturi)    
      si cum face putin sa controleze USR (Miercuri, 21 aprilie 2021, 14:28)

      Adry@n [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Adica la AUR e clar prin donatii si promovari de mizerii marca sputnik, ca e sputnic cau Aur fix aceleasi lucruri mesteca...
      Dar cum controlezi USR? ca eu nu ii vad pe Claudiu Năsui, Cristian Seidler, pe drula pe ciolos... pe anca dragu pe cristina pruna.
      Aur sunt toti cu biserica ortodoxa...
      Zic ca e mai bine sa ii vezi pe aia ce au convingeri AURiene la AUR in partid si nu in USR sau PNL sau PSD. Adica eu sunt liberal de ideologie, nu am votat PNL ca nu mai reprezinta gandirea asta. Dar am votat USR si cu toate astea imi doresc si un partid PSD sa existe, ce-i drept reformat, ca sa poata sa sprijine din cand in cand si politici sociale. Sper totusi PSD sa nu se transforme in AUR, ei au dus la acest curent si la formarea acestui partid. Spunand de dimineata pana seara mandru roman, mandru roman...
      • 0 (2 voturi)    
        cam mare coincidenta cu tentativa (Joi, 22 aprilie 2021, 0:41)

        Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui Adry@n

        ... de destabilizare a Romaniei, in prag de invazie a Ukrainei.

        Deocamdata, singurele domenii in care exceleaza USR sunt cele dictate de ideologia progresista (de stanga) de la nivel international: in chestiunea homosexualilor (pro homosexuali), in chestiunea natiunii (partid anti national), in chestiunea bisericii si credintei (partid anti crestin), in chestiunea familiei (partid ostil familiei), in chestiunea aducerii de emigranti musulmani sau africani in Romania (partid ostil ideii de stat national romanesc). Pare ca nimic din ce este romanesc nu place decidentilor si unui numar mare din membrii acestui partid.

        Asadar cui folosesc comportamentul si ideologia USR? Romanilor sigur nu!

        Cat despre Sputnik care pare ca face propaganda AUR, este foarte usor sa faci reclama nesolicitata cuiva pentru a-l denigra prin asociere. Lipsa de reclama sputnik in favoarea USR nu inseamna ca nu exista legaturi, daca gandim in termenii astia.