Mandatul USR-PLUS la ședința Coaliției: Se va cere în continuare retragerea lui Cîțu / Evaluarea miniștrilor, inclusiv a premierului, să fie făcută în coaliție - surse

de L.P.     HotNews.ro
Luni, 19 aprilie 2021, 17:09 Actualitate | Politic


Orban, Citu, Kelemen, Barna
Foto: AGERPRES
USR-PLUS merge la ședința Coaliției din această seară cu mandatul de a cere în continuare retragerea lui Florin Cîțu de la conducerea Guvernului, precum și cu solicitarea ca evaluarea miniștrilor, inclusiv a premierului, să fie făcută în coaliție, au declarat pentru HotNews.ro surse politice.

Înaintea ședinței Coaliției, programată de la ora 17.00, a avut loc o ședință a USR-PLUS.

Ședința Coaliției a început la această oră, iar din partea USR-PLUS participă Dan Barna, Dragoș Tudorache, Cătălin Drulă și Cristian Ghinea.

Ei vor pune pe masă următoarele solicitări: retragerea lui Florin Cîțu, evaluarea miniștrilor, inclusiv a premierului, să fie făcură în coaliție și întâlniri regulate între premier și vicepremier, au declarat pentru HotNews.ro surse politice.

Întrebat la intrarea în sală dacă se va ajunge astăzi la o decizie în Coaliție, Dan Barna a răspuns: "Vom vedea”.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















13677 vizualizari

  • -37 (89 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 19 aprilie 2021, 17:12)

    [anonim]

    • +19 (39 voturi)    
      ce nu vor sa faca? (Luni, 19 aprilie 2021, 17:44)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui

      Ce scrie in Constitutie si nu vor sa faca, mai exact?
      • -9 (31 voturi)    
        cam multe pretentii pe capu' lor... (Luni, 19 aprilie 2021, 18:39)

        Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Luk

        .. pentru bruma de voturi pe care au luat-o. nu crezi?
        • +7 (15 voturi)    
          bruma aia de (Luni, 19 aprilie 2021, 19:17)

          andrei1245 [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

          voturi i a adus pe penelistii pierzatori la alegeri in fruntea bucatelor. odata ce s au vazut acolo cu sacii n caruta au ingrosat obrazul ca niste puslamale ce sunt.
          • 0 (2 voturi)    
            >>>>>> (Luni, 19 aprilie 2021, 20:54)

            chhe [utilizator] i-a raspuns lui andrei1245

            gandire PSDista, santajista, neomarxista. Mi-e clar ce va poate capul.
            • 0 (2 voturi)    
              Mah, cetatene (Marţi, 20 aprilie 2021, 0:52)

              Luk [utilizator] i-a raspuns lui chhe

              PNL stie mai multe despre PSD decat USR, nu-mi incerca rabdarea. PNL a stat in pat cu PSD atatia ani, a aruncat toata tara in poala lui Dragnea si-ti inchipui ca cineva a uitat?
        • +1 (1 vot)    
          Pai (Marţi, 20 aprilie 2021, 0:49)

          Luk [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

          UDMR e la guvernare de 30 de ani cu 6%. Relevant e ca nu se poate face majoritate fara ei, nu? Poate Citu sau altcineva de la PNL sa fie premier fara USR sau fara UDMR?
          Nu prea, asa-i?
          In orice caz... mult sau putin, nu te faci de porc doar pentru ca ai ceva mai multe voturi cand tu n-ai majoritate. PNL putea sa faca ce doreste, doar ca trebuia sa obtina peste 50% dintre voturi si uite ca n-au izbutit :)
          • +1 (1 vot)    
            aha.. (Marţi, 20 aprilie 2021, 8:17)

            Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Luk

            .. deci usereu un fel de udemereu. pai asa zi, sa stim in ce ape ne scaldam.
      • +4 (8 voturi)    
        exact, nu are treaba Constitutia aici (Luni, 19 aprilie 2021, 19:32)

        opinius [utilizator] i-a raspuns lui Luk

        Barbatii "puternici" din PNL, politicieni cu ''experienta", care fac ei politica de la '48, au uitat si ei de consecventa (desi reprosaja USR inconsecventa). Uite ce zicea Orban pe vremea cand era tanar ca sseristii:
        https://www.g4media.ro/ce-spunea-ludovic-orban-in-2007-despre-remaniere-nu-premierul-ia-aceasta-decizie-ci-organismele-de-conducere-ale-partidului.html?fbclid=IwAR2iZRF8tHtyqR0JLmDxzNY25XLuEBWCUcUtRO7YBb4gfiNm1x3SWV3UvTQ

        Atunci era de parere ca decizia remanierii se ia in partid, nu decide primul ministru de capul lui, chiar daca, procedural (strict procedural, trebuie sa fie cineva care semneaza decizia, doar nu era sa scrie in Constituite tot tacamul) e atributul primului ministru.
        • +1 (1 vot)    
          Superb (Luni, 19 aprilie 2021, 20:33)

          mdumitrescu [utilizator] i-a raspuns lui opinius

          Punct si de la capat :)
    • +23 (47 voturi)    
      ce'mi place de voi (Luni, 19 aprilie 2021, 17:46)

      sfarleaza [utilizator] i-a raspuns lui

      ...astia de bagati constitutia in fiecare propozitie, da' habar n'aveti ce'i aia :)
      Primul ministru are niste prerogative garantate de constitutie, da' numa' in contextul in care are sustinere politica din partea alora care l'au pus acolo. Daca o pierde, nici duhu sfant nu'i mai e de nici un folos
      • -3 (3 voturi)    
        >>>>> (Luni, 19 aprilie 2021, 20:55)

        chhe [utilizator] i-a raspuns lui sfarleaza

        De ce sa o piarda? Pentru ca a dat afara un habarnist? USR, partid nou hahahahaha
    • -17 (37 voturi)    
      USDR+ vrea căderea guvernului. (Luni, 19 aprilie 2021, 17:46)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui

      Dacă Prim Ministrul își pune demisia Guvernul cade. În acest sens o înțelegere cu USR este inutilă, pentru-că oricum Guvernul cade. Chiar și în cazul unei noi înțelegeri(puțin probabile), totul se duce de râpă ,pentru-că un nou guvern înseamnă un nou program de guvernare și toate proiectele se duc de râpă. PNL se va vedea nevoit să se alieze cu PSD și USR se va alia cu AUR. Groaznic, dar ăștia sunt oamenii politici ai României.
      • -12 (24 voturi)    
        usr + haur... (Luni, 19 aprilie 2021, 18:40)

        Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        . nu suna atat de rau. macar se aduna extremistii intre ei.
      • +10 (18 voturi)    
        deci oricum ar fi totul se darama (Luni, 19 aprilie 2021, 18:41)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Daca USR nu baga capuyl in pamant, nu zice "sarumana sefu, am gresit, nu mai fac, ma primesti inapoi?" totul se duce de rapa, asha e?
        Poti sa ne explic si noua de ce nu s-ar putea continua cu acelasi program, acelasi guvern, dar nu un alt premier?

        Cat despre zolutia ta, PNL cu PSD va pierde premierul si va detine 40% din guvern, fata de 55% acum, ca sa nu mai spun ca noul premier ar putea oricand evalua un ministru PNL drept incompetent, dupa modelul Catu. Car despre USR + AUR, chiar nu vad ce ar avea de catigat vruna din cele doua formatiuni aliindu-se ca sa faca 25% in parlament si sa-si dezamageasca reciproc electoratul.
    • -20 (26 voturi)    
      USDR+ vrea căderea guvernului. (Luni, 19 aprilie 2021, 17:47)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui

      Dacă Prim Ministrul își pune demisia Guvernul cade. În acest sens o înțelegere cu USR este inutilă, pentru-că oricum Guvernul cade. Chiar și în cazul unei noi înțelegeri(puțin probabile), totul se duce de râpă ,pentru-că un nou guvern înseamnă un nou program de guvernare și toate proiectele se duc de râpă. PNL se va vedea nevoit să se alieze cu PSD și USR se va alia cu AUR. Groaznic, dar ăștia sunt oamenii politici ai României.
    • +3 (19 voturi)    
      La cei din PNL te referi (Luni, 19 aprilie 2021, 17:49)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui

      Asa-i?
    • +14 (28 voturi)    
      Vorbesti doar ca sa te afli in treaba? (Luni, 19 aprilie 2021, 17:51)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui

      Ce anume incalca Constitutia, ce articol. paragraf e incalcat? Daca ai ceva de spus, argumenteaza!
    • +16 (36 voturi)    
      Cred ca vorbesti despre PNL si PSD, nu-i asa? (Luni, 19 aprilie 2021, 17:53)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui

      Caci ei ne fura ciolanul de 31 de ani, nu USRPLUS, care nu are niciun premier sau ministru bagat in puscarie cum sunt PNL si PSD.
      Obsedati de ciolan sunt partidele vechi, in frunte cu USL (PSD si PNL), care au creat toate mafiile din spitale, educatie, politie, armata, justitie, practic in toate institutiile publice, sifonand bugetul de stat pentru ei si neamurile lor de securisti, comunisti, fosti nomeclaturisti, interlopi si imbecili.
  • +8 (36 voturi)    
    Ce zice poporu ? (Luni, 19 aprilie 2021, 17:38)

    iondero [utilizator]

    Lipsit de empatie Catu nu prea are legatura cu oamenii . Potrivit pentru el este un birou cu freastrele spre o curte interioara nu spre strada ca-l fura peisajul !
    • -3 (15 voturi)    
      asa o fi.. (Luni, 19 aprilie 2021, 18:40)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui iondero

      .. dar macar are trico misto cu AC/DC.
  • -7 (19 voturi)    
    Ce zice poporu ? (Luni, 19 aprilie 2021, 17:38)

    iondero [utilizator]

    Lipsit de empatie Catu nu prea are legatura cu oamenii . Potrivit pentru el este un birou cu freastrele spre o curte interioara nu spre strada ca-l fura peisajul !
  • -4 (18 voturi)    
    Ce zice poporu ? (Luni, 19 aprilie 2021, 17:38)

    iondero [utilizator]

    Lipsit de empatie Catu nu prea are legatura cu oamenii . Potrivit pentru el este un birou cu freastrele spre o curte interioara nu spre strada ca-l fura peisajul !
  • +20 (34 voturi)    
    memoria e scurta (Luni, 19 aprilie 2021, 17:57)

    titirica [utilizator]

    Totusi PNL a luat doar 25% in alegeri, nici USR nu a fost mai breaz si a luat doar 15%.

    Dar impreuna au facut majoritate (da, da, cu eternii UDMR ...) si asta inseamna ca unii fara altii nu pot.

    PNL totusi are 25 % si cam mult tupeu pentru dezastrul de la alegeri. Pentru ca, sa fim sinceri, 25% e putin avand in vedere pretentiile lor. Premierul lor e acolo pentru ca e sustinut de o alinta ...

    In concluzie, toti ar trebui sa taca si sa realizeze ca daca sunt impreuna, atunci alegeri.
    • -11 (21 voturi)    
      daca pnl are cam mult tupeu.. (Luni, 19 aprilie 2021, 18:41)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui titirica

      .. ce sa mai zice de tupeul useristilor cu 10 procente ale lor la ultimele alegeri. mi-e ca la viitoarele ii desfiinteaza hauru. =))
      • +5 (9 voturi)    
        de ce sa nu aiba tupeu? (Luni, 19 aprilie 2021, 19:51)

        opinius [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

        Cred ca PNL a gresit in demiterea asta si greseste si mau mult in comunicarea pe care o face, dar ma rog, fiecare vorbeste pentru electoratul lui. Mai mult in capul lor o sa se sparga.

        USR zice, avem tupeu si facem sacrificiul suprem daca trebuie (i.e. iesim de la guvernare), daca vedem ca se incalca principii si vom fi pusi in postura de a guverna degeaba (ca PNL ne demite ministrii de cate ori ating cate un punct sensibil). Nu este despre persoane, ci despre principii, gen: lasati omul nostru sa faca ce am agreat pe domeniul lui+evaluarea o facem impreuna, ca in caz de schimbare sa dam bine toti, nu sa picam doar noi de fraieri.

        PNL zice, sunteti imaturi "politic" pentru ca nu lasati sa dam afara un om care a facut "balbe", dar noi, in schim suntem maturi (mai degraba zaharisiti in politica), atunci cand desi protestatarii striga numele lui Arafat, desi balba de la Foisir a fost mai mult a lui Arafat, desi Tir-urile de la ATI se leaga mai mult de Arafat, de omul nostru nu ne atingem sau poate o sa ne atingem candva (cand e oportuna evaluarea vorba lui T.Toader), dar acum am decis sa incepem evaluarea cu omul vostru.

        Am vazut comparatia cu criza guvernului Ciorbea din 1998. Zicea un Udemerist ca PNL nu poate ceda santajului USR (asa cum a facut atunci PNTCD care a cedat santajului PD), pentru ca daca ar face asta ar disparea. Eu cred ca disparitia PNTCD nu vine de la acea cedare, ci mai degraba din modul in care electoratul de dreapta a perceput PNTCD-ul ca fiind niste bosorogi zaharisit in politica (mai stiti de nepotii lui Diaconescu?) iar pe liberali i-a perceput ca pe niste lupi tineri. Cred ca asa se va intampla si acum.
        PNL si USR stiu acest lucru si fiecare lupta sa fie perceput ca lup. De aceea eu nu inteleg strategia PNL-ului, nu inteleg de ce tot o tin langa cu experienta lor politica si inexperienta celorlalti, cand la ora actuala tocmai asazisa experienta politica e un dezavantaj. Multa lumea vrea in continuare oameni noi.
  • -11 (31 voturi)    
    plecati! (Luni, 19 aprilie 2021, 18:10)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Iesiti de la guvernare baieti ,daca va da mana!
    Ocazie cu care o sa iesiti si din viata politica, pa , adio si n-am cuvinte!
    Dar n-o sa iasa, iar Catu nu o sa plece...nu au , o doamne cate nu au ....in primul rand bun-simt, ca experienta e zero!
  • -7 (31 voturi)    
    Nu aveau de ales. (Luni, 19 aprilie 2021, 18:13)

    Cataleya [utilizator]

    Inainte de aceasta sedinta, USR-PLUS nu aveau cum sa dea inapoi.
    Ei merg la sedinta pe ideea retragerii lui Cîtu.
    Dar dupa ce majoritatea din coalitie, formata de PNL si UDMR il va sustine pe Cîtu, ce vor face USR-LUS?
    Vor accepta decizia, vor numi un ministru la sanatate si isi vor vedea de treaba?
    Sau vor continua scandalul?
    Ca de plecat de la guvernare e clar ca nu vor pleca.
    Deci vor face putina gargara, isi vor umfla muschii si unii si altii, iar USR-Plus vor pleca cu coada intre picioare si probabil ca pana la sfarsitul saptamanii vor nominaliza un inlocuitor pt Vlad Voiculescu.

    Si as pune pariu ca, de maine, USR-PLUS va avea grija sa-i puna botnita lui Voiculescu pt ca s-au lamurit si Barna si Ciolos ca declaratiile publice ale fostului ministru nu le aduc niciun avantaj.
    Dimpotriva!
    • +15 (29 voturi)    
      ce a facut Voiculescu? (Luni, 19 aprilie 2021, 18:42)

      sorin3 [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Declaratiile lui aduc un imens avantaj Romaniei.
      Toti stimm ca PSD & PNL si restul au furat din sanatate, transporturi, economie, turism, de fapt de peste tot.
      Cine neaga asta traieste pe Marte.
      Dar el a spus-o cu subiect si predicat, si-a asumat repercusiunile (care nu au intirziat sa apara, si curg intr-una din gurile lui Citu si Orban, de la demitere la amenintarea cu dosare ca pe vremea lui Nastase).
      Si a descris si mecanismele - vezi concursurile de la Casele judetene de sanatate, a dat si solutii.
      A spulberat si ideea ca nu se poa schimba nimic, pentru ca daca faptul ca a fost demis tocmai asta ne spune, sistemul se teme... deci VV chiar era pe punctul de a realiza ceva.
      Pina acum e cel mai cinstit si curajos ministru al Romaniei din ultima suta de ani.
      • -5 (19 voturi)    
        Bai da` nu mai terminati? (Luni, 19 aprilie 2021, 19:07)

        Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui sorin3

        Nu v-ati saturat de prostia asta cu:
        Toti stim...
        Toata lumea vrea...
        Nimeni nu vrea...
        De unde le scoateti? In numele cui vorbiti?
        Toti stim ca fumatul e daunator dar oamenii fumeaza in draci
        Toti stim ca alcoolul in exces nu e bun dar e plin de betivi.
        Toti stim ca PSD - PNL fura, dar la ultimele alegeri
        PSD -PNL - 55%
        USR-PLUS 14%
        Pe ce naiba de planeta traiti?
        Ca se pare ca sunteti complet rupti de realitate!
        TOTI!
        • +4 (8 voturi)    
          Pai daca asta ati votat?! (Luni, 19 aprilie 2021, 19:40)

          paonipao [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

          PSD + PNL = USL = 55 %
          Poporul vrea in continuare ce-a mai avut!
          Voi va asteptati ca PNL sa schimbe ceva?!
          Dar USR e vina ...ca astia stiu ca se poate si altfel!
  • +7 (19 voturi)    
    Destul de simplu (Luni, 19 aprilie 2021, 18:17)

    consumator2 [utilizator]

    Oricum Citu voia sa plece mai demult... acum are ocazia!
  • -3 (17 voturi)    
    Dar (Luni, 19 aprilie 2021, 18:46)

    a87 [utilizator]

    o demitere a vice-premierului, fost prezidentiabil depasit de o primata, n-ar fi mai oportuna ?
  • +3 (5 voturi)    
    Werner mai trăiește? (Luni, 19 aprilie 2021, 19:59)

    galeo [utilizator]

    Ori s-a pierdut pe munte la ski?
    • 0 (2 voturi)    
      Un munte de om inghetat (Luni, 19 aprilie 2021, 20:54)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      aluneca cel mai bine in sine.
      • -2 (2 voturi)    
        in sine? (Marţi, 20 aprilie 2021, 8:18)

        Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

        .. sau in duamna Carnem?
    • -1 (1 vot)    
      Despre KWI (Marţi, 20 aprilie 2021, 4:29)

      dekirico [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      Nu bre! A fost surprins de camerele Romsilva. Prin pădurile care au mai rămas de pe lîngă Sibiu. Localnicii au spus că este Yeti. Ietii bre, a apărut domnul Președinte!