USR-PLUS ia în calcul să ceară PNL un nou acord politic (surse)

de L.P.     HotNews.ro
Luni, 19 aprilie 2021, 11:25 Actualitate | Politic


Dan Barna si Dacian Ciolos
Foto: AGERPRES
​​Liderii USR-PLUS iau în calcul să le ceară liberalilor un nou acord politic care să prevadă procedura clară în caz de remaniere, dar și termene clare pentru angajamentele din programul de guvernare. Potrivit unor surse din Alianță, propunerea a venit pe filiera Cioloș și este încă în discuție.

Reprezentanții PLUS doresc să le ceară liberalilor ca orice schimbare în Guvern să se facă după o discuție în Coaliție.

Liderii Coaliției se vor întâlni luni după amiază pentru a discuta despre criza declanșată de demiterea lui Vlad Voiculescu de la Ministerul Sănătății.

Potrivit surselor citate, Dan Barna a avut joia trecută o discuție pe această temă și cu președintele Klaus Iohannis care i-a cerut să găsească o cale pentru a rezolva criza. Aceeași discuție ar fi fost purtată și cu liberalii.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6815 vizualizari

  • +18 (30 voturi)    
    Ministrii trebuie evaluati in scris apoi demisi (Luni, 19 aprilie 2021, 11:34)

    Gryphus [utilizator]

    Nu se poate sa dai afara un ministru peste noapte, fara MOTIV si fara evaluare.

    E greseala USR ca nu a pus aceste lucrurui in acordul de guvernare.
    • -11 (25 voturi)    
      cu preaviz de 6 luni (Luni, 19 aprilie 2021, 11:52)

      credinciosul [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      nu a luat PNL ministerul,ti-a cerut sa pui ceva mai bun decat bunaciunea de Voiculescu!
      cum dracu ajung astfel de oameni in elitele Romaniei?
      mai avem un accident la primarie care nu a lucrat nicaeri,era tot cu ong,dar ala avea cartonul,asta avea doar tidula!
      • +2 (10 voturi)    
        Sincer acum (Luni, 19 aprilie 2021, 12:23)

        RaduMiron [utilizator] i-a raspuns lui credinciosul

        Ministrii PNL ti se par mai buni decat Voiculescu? Daca da, care din ei? Campeanu? Bode? Oros?
        • -1 (3 voturi)    
          accidente ale istoriei (Luni, 19 aprilie 2021, 12:44)

          credinciosul [utilizator] i-a raspuns lui RaduMiron

          si acolo,si acolo!
          eu am o firma cu 13 angajati,am avut si 20,dar,sunt de profesie inginer,am si profesat pe vremuri,pot sigur dupa 3 luni sa fiu mai bun decat ei,astia nu vad padurea ,nu vad unde se pier banii!
          in cazul transporturilor,i-am scris lui Drula sa faca cantare obligatorii peste Dunare si raurile majore ca ,ce construiesti azi,din cauza supraincarcarii,repari peste 3 ani,dar e programator!
          intr-o afacere,important e sa nu pierzi,si daca mai castigi si ceva,e f bine!
          ai grija de ce ai facutsi daca poti pune ceva alaturi,fara sa strici ce ai,e f bine,daca nu suntem ca Mesterul Manole,ziua construim,noaptea daramam cu 45 tone marfa pe bascule,25 to pe malaxoare care merg in orase pe drumuri de 3.5 to!
        • -1 (3 voturi)    
          toti (Luni, 19 aprilie 2021, 14:00)

          freestyle [utilizator] i-a raspuns lui RaduMiron

          sunt mai buni.
      • +3 (5 voturi)    
        sreios?! (Luni, 19 aprilie 2021, 12:36)

        wweesstt [utilizator] i-a raspuns lui credinciosul

        "ti-a cerut sa pui ceva mai bun decat bunaciunea de Voiculescuar" ar trebui sa ceara ceva mai bun pentru ministerele conduse de pnl, ministrii pnl nu au aratat nici-o intentie de reforme! mai ales la institutiile de esentiali! ministerele pnl sunt line de animale politice! acolo nu se cere nici-o demisie?
        nici usturoi n-ati mancat nici gura nu va pute USL-istilor anti-reforme si pro speciale!
    • -2 (4 voturi)    
      ..e ceva putred în USR-PLUS.. (Luni, 19 aprilie 2021, 14:40)

      mgexpert [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      De la 22% în 2019-Europarlamentare, la 14% în 2020-Parlamentare.
      PNL a pierdut între timp doar 2%, în condițiile erodării la guvernare.

      E rodul erorilor comise de Barna, care este de altfel contestat în propriul partid și care se tot dă De Gaulle..
      În primul rând, a preferat la vreme de pandemie să nu-și bage pielea la saramură, preferând să dea cu pietre alături de PSD în guvernul liberal, sperând că v-a acumula astfel capital electoral. A socotit prost.

      În al doilea rând, a făcut numiri proaste la sănătate și economie, ministere cheie în pandemie. Voiculescu un tip comod, timid și fără expertiză medicală, iar Domnul Goe de la economie pus de dragul lui maman și papa care PLUS-ează de peste ocean. Păi parcă luptam contra clientelismului..

      În al treilea rând, acum la demitere face tărăboi cu număratul morților pe vremea lui Tătaru. Păi cu asta se ocupa dl.Voiculescu, în loc să-și deplaseze fizicul acolo unde arde ? Asta e urgența medicală pe agenda domniei sale, să-l lucreze pe predecesor ? Câte vizite a făcut în țară la spitalele cu probleme ?

      Nu a făcut decât să dea apă la moară PSD-ului, care a speculat prompt gafa.
      USR-PLUS este somat să voteze alături de PSD comisii de anchetă, moțiuni de cenzură pe tema pandemiei.. etc
      Va fi silit să-și voteze astfel incompetența, pentru că (încă..) deține ministerele cheie în această perioadă..
      Este dovada inabilității și imaturității conducerii USR-PLUS..
  • +13 (17 voturi)    
    O solutie buna (Luni, 19 aprilie 2021, 11:37)

    Kingul [utilizator]

    Mi se pare foarte rezonabil, iar dupa ce se semneaza acest nou acord sa se faca totul public ca sa stim si noi termenele. :)
    • -6 (16 voturi)    
      o solutie buna ar fi (Luni, 19 aprilie 2021, 11:55)

      credinciosul [utilizator] i-a raspuns lui Kingul

      sa-i trimita de unde au venit ca am vazut ce scule sunt,Voiculescu,Dragu,Drula programator la transporturi,Barna cu buba ALBA pe cap,
  • +14 (28 voturi)    
    Haha stai ce (Luni, 19 aprilie 2021, 11:40)

    Toate nickname-urile erau luate [utilizator]

    „Dan Barna a avut joia trecută o discuție pe această temă și cu președintele Klaus Iohannis care i-a cerut să găsească o cale pentru a rezolva criza”
    Deci Iohannis cu mânuța lui a semnat demiterea ministrului de la USR+ de către prim-ministrul de la PNL fără absolut nicio consultare cu partenerii de coaliție în loc să MEDIEZE așa cum e rolul lui și apoi îi zice președintelui partidului care are un ministru demis aiurea să găsească o cale pentru a rezolva criza? Ok? Lol.
    • +6 (14 voturi)    
      Iohannis (Luni, 19 aprilie 2021, 11:50)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui Toate nickname-urile erau luate

      Iohannis si nu Citu e cel care a generat situatia, el e in spatele intregului tambalau.
      Nici vorba sa fie "mediator" sau tatic al coalitiei. Iohannis e presedintele de facto al PNL. Punct.
    • -9 (17 voturi)    
      E hastagist de-al vostru (Luni, 19 aprilie 2021, 11:54)

      salvatore [utilizator] i-a raspuns lui Toate nickname-urile erau luate

      De ce faci misto de el? V-a scos Ioha in strada ca sa strigati Mwie si sa topaiti ca niste tembeli, nu va mai place acum? Raus!
    • +3 (11 voturi)    
      rock (Luni, 19 aprilie 2021, 11:58)

      TLiviu [utilizator] i-a raspuns lui Toate nickname-urile erau luate

      ba mai mult ..PNL toarna gaz pe foc ...
  • -1 (15 voturi)    
    Fara acorduri !!! (Luni, 19 aprilie 2021, 11:42)

    polonyca [utilizator]

    Alegerile anticipate sunt solutia si scapam de derbedeii astia plini de ifose !!!!
  • -7 (15 voturi)    
    USR + oferă Romania pe tava haursi P$D (Luni, 19 aprilie 2021, 11:48)

    un domn [utilizator]

    Cam asta se întâmpla, din păcate
    • -2 (2 voturi)    
      Poate (Luni, 19 aprilie 2021, 13:35)

      corsic [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      ca asta merita Romania. Altfel nu vota Romania tot PSD pentru 30 de ani. Nu?
  • -2 (14 voturi)    
    Ceata lui pițigoi.. (Luni, 19 aprilie 2021, 12:02)

    mgexpert [utilizator]

    ..dai într-unul, țipă doi.. :)))
  • +5 (7 voturi)    
    singurul lucru (Luni, 19 aprilie 2021, 12:10)

    fvb [utilizator]

    poate fii ca prim ministrul sa anunte partidul a, b, sau c. pana la urma, nu poti face nustiuce intelegere in care sa ii restrangi un drept constitutional.
    fiecare ministru lucreaza izolat, nu trebuie sa comunice intre ei acolo? se apuca toti sa trimita chestii la monitorul oficial aiurea, ca au chef?
    cand cauti job nu ai interviu cu viitorul sef? adica ala care o sa lucreze cu tine, care vrea sa vada daca te integrezi in echipa aia? la guvern de ce ar fi altfel? ce daca e coalitie? inseamna ca prim ministrul trebuie sa primeasca niste oameni in guvern doar pentru ca vrea partidul cutare? nu trebuie sa sa inteleaga intre ei ca oamenii, sa vobeasca, sa fie o echipa?
  • +2 (4 voturi)    
    Remanierile se fac potrivit Constitutiei (Luni, 19 aprilie 2021, 13:07)

    Dilematic [utilizator]

    Orice adaugare la constitutie este nula si navenita.
    • +1 (1 vot)    
      de constipație (Luni, 19 aprilie 2021, 14:20)

      dekirico [utilizator] i-a raspuns lui Dilematic

      ”...Orice adaugare la constitutie este nula si navenita. ” Evident ! Constituția se amendează (că s-a suit beată la volan). Orice adăugare/schimbare este ca hemoroizii, ustură în ... plen și se lasă cu drumuri multe, la cabină, dar nu aia de vot.
  • -1 (5 voturi)    
    ... (Luni, 19 aprilie 2021, 13:10)

    mahnit [utilizator]

    Ciolosh este cel care agita apele siBarna duce la gura tot ce-i pune acesta in mana!Micutzul piranha inghite salaul in bucatzele mici!
  • -1 (5 voturi)    
    Ma speriasem (Luni, 19 aprilie 2021, 13:17)

    Mihail. [utilizator]

    Credeam ca renunta la politica, si se introrc sa faca bani frumosi la ong-uri.
  • 0 (4 voturi)    
    Niste (Luni, 19 aprilie 2021, 13:28)

    sergiutales [utilizator]

    Imbecili, vor sa ceara, ce?