VIDEO Cum ocolește Cîțu răspunsul la întrebarea dacă va demisiona, la presiunea USR-PLUS / Varianta sa despre demiterea lui Voiculescu

de I.H.     HotNews.ro
Joi, 15 aprilie 2021, 16:38 Actualitate | Politic


Cîțu la Guvern
Foto: Facebook
Premierul Florin Cîțu a refuzat sistematic să răspundă sau a ocolit răspunsurile la întrebările jurnaliștilor legate de o eventuală demisie a sa, cerută de USR-PLUS, a susținut că alianța de guvernare funcționează și s-a declarat "surprins de abordarea" USR-PLUS, care l-a acuzat că l-a demis pe Vlad Voiculescu fără să se consulte cu ei.

În briefingul de la finalul ședinței de joi a Guvernului, prima de la criza din coaliție, Florin Cîțu a fost întrebat de jurnaliști despre o eventuală demisie, de ce nu s-a consultat cu USR-PLUS când a decis schimbarea lui Vlad Voiculescu sau dacă a vobit cu președintele Klaus Iohannis despre criza provocată de demiterea ministrului Sănătății.

Cîțu a evitat un răspuns clar sau pur și simplu a refuzat să răspundă, invocând că fiecare jurnalist îi poate adresa doar o întrebare.

Întrebat de ce a ales calea de a nu se consulta cu USR-PLUS privind demiterea lui Vlad Voiculescu, așa cum a acuzat USR-PLS, premierul s-a declarat "surprins de abordarea" partenerilor de coaliție.
  • "Mă surprinde puțin abordarea. În ședința de luni a Coaliției a fost foarte clar, din punctul meu de vedere - s-au discutat atribuțiile constituționale ale premierului. Aceste atribuții sunt de a evalua și de a propune, atunci când decide, revocarea unui ministru.
  • În acea ședință toți președinții de partid au fost de acord că acestea sunt atribuțiile premierului și nu vor contesta niciodată atribuțiile constituționale ale premierului. Aceasta a fost concluzia de luni, așa am plecat în acea zi”, a susținut Cîțu.
Ia în calcul demisia cerută de USR-PLUS? O altă întrebare fără un răspuns clar:
  • "Acum vin de la ședința de guvern în care au fost aprobate acte foarte importante. Facem în continuare lucruri importante pentru români. Eu zic că avem de guvernat o situație dificilă și o campanie de vaccinare de succes".
La remarca jurnalistului, că nu a răspuns, Cîțu a replicat: "Mulțumesc".

Chestionat dacă vicepremierul Dan Barna i-a transmis, în ședința Guvernului, că USR-PLUS nu îl mai susține în funcția de premier, așa cum partidul a anunțat public, Cîțu a refuzat din nou să răspundă.

El a fost întrebat, de același jurnalist, și care a fost mesajul său pentru miniștrii USR-PLUS. "În ședința de guvern de astăzi le-am mulțumit colegilor mei că au găsit tăria să treacă peste decizia de ieri și că au înțeles că este mult mai important să venim să rezolvăm probleme importante pentru România. A fost mesajul meu pentru colegii mei și le mulțumesc din nou. Au făcut un pas important în a debloca situația”, a spus Cîțu.

A avut vreo discuție cu președintele Klaus Iohannis în acestă criză? Din nou un răspuns neclar: "Discut foarte des cu președintele. Sunt discuțiile noastre."

A fost prima ședință de guvern la care premierul și miniștrii USR s-au întâlnit după demiterea lui Vlad Voiculescu. Surse oficiale afirmă că la începutul ședinței Executivului, vicepremierul Dan Barna i-a transmis premierului că nu mai are susținerea USR-PLUS.

La mai puțin de patru luni de la instalarea Guvernului Cîțu, coaliția de guvernare trece prin prima criză majoră, declanșată de decizia premierului de a-l demite pe ministrul Sănătății, Vlad Voiculescu. Decizia a fost luată miercuri, cu acordul președintelui Klaus Iohannis, la două zile după ce coaliția hotărâse ca Voiculescu să rămână în funcție.

USR-PLUS îl acuză pe Cîțu că "a făcut jocul celor care frânează de trei luni reformele din programul de guvernare" și cere o ședință de urgență a Coaliției pentru a discuta retragerea sprijinului politic pentru premier. De partea cealaltă, PNL spune că nu se pune problema ca Florin Cîțu să plece. UDMR, prin vocea lui Kelemen Hunor, a anunțat că îl susține pe premier și-i respectă decizia de a-l demite pe Vlad Voiculescu.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10545 vizualizari

  • -11 (37 voturi)    
    poff (Joi, 15 aprilie 2021, 16:43)

    cartofiprajiti [utilizator]

    sunteti nebuni ...liberali vor disparea !!!
    • +15 (47 voturi)    
      Citu bate campii! (Joi, 15 aprilie 2021, 17:14)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui cartofiprajiti

      Constitutia n-are nicio legatura cu demisia lui Vlad Voiculescu si a Andreei Moldovan. Cand esti intr-o coalitie, mergi la sefii partidelor care o alcatuiesc, le expui argumentele tale si faci ce vrei dupa aceea. Pentru ca daca nu era USRPLUS, Citu nu era astazi premier, caci asta a fost o conditie a USRPLUS de a face parte din aceasta coalitie.
      Dar Citu a trecut in tabara mafiotilor din sanatate si l-a chemat la "negocieri" pe Barna dupa ce l-a demis pe Voiculescu. Un jeg de om!
      • -2 (14 voturi)    
        valabil si invers (Joi, 15 aprilie 2021, 17:33)

        Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        daca nu era pnl,nici usr nu era la guvernare.
      • +5 (9 voturi)    
        cre'ca nu se supra nimeni ... (Joi, 15 aprilie 2021, 17:43)

        VaseaV [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        daca dadea afara un ministru PNL ... oare de ce nu a facut-o ?
        • +4 (8 voturi)    
          Doar nu vorbesti despre Bode? (Joi, 15 aprilie 2021, 19:33)

          Luk [utilizator] i-a raspuns lui VaseaV

          Fara el se duce tara de rapa!
          • +2 (2 voturi)    
            Bode este calm, echilibrat, cumpănit (Vineri, 16 aprilie 2021, 11:55)

            zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui Luk

            iubește oamenii și nu vrea să-i oblige cu forța să respecte regulile anti Covid.
            BODE TE IUBIM, MOLDOVAN SUCKS
      • -3 (11 voturi)    
        Prea multe (Joi, 15 aprilie 2021, 17:49)

        katt [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        Prea multe conditii pune USR-PLUS, mai ales "pustanul" ala pe care l-a batut si Dancila!
        Se alinta ca nu a fost consultat! Nici nu trebuia!
        A fost decizia unui SEF de Guvern!
      • -4 (8 voturi)    
        telenovela (Joi, 15 aprilie 2021, 18:06)

        Pacala se intoarce [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        nu se mai termina telenovela asta?!

        PS: pt USR constitutia e ceva subordonat aranjamentelor politice. Buna treaba... nu ca nu ati avea si voi dreptate pe undeva, dar mai maturizati-va odata...pfff
      • -2 (4 voturi)    
        Daca l-au vrut pe Citu sa se spele pe cap cu el (Joi, 15 aprilie 2021, 21:31)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        Daca tot nu-l mai vor azi pe Citu de ce nu demisioneaza din guvern? Asteapta sa fie si ei demisi? PNL si UDMR nu le dau dreptate. De ce nu pleaca? Se aliaza cu PSD si Aur si dau jos guvernul. Daca nici asta nu le convine de ce nu-si vad de treaba si sa numeasca o alta persoana la minister?
  • +2 (40 voturi)    
    "In sedinta de luni"...Voiculescu era ministru (Joi, 15 aprilie 2021, 16:46)

    Gryphus [utilizator]

    si PNL nu apucase sa isi bata joc de USR
  • 0 (34 voturi)    
    Dan Barna : fa te ca muncesti (Joi, 15 aprilie 2021, 16:52)

    un domn [utilizator]

    Caragiale nu a murit !
    • +1 (7 voturi)    
      iar (Joi, 15 aprilie 2021, 17:45)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      ai dat-o în bară.
      În articol e vorba de eunucul de Cîțu.
    • 0 (2 voturi)    
      Da (Vineri, 16 aprilie 2021, 0:33)

      ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Dar ăla știa cel puțin să scrie românește.
  • +3 (27 voturi)    
    Asta da analiza profunda (Joi, 15 aprilie 2021, 17:01)

    Coco Whistle [utilizator]

    si evaluare. Oare ce a invatat tovarasul in scoala? Eu cred ca decizia a fost una personala, de orgoliu fara a se respecta niciun criteriu de performanta ptr ca ele nu exista? Oare cum or sa fie evaluati ministrii? Pe ochi frumosi, contributie la partid, cite rude si alte relatii au angajat? Acest pm nu prea arata a avea alte valori. Se vede din schimbul de replici cu jurnalistii, atunci ce sa ceri de la altii? Dar sa nu uitam, mai e si presedintele care chiar daca aparent se spala pe labe, e implicat direct...oare, dar ce conteaza, e vorba de romania unde nimic nu conteaza la nivelul de jos. The show must go on.
  • -4 (8 voturi)    
    Dosare (Joi, 15 aprilie 2021, 17:02)

    faracatuse [utilizator]

    Pe dosare de la dna v-ati intors azi la munca, pe dosare de la dna veti tine coalitia. Hai ca v-ati infoiat prea mult, la treaba! Dom presedinte, declar criza incheiata.
  • +18 (32 voturi)    
    Catuleee... (Joi, 15 aprilie 2021, 17:04)

    ciuma.rosie [utilizator]

    Cum ai angajat-o pe fata lui Vela ???
    Da-ti demisia ca NU esti altfel decat cei de la psd-
    • +4 (4 voturi)    
      Citu: „Facem lucruri importante pentru români” (Vineri, 16 aprilie 2021, 6:56)

      ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui ciuma.rosie

      Tocmai!
      Pai ce, a zis el pentru „toti” romanii?!
  • +6 (24 voturi)    
    Asa domn Catu (Joi, 15 aprilie 2021, 17:06)

    persuasiv [utilizator]

    arata-le matale ce si cum sta treaba la sanatate.Cum le potrivesti matale,mai rar asa ceva.Tocma' ai mai taiat cateva procente din alea putine cate au mai ramas.Ba,parca v-ati vorbit,care taie cat (sic)mai multe procente in timpul cel mai scurt.Aveti si premii,bonusuri,ceva???
  • -9 (31 voturi)    
    Si daca pleaca Cîtu? (Joi, 15 aprilie 2021, 17:18)

    Cataleya [utilizator]

    Ce face USR-Plus?
    O sa-si frece palmele de placere cateva zile, dar dupa aia?
    O sa faca circ ca vor un premier de la ei?
    Tot un PNL-ist va fi numit premier, tot cu acceptul lui Johannis, al PNL si al UDMR.
    Ce rezolva USR daca noul Premier va fi o sluga si mai obedienta a PNL si a Mafiei?
    O sa-l refuze si pe ala?
    Sau daca, peste doua luni, noul premier (sau mafia) va decide sa-l demita pe Stelian Ion de la Justitie, pt ca a facut o abrambureala mai mare decat a lasat Predoiu in urma lui?
    O sa repete USR circul cu plecarea de la guvernare daca nu e schimbat Premierul?

    USR-Plus nu-s capabili de guvernare.
    • +4 (10 voturi)    
      La tine doar PNL si PSD sunt capabili de guvernare (Joi, 15 aprilie 2021, 17:39)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Banuiesc ca lucrezi la stat, ai o pensie speciala, esti prost, incompetent, hot, comunist, fiu de nomenclaturist sau all of the above.
      Deci daca nu faci invarteli, daca spui adevarul transparent, daca faci reforma si nu furi, nu esti bun de guvernare. Atata te duce pe tine creierul si interesele personale. Sila!
      • -3 (9 voturi)    
        nu stiu daca lucreaza la stat sau are.. (Joi, 15 aprilie 2021, 18:58)

        miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        dar stiu ca fiii de militieni securisti si turnatori sunt toti la u$ere cruce.
        vrei exmpmle?
        -ciolosi
        -voiculescu
        -drula
        -nasui
        • -1 (1 vot)    
          Neah (Vineri, 16 aprilie 2021, 12:08)

          zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

          e destul de ciudat atunci că USR Plus sunt singurul partid la care am observat discurs și fapte împotriva instituțiilor de forță (activitatea lui Viziteu din Comisia de supraveghere SRI/SIE, opoziția la creșterea bugetului dedicat), plus, scandalul centrelor de vaccinare ale specialilor,
          de la care i s-a tras (parțial) lui V.V., criticile la adresa procesului lent de vaccinare, critica implicării MAPN în toată nebunia. Vezi, e nevoie de puțină muncă să-ți formezi niște... certitudini

          Oricum... nici unul din tații celor de mai sus nu au fost ofițeri de securitate, ei, urmașii, nu-s acuzați de fapte reprobabile, au CVuri remarcabile pentru halul în care se află țara asta, și, cam asta e. Sper că ți-a fost de folos :)
    • +8 (12 voturi)    
      Daca pleaca Catu (Joi, 15 aprilie 2021, 17:57)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Daca pleaca Catu, urmatorul premier va sti ca nu poate demite un ministru de la alt partid din coalitie fara acordul sefului partidului respectiv. Va intelege ca in momentul in care functionezi intr-o coalitie drepturile tale asupra ministrilor de la alte partide sunt limitate. Altfel, demiti ministrul, partidul respectiv iti retrage sustinerea, si dupa aia ce faci? Guvernezi in alianta cu PSD? Cu AUR? Intri in opozitie? Declansezi anticipate?

      Cat despre capacitatea USR+ de a guverna, asta in mod cert nu e ceva ce tine de parerea ta. Capacitatea USR de a guverna va fi evaluata de propriul electorat, la urmatoarele alegeri. Electorat din care tu in mod cert nu vei face parte vreodata.
  • +1 (7 voturi)    
    domnișoara (Joi, 15 aprilie 2021, 17:43)

    nahir [utilizator]

    Cîțu se crede pulitician dacă evită răspunsul. E doar un tip lipsit de biluțe. Cjones adicătelea. Afonul de Șică, așa slab cum e ca pulitician, e mai bun de 10 ori decât prăpăditul ăsta. Trebuia să rămână la Finanțe.
  • 0 (8 voturi)    
    ZERO REFORMA-de asta trebuie sa demisioneze (Joi, 15 aprilie 2021, 17:51)

    floriniulian [utilizator]

    Numai diversiuni cu tot felul de scandaluri pentru a acoperi faptul NU FAC NIMIC din ce au promis.

    Pensiile speciale/serviciu halucinante-la fel
    Salariile aberante ale bugetarilor-la fel
    Pensionari la 40 de ani cu pensii colosale-la fel

    Indatorarea acestei tari cu 20 de miliarde euro/an ca sa plateasca statul bugetaro mafiot,o aberatie din punct de vedere economic care va duce la falimentarea acestei tari care a ajuns la un grad de indatorare de 48%,140 miliarde euro,toti furati pentru ca nu s-a facut NIMIC.
    • 0 (0 voturi)    
      CORECT (Vineri, 16 aprilie 2021, 11:15)

      anonim_2017 [utilizator] i-a raspuns lui floriniulian

      Nu prea misca PNL-ul , asa cum spui si tu, si sa vezi, teama mea, ce vor creste iar PSD urmati de AUR, si sa vezi atunci lupte de strada si dezechilibre financiare.
      Astia din guvern, si ma refer la toti, PNL, USR+ , UDMR, nu isi dau seama ca daca pierd sansa asta de a se ridica in ochii oamenilor cu chestii f bune si normale, ca cele mentionate de tine, in plus o justitie independenta, legi ff asptre pt furt , trafic de persoane, si coruptie, vor fi in picaj mare de tot!! unii nu vor mai intra la guvernare, iar migratia intelectualilor va creste. Si asta cu plecatul pt ca, poate unii am mai ramas ca am zis ca poate se indreapta ceva; dar se pare ca ori interesele sunt prea mari si infiltratii duc o lupta enorma, ori s-au ales poate, oameni slabi in functii prea grele.
  • -3 (7 voturi)    
    Demisie intr-o tara civilizata (Joi, 15 aprilie 2021, 17:53)

    misup [utilizator]

    Chiar daca nu aveao vina directa, in orice tara civilizata ministrul sanatatii si-ar fi dat demisia in cazul unor accidente mortale (repetate) in sistem ... lasand la o parte partea asta de aliniere cu PM-ul.
  • +2 (2 voturi)    
    si cu beizedelele cum e? SOLUTIA (Joi, 15 aprilie 2021, 17:58)

    programatoru [utilizator]

    meritocratie dar doar cand ne convine .. corect catz?

    Ungureanu "prietenul" lui Boc la sanatate si VV secretar de stat
  • +1 (7 voturi)    
    de unde stie ca au trecut peste? (Joi, 15 aprilie 2021, 18:02)

    programatoru [utilizator]

    oare aia de la USR+ chiar vor permite asta? maine cine urmeaza? ce baroni vor mai deranja ? la justitie?

    dar bode decoratorul de fetite? si schimbatorul de sefi dintr-un loc in altul?
  • +1 (9 voturi)    
    Ce fel de comunicare e asta? (Joi, 15 aprilie 2021, 18:07)

    greuladeal [utilizator]

    Asa raspunde un premier in conferinta de presa?
    Asa vorbeste si cu ministrii?
    Voua vi se pare ca seamana cu vreun alt lider din UE? (
    in afara de Iohannis...)
    • 0 (0 voturi)    
      seamana de fapt (Vineri, 16 aprilie 2021, 9:38)

      Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui greuladeal

      cu voiculescu. la comunicare
      • 0 (0 voturi)    
        bă, nu (Vineri, 16 aprilie 2021, 12:10)

        zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui Mistrelutz

        n-are sens să-l jignești pe Vlăduț și mai mult decât e pe făraș.
        deci nimeni nu comunică mai grăbit, cu prune gură și mai fără să spună ABSOLUT nimic de încredere decât Cîțu, sorry
  • -2 (8 voturi)    
    Pun pariu ca... (Joi, 15 aprilie 2021, 18:15)

    Cataleya [utilizator]

    ...peste o saptamana, Cîtu va fi in continuare Premier, iar Barna si Ciolos se vor certa intre ei daca noul ministru al sanatatii trebuie sa fie de la USR sau PLUS
    Si o sa ramana cu buzele umflate tot desantul postacilor (aliati de conjunctura) USR-PLus-PSD si hAUR.
  • +5 (11 voturi)    
    Pentru postacime (Joi, 15 aprilie 2021, 18:45)

    Luk [utilizator]

    USR nu are alta solutie decat sa ceara garantii ferme (altele decat cele care au existat pana ieri) ca asa ceva nu se va mai intampla in viitor. Nu-i vorba doar despre Voiculescu, ci despre oricare alt ministru al USR.

    Pentru mintile mai incete: daca guvernul (adica Primul Ministru si cabinetul lui) e sustinut de o coalitie, atunci desemnarea si demiterea unui ministru se fac cu acordul partidului care a propus acel ministru. E clar ca doar Citu poate demite sau propune, dar Citu nu s-a numit singur acolo si a fost votat DOAR dupa ce coalitia a stabilit niste reguli. Regulile alea le-a incalcat Citu ieri, e clar?

    E evident ca USR nu va obtine demisia lui Citu pentru ca-i o procedura complexa si de durata si e contraproductiva pentru toata lumea. E la fel de evident ca USR nu mai are astazi niciun control asupra actiunilor unui nevricos care poate decide orice demitere in orice moment pentru orice motiv, inclusiv ca "asa vrea muschii lui". NU asa functioneaza un guvern de coalitie. Nici macar un ministru de la PNL nu poate schimba Citu fara acordul lui Orban care este (inca) seful PNL.

    Ce-au facut Citu in coniventa cu Iohannis e o marlanie tipic damboviteana, clasica pentru democratiile pe care nimeni nu da doi bani. Clasica pentru tara lui "ce-am zis, n-am zis". Adica pentru badarani fara onoare, pentru mitocani care chiar cred ca "obraznicul mananca praznicul".

    Ma asteptam ca Iohannis sa nu ajunga atat de balcanic, dar probabil ca are apetenta pentru marlania damboviteana si pentru mitocanie.
    • -3 (7 voturi)    
      Ok (Vineri, 16 aprilie 2021, 0:06)

      asx [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      Nu stiu ce reguli a incalcat Citu.
      Dar faptul ca un ministru te sfideaza, tine conferinte de presa peste PM, si mai ales adopta masuri importante pe care PM le afla din Monitorul Oficial, e ok?
      • 0 (0 voturi)    
        conferința aia de presă (Vineri, 16 aprilie 2021, 12:13)

        zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui asx

        trebuia să fie a lui V.V.
        Cîțu, în stilul său haotic, binecunoscut, a început-o mai devreme pe a lui, cu jumătate de oră, erau ăia de la M.S. șocați. Verifică.
    • -1 (1 vot)    
      daca urmeaza modul de abordare sustinut de Dvs (Vineri, 16 aprilie 2021, 7:45)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      Inseamna sa ne intoarcem la modul de guvernare din 1996-1999

      Foarte probabil in coalitie s-a convenit ca in conformitate cu Constitutia PM are dreptul de a remania ministrii care nu performeaza si ca Partidul/alianta care i-a numit sa gaseasca inlocuitor.

      Este clar ca Barna s-a opus la aceasta varianta insa PNL+UDMR au agreat propunerea venita de la PM Citu si au parasit sala luni - lasand USR-ul in speta cu buza umflata.

      Dacian Ciolos si-a pozitionat politic mesajul sau.
      Il inteleg ca politician si ca om care a investit in VV

      Barna este in off side permanent si in curand va avea si beneficiul unui dosar de fraudare

      Un nume sau altul nu este important daca baietii astia de la partide inteleg lucrurile astea - important este ca si caruta numita RO sa mearga inainte mai bine, mai repede si mai fara coruptie

      deocamdata PM Citu performeaza
      • +1 (1 vot)    
        Domnule (Vineri, 16 aprilie 2021, 9:43)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui ..13

        Nu e vorba de modul meu de abordare, e ceea ce a convenit coalitia asta care l-a votat pe cetateanul Citu in pozitia de PM. Cand convin sa te voteze e ok, cand trebuie sa respecti regula convenita nu mai e?
        Dumneata preferi bunul-plac intelegerilor politice dintre cetateni onesti si seriosi? Nimic din ce spui dumneata nu are sens, nu se leaga o fraza de alta si nu decurge logic nimic din nimic,
        Iti mai explic o data: doar Citu poate demite un ministru si doar dupa ce convine asta cu partidul care a propus acel ministru, acuma-i mai clar?
        Daca nu-i place lui Citu regula, atunci sa-i spuna lui Orban ca PNL trebuie sa obtina peste 50% din voturi data viitoare. Pana atunci respectam regulile pe care toti le-am convenit sau suntem de porc si asta se vede imediat.
        PNL nu respecta ce-au convenit impreuna pe baza "dreptului celui mai mare", adica profita de faptul ca suntem un popor grobian si lipsit de educatie si ca sunt cetateni ca dumneata care ii si apreciaza pentru asta.
        Am votat PNL de pe vremea lui Campeanu, m-am oprit pe vremea USL-ului si pe urma i-am votat iar.
        Am gresit.
      • +1 (1 vot)    
        PM Cîțu ce face mă ??? (Vineri, 16 aprilie 2021, 12:18)

        zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui ..13

        Să-ți aduc, totuși, aminte de programul ăla de guvernare pentru care am ieșit la vot în 2020 ?!

        Pensiile speciale/serviciu halucinante - la fel
        Salariile aberante ale bugetarilor - la fel
        Pensionari la 40 de ani cu pensii colosale - la fel

        Indatorarea acestei tari cu 20 de miliarde euro/an ca sa plateasca statul bugetaro mafiot,o aberatie din punct de vedere economic care va duce la falimentarea acestei tari care a ajuns la un grad de indatorare de 48%,140 miliarde euro,toti furati pentru ca nu s-a facut NIMIC.

        Cât a vorbit PM Cîțu de restucturarea aparatului bugetar ? De disponibilizări absolut necesare ? De înghețarea sporurilor la 20% ? Au fost 2 declarații în 2 zile, atât, după care s-a stins ca lumânarea !

        Apropo, pe ce punem pariu că Turcan de la Muncii va fi următoarea pe făraș ? Sau renunță ea mai întâi la actualul proiect al legii salarizării, care plafonează sporuri, taie din inegalități, crează premisele disponibilizărilor.
  • +6 (10 voturi)    
    Câțu a făcut fericite javrele de la PSD (Joi, 15 aprilie 2021, 19:02)

    ploiesteanu [utilizator]

    Gâdea e încântat, Citacul e numai zâmbet. Evident că toți aceștia îl susțin pe Câțu și partidul său. De altfel, de la începutul guvernării coaliției, PSD și cele 2 posturi Tv KGB-iste, A3 și RTV, au lovit foarte puțin în PNL, un aliat la o adică, focalizându-se pe USR Plus pentru descărcarea proiectilelor înveninate și mincinoase.
    • -1 (1 vot)    
      dont cry (Vineri, 16 aprilie 2021, 7:47)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

      Fight

      Viata nu are numai parfum de flori are si multe mizerii
  • 0 (4 voturi)    
    VV cel mai bun ministru al sanatatii (Vineri, 16 aprilie 2021, 7:34)

    Coresponedntu [utilizator]

    din perioada post revolutionara, eu o numesc de instaurare a obscurantismului religios , a Maglavitismului in Romania, dupa epoca de aur atee comunistoida. A fost singurul ministru al sanatatii care a atacat frontal tumorile sistemului. Din acest motiv a deranjat USL (PNL si PSD). Greseli de comunicare, zic unii, neavand alte motive pentru care sa fie criticat. De ce i-a mutat pe bolnavii cu glezne scrantite noaptea? in sistemul medical se lucreaza non stop, urgentele sunt urgente si fiecare secunda conteaza, cand ti se raporteaza ca nu mai exista un loc la ATI in toata tara, ce faci ? Trebuia sa se intoarca pe partea cealalta in pat si sa ceara sa nu fie deranjat pana dimineata. Iar daca facea si o gluma marlaneasca gen oprescu sau Dracnea, ii castiga pe romanasi. Ramanea ministru si il vedeam si acum pe sticla. Si comenta taranul pe banca in fata portii, bah ce bun e asta ca ministru al sanatatii . Hai cu minusurile !
  • 0 (2 voturi)    
    Raluca Turcan o gaina blonda transpirata (Vineri, 16 aprilie 2021, 8:32)

    ..13 [utilizator]

    ea crede ca daca salriile sunt inca mari in educatie, sanatate si administratia locala atunci si serviciile sunt de calitate.

    Se vede limpede ca nu este asa.

    Un axemplu ca sa limpezim putin apeile este legat de modul in care se desfasoara campania de vaccinere in anumite centre care vaccineaza 25-30 pers pe zi dar in schimb acolo unde administratia locala a adus medici acestia vaccineaza la foc continu cca. 300pe flux.

    este o dovada clara - daca poate sa o vada si Turcanu - ca salarizarea asa cum este ea nu asigura performanta in sistemul public.

    Nu mai vorbesc de centrele de vaccinare care tin de MApN unde vaccinare merge ca ochiul mortului - centrele sunt inchise de la ora 13.30 si nu opereaza sambata si duminica pentru ca acei medici tot banii aia primesc si ii doare fix in fund de campania de vaccinare - o mare rusine - o mare rusine sper sa se auda pana la Gheorghita
  • +1 (1 vot)    
    Onoare si corectitudine, cuvinte de baza (Vineri, 16 aprilie 2021, 11:20)

    anonim_2017 [utilizator]

    Nu prea se misca bine PNL-ul , face doar ce vrea muschii lui, si sa vezi, teama mea, ce vor creste iar PSD urmati de AUR, si sa vezi atunci lupte de strada si dezechilibre financiare.

    Astia din guvern, si ma refer la toti, PNL, USR+ , UDMR, nu isi dau seama ca daca pierd sansa asta de a se ridica in ochii oamenilor cu chestii f bune si normale, ca cele promise in campanie: eliminare pensii, plafonare salarii nesimtite de la stat, cheltuieli echilibrate, ca suntem indatorati pana peste cap, plus o justitie independenta, legi ff asptre pt furt , trafic de persoane, si coruptie, vor fi in picaj mare de tot!! unii nu vor mai intra la guvernare, iar migratia intelectualilor va creste.Poate unii am mai ramas in RO pt ca am zis ca poate se indreapta ceva; dar se pare ca ori interesele sunt prea mari si infiltratii securisti duc o lupta enorma, ori s-au ales, poate, oameni slabi in functii prea grele.