Kelemen Hunor, către USR-PLUS: Nu există niciun motiv pentru schimbarea premierului. Nu se poate accepta

de Redactia     HotNews.ro
Joi, 15 aprilie 2021, 11:53 Actualitate | Politic


Kelemen Hunor
Foto: Guvern
Vicepremierul Kelemen Hunor le transmite partenerilor de coaliție din USR-PLUS că nu există niciun motiv pentru schimbarea premierului Florin Cîțu și că nu poate fi acceptată o astfel de solicitare.

Președintele UDMR a declarat, joi, pentru DigiFM, că nu poate fi aruncată țara în criză politică după patru luni de guvernare, iar USR PLUS ar trebui să-și dea seama că s-a pripit cu cererea de schimbare a premierului.
  • "Sunt convins că și ei dacă se gândesc într-o astfel de logică de a menține această cerere o să își dea seama că s-au cam pripit. Nu este cazul, nu este momentul să insiste pe această solicitare. Nu se poate accepta.
  • Asta înseamnă că suntem întorși în Parlament, înseamnă că se poartă discuții, înseamnă că mesajul nostru către cetățenii noștri, către partenerii noștri este că în România nu este o clasă politică matură și, din patru în patru luni, din jumătate în jumătate de an, dacă cineva se supără schimbăm premierul, schimbăm configurația. Nu se poate”, a afirmat liderul UDMR.
Kelemen Hunor a mai spus că Florin Cîțu a organizat ședințe de Guvern de fiecare dată când Vlad Voiculescu a cerut și că premierul a avut "o răbdare uriașă”.
  • "Nu este adevărat că nu a fost o consultare. A fost o consultare. Cât de lungă a fost, când s-a făcut, e o altă discuție. Dar a existat. Chiar și cu mine s-a consultat premierul înainte să decidă. Deci, nu se pune problema.
  • Nici dacă ar fi vorba despre un ministru UDMR nu aș spune că trebuie să plece premierul dacă pleacă un ministru în care premierul nu are încredere. E vorba de încredere. Lucrurile s-au adunat. A avut o răbdare uriașă.
  • Florin Cîțu a făcut ședințe de guvern pentru ministerul Sănătății de câte ori a vrut ministrul Voiculescu. Cu toții am susținut acest lucru, pentru că era vorba despre sănătate. Și dimineață, și seară, și luni, și duminică, și sâmbătă, și online, și fizic. Nu conta. Deci nu se poate reproșa că nu a încercat Coaliția, că nu a încercat premierul. Ori suntem de acord că avem un set de valori comune, așezat într-un program de guvernare asumat de coaliție și atunci mergem înainte, ori chiar nu suntem încă pregătiți să guvernăm țara. Punct”, a mai spus vicepremierul Kelemen Hunor.
La mai puțin de patru luni de la instalarea Guvernului Cîțu, coaliția de guvernare trece prin prima criză majoră, declanșată de decizia premierului de a-l demite pe ministrul Sănătății, Vlad Voiculescu. Decizia a fost luată miercuri, cu acordul președintelui Klaus Iohannis, la două zile după ce coaliția hotărâse ca Voiculescu să rămână în funcție.

USR-PLUS îl acuză pe Cîțu că "a făcut jocul celor care frânează de trei luni reformele din programul de guvernare" și cere o ședință de urgență a Coaliției pentru a discuta retragerea sprijinului politic pentru premier. De partea cealaltă, PNL spune că nu se pune problema ca Florin Cîțu să plece.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1558 vizualizari

  • -3 (13 voturi)    
    Ungurii... (Joi, 15 aprilie 2021, 11:58)

    Andreas1256 [utilizator]

    ...sunt cei mai maturi politic. Punct.
    • +3 (3 voturi)    
      Zau? (Joi, 15 aprilie 2021, 12:13)

      Task Damager [utilizator] i-a raspuns lui Andreas1256

      Daca a fi matur politic inseamna sa fii mereu cu nasul maro de la fundurilre celor care iti dau cate ceva, da, sunt maturi.
  • -1 (5 voturi)    
    ve vorbesti (Joi, 15 aprilie 2021, 12:01)

    DiDiRo [utilizator]

    goe?
  • +11 (19 voturi)    
    Din punctul de vedere al UDMR (Joi, 15 aprilie 2021, 12:01)

    tarabost [utilizator]

    e corect, ca doar nu a demis un ministru UDMR. A demis ministru USR. Principiile nu se aplica atunci cand nu e problema lor. Daca ar fi fost demis un ministru maghiar, sa fi vazut ce ar fi dat cu discriminarea si cu drepturile minoritatii, care sunt mai multe si mai importante decat ale majoritatii...
  • +6 (18 voturi)    
    Ete fleosc (Joi, 15 aprilie 2021, 12:06)

    Luk [utilizator]

    Toata lumea stie mai bine ce are USR-ul de facut. Deocamdata necoptul de Citu a luat o decizie la nervi, decizie pentru care cineva trebuie sa plateasca.
    Nu exista nicio garantie ca n-o sa recidiveze cu prima ocazie. Vad ca angajamentul luat in coalitie nu a fost respectat de Citu (adica de PNL).
    Restul sunt discutii.
    • +3 (3 voturi)    
      Toata lumea stie mai bine ce are USR-ul de facut (Joi, 15 aprilie 2021, 12:14)

      Toate nickname-urile erau luate [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      Lol exact, se trezesc în momente ca astea împăciuitorii și înțelepții nației. Efectiv invariabil știu ei mai bine, doar se scaldă în aceeași mocirlă de atâția ani.
    • +3 (3 voturi)    
      Pm a devenit isteric (Joi, 15 aprilie 2021, 12:56)

      axxa [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      S-a saturat sa tot inghita pe nemestecate ce-i servesc unii si altii de prin usl si s-a hotarat sa puna copita in prag, ca sosoaca la comisia juridica. E stresat saracul, i-ar trebui o pauza de odihna si meditatie, ca de copt nu se mai coace.
      • 0 (0 voturi)    
        Daca s-a saturat (Joi, 15 aprilie 2021, 18:48)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui axxa

        Sa-si dea demisia.
  • +1 (13 voturi)    
    luati-va si psd-ul de o parte (Joi, 15 aprilie 2021, 12:06)

    qwerasdf [utilizator]

    si guvernati voi!

    n-ar fi prima oara! oricum ati fost niste catastrofe
    • -2 (4 voturi)    
      mai catastrofe (Joi, 15 aprilie 2021, 12:49)

      freestyle [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      decat voiculescu? nu se exista!
  • +3 (3 voturi)    
    USR nu poate accepta bataia de joc a PNL (Joi, 15 aprilie 2021, 12:08)

    Gryphus [utilizator]

    daca USR accepta ca Johannis si Catu schimba ministrii USR cand au chef, FARA CONSULTARE, atunci ce rost mai are sa fii la guvernare
  • +3 (3 voturi)    
    Serios? (Joi, 15 aprilie 2021, 12:09)

    bogdan1477 [utilizator]

    Dar daca pleaca USR din coalitie, atunci tot nu se poate? Aduceti PSD-ul ca inlocuitor?
  • -1 (3 voturi)    
    Kelemen (Joi, 15 aprilie 2021, 12:10)

    pleosc [utilizator]

    Vorbeste cum ar trebui sa vorbeasca multi politicieni romani. Legat de VV, nu cred ca-i contesta nimeni meritele din zona privata (evident mai putin sosocii) si bunele intentii legate de reforma sanatatii. Doar ca e putin pandemie si a prioritizat gresit si in plus, a luat-o singurel inainte cu deciziile (banuiesc ca e lipsa de experienta politica). Deocamdata, ce a lasat ramane bun facut (nu cred ca isi permite cineva sa anuleze concursurile la casele de sanatate, mai ales ca portofoliul ramane la ei in partid). O varianta ar fi sa se intoarca la Sanatate dupa pandemie, cu mai multa experienta.
  • +3 (3 voturi)    
    UDMR (Joi, 15 aprilie 2021, 12:11)

    Task Damager [utilizator]

    UDMR in afara de a face galerie pt un partid sau altul care era la putere, nimic n-a facut concret.
  • +3 (3 voturi)    
    look who's talking! (Joi, 15 aprilie 2021, 12:48)

    doi.oameni [utilizator]

    partenerul de nadejde al PSD-ului :)
  • +3 (3 voturi)    
    in traducere (Joi, 15 aprilie 2021, 12:51)

    andrei1245 [utilizator]

    din maghiara. ne mufaram si noi bine la spagi si furturi si voi vreti sa destabilizati tara?
  • +4 (4 voturi)    
    Pai normal! (Joi, 15 aprilie 2021, 12:52)

    mihaivls [utilizator]

    Au "dreptate" saracii!!! Acum cand au ministerul mediului si pot taia paduri in liniste, pot da drumul la vanarea ursilor, pentru "binele" general, bineinteles... au nevoie de liniste, nu scandal! Am ajuns, ca in Romania, sa ma ingrijoreze linistea! Caci cand e liniste, "baietii lucreaza"!
  • 0 (0 voturi)    
    U-NPR-DMR / la remorca USL/ aripioara PNL (Joi, 15 aprilie 2021, 13:26)

    vax_XXL [utilizator]

    Vivat partidul unic format din mai multe partidulețe care satisfac toate mofturile personale ale cetățenilor!