Ziua demiterii lui Vlad Voiculescu. Ce le-a explicat Barna colegilor despre discuția cu premierul

de L.P.     HotNews.ro
Joi, 15 aprilie 2021, 9:40 Actualitate | Politic


Dan Barna
Foto: Agerpres
Dan Barna le explică, într-un mesaj intern, colegilor din USR-PLUS cum s-a derulat discuția cu premierul și ce i-a motivat acesta, în spatele ușilor închise, despre decizia privind demiterea lui Vlad Voiculescu din funcția de ministru al Sănătății. Barna le spune colegilor că premierul i-a spus că a fost deranjat "de impresia de sfidare" a lui Vlad Voiculescu, la adresa sa. Reamintim că, după anunțul făcut de premier, liderii USR-PLUS au cerut o întâlnire de urgență în Coaliție și au anunțat că au decis să-i retragă susținerea premierului Florin Cîțu.

Redăm mesajul intern dat de Dan Barna către membrii USR-PLUS:
  • Pentru că tot au fost întrebări și vor mai fi, vă povestesc acum, dincolo de postarea de la mine de pe pagina cum a fost cu demiterea lui Vlad:
  • Nu am știut înainte de întalnirea de la 10:30 nimic despre vreo demitere și evident nimic despre vreun interimat.
  • Nu a existat anterior nicio discuție a mea cu Florin despre retras, demis, revocat Vlad iar la Coaliție am fost ferm și părea că am depășit situația.
  • La întâlnire, azi la 10:30, Florin mi-a zis că îi demite pe cei doi că e prerogativa lui și că m-a numit interimar și că actele sunt trimise deja la președinte.
  • L-am întrebat de ce m-a mai chemat dacă e doar ca să mă informeze de ceva ce a făcut și a decis singur. I-am spus că nu voi accepta un interimat despre care nu a avut minimul respect să mă întrebe înainte, ca și cum m-a luat din sertar.
  • I-am cerut concret ce îi reproșează lui Vlad și mi-a zis despre impresia de sfidare că a început conferința de presă peste el, că a postat la 11 seara deodată cu el conf presă, că INSP... că nu avem paturi ATi... Toate chestii sau de greșeli, suprapunerile, sau fără legătură cu el.
  • I-am propus alternative ca să putem avea spațiu de negociere și de păstrat coaliția funcțională, i-am zis: uite ieși și dai termen de 30 de zile ca să apară schimbări pozitive la MS/Vlad, în felul ăsta arăți și forță autoritate și avem spațiu de dialog și dacă nu merge ai argument valid să-l demiți.
  • A zis că a vorbit deja cu președintele, i-am zis hai să-l sunăm să-i zicem varianta asta ok prin care am putea menține coaliția stabilă și a zis că nu vrea că chiar dacă îl conving pe președinte, nu se răzgândește el, că a luat deja decizia reproșându-mi și comunicatul BNR UP de vineri, generat de trimiterea unei plângeri penale impotriva MS pe fapte ridicole si fara sa existe un raport al corpului de control finalizat.
  • I-am spus că dacă nu ne lasă nici o margine de poziționare, vom avea o singură opțiune: să ripostăm ferm. Mi-a răspuns că e ok, că a analizat ce opțiuni avem și că oricum nu avem ce face decât să acceptăm.
  • Plecând de acolo am făcut ședința BNR și am adoptat poziția pe care o știți și am comunicat-o la prânz, și pe care o menținem în zilele următoare.
  • E mai mult decât doar despre Vlad. Este despre a fi respectați ca parteneri de coaliție și asta e o miză pe care dacă nu o câștigăm degeaba mai stam la guvernare pentru că nu putem accepta percepția lor că suntem vreun UNPR, bucuroși să avem niște poziții și mucles. Aici ne-au judecat greșit crezând că o înghițim fericiți fără să mai zicem ceva.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8654 vizualizari

  • -24 (54 voturi)    
    Barna greseste (Joi, 15 aprilie 2021, 10:16)

    Martinezu [utilizator]

    Putea fi si Coposu ministrul demis. daca Premierul a considerat ca nu poate face fata cerintelor era dreptul si sarcina lui sa il demita.
    Voiculescu inteleg ca a semnat un ordin cu consecinte majore fara sa il informeze pe premier. Practic probabil a dorit sa fie demis.
    dac barna forteaza si cere demiterea premierului cu tot lantul care urmeaza , posibil alageri anticipate chiar, USR nu mai intra in parlament in urmatorii 30 de ani.
    Barna priobabil ca e singuru care trebuie sa plece rapid.
    • +7 (17 voturi)    
      nu chiar (Joi, 15 aprilie 2021, 10:23)

      georgebb [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      In situatia asta nu este dreptul premierului sa demita dupa ureche; el este premier cu sprijinul USR. Nu poate sa ia decizii de capul lui si sa arunce alianta in aer.

      In situatia asta Citu nu are cine stie ce motive; el trebuie sa semneze tot ce fac cei 80 de secretari de stat ? Ordinul acela a fost semnat si publicat de un secretar de stat, doctor in domeniu, am citit ca fusese deja discutat la nivel de CNSU. Este un motiv foarte foarte slab si transparent.

      Pe de alta parte, este clar ca strategia Citu si PNL este sa deschida tara si sa calce pe cadavre. Apoi se fac surprinsi ca spitalele nu fac fata si ca ar trebui Voiculescu sa scoata paturi si medici ATI din palarie.
      Iar Citu mai are si tupeul sa se laude cu ce crestere economic minunata are tara in timp ce mor 150 de oameni in fiecare zi.
      • -5 (11 voturi)    
        ba da si nu e dupa ureche (Joi, 15 aprilie 2021, 13:13)

        cccdan [utilizator] i-a raspuns lui georgebb

        Voiculescu a comis multe nereguli, iar cireasa de pe tort a fost introducerea de restrictii NEDORITE DE POPULATIE, pe ascuns, NOAPTEA CA HOTII! Genul asta de personaje, si astfel de decizii si atitudini nu au ce cauta in guvern!
        • 0 (0 voturi)    
          boss.. azi au murit 200 de oameni. (Vineri, 16 aprilie 2021, 1:55)

          georgebb [utilizator] i-a raspuns lui cccdan

          hai sa nu dam in nazisme cu ce doreste populatia. Populatia nu este Sosoaca; mor oameni pe capete. Pe sosele sunt cam 3000 de decese pe an, o sa ajunge sa atingem numarul asta intr-o saptamana de la covid.
          Toate tarile europene au diverse lockdown-uri ca sa tina treaba sub control. Numai Citu (si probabil Viktor Orban) tine tara deschise ca sa nu o supere pe Sososaca in timp ce spitalele sunt full si mor oameni pe capete. Ah, si ca sa se laude cu crestere economica.
    • +7 (17 voturi)    
      ah.. si Citu este speriat de baronii PNL (Joi, 15 aprilie 2021, 10:29)

      georgebb [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      Citu spune ca a fost deranjat de modul in care a fost publicat ordinul; dar prima lui masura a fost sa il anuleze fara sa spuna de ce criteriile scrise acolo si sutinute de un doctor epidemiolog sunt gresite.

      Asta pentru ca nu prea sunt gresite. Suntem intr-o situatie foarte maro, se poare pe capete, dar baronii PNL vor ca totul sa para roz si frumos si uite ce frumos deschid ei toata tara. Gen cincinalele ceausiste.
      La morti/capita, in UE suntem pe locul 6, dupa Ungaria, Bulgaria, Slovacia, Cehia, Polonia.

      Si pare ca ii este frica si de PSD si AUR; astia erau cei mai suparati pe Vlad. Asta e, Citu este un fraieras care merge dupa cum bate vantul.
    • -2 (10 voturi)    
      la prezidentiale (Joi, 15 aprilie 2021, 10:38)

      John_Re [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      dupa ce l-a batut Vasilica n-a fost tot asa?

      nu el a fost vinovatul ci altcineva.
    • +7 (9 voturi)    
      eu mi-aș face griji de pnl (Joi, 15 aprilie 2021, 10:46)

      Mendebilul [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      dacă mai intră sau nu în parlament...
      • -4 (6 voturi)    
        eu nu (Joi, 15 aprilie 2021, 13:14)

        cccdan [utilizator] i-a raspuns lui Mendebilul

        Majoritatea oamenilor nu-s de acord cu ce vrea usr-ul, cu restrictiile lor aberante si multe alte probleme care arata ca-s iubitori de totalitarism!
        • -1 (1 vot)    
          Tu fiind "majoritatea", nu-i asa? (Joi, 15 aprilie 2021, 16:48)

          midufi [utilizator] i-a raspuns lui cccdan

          Iar asta cu totalitarismul este chiar boacana rau.
    • +12 (14 voturi)    
      Daca Barna si USR accepta fara sa comenteze (Joi, 15 aprilie 2021, 11:00)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      Nu mai pupa in parlament votul sustinatorilor.

      Cedeaza fara lupta pozitie dupa pozitie in fata unui PNL care seamana din ce in ce mai tare cu PSD-ul in privinta administratiei publice.

      Peste 4 ani, USRPlus o sa fie intrebat: de ce ar trebui sa va votam? Ca ati fost o simpla remorca a PNL-ului. Mai bine votam PNL-ul direct, nu?

      P.S. Aroganta liberalilor e maxima: "am analizat ce opțiuni avem și că oricum nu aveti ce face decât să acceptati."

      Ca daca nu, punem presa pe voi si va tocam 24/24 ca nu va pasa de interesul national.

      O mizerie...
    • +12 (16 voturi)    
      cine zice ala e (Joi, 15 aprilie 2021, 11:26)

      Dumi_D [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      Citu considera ca ministru nu era bun, dar acum si USR considera ca Citu nu e bun, mi se pare corect, in logica lui Citu. Maine probabil Drula nu e bun sau Stelian Ion, cine garanteaza ca Citu nu o face de oaie iar?
    • +7 (13 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Joi, 15 aprilie 2021, 11:38)

      [anonim] i-a raspuns lui Martinezu

    • +4 (10 voturi)    
      Dreptul (Joi, 15 aprilie 2021, 11:45)

      sanchez [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      Cum e dreptul premierului sa-l demita e si dreptul parteneriilor de Coalitie sa riposteze, cred ca esti de accord, nu?
      Nu are sens sa te conving ca motivele demiterii sunt puerile si cusute cu ata alba, adevaratele motive sunt altele si mai exact sa nu se schimbe nimic ca vb aia inainte era mai bine.
      Nu stiu daca esti din categoria 'inainte era mai bine' dar ce stiu cu siguranta este ca inainte era si inca este un dezastru.
    • -5 (11 voturi)    
      Barna/USR (Joi, 15 aprilie 2021, 11:52)

      FortApache [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      Barna nu este lider, nu stie sa negocieze, a pus un pustan slab pregatit la MS care a gafat continuu, a tinut conferinte peste premier, a dat ordin de ministru fara consultari si mai grav....s-a inconjurat cu consilieri care actionau in functie de ce vedeau la Antena 3 (se aude pe inregistrari), echipa slaba etc.

      Barna trebuia sa-l retraga si sa propuna alt ministru insa s-a fofilat ca mai mereu jucand cartea pierzatoare.
  • +3 (5 voturi)    
    Ambii trebuie sa plece (Joi, 15 aprilie 2021, 10:44)

    comentacu [utilizator]

    Daca USR iese de la guvernare, pierde pe termen lung dar il dinamiteaza pe Citu care se viseaza presedintele PNL si poate chiar al Romaniei.
  • +6 (12 voturi)    
    cat e de simplu (Joi, 15 aprilie 2021, 11:13)

    mihhaii [utilizator]

    e de inteles daca privesti din afara.
    Asta se intampla daca pui oameni care nu sunt lideri in pozitii de forta. N-am nici o indoiala ca e fix asa cum a zis si Barna, Citu a incercat sa pare mare conducator de guvern si sa isi arate autoritatea demitand un ministru exact invers fata de cum discutasera cu o zi inainte. Astia au zis ca deciziile le luam impreuna, asta a facut invers. Nu ii iau apararea lui VV sau Barna, spun doar ca pur si simplu nu poti sa pui oameni ca si Citu in pozitii in care trebuie sa isi arate autoritatea , ca nimeni nu ii vede drept lideri si atunci se ajunge unde s-a ajuns ieri.
  • +8 (14 voturi)    
    rock (Joi, 15 aprilie 2021, 11:27)

    TLiviu [utilizator]

    ceea ce banuiam cu totzi
    https://www.aktual24.ro/breaking-ordinul-andreei-moldovan-fusese-aprobat-in-unanimitate-de-grupul-de-suport-tehnico-stiintific-pretextul-demiterii-este-fals/
  • +2 (12 voturi)    
    Barna are dreptate (Joi, 15 aprilie 2021, 11:51)

    gogu70 [utilizator]

    Coalitie fara catzu!
    Catzu, este un individ impulsiv, coleric si razbunator.

    Sa nu uitam episodul ING din 2008: A incercat, a esuat rau de tot, l-au crucificat si de atunci in mod constant ataca BNR si pe Mugurel chiar daca are sau n-are dreptate

    Un astfel de individ nu poate sa fie leader, trebuie sa se obisnuiasca cu ideea. E un finantist bun, ar trebui sa se limiteze la asta, alfel va fi mereu pacaliciul de serviciu
    • -2 (6 voturi)    
      Barna vs Catu 7,5% vs 25% voturi (Joi, 15 aprilie 2021, 13:00)

      John_Re [utilizator] i-a raspuns lui gogu70

      cine crezi ca e mai tare?
  • -2 (4 voturi)    
    ... (Joi, 15 aprilie 2021, 12:30)

    mahnit [utilizator]

    ARȚAG POLITIC(vezi numitul ciolos)
  • -2 (6 voturi)    
    Barna e prajit (Joi, 15 aprilie 2021, 13:58)

    DanBruma [utilizator]

    Si-a depasit cu totul prerogativele. Nu vii totusi sa-i dai lectii primului ministru spunandu-i "în felul ăsta arăți și forță autoritate" Si apoi ce exprimare e asta cu Florin si cu Vlad. Se crede la el acasa cu copiii lui sau ce? Barna e cu totul nepotrivit in pozitia asta.
  • -1 (9 voturi)    
    Barna e Tariceanu 2 (Joi, 15 aprilie 2021, 14:20)

    Ahha [utilizator]

    arogant cu ifose, cu orgoliu prostesc , necumpatat si iresponsabil, da tara pe un ministru. Toate astea din pozitia de partid cu 7 procente, deci si tupeu. Astfel de indivizi n-au ce cauta la conducerea unui partid