Cîțu anunță că de la 1 august am putea renunța la mască. Cu o singură condiție

de C.D.     HotNews.ro
Vineri, 9 aprilie 2021, 15:35 Actualitate | Politic


Florin Citu
Foto: Facebook
Premierul Florin Cîțu anunță că românii vor putea renunța la masca de protecție când vom atinge pragul de 10 milioane de persoane vaccinate, estimând că acest lucru s-ar putea întâmpla până la 1 august.

„Obiectivul meu și al Guvernului pe care îl conduc rămâne vaccinarea cât mai rapidă a 10 milioane de români. Pentru asta avem două ține:
  • până la 1 iunie imunizarea a 5 milioane de persoane;
  • până la 1 august imunizarea a 10 milioane de persoane.
Când vom atinge pragul de 10 milioane de români vaccinați, putem lua în considerare renunțarea la masca de protecție. Până atunci, fac apel la fiecare dintre voi să respectați măsurile de protecție și să mergeți la vaccinare”, a scris Cîțu pe Facebook.

Coordonatorul campaniei de vaccinare, Valeriu Gheorghiță, a anunțat pe 6 aprilie, că purtatul măștii va fi ultima restricție la care se va renunța. "Eu cred că la masca de protecție se va renunța ultima oară", a afirmat Valeriu Gheorghiță, întrebat despre momentul la care se va renunța la masca de protecție.

El a susținut că se va putea renunța la mască atunci când vor fi vaccinați peste 10 milioane de români, când vor fi cazuri sporadice de COVID-19 și când nu vor mai exista variante virale neacoperite de vaccin.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7388 vizualizari

  • +4 (34 voturi)    
    nu sunt impotriva vaccinurilor (Vineri, 9 aprilie 2021, 15:38)

    Francisc 1 [utilizator]

    dar sunt impotriva recomandari de vaccinare a fostilor bolnavi , plus ca nu stiu de unde mai gasesti 7 milioane dispuse sa se vaccineze ( 2,3 vaccinati si vreo 700 mii pe liste de asteptare )!
  • +4 (36 voturi)    
    ... (Vineri, 9 aprilie 2021, 15:39)

    sentenced [utilizator]

    Personal oricum nu port masca in aer liber in zone neaglomerate, dar m-as bucura sa o fac "legal".
    Asa e cand statul vine cu niste "reguli" care pot face din oricine un "infractor". :)
    • +4 (18 voturi)    
      Măcar unii (Vineri, 9 aprilie 2021, 17:30)

      Alex2016 [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      Mai gindesc. Tre sa fii bătut în cap sa umbli singur cu masca pe strada cind nu e nimeni la 50 m. Și eu fac la fel, o port de forma doar anti-amenda.
      • 0 (0 voturi)    
        rule of law? (Vineri, 9 aprilie 2021, 21:40)

        kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui Alex2016

        Si tu iti amintesti?
    • -6 (14 voturi)    
      Si cum iei decizia...? (Vineri, 9 aprilie 2021, 17:35)

      Teszzt [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      Daca esti intr-o zona aglomerata sau una neaglomerata? Cand nu e nimeni strain in jurul tau? Sau maxim 5? 10?
      Daca altul (ca tine) decide ca neaglomerat e cand nu stai la mai putin de 50cm unul de celalalt?
      • 0 (8 voturi)    
        Tu ai voie (Vineri, 9 aprilie 2021, 19:50)

        Alex2016 [utilizator] i-a raspuns lui Teszzt

        Sa îți lipești permanent cu super glue 2 suprapuse.
    • 0 (6 voturi)    
      problema (Vineri, 9 aprilie 2021, 21:13)

      hdd [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      Pe stradă. Nu e nimeni.
      Ion nu poartă mască, că nu e nimeni.
      Se întâlnește cu Vasile. Nici Vasile nu purta mască, doar nu era nimeni.

      Acum, tu ce crezi:
      a) Ion și Vasile scot conștiincioși masca și își pun mască și schimbă amabilități de la distanță fără să se apropie și fără să se atingă?

      sau

      b) niciunul nu-și pune masca, dau mâna, se pupă râd zgomotos, glumesc și socializează

      Cred că e destul de clar ce se întâmplă.
      Dacă ai mască, e o barieră și o reamintire a problemei omniprezente.


      Acum, guvernul poate să

      a) dea fix acest exemplu și să admită că e complet inutil și impotent și degeaba (nu doar al României, orice guv democratic și non-comunist/non-extremist e la fel)

      sau

      b)

      nu cred că mai contează ce scriu "b)! b)! aleg varianta b)!!!"


      Pt curioși, varianta b) era să dea doar măsura, fără prea multe explicații și fără să recunoască lipsa totală de control, și implicit să piardă mai mult suport și credibilitate.
    • -1 (1 vot)    
      rule of law? (Vineri, 9 aprilie 2021, 21:40)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      Iti amintesti?
  • -8 (34 voturi)    
    Momentan este obligatorie doar în visele voastre (Vineri, 9 aprilie 2021, 15:40)

    hic sunt leones [utilizator]

    poate că până în august reușiți să faceți un proiect de lege care să poate fi adoptat cu respectarea principiilor de drept.
    • -1 (21 voturi)    
      vorbeste... (Vineri, 9 aprilie 2021, 16:49)

      mctweety [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

      ...cu virusul sau cu organizatia mondiala a virusurilor, filiala cooperativa-rromania si spune-i ca la noi e democratie si ne incalca principiile prin atacarea aleatorie a rromanilor acoperiti de constitutie si de toate legile existente si inca ne-existente din categoria drepturilor si libertatilor! spune-le ca tu esti categoric impotriva lui, a virusului, si ca tu ai fost cuminte si ai invatat bine drepturile si libertatile si nu are voie sa te atace pe tine, ca esti un om liber si efectiv virusul e un rau ca vine si se da la tine!
      • +6 (8 voturi)    
        Virusul (Vineri, 9 aprilie 2021, 18:23)

        pizbuin [utilizator] i-a raspuns lui mctweety

        Se transmite cand oamenii nu au protectie, cand oamenii nu sunt imuni si cand minim unul dar in nici un caz toti sunt purtatori. Acestea sunt conditiile. Nu se transmite nici cand e aglomeratie mare dar toti sunt deja bolnavi. Nu se transmite nici cand e aglomeratie mare si sunt toti sanatosi. Nu se transmite nici cand un bolnav si un sanatos sunt la 50 m distanta si nu se transmite nici cand un bolnav si un sanatos au ambii masti filtrante bune si ochelari de protectie chiar daca sunt separati de doar 75 cm. Si - ca sa afli un secret - nu se transmite nici inainte si nici dupa ora 18 mai abitir ca la alte ore.

        ORICE masura care nu este axata pe CAUZELE propagarii este o aberatie. Sa obligi un om sa poarte masca pe camp cand e singur este o ABERATIE. Sa obligi sotul si sotia sa poarte masca cand sunt singuri pe camp este tot o ABERATIE, caci in casa stau tot impreuna si stau fara masca.
      • +3 (5 voturi)    
        Ce treabă are ce scrii dta cu ilegalitatea actului (Vineri, 9 aprilie 2021, 18:28)

        hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui mctweety

        la care fac referire?
        Cred că toate poveștile din presă (ultima a lui Cioloș) începe cu „am respectat toate măsurile, am purtat mască, dar m-am infectat” și-atunci mă întreb* eu: cum se tot infectează ăia, dacă poartă măști?

        *retoric, pentru că studii întinse pe zeci de ani spun că purtarea măștilor în spațiile publice nu oprește infectarea unei populații.
        • 0 (4 voturi)    
          da? (Vineri, 9 aprilie 2021, 21:30)

          mctweety [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

          nu am acces la studiile la care faceti referire, dar, pe acelasi principiu, as putea merge si in ideea in care, medicii nu ar trebui sa poarte masti in timpul operatiilor, pt ca, sunt ineficiente, nu? Probabil studiile contin o mica *, si se refera la purtarea aceleasi masti vreme de mai multe ore in medii diferite, sau manipularea gresita/ refolosirea ei cu mai multe ocazii.

          Ilegalitatea actului este si atunci cand "drepturile"personale sunt puse deasupra drepturilor comune, cand si eu am dreptul sa fiu protejat de cei din jur (chiar si prin purtarea mastii sau vaccinare), precum am si eu grija de mine si de cei din jur...prin aceleasi metode. Este temporar, nu e ca si cum ne batem in cap cuie pt a avea un suport permanent de masca. Asa cum si x si y isi doreste sa revina la normalitatea anterioara, asa imi doresc si eu. Dar nu consider ca masurile actuale imi incalca vreun drept sau vreun principiu. Consider ca as incalca eu dreptul la viata al celui de langa mine, persoana cunoscuta sau nu, prin expunerea ei la dorinta mea de a fii Gica-contra si a-mi etala drepturile hapt cand nu e cazul! Deci, mai usor cu drepturile si principiile, cand ignoram obligatiile. Un pic de empatie, nu ne strica, care e deasupra unor drepturi scrise negru pe alb, care sunt usor de aratat cu degetul...sau de manipulat caractere "justitiare".
          • +2 (2 voturi)    
            Toată lumea are acces la acele studii (Vineri, 9 aprilie 2021, 23:03)

            hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui mctweety

            sunt publice și chiar „ai noștri” ziceau acest lucru cu un an în urmă.
            Medicii poartă măști, pentru că respirația lor ar contamina organismul deschis al pacientului; când ai să umbli cu pieptul tăiat pe stradă, mai vorbim dacă să purtăm sau nu măști.
            Carta europeană a drepturilor se referă la cele ale OMULUI, nu cele ale „comunei”; sigur că ai dreptul să fii protejat, de aceea îmi asum obligația să nu te scuip și accept să fiu pedepsit, dacă o fac (m-ai auzit pe mine că pretind să fie blocați toți cei care debitează prostii ca să-mi fie mie protejată sănătatea mentală?)
            Dacă dta nu ai cunoștințele care să te facă să fii capabil să înțelegi lucruri, nu înseamnă că ele sunt ok.
            Obligațiile (în drept) sunt tot timpul negative, adică pentru ca tu să-ți poți exercita liniștit drepturile personale, le poate fi impus altora doar să se abțină de la ceva, însă nu le poate fi impus să facă sau să dea ceva pentru dreptul tău.
            Vorbești de empatie? Unde-i, mă, empatia voastră pentru bătrânii cu probleme cardiace care au probleme să respire prin măști, unde-i empatia cu persoanele care nu infectează pe alții, voi de ce nu stați în case din empatie pentru cei cărora li se rupe de aceste virusuri obișnuite?
    • -2 (2 voturi)    
      Tu, daca nu vrei te fac de ras, (Vineri, 9 aprilie 2021, 21:55)

      Valtran [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

      ...sa nu mai vorbesti despre drept.
      Ori despre orice altceva :))))

      Ai uitat ca ai pierdut un proces contra statului roman, cum că de ce nu face ca-n Suedia , cand cu pandemia ?

      :)))))) domnu' "avocat"
      :)))))

      P.S. sa-ti reamintesc filozofia ta de viata : tu iti permiti sa fii prost fiindca ai bani multi.
      Corect, bre, nea' Gigi !

      :)))))))
      • 0 (0 voturi)    
        Ce vise umede aveți :)) (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 10:29)

        hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Valtran

        îmi place că ești consecvent în insistența obsesivă că aș fi pierdut eu procese contra statului român.
        Eu până acum - cu excepția unui singur caz pentru care aștept termen - mi-am câștigat toate fondurile și am oferit sprijinul pe apelurile altora.

        E mai bine să-ți permiți să fii prost doar uneori în loc să fii așa tot timpul.
        Dar tu n-ai de unde ști.
        • 0 (0 voturi)    
          :)))) (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 13:57)

          Valtran [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

          Sigur ca n-am de unde sa stiu. Lumea ta nu ma intereseaza si nu cunosc cate grade de prostie aveti.
          Iar in privinta procesului : tu stii ca eu stiu.
          Iar eu, la randul meu, ma distrez cu tine sa am dreptate.
          Dar cel mai haios e ca si tu stii ca stiu ca am dreptate :)))))
          Iar daca uiti iti aduc eu aminte.
          :))))
  • +5 (27 voturi)    
    Vrajeli (Vineri, 9 aprilie 2021, 15:46)

    mihaipricop [utilizator]

    in 3 luni jumatate au vaccinat complet (prima doza+rapel) 1.3 milioane de romani, ca sa fie vaccinati 5 milioane pana in 1 iunie ar trebui sa se faca peste 130 000 de vaccinari/zi, in conditiile in care acum se fac 50-60 000/zi, 10 milioanevaccinati pana la 1 august e si mai gogonata ar trebui sa se faca peste 150 000 vaccinari/zi.
  • +4 (36 voturi)    
    Asta e din ciclul: 'mai rabdati putin'. Minciuni (Vineri, 9 aprilie 2021, 15:49)

    Gryphus [utilizator]

    Nu vor fi 10 milioane vaccinati la 1 August si NU vor fi nici renuntari la restrictii. Va duce cu zaharelul

    Oricum in Iulie- August guvernul PNL nu va avea cum sa restrictioneze cetatenii sa se relaxeze in CONCEDIII

    restul e vrajeala politica
    • +6 (18 voturi)    
      A pregatit motivul (Vineri, 9 aprilie 2021, 17:23)

      marc.andre [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      La 1 august o sa spuna: "nu v-ati vaccinat, deci masca ramane."
    • -1 (3 voturi)    
      Cică vine Sputnik și se face cu vodka. (Vineri, 9 aprilie 2021, 19:02)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Cred că te vei înghesui să prinzi loc în față, să fie vodka nouă, netrezită.
  • -1 (35 voturi)    
    De la 1 iulie am putea zbura... (Vineri, 9 aprilie 2021, 15:52)

    Mazeta [utilizator]

    ... cu condiția să ne crească aripi.
  • +5 (29 voturi)    
    Am înțeles : (Vineri, 9 aprilie 2021, 16:03)

    Observatory [utilizator]

    August dar intenționat ați omis anul...
  • -5 (39 voturi)    
    Lol (Vineri, 9 aprilie 2021, 16:06)

    HP [utilizator]

    Daca vor fi 7 milioane vaccinati pana la Craciun, va fi o realizare extraordinara.

    Eu sunt convins ca nu vom avea mai mult de 5 milioane de vaccinati in total, cu maxim 4 pana in august.

    Li se rupe romanilor de el covrig, si bine fac.

    Da, la 1 iunie se va renunta la restrictii, pentru ca vor fi niste proteste de alea din 2017 vor parea niste glume proaste, ceea ce au si fost.
  • 0 (22 voturi)    
    Guvernul prognozeaza ca (Vineri, 9 aprilie 2021, 16:19)

    paonipao [utilizator]

    in 5 luni vor fi 5 mil de persoane imunizate iar in urmatoarele 2 luni inca 5 mil de persoane imunizate.
    Ceva nu se leaga...!
    • +2 (4 voturi)    
      Limitarea a fost la numarul de vaccinuri (Vineri, 9 aprilie 2021, 17:05)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui paonipao

      disponibile.
      Iar acum e problema si cu expectativa pe AZ.
    • +1 (9 voturi)    
      Logica in plandemie... (Vineri, 9 aprilie 2021, 17:24)

      marc.andre [utilizator] i-a raspuns lui paonipao

      ...nu functioneaza. Deciziile si declaratiile sfideaza orice logica.
  • -1 (25 voturi)    
    01 august? (Vineri, 9 aprilie 2021, 16:19)

    salvatore [utilizator]

    Iti faci planuri prea lungi monser. O sa mai fii la butoane atunci?
  • -2 (4 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 9 aprilie 2021, 16:23)

    [anonim]

  • -1 (9 voturi)    
    Citu abereaza cu gratie in pandemie si (Vineri, 9 aprilie 2021, 16:38)

    yotta [utilizator]

    cu talent in deficitul bugetar.....

    mon cher, trezeste-te pana nu se darama sandramaua!
  • 0 (8 voturi)    
    hmmmm, (Vineri, 9 aprilie 2021, 16:40)

    nick1587873340950 [utilizator]

    cum scoti 10 milioane ? ii inmultesti cu 5 ?
  • 0 (8 voturi)    
    Conditia (Vineri, 9 aprilie 2021, 16:49)

    Alex2016 [utilizator]

    Era ca o sa fir gata autostrăzile. Toate. Ca la 50 000/zi cit vaccinați acum, declarațiile lui citzu mitzu îs povesti nemuritoare.
  • +1 (7 voturi)    
    Se va renunta la masca (Vineri, 9 aprilie 2021, 16:53)

    pizbuin [utilizator]

    Insa scolile vor ramane inchise.
  • -1 (9 voturi)    
    aha (Vineri, 9 aprilie 2021, 17:00)

    John_Re [utilizator]

    .. daca nu zboara din functie pana atunci.
  • +1 (5 voturi)    
    cand vor fi vaccinuri la discretie (Vineri, 9 aprilie 2021, 17:04)

    Antenistontel [utilizator]

    nu se va mai justifica nicio restrictie!
    nici spitalele speciale de covid!
  • +1 (5 voturi)    
    pai (Vineri, 9 aprilie 2021, 17:07)

    nub [utilizator]

    daca ne vaccinam fiecare de 10 ori, e mai bine ? sa iasa la socoteala :)
  • +3 (11 voturi)    
    Sau... (Vineri, 9 aprilie 2021, 17:47)

    ac [utilizator]

    ... admiti ca toate starile de alerta sint ilegale si incetezi sa pui conditii. Nu o sa apucati nici sfirsitul anului in ritmul asta.
  • +4 (14 voturi)    
    bai nu e ok (Vineri, 9 aprilie 2021, 17:47)

    Garret [utilizator]

    Nu e ok sa se impuna vaccinarea asa fara nici o alta alternativa. Mai normal ar fi sa iti faci un test care sa determine daca ai nevoie de vaccin sau nu. Si in cazul in care ai nevoie atunci da, du-te si fa-l ca esti in pericol. Dar daca esti imun deja (ai avut boala) sau esti asimptomatic de ce sa trebuiasca sa ma vaccinez ?

    Multi dintre noi sunt sceptici cu privire la efectele pe termen lung. Tehnologia mARN este mult prea noua, nu sunt studii clinice de durata pe oameni, doar pe soareci de laboratori. Studiile clinice se intampla acum! In 3 luni de vaccinare in SUA au murit 1000 de oameni dupa vaccin. In 15 ani de vaccinare impotriva gripei au murit aprox 450. Sigur, oficialitatile zic ca nu pot fi corelate decesele cu vaccinurile COVID dar mesajul prin care o fac este foarte cinic "riscul de a muri de la vaccin este mai mic decat de la covid". Vorbim de "trolley problem" aici, iar daca esti in acea statistica nu e de bine.

    Companiile nu pot fi trase la raspundere daca ceva se intampla rau. In cel mai bun caz poti accesa un fond si esti desbagubit financiar. Dar cam atat. Asta e cel putin in SUA. In Romania probabil nici atat. Vaccinurile au fost aprobate in stare de urgenta, e clar ca multe din datele cu adevarat importante lipsesc si experimentarea se intampla sub ochii nostri. Este important de stiut daca aceste vaccinuri au efect asupra fertilitatii, cum sunt afectati nou nascutii, care sunt efectele pe termen lung (daca exista). Si totusi, de ce avem morti dupa vaccin? Care sunt cauzele care te predispun la risc de deces?


    Credeam ca logica e sanatatea publica, nu vanzarea de vaccinuri. De ce nu se investeste in aceste alternative care sa determine daca un individ este predispus la forme grave de covid? De ce trebuiesc toti bagati in aceeasi oala: vaccinati sau nevaccinati. Iar daca nu esti vaccinat nu ai drepturi. Mie mi se pare ca lumea a luat-o razna cu treaba asta.
    • +3 (3 voturi)    
      Bravo (Vineri, 9 aprilie 2021, 21:41)

      wintershadow [utilizator] i-a raspuns lui Garret

      Ai spus tot ce trebuie spus si intr-un mod elegant.
  • 0 (8 voturi)    
    si iohanus (Vineri, 9 aprilie 2021, 18:07)

    tabita1 [utilizator]

    o mai tinea anu' trecut cu placa "acum am masca, acu nu mai am masca".
  • 0 (0 voturi)    
    Deci (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 8:56)

    sorance2000 [utilizator]

    chiar daca ar fi aproape 0 cazuri, dar sa zicem nu s-au vaccinat inca 10 milioane, tot nu se renunta la masca. Ce rezulta de aici...?
  • 0 (0 voturi)    
    Numai minciuni! (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 11:44)

    JohnyBrambles [utilizator]

    Dragilor, ati auzit de exozomi? Ei bine, aceste testere Covid asta fac, verifica concentratia acestor exozomi si se inrosesc daca depaseste o anumita valoare. Exozomii sunt niste particule f. mici, pe care organismul nostru le produce intr-un numar f. mare, atunci cand sunt infectii majore, cu scop de protectie si eliminare a toxinelor. Uitati-va la o fotografie a virusului covid si la un exozom. Sunt absolut identice :D .
    Concluziile va las pe voi sa le trageti. Va pup! :)