Cîțu nu vrea restricții de circulație în noaptea de Paște. Noile propuneri făcute de premier

de C.D.     HotNews.ro
Joi, 8 aprilie 2021, 10:53 Actualitate | Politic


Florin Citu
Foto: Facebook
​Premierul Florin Cîțu va propune ca în noaptea de Paște să nu fie nicio restricție de circulație. De asemenea, șeful Guvernului vrea ca magazinele să fie deschise în Vinerea Mare până la ora 20.00, și nu până la 18.00 cum prevăd ultimele măsuri. Propunerile, a precizat Cîțu, într-o postare pe Facebook, le va înainta joi Comitetului Național pentru Situații de Urgență.

În acest an, Paștele Ortodox este sărbătorit pe 2 mai, slujba având loc în noaptea de 1 spre 2 mai.

Propunerea premierului vine în condițiile în care, potrivit ultimelor decizii luate pe 25 martie, circulația era permisă în noaptea de Înviere doar până la ora 02.00.

De asemenea, premierul propune ca stațiunile de pe litoral să fie deschise, respectând toate regulile în vigoare, dar cu capacitate de maximum 70%, așa cum sunt acum stațiunile de la munte.

Postarea lui Cîțu de pe Facebook:

„Propuneri importante pe care le transmit astăzi CNSU:
  • pentru cei care vor merge la slujba de Paște, circulația pe timpul nopții să fie permisă până la ora 5:00;
  • magazinele să rămână deschise până la ora 20.00 vineri înainte de Paște;
  • stațiunile de pe litoral să fie deschise, respectând toate regulile în vigoare, dar cu capacitate de maximum 70% (exact așa cum sunt acum stațiunile de la munte).”








Știre în curs de actualizare






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5083 vizualizari

  • +1 (31 voturi)    
    catu are dreptate (Joi, 8 aprilie 2021, 11:03)

    Francisc 1 [utilizator]

    epidemia e pe duca si pana in mai se incalzeste afara lumea nu mai sta gramada mai se si vaccineaza cativa si la cateva sute de cazuri pe zi nu cred ca mai ajuta pe nimeni restrictiile , exceptand-o pe duamna aia , cica doctor, de la ms pentru care 2 saptamani de carantina ar face minuni , dar saraca e rupta de realitate !
    • -5 (17 voturi)    
      Doar cei vaccinati sa nu aiba restrictii! (Joi, 8 aprilie 2021, 12:30)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      .*.

      De ce noi, cei vaccinati, deci cei care suntem inteligenti, cu gandire noua, care credem in stiinta si in medicina sa fim tratati la fel ca sosocii, pesedistii, auristii si cei care nu cred in stiinta ci in ce le spune propaganda chinezo-ruseasca?

      Doar noi, cei vaccinati sa nu avem restrictii, cei nevaccinati sa stea in case daca prefera sa asculte de sosoaca si de propaganda chinzeo-ruseasca!

      Eu m-am vaccinat! Vaccineaza-te si tu!

      .*.
      • +4 (8 voturi)    
        eu am avut covid (Joi, 8 aprilie 2021, 13:36)

        Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        si daca te uiti aici https://bnonews.com/index.php/2020/08/covid-19-reinfection-tracker/ ai sa vezi ca protectia oferita de boala este mult peste cel mai bun vaccin , daca consideram ca toate cele 33000 de cazuri de reinfectie presuspuse se confirma ( extrapolam absurd ) am protectie de 99,98 % !
      • +3 (9 voturi)    
        tu (Joi, 8 aprilie 2021, 13:42)

        gnd [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        Daca tu esti vaccinat si protejat, ce te freaca pe tine grija de ceilalti ? Bravo tie sa-ti fie de bine, si sanatate, dar hai jet si lasa-ne in pace.
      • 0 (6 voturi)    
        te-ai vaccinat doar pentru niste restrictii in min (Joi, 8 aprilie 2021, 14:16)

        Alin Delin [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        Atunci nu esti inteligent ci complet idiot.
        Vaccinul e cu totul si pentru totul altceva.
    • -5 (9 voturi)    
      Doamna aia e de la USR! (Joi, 8 aprilie 2021, 12:45)

      justin puscasu [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Astia sunt "oamenii noi din politica", pe care - recunosc cu obida - i-am votat si eu.
    • +3 (13 voturi)    
      curios (Joi, 8 aprilie 2021, 12:47)

      Jesper [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      ne poti spune cum ai dedus ca epidemia e pe duca ?

      Chestiunea asta cu incalzirea de afara (si nedovedita, din pacate, anul trecut) o mai ventila cineva zilele trecute. Mergeti la aceeasi casierie?
      • +1 (7 voturi)    
        cum nedovedita , unde ai trait? (Joi, 8 aprilie 2021, 13:37)

        Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui Jesper

        https://www.worldometers.info/coronavirus/country/romania/ ,Zi-le angajatorilor sa va mai schimbe scenariul , sa-l adapteze , nu mai suntem in martie 2020!
        • -1 (7 voturi)    
          aici , pe pamant (Joi, 8 aprilie 2021, 14:25)

          Jesper [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

          Nu stiu cum sa iti spun dar ce vezi tu acolo nu este dovada pe care o cauti. Daca te uiti la https://www.worldometers.info/coronavirus/country/south-africa/ vei vedea ca nu e chiar asa. Iti recomand insa lecturi diferite, de exemplu https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7700765/
          • 0 (2 voturi)    
            mai bine deschiz gura si confirmi (Joi, 8 aprilie 2021, 17:29)

            Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui Jesper

            e o vorba! ia si un R de aici https://covid19.geo-spatial.org/statistici/statistici-generale?chart=r-reproductie-covid daca nici asa nu intelegi , esti doar postac !
            • 0 (2 voturi)    
              ma dezamagesti (Joi, 8 aprilie 2021, 20:42)

              Jesper [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

              mai, chiar nu intelegi? imi esti drag cu naivitatea ta dar tu extragi un determinant crezand ca el este tot ce contribuie la rezultat. Mai citeste, crezi ca datul cu parerea este asa simplu?
        • +1 (1 vot)    
          Uitati-va direct la morti (Joi, 8 aprilie 2021, 17:25)

          sile_v [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

          Graficul e la final.

          Lasati numarul de cazuri, care cica a scazut de la 6000 pe zi la 5800 pe zi. Asta pentru ca nu se mai testeaza mai nimeni, deja toti cei care pot fac boala pe picioare, ca le e frica de spital.

          Uitati-va acolo unde se vad rezultatele fara posibilitate de a ascunde situatia reala: la numarul de decese, care e in crestere abrupta si la numarul de oameni in ATI. Avem aproape 1500 de oameni in ATI. Pe 1 martie aveam 80 de decese zilnic, acum suntem pe la 180-190!
    • 0 (4 voturi)    
      Nu prea stiu la ce film va uitati (Joi, 8 aprilie 2021, 17:20)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Datele de azi: "Recordul de pacienti la ATI a fost depasit din nou: 1.495. 172 de oameni au murit in ultimele 24 de ore"

      Copita data secretarului de stat e absolut nemeritata: femeia aia chiar e doctor, lucreaza ca epidemiolog de 16 ani, cu studii facute pe bune. Daca alegeti sa o credeti pe Sosoaca in locul ei, e alegerea dumneavoastra.

      Vedeti ca tarile vestice nu isi bat joc de restrictii, dovada ca ele ajuta. Ii ajuta pe doctorii de la ATI, care sunt la limita puterilor. Ajuta compartimentele ATI, care sunt pline peste cap.
  • -5 (27 voturi)    
    . (Joi, 8 aprilie 2021, 11:08)

    Toate nickname-urile erau luate [utilizator]

    Băi nene, să-i ia cineva FB-ul lui Cîțu, că scrie numai prostii. Dacă nu mi-ar părea rău de personalul medical, oamenii care se îmbolnăvesc fără vină și cei care încearcă să salveze în general, mi-aș dori să avem 15000 de cazuri pe zi ca să mai lase naibii populismele astea și „măsurile” călâi. Ori îi lași pe toți să moară, ori faci ceva ca lumea, nu jumătăți de măsură de tot râsul că te-ai răzgândit tu peste noapte.
    • +1 (9 voturi)    
      Vorbesti prostii, stimabile ! (Joi, 8 aprilie 2021, 12:29)

      Dilematic [utilizator] i-a raspuns lui Toate nickname-urile erau luate

      Afirmatii teribiliste, de genul "sa moara toata lumea"
      (in afara de tine,bineinteles) sunt dovada unui intelect precar.
  • -5 (31 voturi)    
    La 30 de ani de la revolutie! (Joi, 8 aprilie 2021, 11:24)

    mircea112 [utilizator]

    Guvernul in loc sa garanteze dreptul la viata si la educatie restrang libertatile!

    Ne inarmam, cumparam rachete si avioane, facem scuturi dar noi ne bazam pe spitale de la 1800 (Spitalul Colentina 1858, Spitalul militar 1889 si altele), aceste spitale au vazut ambele razboaie mondiale. Acelasi lucru si cu scolile, scoli vechi, inghesuite, fara acces la internet....

    La ce bun rechetele si avioanele de lupta daca noi stam inchisi in casa ca sobolanii pentru ca spitalele noastre nu pot face fata?
    • +11 (23 voturi)    
      Sunteti multi in ultima vreme (Joi, 8 aprilie 2021, 11:41)

      ion.daniel [utilizator] i-a raspuns lui mircea112

      Am observat ca cei cu libertatile si drepturile sunteti extraordinari de multi in ultima vreme . Pe toate site-urile de stiri sunteti primii care comentati la orice stire legata de pandemie sau vaccinare. La fel si pe facebook, e plin de conturi false care propavaduiesc libertatea si urmaresc de fapt opusul. Presupun ca daca tot nu se gasesc slujbe , merge si meseria de postac platit.
      Tu vorbesti de revolutie, dar nici macar nu ai prins-o. Habar nu ai ce inseamna lipsa libertatii si dreptul la viata, altfel nu ai compara perioada de dinainte revolutie cu ce se intampla acum.
      Ar trebui ca sefii vostrii sa mai schimbe textul ca deja a inceput lumea sa se plictiseasca de aceeasi propaganda copiata pe toate canalele
      • -3 (11 voturi)    
        Am prins-o! (Joi, 8 aprilie 2021, 12:43)

        mircea112 [utilizator] i-a raspuns lui ion.daniel

        inainte nu puteai vorbii ca te baga la zdup, acum daca vorbesti esti facut postac si PSD-ist si AUR-ist si Sosoc!

        Inainte nu puteai iesii din tara, nici acum nu poti iesii din tara decat cu test covid sau, mai rau, un viitor pasaport ce nu va tine cont iar de libertatea omului, esti obligat sa-l faci ca sa calatoresti!

        inainte nu putea sa contesti conducatorii, nici acum nu poti sa-i contesti, chiar daca, ii vezi ca mint, ca ascund lucruri, ca dau jumatati de adevar , ca pun restrictii aberante fara nici un fel de baza stiintifica pentru ca iar sunt unii care incep sa-ti dea in cap si sa te faca in tot felul, postac, PSD-ist, AUR-ist ca esti platit, s.a.m.d.


        Fiecare om trebuie sa fie raspunzator de viata lui, daca treci strada si nu te asiguri te calca masina, nu vine guvernul sa-ti interzica sa mai treci strada! Asta se intampla acum, vine guvernul si-ti interzice sa treci strada!

        Omul are datoria sa se protejeze, sa se vaccineze, sa nu mearga in locuri aglomerate, iar guvernul are datoria sa ofere un sistem medical de calitate !!!

        in 2018 au murit 1.864 de oameni in accidente de circulatie in romania, in 2020 au murit 175 de oameni de Covid. De ce nu interzice Guvernul si mersul cu masina, este mult mai periculos decat COVID-ul?

        Pentru ca oamenii sunt responsabili pentru viata lor, si pentru ca cica traim intr-o tara libera!
        • -1 (3 voturi)    
          Se spune șoșoaca ,este unitate de prostie. (Joi, 8 aprilie 2021, 16:21)

          asavreau [utilizator] i-a raspuns lui mircea112

          A scăpat măgarul, care ,să recunoaștem nu avea nici-o vină. Șoșoaca a luptat și a reușit să ajungă cunoscută drept unitate de măsură a prostiei și încăpățânării. Deci d-l șoașoaca, nu există vaccin pentru accidente de circulație, dar pentru COVID există. Faci diversiune dar în stil șoșoaca.
        • -1 (1 vot)    
          aiureli (Joi, 8 aprilie 2021, 16:23)

          ion.daniel [utilizator] i-a raspuns lui mircea112

          Trecand de minciunile sfruntate cum ca au murit 175 de oameni de covid , de comparatiile aiurea in care pui semnul egal intre a fi facut psd-ist si a fi bagat la zdup sau faptul ca nu puteai iesi din tara pentru ca nu te lasau conducatorii tai cu faptul ca nu poti iesi din tara pentru ca tarile destinatie iti cer sa fii vaccinat sau sa ai un test anti covid samd am noutati pentru tine .

          Intr-o democratie o tara iti poate interzice sa intri pe teritoriul ei daca nu ai viza sau nu le place de fata ta. Ia incearca tu sa mergi in SUA sa obtii o viza sau de capul tau sa vezi ce patesti .
          Intr-o democratie nu poti trece pe oriunde vrei tu strada ci trebuie sa respecti niste reguli( cum ar fi sa astepti la culloarea rosie a semaforului , sa folosesti trecerea de pietoni, sa nu mergi pe jos pe o autostrada etc) altfel daca esti prins , iti iei amenda. Si asta pentru a te proteja pe tine, ca daca e sa vrei sa conduci o masina pe acelasi drum si nu ai carnet , atunci esti bagat direct la inchisoare .
          Democratia nu inseamna sa faci tot ce vrei tu fara sa iti pese de ceilalti. Aia se numeste anarhie. Mai pune mana pe o constitutie sau pe o carte de istorie si invata ca tu traiesti intr-o societate si pe langa drepturi ai si obligatii.
    • -1 (1 vot)    
      Aceleasi intrebari le au si aia mai bogati (Joi, 8 aprilie 2021, 17:31)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui mircea112

      Raspunsul e simplu: toate sistemele sanitare din lumea asta, chiar si din tarile cele mai bogate, sunt dimensionate pentru perioade de pace.

      Germania, marea Germanie, are 30.000 de paturi de ATI la 80 de milioane de oameni. Lasa-i pe toti cei 80 de milioane de oameni sa se imbolnaveasca rapid si vei avea 500.000 de oameni cu nevoie de tratament ATI in 5-6 luni. Cine poate sustine asa ceva?

      Si ce societate vestica crezi tu ca va putea sa suporte asemenea soc? Sute de oameni morti zilnic in fata spitalelor, ca nu mai sunt locuri la ATI?
  • +12 (20 voturi)    
    Titlul e incorect (Joi, 8 aprilie 2021, 12:13)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Citu de fapt nu vrea sa isi urce BOR si devotatii BOR in cap.
  • 0 (8 voturi)    
    Citu vrea sa prinda Rusaliile in functie. (Joi, 8 aprilie 2021, 12:46)

    justin puscasu [utilizator]

    Nu pot baga mana in foc ca va prinde si Craciunul.
  • +3 (11 voturi)    
    Se apropie alegerile in PNL (Joi, 8 aprilie 2021, 13:09)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Promisiuni electorale
    • 0 (2 voturi)    
      Când nu ai, nu pricepi. (Joi, 8 aprilie 2021, 16:26)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      La ce bun să impui niște restricții când știi că nimeni nu le va respecta. Obții rezultate mai bune și cu vorbă bună. Ce influență pot avea alegerile interne în PNL?A-i aruncat-o prostește, așa că privește în oglindă ,ai de cine râde.