Simion (AUR): Depunem un proiect de lege prin care starea de alertă să fie limitată la 90 de zile

de L.P.     HotNews.ro
Miercuri, 7 aprilie 2021, 12:41 Actualitate | Politic


Simion, AUR
Foto: Facebook
Liderul AUR , George Simion a anunțat, miercuri că partidul său va depune un proiect de lege care prevede limitarea la 90 de zile a perioadei în care starea de alertă poate fi prelungită de către Parlament.

"Vom face un an de zile de când se tot prelungeşte starea de alertă şi Parlamentul nu este întrebat. Tocmai de aceea, depunem astăzi acest proiect de lege, pentru ca starea de alertă la 90 de zile să fie votată în Parlament, astfel încât să nu poată fi prelungită. Astăzi strângem semnăturile, am cerut sprijin şi de la ceilalţi parlamentari, ne-am dus către cei de la PSD, dar nu au vrut să semneze", a declarat Simion, la Palatul Parlamentului.

Potrivit liderului AUR, iniţiatorul proiectului este deputatul Lilian Scripnic, iar propunerea legislativă va fi semnată de peste 20 de parlamentari ai partidului.

"După cum s-a văzut în ultima săptămână, AUR este singura opoziţie la aceste măsuri de restricţie care nu au nicio justificare. Toată lumea în spaţiul public sesizează că măsurile nu sunt justificate, că nu au o fundamentare, că nu sunt susţinute de specialişti, dar nimeni până acum nu îndrăznea, cel puţin la nivelul Parlamentului, să conteste aceste măsuri. Nu e nicio problemă, le vom contesta noi. Deputatul AUR de Galaţi Lilian Scripnic a iniţiat o lege pentru a nu mai permite Guvernului să prelungească starea de alertă sine die", a mai spus co-președintele AUR.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4027 vizualizari

  • +20 (42 voturi)    
    Asta e dus total cu capul... (Miercuri, 7 aprilie 2021, 12:46)

    AdevaratulProfet [utilizator]

    ....Pai si in vaz de un razboi, cataclism, pandemie care poate dura ani de zile, noi nu o sa putem instaura starea de urgenta sau de alerta...Nu ma mir ca nici macar cei de la PSD nu vor sa semneze aberatia asta...
    • +2 (10 voturi)    
      Nu conteaza pandemie ,razboi.alea,alea... (Miercuri, 7 aprilie 2021, 12:53)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui AdevaratulProfet

      90 de zile,atat.N-are voie sa dureze mai mult !!! E lege,nu jucam aici,da???
    • +7 (15 voturi)    
      hehe (Miercuri, 7 aprilie 2021, 12:55)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui AdevaratulProfet

      Simion va depune si un proiect de lege pentru cresterea natalitatii prin care perioada de sarcina a unei femei va fi redusa de la 9 luni la 5. :-)
      • -1 (3 voturi)    
        Buna asta... (Miercuri, 7 aprilie 2021, 16:48)

        AdevaratulProfet [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

        ....aberant total baiatul asta...Daca cumva o sa ajunga el sau altul ca el sa ne conduca, o sa puna tara pe butuci in mai putin de 6 luni...
    • +3 (7 voturi)    
      PSD nu semneaza pt ca nu e rost de CASH (Miercuri, 7 aprilie 2021, 13:06)

      Andor74 [utilizator] i-a raspuns lui AdevaratulProfet

      Dar da, in caz de razboi sa limiteze la 3minute. N-ai castigat --> capitulezi si se termina razboiul.
      In caz de pandemie - limitare la 90 de zile --> te imbolnavesti dupa, n-ai decat sa mori.

      No, trebuie sa-i intelegi pe astia din AUR. Au candidat fara nici o solutie concreta, asa ca trebuie si ei sa propuna ceva sa vada alegatorii ca au activitate.
      Va dati seama ca altfel suna peste apropae 4 ani: "am propus 400 de proiecte legislative, dar......."
    • +1 (9 voturi)    
      Ai citit articolul? (Miercuri, 7 aprilie 2021, 14:19)

      copci [utilizator] i-a raspuns lui AdevaratulProfet

      Daca citesti cu atentie, o sa vezi ca se propune ca la 90 de zile sa se voteze din nou in Parlament, nu ca nu e voie sa se prelungeasca. Ultima data parca Romania era republica parlamentara.
      • -1 (5 voturi)    
        Ba da..dragule... (Miercuri, 7 aprilie 2021, 16:51)

        AdevaratulProfet [utilizator] i-a raspuns lui copci

        Inteleg foaret bine ce vrei sa spui, doar ca, conform cu legea actuala, guvernul e mandatat de parlament prin votul de incredere dat guvernului sa decida asupra unor astfel de subiecte....Si nu este deloc normal ca un guvernul in lupta antipandemie sa poata fi santajat la fiecare 3 luni de zile de catre parlament...
    • +1 (1 vot)    
      LOL (Miercuri, 7 aprilie 2021, 15:52)

      mescaline [utilizator] i-a raspuns lui AdevaratulProfet

      Starea de asediu si cea de urgenta sunt deja limitate la 60, respectiv 30 de zile si supuse controlului/ aprobarii Parlamentului.

      Sau s-a uitat deja cand Klaus a avut nevoie de PSD pentru prelungirea starii de urgenta?
  • +26 (44 voturi)    
    Corect ! (Miercuri, 7 aprilie 2021, 12:48)

    Pink Z [anonim]

    Sa interzică și coronavirusurile prin lege !
    • +5 (11 voturi)    
      //// (Miercuri, 7 aprilie 2021, 13:01)

      GemstonePig [utilizator] i-a raspuns lui Pink Z

      Și prostia! Sa fie amendati prostii! Cati bani s-ar aduna la buget! am depasi Elvetia lejer
      • +1 (5 voturi)    
        Noroc ca prostia nu doare (Miercuri, 7 aprilie 2021, 14:01)

        mra [utilizator] i-a raspuns lui GemstonePig

        altfel s-ar auzi de pe statia spatiala urletul de durere
    • 0 (0 voturi)    
      Legea nu are cum să interzică ceva, (Joi, 8 aprilie 2021, 13:07)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui Pink Z

      legea pedepsește, crima, hoția, transmiterea cu bună știință a agenților patogeni. etcetera. Degeaba faci o lege care interzice, legea trebuie doar să pedepseasca depășirea limitei de 90 de zile pentru starea de alertă.
  • +18 (34 voturi)    
    Aș zice să facă alt proiect (Miercuri, 7 aprilie 2021, 12:49)

    BEDE [utilizator]

    Ar trebui să dea un proiect de lege ca să se desființeze COVID-19 în 90 de zile și să aibă niște norme de aplicare valabile. Altfel e aiureală.
    • +2 (6 voturi)    
      Nu-mi dau seama (Miercuri, 7 aprilie 2021, 13:05)

      Brutus2 [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      daca esti serios sau nu..... :))))
  • +21 (37 voturi)    
    E ok dacă ... (Miercuri, 7 aprilie 2021, 12:49)

    Casazicu [utilizator]

    vă dă in scris Zamolxe că orice problemă care se va coborâ peste Romania NU va ține mai mult de 90 de zile!
  • +4 (12 voturi)    
    Scripnic-Sputnik (Miercuri, 7 aprilie 2021, 12:57)

    adi345 [utilizator]

    Bine ca ne fac legile rusnacii, eventual si in caz de razboi nu numai pandemie
  • -7 (17 voturi)    
    e incredibil! (Miercuri, 7 aprilie 2021, 12:58)

    tahomir [utilizator]

    Pana si asta pare mai sanatos la cap decat Arafat, Andreea Moldovan si VV.
    Pandemia lui peste, cu mortalitate de maxim 0,5% si asta intr-o proportie covarsitoare printre cei batrani si bolnavi.
  • +4 (10 voturi)    
    Deci Sosoaca (Miercuri, 7 aprilie 2021, 13:14)

    Martinezu [utilizator]

    Ar trebui sa fie declarata nula in max 90 zile de la primul raget.
  • +2 (10 voturi)    
    Mi se pare, (Miercuri, 7 aprilie 2021, 13:23)

    hmc [utilizator]

    sau individul asta are o privire pierduta, seaca si goala, de parca nu ar fi conectata la un creier functional, cu emotii, empatii, rationament sau judecata?
    Cred ca mi-ar fi frica sa vorbesc cu asa ceva.
    Dintre (celelalte) animale, doar ursul mai are asa privire dobitoaca si goala.
    Poate ma insel. N-as vrea sa jignesc ursul.
  • +1 (7 voturi)    
    buna asta, (Miercuri, 7 aprilie 2021, 13:36)

    Cezy [utilizator]

    dar mai trebuie si o lege care sa hotarasca ca toate comentariile la aberatii sa fie pozitive!
  • +7 (15 voturi)    
    Si mai radical (Miercuri, 7 aprilie 2021, 13:45)

    ursu78 [utilizator]

    Eu propun asa:
    1. Dupa 90 zile...virusul sa fie considerat ilegal.
    1a: daca este prins pe strada sanctionat cu amenda sau 10 bice peste fund
    1b: daca este prins in mod repetat pe strada...90 zile inchisoare sau amenda penala (evident...si 10 zece bice peste fund)
    2. Decesul din cauza unui virus este ilegal.
    2a. In cazul decesului din cauza unui virus, in 15 zile persoana in cauza este obligata sa rectifice si sa depuna in 3 exemplare o declaratie cum ca a luat la constinta ca este ilegat sa decedeze din cauza unui virus.
    2b. In cazul in care decedatul nu a corectat situatia in 15 zile...acesta nu mai are dreptul sa decedeze in urmatorii 2 ani, in diferent de motiv.

    Sper ca maine, la urmatoarea sedinta de partid sa se aprobe (ii vad dimineata la sedinta de partid...la birtul din colt...oameni harnici...beti manga de la 7 dimineata)
    • -1 (3 voturi)    
      Salutare....nici macar (Miercuri, 7 aprilie 2021, 16:54)

      AdevaratulProfet [utilizator] i-a raspuns lui ursu78

      ...nu glumi cu asa ceva...ca poate Tarziu, Tanase sau Simion o vor lua in serios...:)))
  • -3 (7 voturi)    
    Si eu vreau! (Miercuri, 7 aprilie 2021, 14:52)

    ideinoi [utilizator]

    Un proiect de lege ca medicii sa beneficieze de pensie speciala, nu dupa 15 ani, ci la limita legala . (asta pentru klaus)
    Si inca una, sa nu fie de vina, ca nu se poate vaccina o suta de oameni dupa program. ( eventual pe cei speciali, si numai cu Astra Zeneca)
    Nu cred ca e mare pretentie, dupa ce, alesii vostri, umbla la "lucru" cu limuzine blindate inca vreo sapte anisori, pentru treizeci-patruzeci de mii de euro pe luna.