Simion vrea să dea în judecată USR-PLUS pentru defăimare: Ei sunt extremiști

de L.P.     HotNews.ro
Marţi, 30 martie 2021, 16:18 Actualitate | Politic


George Simion
Foto: Agerpres
Liderul AUR, George Simion, amenință că va da în judecată USR-PLUS, acuzându-i că "au sărit calul cu acuzaţiile de extremism". Simion face referire la declarațiile vicepremierului Dan Barna, că are "toleranţă zero" faţă de manifestările "huliganice, extremiste, fasciste" ale unora dintre protestatari.
  • "Ei sunt extremişti. (...) Cu siguranţă cei de la USR au sărit calul cu aceste acuzaţii şi îi vom trimite în instanţă şi pe domnul Alexandru Muraru. Pe motiv că ne-au făcut extremişti, defăimare", a afirmat Simion, la Parlament.
  • Simion a mai spus că membrii AUR îşi asumă să participe la proteste, alături de români, menţionând că nu formaţiunea pe care o conduce a organizat aceste proteste, ci românii simpli.
  • Avem o problemă cu modalitatea în care a fost administrată această criză, în care s-au furat banii din sănătate, după cum se fură de 31 de ani banii românilor. În primul rând, am o problemă cu guvernul, indiferent de ce culoare e. Românii sunt singurii care suferă din cauza unor măsuri aberante. (...)
  • Au îndrăznit să ne facă extremişti, ei sunt extremiştii, că pun în pericol sănătatea românilor. Nu e vorba doar de sănătatea fizică şi de actuala pandemie, mai sunt şi alte boli şi mai avem şi sănătatea mintală, nimeni nu se preocupă de ea. Se închid sălile de sport, se închid locurile unde românii pot face activităţi fizice, se închid şcolile şi românii nu au cu cine să îşi lase copiii", a susținut Simion în Parlament.

El a mai spus că vinovaţii depentru violenţele de la aceste proteste trebuie traşi la răspundere, adăugând că membrii AUR vor participa la protestele din toată ţara în funcţie de decizia proprie.

Vicepremierul Dan Barna, copreşedinte USR PLUS, a declarat, marţi, că Guvernul respectă dreptul cetăţenilor de a protesta, dar are şi va avea în continuare "toleranţă zero" faţă de manifestările "huliganice, extremiste, fasciste" ale unora dintre protestatari.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4115 vizualizari

  • +23 (27 voturi)    
    usr sa faca ce a promis! (Marţi, 30 martie 2021, 16:25)

    wweesstt [utilizator]

    usr sa faca ce a promis: toti pe contributivitate! absolut toti! mai ales serviciile! acolo este buboiul cel mare! usr sa faca ce a promis! rforme adevarate!
    cat despre aur, vad ca pe ei nu-i deranjeaza pensiile speciale si faptul ca bugetarii sunt platiti cu 70% mai mult decat productivi! aur nu scoate u ncuvant despre reforme! ci doar sloganuri nationalist-vadimiste! reformele si eliminarea specialelor trebuie sa fie prioritatea ZERO! pt a castiga increderea populatiei!
  • +18 (34 voturi)    
    Scoaterea in afara legii a partidului aur (Marţi, 30 martie 2021, 16:28)

    Mihai II [utilizator]

    Partidul aur trebuie sa fie scos in afara legii, iar membrii acestui partid, care se opun masurilor privind zadarnicirea agravarii situatiei pandemice, trebuie sa fie arestati pentru atac impotriva sigurantei nationale.
    Este vorba clar despre un grup infractional organizat, care incearca, prin toate mijloacele, slabirea autoritatilor, incearca slabirea statului.
    • -12 (16 voturi)    
      nea nicule (Marţi, 30 martie 2021, 17:32)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui Mihai II

      mata este bre?inviasi?
    • -6 (18 voturi)    
      n-are cine s-o faca! (Marţi, 30 martie 2021, 17:51)

      mike_the_hunter [utilizator] i-a raspuns lui Mihai II

      Dl.Presedinte e la schi si inchis telefonul.
  • +22 (38 voturi)    
    daca nu-l baga nimeni in seama (Marţi, 30 martie 2021, 16:35)

    panduru [utilizator]

    se baga singur...
  • +22 (30 voturi)    
    mda (Marţi, 30 martie 2021, 16:37)

    SoulSearcher [utilizator]

    micul vadim...

    doar ca vadim era nationalist pur sange..

    asta e doar un nationalist cu cont bancar la Kremlin...
    cata lume proasta e in tara asta.. de au ajuns agenti din astia KGB in parlamentul Romaniei...

    of of...
  • +19 (27 voturi)    
    ... (Marţi, 30 martie 2021, 16:39)

    Ecce_Homo [utilizator]

    Un penibil. Un penibil periculos.
  • +7 (17 voturi)    
    Cate energie (Marţi, 30 martie 2021, 16:49)

    Harald2 [utilizator]

    consumata inutil in politica in general si politica romaneasca in acest caz.

    Romanii ar trebui sa aiba atatea asteptari de la cei care ii reprezinta si cu ce se aleg de fapt? Daca ne raportam doar la cei mentionati in articolul de mai sus:

    -Populismul unui partid (AUR) votat de o multime de romani care promoveaza o atitudine ce dauneaza sanatatii (la propriu a) populatiei. Poate ca aceasta linie ii face sa-si pastreze o parte din voturi, dar cu siguranta nu incurajeaza altele.

    -Limbajul de lemn al domnului Barna pe care il ascultam si il platim cu totii.

    -Persoane ca domnul Alexandru Muraru, care sunt platite din bani publici sa-si denigreze tara. Pentru ca altceva nu e capabil sa faca (sau poate nu e la fel de profitabil la nivelul sau de pregatire).
  • +9 (13 voturi)    
    sa se caute la cap (Marţi, 30 martie 2021, 16:58)

    Bolovanu2 [utilizator]

    Cum naiba apare prin tarile noastre cate un idiot urmat de alti huligani si dusi de cap ?
    Nu sunt toti huligani, de acord , nu poti sa generalizezi dar pe unii tre sa-i amendezi si sa-i bagi la puscarie sau la spitalul de boli psihice. Cum a fost individul care a amenintat-o pe Maia Morgenstein.
    Le-a drumul din puscarii si de la spitalele de nebuni si umbla liberi pe aici.
    Am si eu drepturile mele. Sa nu ma frece la cap indivizii astia, sa nu sparga tonetele si magazinele sa nu mai umble pe strazi liberi.
    Pe mine cine ma apara ?
  • +13 (15 voturi)    
    tinta e usr, asadar? (Marţi, 30 martie 2021, 17:18)

    provest_1 [utilizator]

    Si Presedintele v a facut extremisti, d-le huligan de galerie de fotbal.
    Pe el nu il actionati in instanta?
  • +14 (16 voturi)    
    bre Simioane, da' parca ramaneai la granita... (Marţi, 30 martie 2021, 17:31)

    bogdan1477 [utilizator]

    Acu 2 saptamani ne amenintai ca ramai pana in 2023, cand iti expira interdictia, la granita cu Rep. Moldova. Ce s-a intamplat intre timp? S-a facut 2023 in capul tau? Ti s-a ridicat interdictia?

    Vezi ca zarva asta facuta prea des plictiseste... In jumate de an se plictiseste lumea de scandal din asta ieftin, si pana la alegeri mai e cale luuunga
    • +12 (14 voturi)    
      Individul ăsta și gașca lui,numită (Marţi, 30 martie 2021, 18:13)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      total impropriu partid sunt în misiune comandată
      din afara țării.Până la urmă își vor rupe gâtul ca
      mulți alți trădători și instigatori.
      • +9 (11 voturi)    
        Stiu eu ce sa zic? (Marţi, 30 martie 2021, 18:55)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

        N-ash garanta ca nu e si coada serviciilor secrete de la noi. Pana la urma nu e rau sa ai extremistii, care oricum exista, ca si partid separat, izolati in parlament, in loc sa-i ai imprastiati prin partidede frecventabile.

        Si nu e ca si cum daca dispare AUR dispar si votantii. Cineva trebuie sa castige si votul lor...
  • +8 (10 voturi)    
    Razboiul politic si Imunitatea parlamentara. (Marţi, 30 martie 2021, 18:41)

    Dilematic [utilizator]

    Amenintarile liderului AUR cu denunt penal pentru afirmatii politice sunt lipsite de relevanta juridica.
    Deputatii si senatorii nu pot fi trasi la raspundere juridica pentru opiniile politice exprimate in exercitarea mandatului. (art. 72 din constitutie)
  • +7 (9 voturi)    
    AUR este compromis de Simion. (Marţi, 30 martie 2021, 19:36)

    asavreau [utilizator]

    Când Simion umblă bezmetic încălcând grosolan legile și îndemnând la anarhie nu poate pretinde că unește românii. Unește infractorii, creează dezordine, neîncredere și favorizează răspândirea COVID încât să ucidă cât mai mulți români.
    • +1 (1 vot)    
      Apropo, (Joi, 1 aprilie 2021, 18:25)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      L-a întrebat cineva pe acest ciocoflender ce meserie are și la ce se pricepe!?Omuletele știe una și bună ,să urle ca un urangutan castrat.
      Locul lui și al colegilor din coteria HAUR este la
      balamuc!
  • +2 (2 voturi)    
    Avem totusi noroc (Miercuri, 31 martie 2021, 8:23)

    SocrateA [utilizator]

    Ca asti din haur sunt destul de simpli de felul lor. Se vad de la o posta!