AUR anunţă că protestele "societăţii civile independente" vor continua

de L.P.     HotNews.ro
Marţi, 30 martie 2021, 14:21 Actualitate | Politic


George Simion la protestul anti-vaccinare
Foto: Agerpres
Alianţa pentru Unirea Românilor (AUR) a postat marți, pe pagina de socializare un anunț conform căruia protestele "societăţii civile independente" vor continua "atâta vreme cât actuala coaliţie de guvernare nu va pleca urechea la glasul unei Românii zdrobite sub povara actualelor măsuri dictatoriale".

"Protestele societăţii civile independente continuă şi astăzi şi vor continua atâta vreme cât actuala coaliţie de guvernare nu va pleca urechea la glasul unei Românii zdrobite sub povara actualelor măsuri dictatoriale. Falimentaţi, rămaşi fără slujbe, încărcaţi cu dobânzile care se adună lună de lună, minţiţi pe "canale oficiale", sechestraţi în case, lipsiţi de cele mai banale plăceri ale vieţii, românii se ridică", se arată într-o postare pe pagina de Facebook a AUR.

Mii de oameni au protestat în toată țara pentru a doua zi la rând față de restricțiile impuse în România în contextul pandemiei de COVID-19. Revendicările au fost diferite, de la restricțiile de circulație, la redeschiderea sectorului HoReCa, dar și împotriva ”dictaturii medicale” și a purtării măștilor în aer liber.

Protestele au fost organizate de către AUR, iar la manifestația din București au participat lideri ai partidului, în frunte cu George Simion, dar și senatoarea Diana Șoșoacă, exclusă din AUR.

În București, manifestanții au mers în marș prin oraș, pe traseul Universitate-Victoriei-Obor-Unirii-Universitate și iarăși Victoriei, unde au blocat pentru scurt timp circulația. Protestele au fost lipsite de incidente semnificative până la momentul retragerii spre casă, când mai multe persoane violente infiltrate printre cei care manifestau au atacat cu pietre jandarmii, la Piața Unirii, și au spart vitrinele magazinelor din zonă.

În țară s-au semnalat mai multe incidente, în special la Craiova, Galați, Brăila sau Sibiu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5605 vizualizari

  • +39 (49 voturi)    
    Bombardierii (Marţi, 30 martie 2021, 14:25)

    Dogul [utilizator]

    Auzi că protestează cei “Falimentaţi, rămaşi fără slujbe”. Păi, bombardierii care zbierau aseara pe străzi nu cred că au avut o slujba/n viața lor. Sunt curios cate ruble primește aur pentru mizeria asta de “societate civilă independenta”
    • +7 (11 voturi)    
      Ai fi surprins,primeste EUR, ca FF a disparut (Marţi, 30 martie 2021, 15:54)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui Dogul

      Ai fi surprins, dar bugetul AUR nu vine de la Rusia, pe ei ii intereseaza putin spre deloc, ei finanteaza PSD-ul. AUR este finantat dinspre Franta.
    • +5 (5 voturi)    
      Mesaj care prinde (Marţi, 30 martie 2021, 16:59)

      Ecce_Homo [utilizator] i-a raspuns lui Dogul

      Prinde la prosti. Aia din Bamboo sigur nu erau someri.

      In plus la registru nu s-au suspendat mai multe firme decat deobicei. La somaj in afara de cei in tehnic, platit de statul pe care astia il hulesc, nu s-au inregistrat mai multi.

      Lucrez in HR, am tot facut angajari in ultimul an, imediat dupa 15 iunie 2020: productie, constructii, retail, servicii. La fel ca in anii trecuti. Oamenii vin, oamenii pleaca.

      Exceptand cateva ramurele,majoritateau au fost ok, au avut comenzi, vanzari etc.

      Restaurantele care au avut manageri ok au trecut la livrari si catering, unele restaurante mari au descoperit ca pot gati oale de mancare pt acasa, altii au descoperit online-ul.

      Azi vorbeam cu cineva care are restaurantul inchis pt zona de mese dar livreaza de rupe la domiciliu. A mai cumparat o masina anul trecut. Si spre deosebire de anii precedenti a rupt cu burgeri. Nu avea in meniu inainte. Acum vinde 300 pe luna. Intr-un oras cu 25000 de locuitori. Si nu e singurul business de acest fel din orasul respectiv.

      Restul, ca astia, doar au stat si s-au plans.
    • +2 (2 voturi)    
      Câtă prostie la AUR ! (Marţi, 30 martie 2021, 19:40)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Dogul

      Cică Societatea Civilă Independentă are AUR purtător de vorbe și scandal.
  • +34 (48 voturi)    
    Nu le-ar fi rușine (Marţi, 30 martie 2021, 14:27)

    aqualung [utilizator]

    Nu le-ar fi rușine să se joace așa cu cuvintele? Auzi la ei, „societate civilă”. O societate civilă vine cu idei și cu critici constructive. Ei doar cu anarhia, doar cu hai să ne băgăm picioarele și să ne prefacem că nu mor oameni.
  • +29 (45 voturi)    
    Uite cum darama Rusia democratia romaneasca (Marţi, 30 martie 2021, 14:29)

    emil bobu [utilizator]

    cu ajutorul AUR/PSD.
  • +21 (31 voturi)    
    de cand ii anunta independentii ce vor face ? (Marţi, 30 martie 2021, 14:31)

    radu103 [utilizator]

    nu e cam ciudat ca independentii aia le dau or raportul despre viitor ?
    cat de independenti mai sunt oare ?
    • +5 (7 voturi)    
      sunt independenti de vest (Marţi, 30 martie 2021, 16:17)

      varavara [utilizator] i-a raspuns lui radu103

      dar dependenti de est.....
  • +38 (50 voturi)    
    AUR (Marţi, 30 martie 2021, 14:35)

    kansas [utilizator]

    Adica astia de la AUR anunta ca vor zadarnici actiunile anticovid si nu ii inhata nimeni ?? AUR e societatea civila ??? De cand se substituie o minoritate vocii majoritatii ?? AUR e impotriva purtarii mastii la gura. Ma asteptam sa ii supere o masca pusa pe ochi, sa nu poti sa citesti, sau pe urechi sa nu poti asculta muzica. Nu e cazul bizonilor care arunca cu pietre pe strada, sparg geamurile magazinelor sau demonstreaza in fata spitalelor contra medicilor (??? asa face societatea civila ???). Asta nu e societatea civila ci un grup agresiv de presiune care incearca intimidarea majoritatii si incearca destabilizarea unui sistem care functioneaza democratic.
  • -22 (38 voturi)    
    Bolintineanu (Marţi, 30 martie 2021, 14:38)

    Socrate2021 [utilizator]

    Cela ce se bate pentru a lui ţară,
    Sufletu-i e focul soarelui de vară.
    • +6 (10 voturi)    
      De la ce te-ai luat??? (Marţi, 30 martie 2021, 16:52)

      Ecce_Homo [utilizator] i-a raspuns lui Socrate2021

      Ce-are a face țara aici nene??? Ce o tot scaldati cu nationalismele de doi bani??? Pune-ti dracu osul la munca si impreuna putem avea o tara misto. Cu urlatul pe strazi nu faci nimic. Si nici cu fluturatul de ii si drapele. Mai dati-o incolo de narativa indoctrinatoare.
  • +22 (40 voturi)    
    Am (Marţi, 30 martie 2021, 14:39)

    VARCIOROVA [utilizator]

    auzit-o si p'asta "Societatea civila INDEPENDENTA".
    De unde dreacu le mai scot!!!!??
  • +18 (36 voturi)    
    din pacate (Marţi, 30 martie 2021, 14:46)

    panda_rosu [utilizator]

    o sa asistam la o ascensiune ametitoare a acestui partid de AURolaci. daca la alegerile precedente au luat 10%, la urmatoarele vor avea cel putin 20%.

    profita ca hienele de faptul ca oamenii sunt obositi de pandemie si de restrictii si lumea ii va asocia cu incercarea de a ne elibera de calvarul in care traim de atata timp.
    • +4 (6 voturi)    
      stai linistit (Marţi, 30 martie 2021, 16:19)

      varavara [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

      ca se vor apropia din ce in ce de psd si nu vor lua decat din alegatorii rosii.
  • +22 (40 voturi)    
    Ia mai mergeti la dracu... (Marţi, 30 martie 2021, 14:49)

    AdevaratulProfet [utilizator]

    ...cu protestele voastre...Sunteti rusinea societatii, adevarata plaga a Romaniei nu mai este Corona, ci partidul AUR si toata prostimea din jurul lor...

    Cu siguranta Sosoaca si Simion, se vor alege cu dosare penale dupa aceste manifestari...Sper ca fortele de ordine si procurorii sa fie puternici si sa nu se lase intimidati...In spatele vostru suntem noi, cetatenii rationali si suntem mai multi cu siguranta...Cel putin doua milioane care s-au si vaccinat deja, plus cel putin inca unul care asteapta la rand!!!
  • +17 (33 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 30 martie 2021, 14:51)

    [anonim]

    • +2 (4 voturi)    
      :))) (Marţi, 30 martie 2021, 16:49)

      Ecce_Homo [utilizator] i-a raspuns lui

      Hahahaha bun!!!
  • +17 (29 voturi)    
    Rezolvarea ar fi: (Marţi, 30 martie 2021, 14:53)

    Criscat [utilizator]

    Sa fie identificati, amendati si pe PV de amenda sa scrie si motivul amendarii. Iar respectivii sa fie introdusi intr-om baza de date accesibila in spitale la UPU si acolo daca e cumva coada, astia sa fie lasati la urma dupa cei care respecta reglementarile. De ce sa bagi in fata unui pensionar care a respectat toate masurile, un covidiot care poate a imbolnavit zeci sau sute de alti oameni?...sa se duc la spitale private!...La spitale sa fie 2 coloane, una cu cei care asteapta ajutorul meritat si alta de rezerva cu covidioti, medicii sa aiba acces la baza de date cu cei amendati si sa-i lase mai la urma...
  • +12 (22 voturi)    
    oare cum au aflat? (Marţi, 30 martie 2021, 14:54)

    catelu [utilizator]

    Or fi clarvazatori?
  • +20 (28 voturi)    
    ... (Marţi, 30 martie 2021, 15:00)

    mihai_mi [utilizator]

    Ii rog pe cei care protesteaza sa nu pretinda ca ma reprezinta. Din contra!
  • +21 (33 voturi)    
    care societate civila? (Marţi, 30 martie 2021, 15:05)

    Absurdistanul [utilizator]

    huliganii care isi spun fani ai fotbalului si minorii? astia sunt societatea civila?

    AUR un partid care se bazeaza pe cei pe care poate sa ii atraga! Asa inteleg ei sa faca politica mare! Cu galeriile de fotbal!

    A mai incercat unul pe 10/08 sa ii pacaleasca pe romani cu galeriile de fotbal si sta acolo unde sta, acum!

    Poate va dura, dar o sa dispara si AUR, ca orice lucru de moment, fara valoare, fara interventii constructive si reale pentru cei care ii cheama acum in strada!
    Daca era acum AUR la guvernare cum ar fi procedat? Ne inchidea in case si punea armata sa ne pazeazca, ne dadea ratie zilnica pe familie?
    • +2 (2 voturi)    
      societatea civila dar necivilizata (Marţi, 30 martie 2021, 19:44)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Absurdistanul

      .
  • +20 (30 voturi)    
    ! (Marţi, 30 martie 2021, 15:07)

    tudorr [utilizator]

    Am covid, abia astept sa ne vedem la proteste! Jos botnita! Voi fi trup si suflet alaturi de voi!
    • +6 (8 voturi)    
      :)) (Marţi, 30 martie 2021, 16:48)

      Ecce_Homo [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      E o idee:))
  • +15 (31 voturi)    
    Proteste? (Marţi, 30 martie 2021, 15:09)

    marcelp55 [utilizator]

    Închideți odată gAURa aia !!!
  • +21 (31 voturi)    
    Scopul scuza mijloacele (Marţi, 30 martie 2021, 15:09)

    Mihail. [utilizator]

    Simple jocuri politice. Incearca si ei sa seduca o parte din electorat, cum fac toti politrucii, ca sa se asigure ca vor depasi USR la urmatoarele alegeri.
    • +1 (1 vot)    
      Să prostească oamenii. (Marţi, 30 martie 2021, 19:46)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Mihail.

      Simion și Șoșoaca sunt ful vaccinați, adică și rapel și îndeamnă oamenii să nu se protejeze infectându-se cu COVID. Eu spun că cine se înfectează de azi încolo cu COVID să ceară în justiție daune la AUR, în speță lui Simion și Șoșoacă. Dovada, propriile declarații.
  • 0 (6 voturi)    
    Un partid parlamentar are obligatii ! (Marţi, 30 martie 2021, 15:29)

    Cugetator [utilizator]

    Nu incerc sa declar Partidul autoporeclit AUR ca legionar, deoarece vremurile s-au schimbat substantial si simplul fapt ca unul din conducatorii sai numitul George Simion seamana prin asemanarea ce Horia Sima si discursul impiedicat si amenintator, nu este suficient. Romania are o constitutie imperfecta ,dar totusi democratica si simpatia unor membrii ai acestui partid fata de persoane condamnate de istorie si de tratatele internationale ,nu poate permite ca membrii acestui partid sa nu recunoasca si sa sfideze toata politica inclusiv cea sanitara , ca si cum nu ii obliga la nimic,dar sa profite de toate avantajele de membrii ai parlamentului !
  • +5 (7 voturi)    
    ... (Marţi, 30 martie 2021, 15:55)

    mihai_mi [utilizator]

    Pentru ce il platim pe Simion luna de luna cu salariu gras ca parlamentar? Sa piarda vremea si sa strige "Huuuoa!" ? E platita ca sa legifereze!!! E parte din conducerea tarii. Protesteaza impotriva lui insisi?
  • +5 (9 voturi)    
    Simioane, (Marţi, 30 martie 2021, 16:22)

    Zero_Kelvin [utilizator]

    Ti-o mai spun o data: stai dracu linistit ca infunzi puscaria de nici putin nu te mai scoate ! Te joci cu focul !
  • +7 (9 voturi)    
    nici nu ma asteptam (Marţi, 30 martie 2021, 16:28)

    cristi_an [utilizator]

    la altceva de la niste nationalisti imbatati...fac ce stiu mai bine..agita spiritele
  • +1 (7 voturi)    
    foarte bine (Marţi, 30 martie 2021, 16:39)

    Coresponedntu [utilizator]

    sa continue protestele dar pe stadion, sau izolati pe cam, sa nu puna in pericol sanatatea oamenilor. Pacat ca Romania nu are insule, daca castiga Aurescu Insula Serpilor la Haga puteau fi dusi acolo si lasati sa protesteza cat vor ei. Libertatea AURolacilor se termina in momentul in care o incalca pe a altor romani. Aceasta minoritate obraznica trebuie pusa la punct.
  • +2 (6 voturi)    
    ce societate civila? (Marţi, 30 martie 2021, 16:43)

    Coresponedntu [utilizator]

    o minoritate care reprezinta interesele Rusiei intolerante , retrograde si ale panslavismului extremist ortodox nu reprezinta Romania.
  • +4 (6 voturi)    
    ... (Marţi, 30 martie 2021, 16:47)

    Ecce_Homo [utilizator]

    Inteleg sa protestezi cand nu pui viata altora in pericol. Sau cand nu ii impiedici pe cei de langa tine sa mearga la munca sau unde au nevoie sa mearga cu metroul de ex.

    Dar nu pot intelege protestele care baga batul prin gard asa cum sunt astea.

    Din punctul meu de vedere, cei care nu poarta masca sunt doar niste nesimtiti. Asa cum sunt cei care iti fumeaza in față sau mai rau, in birou (inca) sau cei care nu strang rahatul facut de cainele pe care il plimba.

    Drepturile oricui se opresc atunci cand incalca drepturile altor oameni. Am dreptul la sanatate. Ei au dreptul la protest. Dar nu cand nu fac altceva decat sa continue cu imprastierea virusului.

    In plus, e stupid. Purtam masca, ne vaccinam, dispare mizeria asta si putem merge iar la nunti (pe care oricum le uram cu totii).

    Nu vad decat niste copchii razgaiati care urla niste tampenii, fara empatie, fara pic de bun simt (common sense).
  • +2 (4 voturi)    
    Sosoaca, aceasta Fire de AUR (Marţi, 30 martie 2021, 18:25)

    MakeRoGreatAgain [utilizator]

    Parca AUR s-a dezis de Sosoaca, s-au razgandit?

    Acuma Simion si Sosoaca sunt in fruntea protestelor?

    Exact de proteste avem nevoie, in rest le avem pe toate.

    Daca vreti sa protestati, poate protestati impotriva prostiei omenesti care a facut posibila aparatitia acesti virus gripal nenorocit.

    Solutii nu aveti, stiti doar sa strigati cat va tine Sosoaca de mare.
  • +2 (2 voturi)    
    Mda (Miercuri, 31 martie 2021, 0:06)

    DurAndrei [utilizator]

    Poate ca acum ar fi momentul pentru un anumit proiect de lege prin care sa poata fi permisa scoaterea in afara legii a ideologiilor extremiste precum comunismul - extrema stanga si fascismul - extrema dreapta si a partidelor care, intr-un fel sau altul, propaga aceste ideologii. In acest mod am avea ocazia de a scapa de doua din cele mai nocive partide care polueaza politica din Romania: PCR - acum cunoscut sub numele de PSD si Garda de Fier - (h)AUR.
    Asta implica existenta unor politicieni cu mult sange in instalatie, ceea ce nu exista la noi in tara din pacate...