Ciolacu anunţă că PSD va depune moţiune de cenzură: În acest moment, Parlamentul nu mai reprezintă voinţa poporului

de Redactia     HotNews.ro
Duminică, 28 martie 2021, 14:26 Actualitate | Politic


Marcel Ciolacu
Foto: PSD
Preşedintele PSD, Marcel Ciolacu, spune că social-democraţii vor depune o moţiune de cenzură în actuala sesiune parlamentară, susținând că, în acest moment, Legislativul "nu mai reprezintă voinţa poporului".
  • "Vom încerca să strângem cât mai multe semnături. Ar fi o premieră în politica românească, după şase luni de la alegeri, să pice un guvern. De obicei pică la sfârşitul mandatului, dar începe să se creeze o masă critică. De la fiecare moţiune simplă depusă pe fiecare ministru, se strâng mai multe voturi, când vine votul final", a afirmat liderul social-democrat, la Prima TV, potrivit Agerpres.
Întrebat dacă ia în calcul o eventuală guvernare PSD-AUR, Ciolacu a răspuns: "Dacă ne-am fi dorit acest lucru, am fi putut să forţăm. Majoritatea este una fragilă în Parlament, stă în 10-20 de voturi. Minorităţile sunt 17 voturi. Dacă ne-am fi dorit de la început, am fi făcut anumite demersuri, să încercăm crearea acestei majorităţi. Nu am încercat acest lucru".

Totodată, el a afirmat că are în vedere un eventual guvern PSD cu un program negociat cu partenerii de coaliţie.
  • "Eu mi-aş dori să ajungem la putere după ce negociem cu viitorii parteneri un program de guvernare şi priorităţile în care trebuie să se încadreze România şi un Guvern normal", a precizat el, adăugând că nu exclude varianta alegerilor anticipate.
Ciolacu susţine că "dacă mâine ar fi alegeri, Parlamentul ar avea cu totul şi cu totul altă structură".
  • "După 90 de zile de la alegeri îl anunţ pe domnul preşedinte Klaus Iohannis că în acest moment Parlamentul nu mai reprezintă voinţa poporului", a adăugat liderul PSD.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1280 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    Da nea Ciordacu (Duminică, 28 martie 2021, 14:37)

    Geneme [utilizator]

    Asa e, daca maine s ar face vot :)) dar alegerile sunt peste patru(4) ani ahahahah deci rabdare ca altii sunt la guvernare ���� in spiritul discutiei nu aveti voi sanse de guvernare deci ciolcu mic. Abia astept urmatoarele alegeri sa va vad cum comunicati cand obtineti 5.5%
  • +8 (8 voturi)    
    in sfarsit (Duminică, 28 martie 2021, 14:50)

    Pacala se intoarce [utilizator]

    in sfarsit, gura pacatosului adevar graieste: Parlamenul nu a reprezentat niciodata vointa poporului, de facto. Parlamentul e vointa partidelor care au fost votate... E o mica nunanta, dar care tine cont de interesele voastre interpuse..
  • +8 (8 voturi)    
    nimic (Duminică, 28 martie 2021, 15:04)

    zot [utilizator]

    nu intelegi din politica, crezi ca poporul este reprezentat
    numai de mafiotii de la metrou si de membrii psd;
    priveste ce se intampla pe la transporturi si deja se vad unele schimbari; stiu ca nu ajuta psd, dar asta vor romanii
  • +9 (9 voturi)    
    Ciordacule, (Duminică, 28 martie 2021, 15:37)

    ala_mic [utilizator]

    gata, ai reactionat la intentia lui Catalin Drula de a elimina psd din sindicate? Ti-e frica taica?.....las' sa-ti fie! Te uiti cu groaza ca centura Bucurestiului se construieste? Ca Pitesti-Sibiu incepe sa se miste? Ca Moldova are in sfarsit sansa sa fie legata prin autostrazi de restul tarii? Ca, in sfarsit, se CONSTRUIESTE CEVA in tara asta?
  • +7 (7 voturi)    
    Deci Ciolacu anunta! (Duminică, 28 martie 2021, 15:38)

    fanegr1ja [utilizator]

    Presedintele unui grup infractional organizat, numit PSD, anunta si vrea sa faca si sa schimbe etc.

    Nu e nimeni atat de idiot sa nu inteleaga ca nu binele romanilor il face pe Ciolacu sa poarte ca un babuin in calduri, ci presiunea la care este supus de retelele de sugatori din banii publici si care acum se vad taiati de la conducte.

    Parazitul cand simte foame musca, asa ca Ciolacu iese si anunta, chestii. Ca face, ca drege, face ceva.

    Pana una alta tocmai ce am avut alegeri, oamenii si-au spus opinia pentru urmatorii 4 ani.

    Argumentul asta ca structura parlamentului este alta de la o zi la alta ar invalida tot parlamentarismul romanesc de dupa 1990. Poti sa organizezi alegeri zilnic si este evident ca vei obtine rezultate diferite, in functie de subiectul zilei, dar asta nu ar ajuta pe nimeni, nu ar exista nici un fel de stabilitate sau sens logic. Am trai intro lume distopica, si totusi asta spune Ciolacu, papusa mafiotilor.
  • +8 (8 voturi)    
    Probabil ca... (Duminică, 28 martie 2021, 15:45)

    Cataleya [utilizator]

    ...in realitate, PSD e in cadere libera in preferintele electoratului.
    Altfel e inexplicabila isteria Ciolacului cu sondaje peste sondaje care ridica PSD cu cate 3 procente de la o saptamana la alta.
    In ce priveste AUR, sa fim seriosi.
    Sosoaca tocmai a anuntat cu surle si trambite cel mai mare protest, la nivel national, si pana la urma s-a trezit singura facand trotuarul in fata Parlamentului.
    Da, Sosoaca a fost exclusa din AUR, dar sustinatorii ei tot din haita lui Simion fac parte, iar pt opinia publica Sosoaca reprezinta partidul AUR.
    Deci....
  • +7 (7 voturi)    
    Are dreptate! (Duminică, 28 martie 2021, 15:48)

    StefanB52 [utilizator]

    Prea multi psd-isiti in parlament. Ce gunoi de om si de partid. La ce le sta lor capul.
  • +4 (4 voturi)    
    45 miliarde euro sunt la sacoul P$Dishtilor (Duminică, 28 martie 2021, 15:59)

    un domn [utilizator]

    Din mai 1990 - ytd. Se văd cum ies la rever ! Banii aceia vor la Trezoreria Statului Roman
  • +3 (3 voturi)    
    Daca (Duminică, 28 martie 2021, 18:34)

    tarabost [utilizator]

    nu mai reprezinta vointa Poporului, atunci aveti posibilitatea sa demisionati din parlament, domunle Ciolacu,impreuna cu colegii de partid si de stat,. Astfel parlamentul va redeveni reprezentatul vointei Poporului, asa cum vreti sa credem ca doriti... Puteti servi societatea in multe alte moduri, nu e obligatoriu ca orice cetatean sa fie membru al parlamentului.