Atac deschis al UDMR la ministrul Justiției: „Stelian Ion abordează subiectul justiției ca un politruc”

de C.D.     HotNews.ro
Vineri, 19 martie 2021, 14:03 Actualitate | Politic


Ministrul Justiției, Stelian Ion
Foto: Facebook
​Arătată cu degetul de ministrul Justiției că s-a opus desființării SIIJ și a susținut superimunitatea pentru magistrați, UDMR contraatacă. Liderului grupului din Camera Deputaților, Botond Csoma, îl acuză pe Stelian Ion că abordează „subiectul justiției ca un politruc” și nu a renunțat la rolul de „trompetă care acompaniază niște lozinci în scopuri electorale”.

Ministrul Justiției, Stelian Ion, a reluat, joi seară, acuzațiile la adresa UDMR care a votat pentru înființarea SIIJ, iar acum au condiționat votul pentru desființare cu introducerea unui amendament care prevede avizul CSM pentru trimiterea în judecată a procurorilor și judecătorilor, în fapt o superimunitate pentru magistrați.

Am remarcat faptul că, din nefericire, domnul ministru Stelian Ion abordează subiectul justiției ca un politruc. Este inadmisibil ca acest subiect să fie politizat și să nu avem un dialog rațional, bazat pe argumente clare, care să expună situația reală. Este de neacceptat ca ministrul Justiției să ridiculizeze o opinie exprimată de CSM, aceea prin care a dat un aviz negativ proiectului inițiat de dânsul și, în același timp, să ignore raportul Inspecției Judiciare, care semnalează niște probleme sistemice grave, care pot afecta independenta judecătorilor”, a declarat vineri Botond Csoma.

El adaugă că în mandatul trecut, în calitate de deputat, Stelian Ion „ a fost un fel de portavoce care acționa potrivit unor sloganuri politicianiste”.

„Sper, însă, că de acum domnul Stelian Ion își va lua în serios atribuțiile de ministru al Justiției și nu va rămâne un fel de trompetă care acompaniază niște lozinci folosite în scopuri electorale”, a precizat el.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2399 vizualizari

  • +10 (12 voturi)    
    Caa si cum UDMR ar fi votat infiintarea sectiei... (Vineri, 19 martie 2021, 14:09)

    ViorelX [utilizator]

    Stire 2017, pentru cei cu memoria scurta:
    "Parlamentarii psd, alde şi UDMR din comisie au susţinut propunerea Uniunii Judecătorilor din România privind înfiinţarea unei secţii speciale pentru investigarea infracţiunilor din justiţie, săvârşite de procurori şi judecători."
  • +6 (10 voturi)    
    O sa fie greu (Vineri, 19 martie 2021, 14:13)

    mihhaii [utilizator]

    sa reuseasca sa se maximizeze reformele care se puteau obtine daca lumea ar fi votat mai cu cap.. dar de unde nu e , nici Dumnezeu nu cere. Asta e, ne multumim cu mici chestii, dar nimic reformat complet.
    • -1 (3 voturi)    
      . (Vineri, 19 martie 2021, 14:59)

      Toate nickname-urile erau luate [utilizator] i-a raspuns lui mihhaii

      Adevărul ăsta e. Lumea nu votează, pe urmă se plânge că nu are (cu) cine să se dezvolte țara iar cei care se chinuie să facă ceva sunt nevoiți să facă compromisuri și mai sunt și înjurați fix ei pt că nu au fost votați de destui oameni ca să poată să facă reformele. Nu ține marota cu alegătorul are întotdeauna dreptate, I'm sorry. Chestiile astea se întâmplă fix din cauza majorității alegătorilor care apoi se plâng încă 4 ani că vai țara.
  • +11 (13 voturi)    
    O intrebare: (Vineri, 19 martie 2021, 14:26)

    PANA...MEA [utilizator]

    O minoritate (locuitori) face legi pentru majoritate (locuitori)? Si dece? CSM-ul numai pentru magistrati anchetati trebuie sa dea aviz? Cristi Danilet: "Acesta enumara mai multe probleme cu aceasta prevedere si sustine ca "la CSM nu se fac dosare penale. Dosarele penale se fac la parchet si se judeca la instante. Orice interpunere pe traseu a unei alte entitati inseamna imixtiune in justitie. Iar astfel de imixiuni sunt interzise".
    • -2 (2 voturi)    
      interpunere (Vineri, 19 martie 2021, 21:23)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui PANA...MEA

      Minunatul de Daniletz nu a aflat ca "entitatea" Parlament se poate "interpune" intre parchet si instante? Atunci cand trebuie sa-si dea un aviz, acolo, si de care se tine cont?! Chestia asta nu se-nvata la inaltele scoli ale minunatului?
  • +12 (14 voturi)    
    calul troian pesedist (Vineri, 19 martie 2021, 14:38)

    ember [utilizator]

    udmr demonstreaza din nou ca e scula PSD-ului.
  • +7 (11 voturi)    
    Pentru câțiva.... (Vineri, 19 martie 2021, 14:45)

    Muncitoru [utilizator]

    magistrati corupti si penali unguri trebuie astia sa distruga sistemul judiciar in toata Romania.

    Ca doar nu s-au trezit deodata ungurii mari iubitori de magistrati.E lobby puternic,cativa magistrati unguri cu bube pe cap trebuie sa scape.
  • -7 (13 voturi)    
    cumva (Vineri, 19 martie 2021, 14:47)

    Elshazzar [utilizator]

    UDMR ul are dreptate
    nu poti crea superimunitate legala pentru anumite categorii in timp ce iti faci campanie pe "fara penali"
    sustinem justitia dar sa fim totusi realisti, magistratii sunt si ei oameni supusi greselii/pacatului/instrinctelor rele/cum vrei sa le numesti
    Domnul Ion sper sa se focuseze pe a rezolva birocratia infecta din sistem si dupa sa dea comunicate scrise de ONG uri
    • +2 (4 voturi)    
      ??? (Vineri, 19 martie 2021, 14:56)

      Toate nickname-urile erau luate [utilizator] i-a raspuns lui Elshazzar

      A fost propunerea UDMR-ului lol
      Dl cum s-o numi s-a supărat pt că SI le-a criticat voalat propunerea
    • +5 (7 voturi)    
      Totusi, nu ati inteles exact pe dos? (Vineri, 19 martie 2021, 15:37)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui Elshazzar

      "UDMR ul are dreptate
      nu poti crea superimunitate legala pentru anumite categorii in timp ce iti faci campanie pe "fara penali""

      Exact UDMR, cot la cot cu CSM-ul, au sustinut asta: o noua imunitate pentru magistrati. Nu mai poti face trimiterea unui magistrat in judectata daca CSM-ul nu iti da avizul.

      Iti dai seama ca poti avea o imunitate totala in fata legii, daca Baltag, Savonea si Oprina vor musai asta?
  • +1 (9 voturi)    
    Ntttt.... (Vineri, 19 martie 2021, 15:02)

    paulbutoi [utilizator]

    Da ' de ce suntem atat de misteriosi ?
    Nu ne spuneti si noua - nespecialilor - care sunt acele " probleme sistemice grave care pot afecta independenta judecatorilor " ?
    Ca sa putem intelege si noi cat de reale sunt - si cat de necesare / utile sunt masurile propuse...
    Sau vreti sa va credem " pe cuvant " pe dv , CSM , Inspectia judiciara ?
    Considerati ca faptele din trecut va furnizeaza suficienta credibilitate pentru a avea pretentia asta ?
    Credibili puteti fi doar cand dati explicatii temeinice .
    Politrucii se limiteaza la a pune etichete ...
    Pentru ca nu au argumente cu care sa sustina afirmatiile pe care le fac ...
    Iar a sustine ca procurorii & judecatorii sunt cei mai expusi justitiabili si trebuie protejati suplimentar e deosebit de ingrijorator .
    Adica nici macar procurorii & judecatorii nu au incredere in Justitia romana ?