Deputat PNL, către Vlad Voiculescu: Nu vă interesează sistemul sanitar românesc, ci doar imaginea și postările de pe Facebook

de I.H.     HotNews.ro
Miercuri, 17 martie 2021, 12:20 Actualitate | Politic


Gigel Stirbu
Foto: Facebook
Deputatul PNL Gigel Știrbu lansează un atac la adresa ministrului Sănătății, Vlad Voiculescu, pe care îl acuză că nu îl interesează bunul mers al ministerului decât atunci când presa semnalează neregulile de acolo și că nu îl interesează sistemul sanitar românesc, ci doar imaginea și postările de pe Facebook. Parlamentarul liberal reacționează astfel în contextul în care personalul din centrele de vaccinare nu a fost plătit două luni, iar Vlad Voiculescu a susținut că de vină este un funcționar public din Ministerul Sănătății, care "trebuia să completeze o hârtie, să o semneze, să o trimită mai departe".
  • "Domnule Vlad Voiculescu, nu cred că din cauza unui funcționar din Ministerul Sănătății, de două luni, nu au fost plătite obligațiile financiare pentru personalul medical din centrele de vaccinare care stă în prima linie de combatere a pandemiei.
  • Sistemul de vaccinare a funcționat datorită acestor eroi care zi de zi au fost acolo și nu datorită faptului că Ministerul Sănătății este condus. Dacă opinia publică nu ar fi tras un semnal de alarmă asupra acestei grave greșeli, personalul medical din centrele de vaccinare risca să nu fie plătit multe luni de acum înainte!
  • Domnule ministru, acest lucru nu arată faptul că e o bulibășeală în instituția pe care o conduceți, ci că nu vă interesează bunul mers al ministerului, decât atunci când presa semnalează neregulile de acolo.
  • Acest aspect, pe lângă multe altele, cum ar fi, de exemplu, atitudinea d-voastră vizavi de cele întâmplate la spitalul Matei Balș, ne demonstrează faptul că nu vă interesează sistemul sanitar românesc, ci doar imaginea și postările de pe rețelele social-media!", este mesajul postat pe Facebook, miercuri, de către deputatul PNL Gigel Știrbu.
El mai spune că este grav că un înalt demnitar al României are un asemenea comportament în momentele dificile cu care se confruntă România și îi transmite lui Vlad Voiculescu să fie interesat mai mult de sistemul sanitar românesc "decât de postările pe rețele": "În speranța că aceste cuvinte vor fi un semnal de alarmă pentru d-voastră, vă urez succes și spor la treabă, sper!".

Cadrele medicale care lucrează în centrele de vaccinare nu au fost plătite de două luni, iar această problemă este la nivelul întregii țării, afirma la începutul săptămânii coordonatorul campaniei de vaccinare, medicul Valeriu Gheorghiță. Plata trebuie făcută de către Ministerul Sănătății, iar Gheorghiță a susținut că i-a semnalat de mai multe ori ministrului Sănătății această problemă.

Ministerul Sănătății a trimis abia acum două zile solicitarea către Ministerul Finanțelor pentru a vira banii pentru plata personalului din centrele de vaccinare, neplătit la timp în toată țara. Ministerul Finanțelor spunea marți că a primit tot ieri solicitarea și a început încă din aceeași zi să vireze o parte din bani, iar restul ar urma să fie virați astăzi.

De vină pentru întârziere este un funcționar public din Ministerul Sănătății, care "trebuia sa completeze o hârtie, să o semneze, să o trimită mai departe. Nu sunt lucruri pe care le face ministrul", declara luni ministrul Sănătății, Vlad Voiculescu.

"Nu sunt lucruri pe care le face ministrul. Da, există o întârziere. Cine e de vină? Un funcționar public din Ministerul Sănătății", spunea aseară Vlad Voiculescu.

Mai rămâne acel funcționar public în funcție? "Da, pentru ca legea este clară în cazul funcționarilor publici și nu poți schimba de ieri pe azi", a fost răspunsul ministrului Sănătății.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2746 vizualizari

  • +11 (19 voturi)    
    asta e prea de tot (Miercuri, 17 martie 2021, 12:29)

    comentacu [utilizator]

    Daca panarama asta si-a adunat dintii ca sa se bage si el in seama, e prea de tot.
    • 0 (2 voturi)    
      Shh, liniste... (Miercuri, 17 martie 2021, 18:56)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui comentacu

      Vorbeste Gigel.
  • -9 (23 voturi)    
    PNL-istul are dreptate (Miercuri, 17 martie 2021, 12:36)

    Lovercraft [utilizator]

    Vlăduț e obsedat de imaginea lui pe FB, e singurul lucru care îl interesează, nu dă doi bani pe sistemul sanitar
  • +12 (20 voturi)    
    O tara de analfabeti functionali (Miercuri, 17 martie 2021, 12:39)

    AndreiGr [utilizator]

    Daca vrei sa vezi de ce o tara e de rahat te uiti la rezultatele la invatamant. O tara de analfabeti functionali ca romania nu poate fi condusa decat de pramatii PNL-PSD...asta ii place romanului. Atat poate sa gandeasca
  • -10 (20 voturi)    
    dlle ministru Vlad Voiculescu propunem comunicarea (Miercuri, 17 martie 2021, 12:50)

    hopsinoi [utilizator]

    cu angajatii din sanatate s-o faceti prin intermediul retelelor de socializare. Ceva noutati, ceva interesant pe FB? Ce mai scrie despre odraslele educate de fostii turnatori, securisti, comiternisti?
  • +11 (15 voturi)    
    . (Miercuri, 17 martie 2021, 12:57)

    Toate nickname-urile erau luate [utilizator]

    Deja devin plictisitori oamenii ăștia. Ok, am înțeles, nu vă place, vreți să scăpați de el.
  • +8 (20 voturi)    
    Mda (Miercuri, 17 martie 2021, 12:59)

    TheFaime [utilizator]

    Il felicit pe Vlad Voiculescu,a e followeri pe bune, nu boti :))) Asta inseama sa fii influencer. PNL=PSD= aceeasi mizerie. Cum avem unul care face treaba si incepe sa miste lucruri, poc trebuie sa-l faultam. PNL sa nu uite, ca fara USR PLUS nu are majoritate, iar UDMR, la primul pas gresit, ii faulteaza pe cei din PNL.
    • -4 (6 voturi)    
      intrebare pentru un postac userist (Miercuri, 17 martie 2021, 14:27)

      Laura21 [utilizator] i-a raspuns lui TheFaime

      Dacă i-a fost semnalata de mai multe ori ministrului Sănătății această problemă cu platile, existentă de aproape 2 luni de zile, de ce ministrul Sănătății și-a făcut timp să o rezolve abia acum 2 zile ?
  • -5 (9 voturi)    
    mai este ceva de comentat ? (Miercuri, 17 martie 2021, 13:03)

    Laura21 [utilizator]

    Cadrele medicale care lucrează în centrele de vaccinare nu au fost plătite de două luni, iar această problemă este la nivelul întregii țării, afirma la începutul săptămânii coordonatorul campaniei de vaccinare, medicul Valeriu Gheorghiță. Plata trebuie făcută de către Ministerul Sănătății, iar Gheorghiță a susținut că i-a semnalat de mai multe ori ministrului Sănătății această problemă.

    Dacă i-a semnalat de mai multe ori ministrului Sănătății această problemă existentă de aproape 2 luni de zile, de ce ministrul Sănătății și-a făcut timp să o rezolve abia acum 2 zile ?
  • +7 (11 voturi)    
    Nu asa se face. (Miercuri, 17 martie 2021, 13:08)

    AdrianCN [utilizator]

    Deputatul asta a facut si el ceva notabil in parlament?
    A fost Ministru al Culturii 1 an intre 13-14. A dus-o cultura mai bine?
    Stiu ca e mai greu cu telefonul pt cei in varsta si ca nu prea intelege care-i treaba, dar sa isi vada de penelismele lui.
    In plus, daca are ceva sa ii transmita ,sa o faca personal, nu atacuri in media.
    Halal coalitie.
    Pai nu facea bine psd-alde in mandatul trecut? S-au tinut de mana pana la puscarie.
  • -5 (17 voturi)    
    Cam are dreptate (Miercuri, 17 martie 2021, 13:24)

    galeo [utilizator]

    Adevarul doare, de aici si reactiile virulente de aici.
    • +3 (7 voturi)    
      norocul tau ca prostia nu doare! (Miercuri, 17 martie 2021, 13:40)

      Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      .
      • +3 (5 voturi)    
        ba... (Miercuri, 17 martie 2021, 14:56)

        robert.b [utilizator] i-a raspuns lui Antenistontel

        ba doare, doar ca nu pe posesorul tartacutei defecte. ne doare pe noi, ceilalti!
  • +5 (9 voturi)    
    vorbeste pnl (Miercuri, 17 martie 2021, 13:27)

    liviu_ [utilizator]

    da ce ati facut ma un an la guvernare aud?!

    si apropos... nu va laudati voi ca reparati justitia si intr-un an de zile mai rau ati str0cat-o?!

    hai mars... efectiv psd , dar cu galben ! asta sunteti!
  • +6 (10 voturi)    
    PS (Miercuri, 17 martie 2021, 13:29)

    liviu_ [utilizator]

    cand iohannis vb numai pe fb si area 1 mil de likeuri... se umflau peneleii cu pumnu in piept... acum e naspa sa vb pe fb ca nu e de-al lor...

    mi-e scarba de pnl aproape la fel de mult cat imi e de psd!
  • -7 (9 voturi)    
    Veti observa ca Vlad Voiculesc si Nicusor Dan (Miercuri, 17 martie 2021, 13:31)

    galeo [utilizator]

    Se vor declara invinsi de sistem, ca CDR-ul lui Constantinescu din anii 90.
  • +5 (9 voturi)    
    De cand domnul Vlad Voiculescu (Miercuri, 17 martie 2021, 13:38)

    Harald2 [utilizator]

    a avut curajul sa faca publice datele cu privire la vaccinare, "colegii" din PNL nu se mai opresc din critici (mai mult sau mai putin voalate).

    De acord ca domnul Voiculescu mai are mult pana cand sa "curete" ministerul dansului de toate tinichelele lasate acolo de administratiile precedente si ca ar trebui sa se grabeasca daca doreste sa faca si treaba.

    In acelasi timp, romanii vad adevarata fata a PNL-ului, care este preocupat de acapararea de functii, de impunerea opacitatii institutiilor statului, adica exact invers decat au promis...
    • +4 (6 voturi)    
      A deranjat grav (Miercuri, 17 martie 2021, 15:28)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui Harald2

      A deranjat grav cuiburile de securistoizi USL. De ce ai spart ma, baza de date, ai? Penalule!
  • -2 (6 voturi)    
    Ministrul da ordin (verbal) de plata? (Miercuri, 17 martie 2021, 13:42)

    Barbaneagra [utilizator]

    Sa fiu sincer, nu stiam ca un ministru trebuie sa dea telefon unor contabili sa ceara plata angajatilor?
    Oare si la dvs in companie tot asa merg lucrurile, in sensul ca patronul hotaraste daca sa se plateasca salariile si ii zice contabilului: da-i drumu' Gigel???
    Eventual, da, ministrul poate semna un stat de plata, dar nu sa dea telefon sau sa scrie pe FB "Rodico, incepe, fa, sa numeri banii, dupa care vii la mine sa semnez statele de plata."
  • +4 (6 voturi)    
    domnul Stirbu (Miercuri, 17 martie 2021, 13:46)

    asx [utilizator]

    si alti carcotasi din coalitie ar trebui sa discute in privat cu Voiculescu, a uitat ca sunt intr-o alianta si ca la randul lor ii acuzau pe USR-PLUS ca isi spala lucurile in public?

    Pe de alta parte, VV ar trebui sa iasa public sa lamureasca aceste acuzatii. Facebook ca facebook dar vad ca nici acolo nu scrie clar si prompt despre ele. Comunica la fel de bine ca "prietenul" lui, Nicusor Dan.
    • -1 (1 vot)    
      nah (Miercuri, 17 martie 2021, 15:00)

      robert.b [utilizator] i-a raspuns lui asx

      daca ne-am strofocat sa alegem oameni care pareau sa stie sa faca treaba si nu oratori gaunosi. pardon, ca avem si dintr-astia, doar ca inca nu destui incat sa ne bage pe toti in rahat. hai cu hAuru'!!!
  • +7 (9 voturi)    
    mda (Miercuri, 17 martie 2021, 15:09)

    SoulSearcher [utilizator]

    stai si citesti toate atacurile astea la adresa lu` nenea vladutz

    si iti dai seama cat de corupt e sistemul medical, unde exista pile peste pilutze si interese peste interese, cu indivizi din toate partidele care mulg la bani fara numar...

    si cand apare un ministru din asta care nu poate fi controlat si care nu raspunde la ordinu` de la partid.. atunci incepe sapatura si santajul...

    si realizezi ca va mai dura inca 100 ani pana se schimba ceva... pt ca sistemul e format din oameni bolnavi, PCR-isti, securisti, membri de partid, toti cu pile, relatii si interese.. si toti lucreaza impreuna... la bunastarea lor evident...
    • +2 (4 voturi)    
      hmm (Miercuri, 17 martie 2021, 15:54)

      asx [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      Asa o fi, si nu neg ca e bine intentionat, dar el trebuie sa iasa si sa raspunda public fiindca sunt niste acuzatii destul de grave... Pe buna dreptate, de moment ce nu raspunde publicului incep si eu sa ma intreb de ce a durat 2 luni sa circule acea hartie si sa nu se stie de ea. Posibil sa fie o explicatie dar asteptam de cateva zile sa iasa si sa o ofere, nu sa se ascunda.
  • +1 (3 voturi)    
    gigel stirbu (Miercuri, 17 martie 2021, 18:35)

    laura2 [utilizator]

    despre gigel stirbu circula un banc bun: cica maica-sa a spus "daca stiam ca o sa il faca ministru al culturii l-as fi dat si eu la scoala". in rest, ce sa zic, analfabetii PNL sint la fel de puturosi ca cei PSD.