Liberalul Mihai Chirica, despre USR-PLUS: Apariţia acestui partid este un accident politic pe care toţi trebuie să ni-l asumăm

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 15 martie 2021, 15:53 Actualitate | Politic


Mihai Chirica
Foto: Hotnews
Primarul PNL al Iașiului Mihai Chirica a criticat în termeni duri USR-PLUS după eşecul negocierilor pentru formarea unei alianţe la Iaşi, el susținând că "apariţia acestui partid este un accident politic", scrie News.ro.

Mihai Chirica a susținut luni, într-o conferinţă de presă organizată la scurt timp după eşecul negocierilor dintre PNL şi USR-PLUS pentru încheierea unei alianţe la Iaşi, că USR-PLUS a vrut din start să blocheze negocierile.
  • ”Scopul lor a fost să distrugă negocierile şi să rămânem în scandal la Iaşi. Este foarte clar de câtă credibilitate se mai poate bucura un partid care a înşelat atât de uşor aşteptările ieşenilor.
  • Apariţia acestui partid, sau acestei alianţe, în 2020 este un accident politic pe care toţi trebuie să ni-l asumăm în cele din urmă, dar nu este mai puţin clar faptul că nu există sub nicio formă dorinţă de a face ceva pentru ieşeni, ci doar de a continua un scandal ce se pare că nu mai ia sfârşit”, a declarat primarul Chirica.
Primarul Iaşiului a anunţat că în următoarea şedinţă de Consiliu Local vor fi votaţi cei doi viceprimari ai municipiului, unul de la PNL, iar celălalt ”de la un alt partid politic”.

Reprezentanţii USR-PLUS s-au retras de la negocierile programate luni cu PNL Iaşi, motivând că la discuţii a venit doar primarul Mihai Chirica, nu şi liderul filialei judeţene, Costel Alexe.

Potrivit reprezentanţilor USR-PLUS, Mihai Chirica a încercat “un bluf“, în timp ce “PNL a demonstrat că face doar exerciţii de PR şi nu are niciun interes să susţină proiecte pentru ieşeni“.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8283 vizualizari

  • +26 (34 voturi)    
    Lol (Luni, 15 martie 2021, 15:55)

    mitg [utilizator]

    Traseistul poate.
    • -13 (31 voturi)    
      Wow, acum e "traseist"? (Luni, 15 martie 2021, 17:20)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Wow, acum e "traseist"? Da' ce bun era cand combatea conform indicatiilor!

      PS: Tipul e o lichea, a fost o lichea si va fi o lichea. Asta-i datul lui.
      Dar, va dati seama de calitatea alora care il lauda cand lichelismul lui le convine si il infiereaza proletaro-bolsevic-#rezist cand "nu e pe directie"!
      Hahaha, ce-mi place!
      PPS: Strict referitor la faza de azi, licheaua intrevede bine: esecul politic uSRI se va sfarsi mai curand decat cred multi. SRI l-a facut, SRI il omoara!
      • +9 (17 voturi)    
        Pai cine-l lauda? (Luni, 15 martie 2021, 17:48)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Nu prea inteleg unde bati... Nu tin minte ca #rezist sau USR+ sa-l fi laudat vreodata pe Chirica. Daca gresesc, da-mi tu un link cu o declaratie dinspre tabara proletaro-bolsevica #rezist unde Chirica e laudat.
        • -8 (14 voturi)    
          Ma baiete, a candidat pentru voi? (Luni, 15 martie 2021, 19:12)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          "Nu prea inteleg unde bati..."
          -------------------------------------
          Stai linistit, ar fi fost prima data cand intelegi ceva. N-a fost sa fie nici de data asta. Ghinion.

          H'aoleu, pentru voi, uSRI+ a candidat gospodina Chichirau. Acea nefericire intre urechi. hahahaha.
  • +28 (40 voturi)    
    normal (Luni, 15 martie 2021, 15:56)

    sucaa [utilizator]

    cum putea sa fie ok pentru voi un alt partid sa va taie accesul la spaga :)
    cred ca aia de la Newsweek or sa te iubeasca acum :)))
  • +23 (41 voturi)    
    Asta nu e liberal... (Luni, 15 martie 2021, 16:01)

    Muncitoru [utilizator]

    ci doar un penal PSD-ist băgat cu forța în PNL de mafiotul Costel Alexe .

    Daunele de imagine aduse PNL sunt ce-i drept cât se poate de mari și de reale.
    • +12 (14 voturi)    
      Pai si atunci ce e liberal? (Luni, 15 martie 2021, 17:53)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Muncitoru

      La Iasi singurul liberal care dovedise ceva, Bodea, a fost ejectat si trimis la USR. Nu ca Bodea ar fi fost vreun neprihanit, fiind adus in politica de Relu', dar cat a fost sef la Aeroport a dovedit ca o lucrare de amploare, cum a fost largirea pistei, poate fi coordonata de stat si finalizata inainte de termen si la calitatea ceruta.
      In rest, Alexe e un gainar de doi bani, Chirica nu mai zic. Iar altii care sa insemne ceva, poate inafara de Muraru, eu nu mai stiu.
      • +3 (5 voturi)    
        este o cloaca locala acolo... (Luni, 15 martie 2021, 23:22)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Pentru ca modul de a relationa la Iasi este sa nu deranjezi, sa te faci placut chiar daca iti pute...

        daca pana si in Biblie unul s-a spalat pe maini si gata a fost curat si dezinfectat de ce nu ar incerca aceeasi situatiune si in Iasi???

        de aceea pute in toata tara ca nu prea sunt multi GigiContra, razvratiti care sa zica NU si NU si din astia rai in cerul gurii care sa le limiteze accesul la putere mizerabililor

        carma romaneasca cu sedativ rusesc
  • +27 (41 voturi)    
    De fapt (Luni, 15 martie 2021, 16:02)

    AntonH [utilizator]

    Știrea ar trebui să fie:
    „Opinia publică despre „liberalul” Mihai Chirica: Apariţia acestui traseist notoriu este un accident politic pe care toţi trebuie să ni-l asumăm”
  • +2 (24 voturi)    
    acuma... la ce sa te astepti???? (Luni, 15 martie 2021, 16:03)

    ..13 [utilizator]

    PNL-ul de la Iasi dupa rearondarea lui Chirica este populat cu pesedisti si astia sunt natural alergici la anticoruptie....

    Zica sa mai astepte putin Chirica ca in curand insusi USR-ul va deveni alergic la anticoruptie si atunci se vor putea imprieteni ca niste tovarasi adevarati ce sunt...

    Cu rabdarea treci marea - tot mai sus si mai maretz
  • +21 (31 voturi)    
    Asta-i PSD-istu (Luni, 15 martie 2021, 16:04)

    gogu70 [utilizator]

    metamorfozat in PNL-ist a carui copil producea din primele zile de la nastere sute de mii de Euro?

    S-a vazut scapat de parnaie si e filozof
    • -2 (2 voturi)    
      sistemul... (Luni, 15 martie 2021, 23:24)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui gogu70

      Nu l-a omorat ci l-a adoptat - cinste lui???
  • +17 (33 voturi)    
    Tupeist mare (Luni, 15 martie 2021, 16:10)

    Dogul [utilizator]

    Mult tupeu are acest Chirica. Tocmai el, care a acceptat să fie ani la rândul slugă într-un partid condus de Dragnea. A dat cu piciorul in PSD abia când s-a văzut deja că PSD nu mai are șanse. Iar acum ne vorbește despre necesitatea ca usr sa nu mai existe
  • +19 (31 voturi)    
    accident (Luni, 15 martie 2021, 16:13)

    DiDiRo [utilizator]

    pe scena politica esti tu MAFIOTULE!
  • +28 (42 voturi)    
    //// (Luni, 15 martie 2021, 16:14)

    GemstonePig [utilizator]

    Ce cloaca are PNL LA Iasi!!! Chirica ,Alexe....
  • +9 (15 voturi)    
    lol (Luni, 15 martie 2021, 16:15)

    Toate nickname-urile erau luate [utilizator]

    lol lol

    lolololol
  • +23 (33 voturi)    
    In schimb tu, Chirica (Luni, 15 martie 2021, 16:19)

    ccc745 [utilizator]

    Esti, din pacate normalitatea: traseist fara coloana vertebrala si un snapan de prima mina. Tie si copiii ti se nasc direct milionari si proprietari de case. Halal!
  • -12 (26 voturi)    
    gresit (Luni, 15 martie 2021, 16:20)

    cucuveauamov [utilizator]

    in laboratorul K14 nu au loc accidente
  • -7 (33 voturi)    
    USR Iasi e radical in interiorul USR-PLUS (Luni, 15 martie 2021, 16:30)

    animatron [utilizator]

    Dna Cosette Chichirau nu e dispusa sa renunte la jocul de principal opozant al gruparii Barna-Ghinea care controleaza la varf partidul progresist din Romania.

    Asa ca efectiv are nevoie de "scandal" si de maxima atentie jurnalistica, nu de acorduri care sa o ingroape intr-o masa anonima de "aliati" care guverneaza orasul/judetul.

    Dna Chichirau, trecuta prin mediul universitar stangist american, e de stanga PsD (americana), il considera pe Barna un oportunist fara carisma (corect), e decisa ca la un moment dat sa obtina locul foarte vizibil de "primar al Iasiului" si apoi sa se foloseasca de primarie ca trambulina pentru un "destin national" (sefia USR-guvern).

    PSD-ul, celalalt partid de stanga din Romania, a avut si el o astfel de doamna, numita Firea, cu acelasi obiectiv de traseu strategic: mai intai primarie mare si apoi sefia partidului si guvernul.

    La nivel central, PNL si USR-PLUS fac parte din coalitia "contra naturii" care ne guverneaza tara in acest moment.

    Dupa cum vedeti, din partea dnilor Barna si Orban sunt minime eforturi pt a calma situatia la Iasi.

    Dl Orban vrea sa nu deranjeze filiala PNL de acolo inainte de alegerile din partid pt congresul din toamna.

    Dl Barna vrea ca dna Chichirau sa nu reuseasca nimic la Iasi, sa ramana blocata in maruntisuri "provinciale".

    Dl primar Chirica, fara adversar pe masura la primarie (12 puncte avans in fata dnei Chichirau), are deja multa experienta politica si intretine relatii foarte bune la nivel local cu PNL si PSD (a fost membru pana sa fie dat afara de Dragnea).
    • +4 (10 voturi)    
      N-am inteles nimic (Luni, 15 martie 2021, 17:31)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      mai zi odata
    • +10 (18 voturi)    
      cam multe tampenii adunate la un loc (Luni, 15 martie 2021, 18:03)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      1. Ce treaba are opozitia la Barna cu situatia de la Iasi?
      2. A compara Democratii republicani cu PSD-ul e o prostie mai mare ca tine. In primul rand ca PSD nu e de stanga decat in masura in care prosteste saracii cu 100 de lei contra inchis ochii la furt, in al doilea rand nu ai cum compara stanga americana cu continuatporii PCR-ului lui Nea Nicu.
      3. Nu inteleg pe ce te bazezi cand categorisesti USR ca partid de stanga, si mai ales cand il compari cu PSD. USR isi imparte electoratul cu PNL, nu are nimic in comun cu electoratul PSD. Asta poti vedea la orice minima analiza a distributiei electoratului intre cele 3 mari partide.
  • +23 (33 voturi)    
    Specimenul de Baron liberal social democrat (Luni, 15 martie 2021, 16:32)

    CptPopa [utilizator]

    Acest pesedisto-penelist, care s-ar vopsi in orice culoare ca sa-si pastreze influenta si puterea, e o relicva a unui sistem apus acum 30 de ani, pe care toti ar trebui sa-l indrumam spre puscarie.
  • +18 (28 voturi)    
    Nu e accident (Luni, 15 martie 2021, 16:40)

    ACP [utilizator]

    e evolutie pentru ca celelalte partide nu au ratat nicio ocazie sa arate cat de corupte sunt. Cei care nu isi doresc coruptie si un stat aservit clientelei sau animalelor politice, sau traseistilor politici de teapa celui enuntat in articol sau geniului de la educatie, au ajuns la un numar suficient de mare ca sa duca un partid in parlament. Este absolut natural ce se intampla, pacat ca a intarziat cateva zeci de ani pana s-a ajuns aici.
  • +17 (27 voturi)    
    .. (Luni, 15 martie 2021, 16:41)

    ak33 [utilizator]

    I auzi ce zice psdistul
  • +15 (25 voturi)    
    E o consecinta... (Luni, 15 martie 2021, 16:46)

    gugurila [utilizator]

    ... a USL-ului din care cu onor faci parte.
  • +18 (28 voturi)    
    Accident .... (Luni, 15 martie 2021, 16:46)

    Varvatos [utilizator]

    Accident ....adevarat .....v-au cam incurcat un pic manevrele??? Nu mai iese cascavalu??? Al naibii ghinion:))
  • -6 (18 voturi)    
    Nu scapam de astia, astia ne baga in groapa (Luni, 15 martie 2021, 16:47)

    cenzuratul [utilizator]

    Intr-o suta, doua de ani, Romania va fi de necunoscut. Din cauza lor. La USRisti ma refer, fireste.
    • +2 (8 voturi)    
      USR (Luni, 15 martie 2021, 17:27)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui cenzuratul

      Om muri s-om vedea!
    • -1 (5 voturi)    
      Asha sa fie (Luni, 15 martie 2021, 18:07)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui cenzuratul

      Eu sper sa va bage in groapa mult mai repede de 100 de ani. Pe toti smecherasii de partid care s-au catarat pe criterii de partid prin toate posturile din administratie, pe toti verii, nepotii si amantele, pe taietorii de frunze la caini. Si da, sper ca Romania sa fie de nerecunoscut pentru tot bugetarul smecherash invatat sa ia salariu si bonusuri proportional cu spatele politic si nu cu munca depusa.
  • +15 (21 voturi)    
    ... (Luni, 15 martie 2021, 16:48)

    bizonu [utilizator]

    Mai degrabă Chirica este un accident politic...
  • +8 (16 voturi)    
    si (Luni, 15 martie 2021, 16:51)

    andrei1232000 [utilizator]

    poate inlocuim USR cu h'AUR. La cata minte are Chirica...
  • +19 (23 voturi)    
    greseala de tipar... (Luni, 15 martie 2021, 16:55)

    raspopitu [utilizator]

    pesedistul Chirica...
    al carui copil de 3 luni detine deja 3 vile...
  • +6 (12 voturi)    
    accident (Luni, 15 martie 2021, 17:00)

    drago [utilizator]

    Din doua una: ori USR-Plus ori Mihai Chirica este accident politic!
    Numai ca dintr-un accident politic Mihai Chirica s-a trezit dus cu ambulanta de la PSD la PNL!!!
  • +15 (23 voturi)    
    Din perspektiva PLN/PSD (Luni, 15 martie 2021, 17:00)

    Gojifruit [utilizator]

    are perfecta dreptate!
    Aparitia unui partid care nu adera la grupul infractional organizat care este clasa politica romaneasca de pana acum, este un accident nefericit si regretabil.
  • -10 (20 voturi)    
    Opera unor securisti si lobbyisti nu este niciodat (Luni, 15 martie 2021, 17:01)

    xolv [utilizator]

    un accident....
    • +1 (3 voturi)    
      Chirica (Luni, 15 martie 2021, 17:31)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui xolv

      1. N-au fost alegeri llbere? Au participat si extraterestrii sau numai iesenii?
      2. Noroc mare ca ce se-ntampla la Iasi e o exceptie. Ca, in restul Ro., e o fratie de nezdruncinaat!
  • +1 (7 voturi)    
    . (Luni, 15 martie 2021, 17:10)

    Toate nickname-urile erau luate [utilizator]

    Stați că mi-am amintit. Nu zicea și Firea ceva asemănător acum câțiva ani?

    Hai că am găsit, era despre guvernul tehnocrat, deci pe aproape. Gabriela Firea, acest Winston Churchill de România.

    „Din punctul meu de vedere si cred ca al multora dintre dumneavoastra, un Guvern tehnocrat este un accident democratic, pentru ca democratia inseamna partide, inseamna Parlament, inseamna respectarea Constitutiei, inseamna politicieni care sunt penalizati atunci cand gresesc si stii de unde sa-l iei si cum sa-l depunctezi, daca a facut o eroare, si nu un personaj colectiv, oarecum anonim, pe care nu stii de unde sa-l iei si cum sa-l mai votezi sau sa-l tai de pe lista atunci cand vrei sa-l penalizezi”
  • +7 (11 voturi)    
    . (Luni, 15 martie 2021, 17:24)

    g01an [utilizator]

    nu stiu ce sa zic, explicatia celor de la USR-PLUS mi se pare ca vizeaza strict interesele iesenilor, in timp ce pozitia lui Chirica este una doar politica, pusa doar pe a ataca ceea ce ar fi trebuit sa fie un aliat.

    daca interesul lui Chirica ar fi fost pro-ieseni, atunci trebuia sa o dea la pace atat cu cei din PNL, noul sau partid, cat si cu cei din USR-PLUS daca este nevoie de ei pentru a forma o majoritate. Ori Chirica nu este sustinut nici de unii nici de altii... si astia sunt si ei votati de electoratul iesean sa le reprezinte interesele, nu neaparat ce spune Chirica si gasca din spatele lui.
  • 0 (6 voturi)    
    Nu-i frumos (Luni, 15 martie 2021, 18:11)

    VOX. [utilizator]

    Sa vorbesti urat despre fratii tai.
  • -3 (5 voturi)    
    pai.. (Luni, 15 martie 2021, 18:31)

    miculescu-rucar [utilizator]

    chi...rica, chi...chirau....
  • +5 (7 voturi)    
    Pnl si psd (Luni, 15 martie 2021, 19:29)

    Costi888 [utilizator]

    Sunt accidente nationale. Aceste organizari mafiote erau demult dezmembrate in tari cu ceva pretentii.
    Chirica, ia vezi, mai lucreaza ospatarita pe post de inginer hidrolog la Barlad?