Premierul Florin Cîțu și ministrul Economiei, Claudiu Năsui - criticați în ședința PNL / Ce spune Ludovic Orban despre nemulțumirea colegilor

de L.P.     HotNews.ro
Luni, 15 martie 2021, 12:28 Actualitate | Politic


Florin Cîțu și miniștrii din cabinetul său
Foto: Daniel MIHAILESCU / AFP / Profimedia
Liberalii sunt nemulțumiți de prestația premierului Florin Cîțu și a miniștrilor USR. În ședința Biroului Executiv al PNL, mai mulți liberali s-au plâns de activitatea premierului și de faptul că acesta împiedică numirea pe funcții a unor secretari de stat, susțin surse liberale pentru HotNews.ro.

Potrivit surselor citate, liderul senatorilor PNL, Virgil Guran ar fi fost cel mai vocal. Acesta s-ar fi plâns de faptul că premierul ignoră problemele partidului și împiedică numirea pe funcții a unor secretari de stat și șefi de agenții, nominalizați de partid.

De precizat este că premierul Florin Cîțu nu a participat la ședinta BEX.

O altă nemulțumire exprimată de către Guran a fost legată activitatea ministrului Economiei, Claudiu Năsui căruia i se reproșează întârzierea unor măsuri care țintește mediul de afaceri. Guran ar fi informat conducerea partidului că există riscul ca moțiunea simplă împotriva lui Năsui să fie adoptată și cu votul unor senatori PNL.

Fost consilier în Guvernul Orban, în prezent vicelider al senatorilor PNL și președinte PNL Dîmbovița, Virgil Guran este un apropiat al președintelui PNL.

„În interiorul partidului sunt foarte multe puncte de vedere exprimate. Premierul probabil efectuează nişte verificări suplimentare şi, până la urmă, îi va numi în funcţii pe toţi cei care beneficiază de încrederea partidului. De asemenea, există şi proceduri, în unele situaţii trebuie propuşi de miniştrii din domeniul respectiv, în alte situaţii numirea nu se face de către premier, ci de către un ministru. Sunt diferite situaţii. Oricum, dacă vă uitaţi în ultima perioadă, aproape în fiecare zi au existat astfel de decizii de numiri ale reprezentanţilor partidului în funcţii de demnitate publică", a declarat Ludovic Orban, la finalul ședinței.

Conducerea PNL a cerut un vot în BEX pentru respingerea moțiunii simple de la Senat.

"Am mandatat senatorii să voteze împotriva moțiunii inițiate de PSD. A fost un vot împotriva acestei decizii. E democrație în partid. Am stabilit clar poziția politică, pe de altă parte noi susținem implementarea eficientă și rapidă a tuturor programelor pentru mediul de afaceri. Trebuie crescută viteza de evaluare și aprobare”, a anunțat la finalul ședinței BEX, Ludovic Orban.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7831 vizualizari

  • +7 (11 voturi)    
    Ludovic Orban e un psdist sub acoperire... (Luni, 15 martie 2021, 13:10)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    Ludovic Orban e un psdist sub acoperire...
  • +9 (13 voturi)    
    fratilor! (Luni, 15 martie 2021, 13:18)

    kostake [utilizator]

    Tineti-va sedintele astea mai pe secret ca umpleti oamenii de scirba la citirea la astfel de stiri. Desigur, si Orban are calitatile lui, dar in nici un caz nu va puteti lega de Citu, unul din cei mai buniPM din citi a avut tara asta. Vad ca sunteti pe pilot automat, gata, schimbati parametrii de zbor, nunmai merge ca inainte.
  • +10 (12 voturi)    
    Dezastru (Luni, 15 martie 2021, 13:27)

    ipolitic [utilizator]

    cei optsute de locuri pentru secretarii de stat propusi de PNL nu sunt inca ocupati??? Curat murdar.
    De activitatea lui Nasui ce sa mai zicem? Drept ca nu are inca minister, doar un birou, dar trebuia de mult sa dubleze exporturile, sa reduca la zero somajul si sa infiinteze ferme de crescut pasarea paradisului fiscal.
  • +7 (9 voturi)    
    Absenta lui Catu de la BEX - de prost augur ! (Luni, 15 martie 2021, 13:35)

    Dilematic [utilizator]

    Nefericita idee de a tine sedinta conducerii centrale a PNL in absenta premierului Florin Catu, nu prevesteste nimic bun in relatiile viitoare dintre partid si actuala guvernare a coalitiei PNL - USR-PLUS - UDMR.

    Competitia Orban - Catu pentru scaunul de presedinte al PNL isi pune amprenta nu doar pe evolutia relatiilor partid - guvern, ci din pacate si pe relatia guvern - parlament in perioada premergatoare Congresului PNL, amanat pe o data neprecizata, probabil in toamna acestui an.
    • +4 (6 voturi)    
      mda (Luni, 15 martie 2021, 14:29)

      ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui Dilematic

      se pare ca orban e tot mai dispus sa sacrifice coalitia de guvernare numai ca sa fie sigur ca nu-i zboara pernele de pe scaunul din partid.
  • +7 (9 voturi)    
    Gogosi pe banda rulanta! (Luni, 15 martie 2021, 13:39)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Nimic !
    Zero realizari!
    - Pensionarul capusa ramane cu o mie si una de Exceptii,
    - sporurile raman neclintite,
    - nr. de bugetari neatins
    - salariile babane nu vor ingheta niciodata
    - Digitalizarea abandonată

    Doar numiri de prefecți incapabili si altii la fel.

    Timpul nu mai are răbdare si ve-ti urma PNȚCD!
    • +5 (7 voturi)    
      Continua povestea cu exceptii (Luni, 15 martie 2021, 14:49)

      DomnuTrandafir [utilizator] i-a raspuns lui DomnuTrandafir

      Scrisa de Turcan si Catu!
      Un exemplu mai jos.

      https://www.kmkz.ro/de-ras/28000-de-lei-pensie-la-52-de-ani-fosta-procuroare-plagiatoare-asa-arata-un-stat-capturat-de
  • +5 (7 voturi)    
    Singura lor vina (Luni, 15 martie 2021, 13:53)

    VOX. [utilizator]

    E ca fac deja campanie electorala in favoarea psd.
  • +6 (8 voturi)    
    Mafia nu se lasa! (Luni, 15 martie 2021, 14:28)

    oftamcutotii [utilizator]

    Orice decizie care conduce la progresul Romaniei si la aprofundarea integrarii in Europa este combatuta cu toate puterile de catre cei care ne tin in loc de peste 30 de ani. Bulgaria ne-a depasit in multe domenii, iar acum am ajuns sa concuram Albania. Citu si fortele proeuropene din alianta de guvernare nu trebuie sa se lase impresionati de disperarea mafie autohtone, gata de orice, numai sa nu piarda puterea. Nu va lasati! Majoritatea electorarului este cu voi!
  • +1 (3 voturi)    
    Da asa este pt penalul "liberalul" Mihai Chirica (Luni, 15 martie 2021, 16:01)

    Susufler0 [utilizator]

    In lumea lui, lumea USL- ului, corectitudinea, cinstea este un "accident" o exceptie de la REGULA lor care este furtul, necinstea, incorectitudinea !

    PS. Asa este ! Sa va traiasca Orbane ! :)))
  • +3 (3 voturi)    
    Se joaca hotii astia de penelisti (Luni, 15 martie 2021, 16:06)

    Susufler0 [utilizator]

    cu cutia de chibrituri in sura !

    PS. Doar ca USR are bricheta !
  • 0 (0 voturi)    
    Care sunt problemele (Luni, 15 martie 2021, 20:24)

    yol [utilizator]

    importante ale partidului? Numirea pe functii. Va dati seama cum asteapta nepoatele, amantele, socri si alti calificati...