Nicuşor Dan: Peste o lună şi jumătate-două o să fac o analiză juridică a fiecăruia dintre PUZ-urile de sector/ În ele e apogeul golăniei care a dominat urbanismul din Bucureşti

de DP     HotNews.ro
Duminică, 14 martie 2021, 11:58 Actualitate | Politic


Nicușor Dan
Foto: PMB
Primarul general al Capitalei, Nicuşor Dan, anunţă că în mai puţin de două luni va face publică o „analiză juridică” a planurilor urbanistice zonale (PUZ) ale fiecăruia dintre sectoarele municipiului Bucureşti, documente a căror aplicare a fost suspendată temporar de către Consiliul General al Municipiului Bucureşti, scrie News.ro. „În ele este apogeul golăniei care a dominat urbanismul din Bucureşti. (...) Există funcţionari care au colaborat cu această reţea de influenţă (în domeniul proiectelor imobiliare – n.r.) dintotdeauna şi pe care nu trebuie foarte mult ca să-i dai afară, trebuie doar să vezi că au emis nişte autorizaţii ilegale în mod sistematic”, declară Nicuşor Dan.

„Undeva peste o lună şi jumătate-două o să vedeţi, o să ies în faţa dumneavoastră şi, bineînţeles, a Consiliului General, care a suspendat aceste PUZ-uri, şi o să fac o analiză juridică a fiecăruia dintre PUZ-urile de sector. În ele este apogeul golăniei care a dominat urbanismul din Bucureşti, sunt sute de hectare, în condiţiile în care noi avem probleme uriaşe, severe cu aerul din Bucureşti, cu poluarea, sute de hectare din spaţii verzi deveneau construibile, se construiau blocuri între blocuri, blocuri între case dar, mai mult de atât, se anulau şanse de dezvoltare, pentru că Bucureştiul are câteva şanse de dezvoltare, şansă de dezvoltare este metroul de suprafaţă sau trenul de suprafaţă pe infrastructura CFR, aşa cum vedem peste tot în lume”, a declarat Nicuşor Dan duminică, la emisiunea Insider Politic, difuzată de Prima Tv. El a explicat că, potrivit PUZ-ului, pe linia de cale ferată ar apărea alte blocuri care anulează posibilitatea de dezvoltare a metroului de suprafaţă.

Conform lui Nicuşor Dan, în Direcţia de Urbanism din Primăria Generală există angajaţi care au eliberat ilegal documente în baza cărora se poate construi.
„Sunt mulţi oameni acolo care au dat de-a lungul timpului autorizaţii şi PUZ-uri ilegale şi care o să părăsească instituţia. (...) Există funcţionari care au colaborat cu această reţea de influenţă (în domeniul proiectelor imobiliare – n.r.) dintotdeauna şi pe care nu trebuie foarte mult ca să-i dai afară, trebuie doar să vezi că au emis nişte autorizaţii ilegale în mod sistematic. Evident, primarul şi arhitectul şef care au condus această structură au fost complici şi cu ei, şi cu cei care au venit la ei”, a afirmat Nicuşor Dan.

Întrebat cine face parte din aşa numita „mafie imobiliară”, Nicuşor Dan a explicat că, prin eliberarea de autorizaţii de construire unor proprietari pentru suprafeţe mai mari decât prevede legea, sunt investitori care au câştigat sute de mii şi chiar milioane de euro. „Sunt convins că există foarte mulţi oameni care, prin aceste PUZ-uri de sector, au obţinut un folos necuvenit” a adăugat edilul.

Primarul general promite o analiză pe care o va realiza o structură din această Direcţie de urbanism, respectiv Serviciul de proiecte urbane, care au fost „mai puţin implicaţi” în eliberarea acestor autorizaţii, primarul invitând societatea civilă „să contribuie” la analiza PUZ-urilor.
Edilul a arătat că există în jur de 30-40 de litigii pe care vecinii unor construcţii ilegale le-au deschis în instanţă.
Primarul în funcţie a răspuns şi acuzaţiilor predecesorului său, Gabriela Firea, care susţine că astfel se blochează dezvoltarea Capitalei, Nicuşor Dan susţinând că Gabrielei Firea „ar trebui să-i fie ruşine pentru ce a făcut cu oraşul ăsta”.

Întrebat dacă suspectează că unii consilieri din Consiliul General al Municipiului Bucureşti au interese în domeniul imobiliarelor edilul a răspuns: „Nu ştiu, pot să vă spun că în majoritatea USR-PLUS/PNL, 29 din 29 au votat pentru suspendarea PUZ-ului, pentru chestiunea asta am fost extrem de fericit”.

De asemenea, întrebat ce se întâmplă cu oamenii care au dat avansuri pentru a cumpăra locuinţe a căror construire a fost suspendată odată cu planurile urbanistice zonale de sector, edilul a răspuns că îi sfătuieşte pe cetăţeni „să nu dea avans pentru imobile care nu au o autorizaţie de construire”.

El a explicat totodată că pentru dezvoltatorii imobiliari care au obţinut certificatul de urbanism, construcţia va continua în baza PUZ-urilor, iar unde există suspiciuni de ilegalitate în privinţa eliberării certificatelor de urbanism, prefectul va trebui să se pronunţe dacă atacă sau nu în instanţă eliberarea respectivelor documente.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7080 vizualizari

  • +20 (28 voturi)    
    Ce pot sa zic (Duminică, 14 martie 2021, 12:36)

    Marius Suisse [utilizator]

    Altceva decat:

    GO Nicusor!
    • -9 (17 voturi)    
      In ce directie? Pare cam buimac, saracul ! (Duminică, 14 martie 2021, 13:19)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Marius Suisse

      In ce directie? Pare cam buimac, saracul !
      • +6 (10 voturi)    
        Nicusor (Duminică, 14 martie 2021, 14:25)

        Marius Suisse [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        De unde ai scos chestia asta? Ai vazut emisiunea? Ai citit afirmatiile lui Nicusor?
        • -7 (13 voturi)    
          Marioneta (Duminică, 14 martie 2021, 15:54)

          aniod [utilizator] i-a raspuns lui Marius Suisse

          in spatele lui sunt adevaratii mari oameni de afaceri, grupari din servicii, care l-au sprijinit sa ajunga primar si care ii cer sa distruga concurenta.
          Daca primaria ar fi dorit parcuri, ar fi putut cumapara pamant si sa faca un parc.
          A lua de la altii e mai usor , NU-i asa? Ei bine, in tarile civilizate asta se numeste FURT.
          Nicusor Dan vrea sa fure dreptul oamenilor de a construi pe pamantul lor.
          • -3 (7 voturi)    
            Nicusor (Duminică, 14 martie 2021, 16:05)

            Marius Suisse [utilizator] i-a raspuns lui aniod

            Ce spui e grav, sper ca ai dovezi. Daca nu, abtine-te de la a vehicula zvonuri de genul.
            • -4 (6 voturi)    
              De cand? (Duminică, 14 martie 2021, 16:59)

              aniod [utilizator] i-a raspuns lui Marius Suisse

              se intampla ceva in tara asta fara ajutorul serviciilor?
              • +2 (4 voturi)    
                Nicusor (Duminică, 14 martie 2021, 18:19)

                Marius Suisse [utilizator] i-a raspuns lui aniod

                Ce dovezi ai concret? In afara de zvonuri.
                • -5 (5 voturi)    
                  Ce dovezi mai vrei? (Luni, 15 martie 2021, 3:49)

                  newlook [utilizator] i-a raspuns lui Marius Suisse

                  Ce dovezi mai vrei?

                  Tu ai vazut "studiile" majoritatii astora din spatiul public? Cum palaria mea, 80-90% dintre ei au trecut fie pe la SRI, fie pe la colegiul kk-mk "de aparare", fie pe la alti indispensabili d'astia? Alte forme de pregatire postuniversitara nu mai exista? Sau exista, da' numai cei ce au primit binecuvantarea SRI ajung in functii publice care conteaza?

                  Cum se face ca in 2020 (cu astia, "democrati", PNL la putere, nu cu PSD) s-a dat la secret lista cu studentii la academia SRI, in toate formele?

                  Sunt 200.000 de exemple individuale cand, nu stiu cine, la 23 de ani ajunge pe o functie ocupata la 45+ de ani in oricare din tarile civilizate..si culmea, acel/acea cineva are legaturi cu SRI. E plin net-ul de asa ceva...tu intrebi inocent de probe. hehehe

                  Pe bune, oi fi tu securist, da' esti d'ala prost, de pui astfel de "intrebari nevinovate". Chiar crezi ca toti sunt tampiti ca uSRI-ul inventat de voi?
                  • +5 (5 voturi)    
                    Nicusor (Luni, 15 martie 2021, 7:42)

                    Marius Suisse [utilizator] i-a raspuns lui newlook

                    Iar vin si intreb, ce dovezi ai ca Nicusor face parte din "grupa" baietilor cu ochi albastri?

                    (Fara atacuri la persoana, daca nu ai argumente).

                    (Secretizarea listei e din 2019)
                    • +1 (1 vot)    
                      nu te (Luni, 15 martie 2021, 12:53)

                      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Marius Suisse

                      mai chinui cu bamblecii de serviciu ai lui madam Fifi si ai psd in general.
                      Mai ales asta cu privirea vesnic la poarta noua, n-are nicio tangenta cu logica si argumentatia. Isi inchipuie ca toata lumea e din Cuca Macai unde informatiile ajung doar de la Radio Romania Actualitati pesedace.
                    • 0 (0 voturi)    
                      Mda, (Luni, 15 martie 2021, 16:02)

                      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Marius Suisse

                      Mda, nu citisem titlul postarii tale si am crezut ca intrebi asa, in general. Am raspuns ca atare.

                      Ma rog, nici Pungusor Ban NU e departe de categoria aratata de mine, dar nici nu poti cere dovezi directe. Ai vazut vreo secatura purtand tricou : "eu sunt turnator la SECU"?
                      Pe de alta parte, dovezi indirecte sunt kklau, chiar si Pungusor poate fi - si e foarte posibil - un turnator ordinar la noul SECU -SRI.

                      PS: secretizarea listei e din 2020, ORGAN... da' cum dreaq se face ca sarisi repede sa corectezi ceva neesential (ai corectat prost, btw), da' nu te pronunti nicidecum asupra aberatiei de concept "studenti la negru"?
                      Nu te jignesc cand constat ca e foarte probabil sa fii o secatura securista...constat realitatea din postarile tale.
      • 0 (2 voturi)    
        hehe (Luni, 15 martie 2021, 9:27)

        transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Iti cam tremura fustita #postacerusesc
        Poti fi sigur ca #NUscapati hastagilor penali
  • +2 (16 voturi)    
    Romexpo ??? (Duminică, 14 martie 2021, 12:53)

    ciuma.rosie [utilizator]

    ...te faci ca ploua, acolo va disparea orice urma de loc liber....blocuri, blocuri, blocuri !
  • +8 (14 voturi)    
    Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face (Duminică, 14 martie 2021, 12:54)

    bigbrother [utilizator]

    spune o vorba romaneasca. Probabil acelor dezvoltatori si functionari le place cum a ajuns orasul asta, un kitsch arhitectural, o cocina gri fara nicio valoare estetica.

    Nu era de ajuns ca Ceausescu a daramat din Bucuresti tot ce i-a stat in cale, nu e de ajuns ca avem mii de blocuri comuniste care sfideaza orice bun simt si estetica, mai avem si functionari pe care ii doare fix pe stanga despre cum arata acest oras, avem dezvoltatori care n-au in cap decat banul luat atunci, dupa ei potopul si mai rau, avem primari si arhitecti care au girat toata aceasta poveste timp de 30 de ani dupa revolutie.

    O sa spun o vorba grea: sa ne fereasca D-zeu, Buddha, Alah si cine mai vreti voi de inca un cutremur mai mare. Ce vedem la televizor ca se intampla prin alte tari cu blocuri cazute vom vedea si pe aici; pe langa unele blocuri cu bulina care abia se mai tin in picioare vor fi altele care au fost inaltate doar pentru a se lua banul, cu autorizatii date la misto si fara o minima implicare din partea constructorilor.

    Daca as fi in locul lui Nicusor Dan as lua la mana toate autorizatii date de-a lungul timpului de PMB, indiferent cat dureaza sa fie verificate. Sunt convins ca multi dintre cei care au semnat acele autorizatii vor face porumbelul pacii la Jilava, la cat de haotic s-a daramat si construit in orasul asta.
  • +5 (11 voturi)    
    poate puteti verificcate ceva si la cele existente (Duminică, 14 martie 2021, 12:59)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    sunt aglomerari de blocuri in zone "semicentrale" de ex unde au primit autorizare initiala pentru P+10 si rastimp, nu se stie cum, alta autorizare pt P+12, adica pt inca 2 etaje pe aceeasi structura.
    Sau s-a primit autorizate pt cate un complex si alta pt altul imediat langa. E plin S6 de ex de astfel de exemple- in zona de la Pacii/Chiajna, unde e un haos total, in zona Poli, unde printre case au rasarit atatea blocuri incat practic e mai degraba zona de blocuri acum. Sau terenuri tinute "virane" au devenit acum sufocate de blocuri inalte, lipite intre ele, practic. Riscam ca in acest ritm sa devina un oras betonat, in care nu te mai poti bucura de un spatiu liber, de verde, sa respiri, cartierele -dormitor comuniste vor fi o amintire frumoasa in comparatie cu aglomerarile create de rechinii imobiliari.
    Ma tot intreb, de ani de zile, ce pazeste DNA, DIICOT, Politia, Procuratura? Mai ales ca au sediul in Bucuresti, angajatii lor se pp ca traiesc si ei tot pe aici, locuiesc in blocurile mai vechi si noi, circula pe aceleasi strazi, respira acelasi aer? nu se pot auto-sesiza? niciunul niciunul? bizar, daca as fi adeptul teoriei conspiratiei as spune ca exista undeva o interdictie "de sus" sa fie lasati in pace toti interlopii imobiliari. de ce? pai e simplu, luati la rand in toate complexurile noi apartamentele generoase sau penthouse-urile si vedeti cine sunt "cumparatorii". O sa aveti mari "surprize": parlamentari, ministeriabili, magistrati, politie, functionari ce dau avize, autorizatii etc etc. Persoane al caror nivel de venituri nu le-ar permite in niciun caz sa cumpere apartamente de sute de mii de euro (la unii chiar mai multe).
    Daca asta nu e mega-coruptie...nu stiu care mai e, si e culmea, toti o vedem, o stim, doar DNA si celelalte institutii "nu stiu", "nu vad", etc.
    Romania lucrului "bine-facut". Adica facut pentru ei: interlopii, mafiotii, gastile de interese etc.
  • +9 (13 voturi)    
    in sfarsit (Duminică, 14 martie 2021, 13:09)

    deville2010 [utilizator]

    Bucurestiul arata ca un gunoi arhitectural
    • -3 (5 voturi)    
      Va inselati (Duminică, 14 martie 2021, 16:39)

      aniod [utilizator] i-a raspuns lui deville2010

      Bucurestiul nu este ingrijit, nu se face curatenie si este aglomerat, dar are foarte multe cladiri frumoase, cu stil. Multe dintre aceste cladiri frumoase sunt noi.
  • -5 (13 voturi)    
    Intrebare ? (Duminică, 14 martie 2021, 13:49)

    GicaContra71 [utilizator]

    De ce sectorul 1 nu a fost in lista?
    Esti prizonierul USR+ ?
    • +1 (1 vot)    
      in sectorul 1 PUZ-ul e suspendat de instanta (Luni, 15 martie 2021, 9:46)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui GicaContra71

      Daca te informai, tot contra ramaneai.
  • -5 (17 voturi)    
    Vedem că la distrus și interzis chestii ești exper (Duminică, 14 martie 2021, 14:04)

    galeo [utilizator]

    Dar la a face ceva constructiv, ești un stare?
    • -5 (15 voturi)    
      Marioneta (Duminică, 14 martie 2021, 15:55)

      aniod [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      este pus acolo ca sa serveasca interesele unei grupari din servicii.
  • -7 (15 voturi)    
    Esti primar sau jurist? ONG-ist boem? (Duminică, 14 martie 2021, 14:35)

    mike123 [utilizator]

    Cea mai mare aiurela a Primarului ales! Da mai are timp!
    -"Peste o lună şi jumătate-două o să fac o analiză juridică a fiecăruia dintre PUZ-urile de sector"
    Pii bunii? Analiza o sa dureze cel putin 4 ani, iar prioritatile Primariei Buc sint altele!
    Ati ales un Primar incompetent, care nu este in stare sa seteze prioritatile! Tipic ONG-ist boem!
    • -5 (15 voturi)    
      Corect (Duminică, 14 martie 2021, 15:35)

      aniod [utilizator] i-a raspuns lui mike123

      Nu poti transforma un matematician ONG-ist procesoman intr-un primar eficient
      • 0 (0 voturi)    
        voi, (Luni, 15 martie 2021, 12:56)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui aniod

        postaceii pesedaci, credeti ca daca sunteti multi si turnati gogosi dupa gogosi, chiar aveti dreptate? Aplicati indicatiile tatucului vostru Lenin, "mintiti, mintiti ca ceva tot o ramane".
  • -5 (15 voturi)    
    Serviciile (Duminică, 14 martie 2021, 14:59)

    aniod [utilizator]

    Pentru a deturna atentia de la marile afaceri, au sprijinit acest matematician procesoman, care da in judecata pe oricine are urme de spirit antreprenorial.
    Nicusor Dan este pus acolo tocmai pentru a distruge concurenta pentru a facilita anumite grupari, ale caror afaceri cetateanul obisnuit aude sau vede dupa ce sunt bine rezolvate.
    El vorbeste despre cei care dau locuri de munca ca despre niste golani. Dar bugetarul matematician, actualmente bugetar primar (deci care treaieste tot din taxele noastre), cate locuri de munca a oferit? Sau a asteptat sa treaca luna sa-i vina salariul de la stat?
  • -2 (8 voturi)    
    E vorba de atitudinea fata de antreprenori (Duminică, 14 martie 2021, 16:19)

    VasBad [utilizator]

    Ce se intimpla cu INSTITUTUL DE MATEMATICA. Este o cladire cu 10 etaje, care doar consuma, dar nu functioneaza nimeni in ea. STIE CUMVA DL PRIMAR GENERAL , CA A LUCRAT IN ACEL INSTITUT.
    2. Vrea dl. PIMAR GENERAL sa locuim cu totii in vile in centrul Bucurestiului ?
    3. Oamenii s-au putut muta in apartamente moderne, cu finisaje frumoase, actuale. Ce le va oferi dl PG in viitor cetatenilor bucuresteni ? Locuinte comuniste ?
    4. DE ACORD CA SA-U FACUT MULTE ABUZURI. DAR LUATI ACELE ABUZURI. DE CE PEDEPSITI PE TOTI ANTREPRENORII CORECTI CARE ISI RISCA BANII PROPRII. ASTEFL DE DECIZII NU AI DREPTUL SA LE IEI. TREBUIE PROCESE IMPOTRIVA PRIMARIEI , CA SA PLATEASCA CELOR CARE AU FOST CORECTI SI AU RESPECTAT LEGEA, IAR ACUM SUNT BAGATI IN TAGMA JEFUITORILOR.

    ACEASTA DIFERA ROMANIA DE AMERICA SI CHINA: ATITUDINEA FATA DE ANTREPRENORI.

    VA RECOMAND SA VIZIONATI DISCURSURILE LUI JACK MA, FONDATORUL ALIBABA, SI ATITUDINEA FATA DE ATREPRENORI.

    TRAIASCA ROMANIA COMUNISTA CARE VA DAINUI PRIN ATITUDINEA OAMENILOR. ASTA GINDITI-ASTA AVETI
  • +2 (6 voturi)    
    Coruptie fara corupti (Duminică, 14 martie 2021, 16:28)

    VOX. [utilizator]

    Si golanie fara golani.
  • -3 (5 voturi)    
    Foarte bine ca se construieste (Luni, 15 martie 2021, 8:46)

    galeo [utilizator]

    Asta inseamna dezvoltare.
    Alte orase de provincie si-ar dori sa se construiasca asa mult.
    Daca va simtitit prea sufocati in Bucuresti, mutate capitala in alt oras care nu face atatea mofturi.
  • -2 (4 voturi)    
    Bineinteles ca a fost golanie (Luni, 15 martie 2021, 9:22)

    John M. [utilizator]

    De unde era sa stie "trandafir de la Moldova" urbanism?!
  • +2 (4 voturi)    
    ha (Luni, 15 martie 2021, 10:54)

    albastru de Romania [utilizator]

    sa se publice de urgenta un cont de intrajutorare pt saracii dezvoltatori imobiliari.

    apar noi modele de BMW, Audi si ei nu vor avea fonduri.

    pt asta au murit oamenii la revolutie?

    Rusine