Laszlo Tokes: Revendicăm drepturile de autodeterminare a populaţiei maghiare din Transilvania / Cer încetarea discriminării economice a secuimii

de Redactia     HotNews.ro
Vineri, 12 martie 2021, 14:33 Actualitate | Politic


Laszlo Tokes
Foto: AGERPRES
Preşedintele Consiliului Naţional Maghiar din Transilvania (CNMT), Laszlo Tokes, în solicită liderului UDMR, vicepremierul Kelemen Hunor, "să ia poziţie în favoarea autonomiei Ținutului Secuiesc" și cere "încetarea discriminării economice a secuimii.
  • "Poporul secuiesc este neînfricat în libertatea sa şi a transmis mereu un mesaj către puterile dintotdeauna. Secuii n-au căzut niciodată la compromis în privinţa autodeterminării lor.
  • În urmă cu 100 de ani, la Trianon, am fost privaţi de aceste drepturi. În '89, deşi secuii şi maghiarii erau în prima linie în lupta anticomunistă, am fost ignoraţi.
  • Revendicăm drepturi de autodeterminare a populaţiei maghiare din Transilvania. Nu cunoaştem compromis în această cauză.
  • Suntem consternaţi văzându-l pe preşedintele UDMR, Kelemen Hunor, ce poziţie a luat în discursul antimaghiar al lui Klaus Iohannis. În ceea ce priveşte procesul lui Beke Istvan şi Zoltan Szocs, pilda lor dovedeşte că sunt în închisoare pentru că au luptat pentru autodeterminare şi libertatea secuilor. L-aş ruga pe Kelemen Hunor să ia poziţie în favoarea autonomiei ţinutului secuiesc şi a celor doi", a spus Laszlo Tokes, vineri, la Cluj, potrivit Agerpres.
El a susţinut o conferinţă de presă alături de preşedintele Consiliului Naţional Secuiesc, Izsak Bal, şi de preşedintele Cabinetului de politică externă şi naţională al Partidului Popular Maghiar din Transilvania, Szilagy Zsolt, pe tema Zilei Libertăţii Secuilor, 10 martie, când se comemorează executarea Secuilor Martiri postpaşoptişti, şi pe tema iniţiativei cetăţeneşti europene pentru protecţia regiunilor naţionale.
  • "Exodul de astăzi cunoaşte noi valuri, nu doar transilvănenii, ci şi secuii. Această iniţiativă cetăţenească are un ţel important, să îi ţină pe maghiari şi secui aici în ţară, să nu plece. Cer încetarea discriminării economice a secuimii. Transilvania, Partiumul au nevoie de posibilităţi de dezvoltare a economiei", a mai spus Tokes.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5077 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    Ok. (Vineri, 12 martie 2021, 14:52)

    Lok [utilizator]

    Ignorat si mergem mai departe.
  • +5 (5 voturi)    
    mai ai chitante de la AVRO (Vineri, 12 martie 2021, 14:58)

    tkd [utilizator]

    Tokes mai ai ca in 89 chitante de la AVRO ...nu de alta ca tot pt asta te plateau si aia atunci sa faci gargara si scandal....pt tine stii ce ar fi bun....
  • +3 (3 voturi)    
    Nu mai cere nimic.Nu cred ca e cazul.... (Vineri, 12 martie 2021, 15:02)

    persuasiv [utilizator]

    Inceteaza sa mai agiti spiritele.Inteleg ca din cand in cand avem nevoie sa fim bagati in seama.Dar nici chiar asa.
    • +1 (1 vot)    
      Se scot dezbinatorii din cutie. (Vineri, 12 martie 2021, 16:29)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

      De ce acum? Si ce legatura are asta cu scandalurile zilei? Intrebari care ni le putem pune linistit pentru ca niste unii lucreaza intens la asta.
  • +4 (6 voturi)    
    . (Vineri, 12 martie 2021, 15:15)

    ak33 [utilizator]

    Voi revendicat ca oricum nu o sa primiți nimic.
  • +5 (7 voturi)    
    Lol (Vineri, 12 martie 2021, 15:18)

    HP [utilizator]

    "În urmă cu 100 de ani, la Trianon, am fost privaţi de aceste drepturi."

    Ghinion, aia a fost, s-a dus baba cu coliva, incetati cu smiorcaiala, deja nu mai e amuzant.

    Tinutul Secuiesc, cu toti oamenii si traditiile si locurile alea minunate este si va fi pentru totdeauna parte din Romania, iar cui nu-i convine, stie unde e aeroportul din Tg Mures.

    Iar pe Tokes, cu toate beneficiile pe care ni le-a adus din greseala, poate ar trebui sa-l declarati persona non grata si sa il expulzati pe undeva unde incepe Buda si se termina cu pesta, la alegere.
    • -4 (4 voturi)    
      Ce „beneficii” a adus? (Vineri, 12 martie 2021, 18:42)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui HP

      Zi-le!
      • +2 (4 voturi)    
        Lol (Vineri, 12 martie 2021, 23:17)

        HP [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

        Scanteia care a aprins Revolutia, la Timisoara
        • -1 (3 voturi)    
          „Beneficii” pentru cine??? (Sâmbătă, 13 martie 2021, 11:26)

          Tayen [utilizator] i-a raspuns lui HP

          Pentru Becali, Țiriac, Copos și Cataramă? Sau pentru alde Oprea, Chițac, Năstase, Ponta, Ciolanu....?
          Că pentru țară nu, populație nu.... Economie nu mai avem, învățământ nu, justiție nu.... doar păduchi și datorii. Bogățiile solului nu mai sunt ale noastre, terenurile arabile la fel, pădurile canci.....
  • +5 (5 voturi)    
    Ăsta-i dovada vie a impotenței securității din RO! (Vineri, 12 martie 2021, 15:32)

    Tayen [utilizator]

    Noi nu am avut servicii de informații sau contrainformații, noi am avut doar turnători abjecți.

    Și mai e o dilemă? Care „secui” Câți sunt declarați „secui” la recensământ? CUM POATE FI „AUTONOMĂ” O REGIUNE SECUIASCĂ ÎN CARE NU SUNT SECUI???
  • +4 (6 voturi)    
    Asta iar a uitat sa-si ia medicamentele (Vineri, 12 martie 2021, 15:40)

    2304 [utilizator]

    .
  • +3 (5 voturi)    
    dorele, ia mai zi-o o data... (Vineri, 12 martie 2021, 15:56)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... ce vreti ma voi?
  • +4 (4 voturi)    
    Daca Romania avea un stat adevarat (Vineri, 12 martie 2021, 16:04)

    emil bobu [utilizator]

    si nu un stat de hoti PSD/PNL, atunci clovni revizionisti ca Tokes ar fi inchis gura.
  • +3 (5 voturi)    
    SONY (Vineri, 12 martie 2021, 16:25)

    acasa1284285656193 [utilizator]

    Chiar e SONY !
  • +3 (5 voturi)    
    pai (Vineri, 12 martie 2021, 17:03)

    nicoR [utilizator]

    sa se autodetermine cat vor ei, dar limba oficiala sa fie romana, sa vorbeasca toti romaneste, sa dispara placutele bilingve, o RUSINE a Europei, la tribunal, la scoala sa vorbeasca romaneste, sa recunoasca inscrisurile si legile tarii din care fac parte, iar maghiara pot sa o invete acasa, daca vor, eventual la scoala ca limba suplimentara. biserica si zona culturala etnica pot sa si-o pastreze, ca mai da colorit. in rest, autodeterminare, cat vor ... daca nu, valea in ungaria ... ca tot au deficit de populatie si aia ..
  • +6 (6 voturi)    
    Apologia terorismului (Vineri, 12 martie 2021, 18:53)

    Kwisatz Haderach [utilizator]

    Laszlo Bácsi face apologia unor teroriști ratați ca István Beke și Zoltán Szőcs, membri ai Mișcării celor 64 comitate (organizație revizionistă), care voiau să explodeze bombe artizanale la Târgu Secuiesc de 1 decembrie 2015 (cei doi au primit câte 5 ani de pușcărie fiecare în 2018). Așa au luptat Pista și Zoli pentru autodeterminare și libertatea secuilor, încercând să pună bombe?