Plenul comun al Parlamentului pentru ratificarea tratatului UE, anulat / Programul de reziliență blocat / PSD condiționează adoptarea tratatului cu prezentarea în Parlament a programului gândit de Guvern

de L.P.     HotNews.ro
Miercuri, 10 martie 2021, 10:25 Actualitate | Politic


plen Camera Deputaților
Foto: AGERPRES
Birourile permanente reunite ale Senatului şi Camerei Deputaţilor au anulat, miercuri, ședința comună a Parlamentului care trebuia să voteze ratificarea Deciziei (UE, EURATOM) 2020/2053 a Consiliului din 14 decembrie 2020 privind sistemul de resurse proprii ale Uniunii Europene. Decizia apare în contextul în care PSD a anunțat că nu va vota tratatul până când Guvernul nu prezintă în Parlament planul de Reziliență care prevede proiectele finanțate din bani europeni. De precizat este că tratatul prevede creșterea contribuției României la Uniunea Europeană iar accesarea fondurilor europene depinde de majorarea contribuției.

La finalul ședinței Birourilor Permanente, Ludovic Orban a invocat mai multe motive de amânare a plenului.

"S-a amânat plenul de astăzi. Sunt mai multe motive. Unul dinte ele este că trebuie să se pună în funcţiune sistemul de vot şi online, pentru că încă nu e compatibilizat sistemul Senat - Cameră şi pentru a putea trebuie să fie compatibilizată Camera cu Senatul. Se fac acum probe tehnice şi e posibil până săptămâna viitoare să fie în funcţiune. Alt motiv este că e şedinţă de Guvern şi nu pot să participe miniştrii la şedinţa de plen. Şi mai e şi discuţia legată de poziţionarea partidelor", a declarat preşedintele Camerei Deputaţilor, Ludovic Orban, la Palatul Parlamentului, după şedinţa conducerii celor două camere.

În ședința Birourilor Permanente, PSD a anunțat că nu va vota tratatul până când premierul Florin Cîțu nu va prezenta Parlamentului planul privind accesarea banilor europeni prin Programul de Reziliență (PNRR). Fără voturile PSD, Coaliția nu are cum să adopte tratatul EURATOM pentru că este nevoie de votul a două treimi dintre parlamentari.

De altfel PSD a anunțat încă de la începutul săptămânii că nu va aproba ratificarea pânî când Guvernul va prezenta Parlamentului Planul de Reziliență. Preşedintele PSD, Marcel Ciolacu, a declarat că doreşte o dezbatere a PNRR şi că parlamentarii PSD nu îl vor vota, miercuri, în plenul comun, "pentru că vor să ştie ce cuprinde".

"Eu şi colegii mei vom vota pentru copiii noştri din anul 2021 până în anul 2053. Acest proiect a fost dezbătut, prezentat publicului de către premier, de preşedintele Camerei. (...) E un proiect complex, asumat de toate familiile europene (...), care trebuie dezbătut foarte bine şi înţeles de români pentru a şti ce avem de făcut pentru viitor. PSD va vota acest proiect, asumat de toate familiile europene. Asta nu înseamnă că îl va vota mâine. Am solicitat o amânare şi o dezbatere pe acest proiect în primul rând în interiorul partidelor politice. Se doreşte o forţare a acestui proiect. PSD nu va participa la acest proiect", a declarat liderul social-democraţilor.

În replică, premierul Florin Cîțu a spus că PNRR este atributul exclusiv al Guvernului și nu trebuie să dea explicații în fața Parlamentului.

"Îi urăm succes, atunci. Să îşi creeze majorităţile necesare să treacă lucrurile. Am scris o scrisoare Comisiei Europene şi vicepreşedintelui Comisiei. Aşteptăm răspunsurile de la Comisia Europeană”, a declarat Ciolacu.

Tratatul EURATOM prevede creșterea contribuției de la 1,2%, la 1,4% din Venitul Național Brut. Este o decizie necesară pentru a acoperi fondurile pe care Comisia Europeană le va aloca pentru redresare și reziliență. România ar urma să beneficieze de 30,5 miliarde de euro pentru Planul Național de Redresare şi Rezilienţă.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4291 vizualizari

  • +14 (30 voturi)    
    PSD oricum nu doreste sa fim in Europa (Miercuri, 10 martie 2021, 10:44)

    bcorina [utilizator]

    PSD nu a dorit niciodata sa fim in Europa, ci poate o "anexa" a Rusiei si Chinei.
    Atat timp cat nu mai pot fura nu aprobam nimic - Deviza PSD.
    • -6 (14 voturi)    
      Romania a fost bagata in UE si NATO (Miercuri, 10 martie 2021, 11:59)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui bcorina

      Sub un guvern PSD.
      Poate ai uitat...
      • +4 (12 voturi)    
        hai, hai (Miercuri, 10 martie 2021, 12:37)

        g01an [utilizator] i-a raspuns lui galeo

        negocierea a fost facuta de oamenii CDR, PDSR doar a ratificat ce se discutase deja. si ne-a bagat si cateva strambe care au pus in pericol aderarea. atat inainte cat si dupa aderare au blocat reformele agreate.
        • 0 (6 voturi)    
          Tu vorbesti ca sa nu adormi ? (Miercuri, 10 martie 2021, 13:30)

          DanCris [utilizator] i-a raspuns lui g01an

          Care "oamenii" CDR ? Numeste unul .
          Tu ai idee cine a fost negociatorul sef al Romaniei pentru adrearea la UE ?
      • -1 (5 voturi)    
        hehe (Miercuri, 10 martie 2021, 12:45)

        transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui galeo

        Trolisorule rusnac, nu toti suntem din Videle si nici latrinisti indobiticiti.

        Auzi la el, psd a baga Romania in Ue si Nato... Abia a reusit #rezist sa-l impiedice pe Dragnia sa ne sciata din Nato si tu crezi ca ca propaganda voastra e altceva decat zero.
    • -5 (13 voturi)    
      Poate fi adevărat (Miercuri, 10 martie 2021, 12:30)

      Verama [utilizator] i-a raspuns lui bcorina

      ce spui, dar nu ți se pare normal ca, înainte de a vota, să știe ce anume votează?
      • +1 (3 voturi)    
        Nu (Miercuri, 10 martie 2021, 14:02)

        noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui Verama

        ca daca e de la guvernummeu sigur e bine.....
  • -9 (27 voturi)    
    ??? (Miercuri, 10 martie 2021, 10:46)

    srpc [utilizator]

    si de ce nu prezinta planul vietii in Parlament? e ceva dubios in el, ca de obicei?
  • -5 (27 voturi)    
    e prima oara (Miercuri, 10 martie 2021, 10:53)

    nahir [utilizator]

    cand pesedacii actioneaza corect.
    Dar, sa vedem urmarea.
    • +1 (3 voturi)    
      Simulează (Miercuri, 10 martie 2021, 13:00)

      fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui nahir

      Ca de obicei, pesede SIMULEAZĂ corectitudinea. De fapt vor să șantajeze coaliția de la guvernare, poate le pică ceva de furat, acum că nu-s la butoane.
      Dacă ar fi fost majoritari era deja împărțită prada și-i durea la baston de obiecțiile opoziției.
      • 0 (2 voturi)    
        Sa inteleg ca tie ti s-ar parea normal (Miercuri, 10 martie 2021, 14:40)

        galeo [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

        Ca banii sa mearga doar in judetele conduse de PNl si USR?
    • +1 (1 vot)    
      da (Miercuri, 10 martie 2021, 14:44)

      codrean [utilizator] i-a raspuns lui nahir

      Toti alesii -dputati si senatori - au dreptul, adica trebuie sa stie ce voteaza ! Chiar, ce nu e normal aici ? De altfel, Orban spune ca amanarea are cauze tehnice !?
      Si-atunci, "ce mai chichirez galceava "?
  • +7 (25 voturi)    
    hehe (Miercuri, 10 martie 2021, 10:55)

    transpenibilus [utilizator]

    Brici psd, iar ati iesit la furat #penalilor.

    De-aia zic: Psd trebuie scos urgent in afara legii si desfiintat.

    Ca doar nu vi se zice pe degeaba PSD #ciumarosie
  • -5 (21 voturi)    
    Parlamentul e suveran... (Miercuri, 10 martie 2021, 10:56)

    demaGOGU [utilizator]

    ...orice stat EU poate ingropa RRF prin dreptul de veto pe care il detine (grupul frugalilor a uzat masiv de amenintarea cu veto-ul ptr a obtine un plan de "relansare" insignifiant fata de nevoi)
    • +5 (11 voturi)    
      tu vorbesti (Miercuri, 10 martie 2021, 11:47)

      varavara [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      de statele normale, democratice, unde nu exista psd si unde toate partidele. inclusiv din opozitie au alte preocupari in prim plan decat furatul.
      La noi sunt conditii speciale iar parlamentul este populat in mare parte de indivizi care nu au ce cauta acolo, ca profil moral sau chiar juridic.
      • -1 (3 voturi)    
        Sa ai incredere oarba in PNL si USR (Miercuri, 10 martie 2021, 14:39)

        galeo [utilizator] i-a raspuns lui varavara

        E ca si cand ai fi sustinator PSD, doar ca in cealalata extrema, la fel de nociva.
  • +14 (26 voturi)    
    Contributia creste cu 0.2% si primim 30 miliarde (Miercuri, 10 martie 2021, 11:08)

    Mihail1 [utilizator]

    evident ca este super avanatajos economic pentru Romania.

    Dar e drept ca e si conditia ca cele 30 miliarde sa produca proiecte realizate (autostrazi, spitale) adica nu poti sa-i furi si sa fugi. De asta e nemultumit PSD?

    Ei nu-s dau seama ca daca Romania creste economic si demografic, nu o sa mai fie nevoie sa furi. Ai putea sa traiesti mai bine fara sa furi.
    • -4 (12 voturi)    
      Reanalizeaza ce ai spus (Miercuri, 10 martie 2021, 11:47)

      DanCris [utilizator] i-a raspuns lui Mihail1

      Cresterea este de la 1.2% la 1.4% , adica cu 16%. In niciu un caz de 0.2 % !
      Aia 30 de miliarde sunt bani potentiali, suma care nu o sa fie atinsa niciodata.
      Apoi banii care se duc la UE sunt scosi din economia productiva a Romaniei (sub forma de taxe) iar cei care intra sunt proiecte acceptate de UE si multi se duc pe tot felul de aberatii neproductive ( multi romani si-au luat laptopuri, masini, mobilier pe firma prin tot felul de finantari europene ; proiecte eoliene; programe de pregatire si integrare de care nu beneficiaza nimeni ; situri de digitalizare care nu functioneaza mai mult de 1 an; etc.).
      Mai mult de jumatate din fondurile europene se intorc tot in marile tari europene.
      • 0 (4 voturi)    
        Hopa... (Miercuri, 10 martie 2021, 12:57)

        d2d [utilizator] i-a raspuns lui DanCris

        La PSD a inceput sa se studieze logica lingvistica.Formularea a fost foarte corecta,este o crestere de 0,2% din PIB.Acele proiecte cu finantare europeana pot fi ”neproductive” doar pentru faptul ca nu se pot ciordi banisorii.
        • 0 (2 voturi)    
          Eu am raspuns la ce a scris (Miercuri, 10 martie 2021, 15:32)

          DanCris [utilizator] i-a raspuns lui d2d

          A zis acolo Mihail1 : "Contributia creste cu 0.2% " - fals , contributia creste cu 16%
          Nu vad legatura intre comentariul meu si PSD-ul (?!)
          Stii cum se numeste cand poti sa citesti un text dar nu sa il si intelegi ?
          Anafalbetism functional. Nu zic ca are cineva de aici , doar te informam. Daca intelegi...
    • +3 (3 voturi)    
      PNRR (Miercuri, 10 martie 2021, 12:40)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui Mihail1

      Economica/ 3.12.2020: "30,4 miliarde euro sunt destinaţi instrumentului de finanţare „Mecanismul de redresare şi rezilienţă” structuraţi sub formă de granturi 13,7 miliarde euro şi sub formă de împrumuturi 16,7 miliarde euro. Din total, 65% vor merge către tranziţie verde şi schimbări climatice, 20% – către servicii publice, dezvoltare urbană şi valorificarea patrimoniului, iar 15% către competitivitate economică şi rezilienţă."
      Numai ca, in loc de 30, sunt doar 28, ca depinde si de PIB care, ce sa vezi, n-a mai crescut din 2019- de pe vremea "comunistilor"
      Iti propun sa citesti si sa incerci sa intelegi ce scrie( eventual, sa diferentiezi granturile de imprumuturi). Si, dupa aia, vezi ce mai ramane pentru lozincile cu autostrazi, spitale....bla, bla...
  • -3 (9 voturi)    
    Miroase a coruptie (Miercuri, 10 martie 2021, 12:40)

    consumator2 [utilizator]

    Atunci cand nu exista transparenta, apar dubii cu privire la destinatia fondurilor. Atunci cand te ascunzi dupa “atributul exclusiv”, pute!
    • +2 (2 voturi)    
      hehe (Miercuri, 10 martie 2021, 12:47)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui consumator2

      Miriase a consumstor2 care nu-si plateste ratele la banca si spera ca Piperea si Zamfir sa-i anuleze datoria. Asta miroase a coruptie..
  • +2 (4 voturi)    
    PSD nu e doar anti UE ci antiromani (Miercuri, 10 martie 2021, 13:41)

    cugetatorul [utilizator]

    daca nu pot ei fura ceva, atunci nu e bun