USR-PLUS îl propune la CNA pe Mircea Toma, preşedintele ActiveWatch

de Redactia     HotNews.ro
Vineri, 5 martie 2021, 18:54 Actualitate | Politic


Mircea Toma
Foto: Facebook - Mircea Toma
USR-PLUS a anunţat, vineri, că îl propune pe preşedintele ActiveWatch, Mircea Toma, pentru poziţia de membru al Consiliului Naţional al Audiovizualului (CNA). Acesta va fi secondat, din poziția de supleant, de Dan Radu, vicepreşedinte al Asociaţiei ”Mişcarea pentru Dezvoltarea Moldovei”.
  • "În contextul în care urmează să fie făcute noi desemnări pentru anumite poziţii disponibile în cadrul CNA, USR PLUS a anunţat, încă de la începutul anului, că va face din această numire un proces transparent, bazat pe consultări şi competenţe.
  • USR PLUS va propune întotdeauna profesionişti în funcţii publice. Prin umare, îl susţine pentru poziţia de membru în cadrul CNA pe Mircea Toma, secondat de Dan Radu ca supleant. Ambele nominalizări au avut la bază profesionalismul şi integritatea pe care le-au dovedit de-a lungul timpului în domeniile în care au activat", au transmis reprezentanții USR-PLUS printr-un comunicat de presă.
Mircea Toma este preşedintele ActiveWatch, organizaţia care acţionează pentru protecţia drepturilor omului. Are un doctorat în psihologie şi a activat, de-a lungul carierei sale profesionale, în următoarele arii: monitorizare şi analiză mass media; advocacy pentru drepturile omului; formator antidiscriminare şi interculturalism; jurnalism; coordonare şi formare competenţe comunicare publică; asistenţă psihologică, educaţie media.

Dan Radu este vicepreşedintele Asociaţiei "Mişcarea pentru Dezvoltarea Moldovei". Este absolvent al Institutului Politehnic din Iaşi şi a lucrat pentru mai multe instituţii mass-media, ocupând funcţiile de reporter, redactor-şef, director general, editor, director de programe.

"Nominalizările lui Mircea Toma şi Dan Radu sunt încă un pas decent şi firesc pe care îl facem în această direcţie de a aduce societatea în politică. Ambii sunt oameni profesionişti, care sunt convins că vor reprezenta cu cinste în CNA valorile în care USR PLUS crede, ducând această instituţie acolo unde trebuie şi unde avem mare nevoie de ea", a afirmat Dan Barna, copreşedinte USR PLUS şi vicepremier.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4605 vizualizari

  • -1 (23 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 5 martie 2021, 19:08)

    [anonim]

    • -6 (12 voturi)    
      incredibil. (Vineri, 5 martie 2021, 22:37)

      Gauloise [utilizator] i-a raspuns lui

      Incredibil, este adevărat, doar că este incredibil că tu comentezi fără să ai habar de cine este și ce a făcut omul ăsta.
  • +6 (12 voturi)    
    Prea putina relevanta... (Vineri, 5 martie 2021, 19:22)

    Cataleya [utilizator]

    ...au CV-urile persoanelor respective daca nu sunt insotite si de actiuni concrete de-a lungul timpului.
    Luari de pozitii ferme impotriva porcariilor acceptate de CNA in favoarea antenelor, GhitaTV, etc.
    Ca daca e sa te iei strict dupa CV, sunt convinsa ca si actualele javre din CNA (Herjeu, Gubernat si restul haitei PSD-iste) au niste CV-uri de sta pisica in coada!
    Trebuie avuta mare grija cu noii alesi in CNA pt ca de ei va depinde daca in urmatorii 6 ani Antena - Gadea si GhitaTV vor fi pusi in banca lor sau isi vor continua actiunea de otravire a sarantocilor care ii urmaresc seara de seara.
    • -4 (12 voturi)    
      prea puțină informație (Vineri, 5 martie 2021, 22:35)

      Gauloise [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Dacă ai rabdare să cauți tot ce a făcut ActiveWatch, sau Agenția de Monitorizare a Presei, ai să găsești și motivul pentru care Mircea Toma este un candidat foarte bun pentru CNA. Trebuie doar să cauți.
      • +5 (5 voturi)    
        Tocmai... (Sâmbătă, 6 martie 2021, 10:18)

        Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui Gauloise

        ...ca am avut rabdare si m-am cam lamurit.
        Omul e foarte controversat, mai ales de tagma jurnalistilor.
        Iar aici e vb de persoana Mircea Toma, pt ca doar el e propus pt un post la CNA, nu intreaga ActiveWatch.
        Din cate imi dau seama, matale esti cel/cea care n-ai avut rabdare sa te documentezi.
      • +2 (4 voturi)    
        M. Toma a avut un episod Voiculescian (Sâmbătă, 6 martie 2021, 18:12)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Gauloise

        destul de accentuat daca nu ma insel.
        Si o perioada in care a fost full USL-ist.
    • +5 (9 voturi)    
      Declaraţie româno-maghiară în anul Centenarului” (Vineri, 5 martie 2021, 23:17)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Printre semnatari şi vorbitori la eveniment se numără oameni politici şi de cultură români şi maghiari: Tokes Laszlo, Gabriel Andreescu, Smaranda Enache, Eckstein Kovacs Peter, Molnar Gusztav, Lucian Nastasă Kovacs, Szilagyi Zsolt, Sabin Gherman, Bakk Miklos, Marius Tabacu, Kolumban Gabor, Sandor Krisztina, Bodo Barna, Toro Tibor, Mircea Toma, Ovidiu Pecican, Cristian Pârvulescu.
      http://www.criterii.ro/index.php/en/national/23604-declaratie-romano-maghiara-in-anul-centenarului-text-integral-in-care-se-vorbeste-despre-autonomia-teritoriala
  • +4 (22 voturi)    
    Pacat (Vineri, 5 martie 2021, 19:49)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Un fost turnator la Securitate "reciclat" in mare aparator al libertatii presei. Pacat ca USR+ se afunda cu astfel de personaje
  • -2 (16 voturi)    
    Lautarii pnl (Vineri, 5 martie 2021, 19:53)

    yol [utilizator]

    vin in replica cu Gigel Stirbu. Mircea Toma e prea lipitoare....:))))))
    Polonyco, ieri acuzai usr-ul pt decizia 10 august, astazi il iei pe M.T. la flegme.
    Stii tu sa fi luat bani de stat pe vreo functie omul asta?!? Pe bune?! Zi-ne si noua te rugam?
    Daca nu, vedeti-va de lautarii vostri si raspundeti de ce ati clasat dosarul 10 august.
  • +1 (7 voturi)    
    Urmeaza... (Vineri, 5 martie 2021, 20:36)

    Cataleya [utilizator]

    ...numirea a 4 noi membri la CNA.

    Doi vor fi numiti de guvern, unul de Presedintie si unul de Camera Deputatilor.
    Asa ca, deocamdata, Toma si Radu sunt doar niste propuneri ale USR, fara nicio garantie ca vor fi si numiti
    Vom vedea.
    CNA este la fel de important pt mass-media cum este CCR pt legislatie.
    Daca viitoarea majoritate din CNA va renunta la batjocura cu amenzi de 5000 de lei si isi va lua rolul in serios, cu amenzi maxime de 200.000 de lei, ramane de vazut.
  • 0 (10 voturi)    
    USR PLUS e tot mai previzibil (Vineri, 5 martie 2021, 20:42)

    Propinatiu [utilizator]

    Mircea Toma poate fi şi candidat USR PLUS la preşedinţie spre a salva unitatea partidului.
    Ceea ce trebuie că i-a impresionat profund pe Cioloş şi pe Barna să propună această candidatură pentru CNA, este credinţa în superioritatea intelectuală a lui Mircea Toma asupra oricăror altor concurenţi, evidentă încă de la publicarea în Adevărul, la 30 martie 2016 a articolului "Sfântă bătrâneţe legionară: Ana Blandiana şi disidentul Gabriel Liiceanu".
  • +5 (9 voturi)    
    Din pacate,usr se apropie..... (Sâmbătă, 6 martie 2021, 7:21)

    gigiN [utilizator]

    ...cu pasi mari de psd si pnl ! Au trecut la capitolul "Spalarea mortilor"!!! Mare dezamagire usr !!!
  • +2 (4 voturi)    
    Catre USR! o fi vreunul care citeste pe aici (Sâmbătă, 6 martie 2021, 18:17)

    AliKimiku [utilizator]

    Mircea Toma a fost omul full USL. Cum papucii mei sa il iei si sa il faci sef la CNA?
    Stiu ca are profil de ONG-ist dar asa are si Parvulescu, si Alistar si multi alti atarnatori ai USL-ului si bunicului Voiculescu.
    La CNA trebuie oameni cu zero toleranta pentru derapaje nu indivizi unsi cu atatea alifii de nu mai stii care e fata lor reala. Sper din tot sufletul ca e o gluma propunerea asta.
  • 0 (0 voturi)    
    Sa vezi sustinatori (Luni, 8 martie 2021, 16:24)

    yol [utilizator]

    Ai liberalilor facandu-l usl-ist pe mircea toma. New wave!!:)) Altii comunist:))). Ce aveti fratilor, pai o facem si pe doina cornea comunista? Asa de tare ne ia furia, cand n-acem numic a zice. Aruncam cu indoieli si pareri din burta, poate poate, il facem pe asta ca patapievici, dusmanul poporului. Chiar a devenit hotnews antena3??!