AUDIO Ion Iliescu, la 91 de ani: M-am vaccinat și m-am simțit bine / Ce spune despre PSD și despre AUR

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 3 martie 2021, 18:14 Actualitate | Politic


Ion Iliescu (foto arhiva)
Foto: Agerpres
Ion Iliescu, care miercuri a împlinit 91 de ani, spune că s-a vaccinat împotriva COVID-19 și că se simte bine, neavând reacții adverse. Într-un interviu pentru realitatea.net, fostul președinte mai afirmă că și-ar dori mai mult de la PSD, că urmărește cu atenție ce se întâmplă în partid, dar că nu are discuții directe cu cei din conducere.





"M-am vaccinat și m-am simțit bine. Nici nu am resimțit ceva după vaccinare. Pentru vârsta pe care o am, mă simt bine", a spus Ion Iliescu.

Despre PSD, partidul pe care l-a condus, Iliescu spune că urmăreşte cu interes ce se întâmplă acolo şi că ar vrea mai mult de la acest partid.

"Nu aș vrea să fac aprecieri care să influențeze în vreun fel părerea oamenilor și situația din partid. Urmăresc cu interes, mi-aș dori mai mult, dar nu vreau să fac aprecieri. Din păcate, nu sunt prezent în activitatea conducerii de partid. De la distanță urmăresc. Doar ce se scrie în presă, nu am o relație nemijlocită cu conducerea actuală și nu vreau să fac aprecieri", a afirmat el.

Întrebat dacă consideră că Liviu Dragnea mai are sau nu viitor în politică după ce va fi eliberat din penitenciar, Iliescu a răspuns: "E greu să spun eu despre acest lucru, el trebuie să judece lucrurile și pozițiile".

Ion Iliescu s-a referit și la AUR, spunând că discursul acestui partid nu are nimic în comun cu discursul pe care îl avea Corneliu Vadim Tudor și că atunci "viața politică era mai plină de substanță".

"Vă amintesc prima dezbatere a candidaților prezidențiali cu domnul Cîmpeanu și Rațiu. Eu chiar am resimțit cu plăcere dezbaterea aceea. Era bazată pe respect reciproc. Fiecare cu propriile opinii, dar în relație civilizată și raporturi umane normale. Din păcate azi sunt puțin...mă mir că nu s-au făcut progrese, din contră", mai susține fostul președinte.

Despre actuala coaliție de guvernare, el spune că nu este mulțumit, dar că nu ar vrea să facă "aprecieri care să fie folosite într-un fel".

"Nu a fost un an ușor pentru nimeni, nici pentru cetățeni, nici pentru cei care se află la putere. Situația în care se află țară necesita o comunicare mai deschisă între forțele politice și între cetățeni și factorii sociali. Îmi e greu mie să dau opinii și să fac sugestii celor care se află la guvernare", a adăugat Ion Iliescu, pentru realitatea.net.

Ion Iliescu nu a mai avut nicio apariție publică din martie 2017, când a mers la Parchetul General, fiind citat de procurori în dosarul Revoluţiei, în care a fost trimis în judecată pentru infracţiuni contra umanităţii.

Deși nu a mai avut apariții publice, Ion Iliescu a mai avut reacții în spațiul public. Una dintre ele a fost în 30 decembrie 2019. Atunci, el a reacționat față de decizia Guvernului de desființare a Institutului Revoluției Române, condus de el. El declara pentru Mediafax că este ”o porcărie inadmisibilă” și că nu înțelege motivația demersului.

Tot în decembrie 2019, Iliescu a reacționat pe blogul său, după ce Gelu Voican Voiculescu, viceprim-ministru în Guvernul provizoriu Petre Roman și trimis în judecată pentru infracțiuni contra umanității în dosarul Revoluției, a fost lovit de protestatari cu o cârjă la Troița de la Universitate, unde venise să depună o coroană de flori. Ion Iliescu a comentat atunci că unul dintre sloganurile Revoluției a fost ”Fără violență!”, adăugând că cele întâmplate arată că nici după trei decenii reconcilierea nu este posibilă.

Din decembrie 1989, Ion Iliescu a condus FSN, transformat ulterior în PDSR şi PSD. El a condus statul român ca preşedinte al CFSN şi CPUN până la alegerile din mai 1990, când a fost ales preşedinte al României. Ulterior, a mai avut două mandate de preşedinte, între 1992-1996 şi 2000-2004.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















13261 vizualizari

  • -64 (86 voturi)    
    Un politician adevărat, cult, din garda veche! (Miercuri, 3 martie 2021, 18:26)

    Nyk1 [utilizator]

    De pe vremea când PSD era partidul elitelor intelectuale românești, nu al maneliștilor. La mulți ani, maestre!

    Mă tot gândesc cât de bine am fi trăit acum dacă l-ați fi bătut pe Țap în 1996 și JAFUL prin care Convenția Democratică a dat pe nimic toată industria țării străinilor (ei i-au zis privatizare) nu s-ar fi petrecut.
    • -38 (54 voturi)    
      Trist dar adevarat (Miercuri, 3 martie 2021, 18:48)

      an0n1m [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Alegerea lui Constantinescu in '96 a fost o mare eroare pe care cred ca multi o regreta.
      • +18 (18 voturi)    
        "Garda veche" adica garda comunista! (Miercuri, 3 martie 2021, 23:02)

        Beer-gummy-bear [utilizator] i-a raspuns lui an0n1m

        Imi imaginez ca Satan, cand ar fi luat o pauza dupa aplicarea comunismului, ar fi sunat exact ca Iliescu pe aceasta inregistrare! Asa cu scarba in accentul dambovitean care atarna pe buza de jos!
    • +36 (40 voturi)    
      Din pacate (Miercuri, 3 martie 2021, 18:52)

      Lol Lolovici [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Se vanduse si se smecherise deja ce era important pana atunci. Adevaratele tunuri s-au dat repede dupa revolutie. Asta cu CDR care a facut si a dres e o povete inventata tot de baetii din sistem care au fost acolo si inainte si dupa revolutie. Plus ca PSD/FSN a fost la putere mult mai multi ani decat dreapta in total asa ca sa o lasam mai moale cu laptele si mierea care ar fi curs daca ar fi fost doar ei. Cand e o singura parte la putere neintrerupt obtii mai curand Venezuele decat paradis.
      • +4 (4 voturi)    
        pai pentru (Joi, 4 martie 2021, 11:32)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Lol Lolovici

        pesedaci, bineinteles ca ar fi curs numai lapte si miere. Evident ca sunt neconsolati.
    • +35 (43 voturi)    
      hehe (Miercuri, 3 martie 2021, 18:58)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Ca mai mereu, Yefreytor Nykola1, aveti dreptate. In 1996 a scapat Romania din stransoarea Rusiei si a intrat rapid pe orbita NATO.

      V-a cazut rau si e de inteles nostalgia. Aveti idee cand ne veti returna Tezaurul Romaniei?
    • +33 (41 voturi)    
      demagog (Miercuri, 3 martie 2021, 18:59)

      GPoh [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      La cat rau a facut acest bolsevic Romaniei ar trebui sa putrezeasca in puscarie.
    • +30 (36 voturi)    
      indemn (Miercuri, 3 martie 2021, 19:03)

      Vlad111 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      "La multi ani, maestre!" A fost maestru in revolutii, mineriade, etc... intr-adevar... sa ne traiasca, sa apuce judecata. Nene Nyk1, cu viitorul furat, cum ramane? Ce te mai jelesti acum ca o duceam bine cu Iliescu, ai uitat anii 90-96? Si chiar 2000-2004? Cat era salariul, in dolari, mai stii? Of of... si cand vad ca sunteti multi care regretati si comunismul, si pe Iliescu... iar imi repet ca ne meritam soarta...
      Auzi... au dat industria tarii strainilor :) :) - adica au luat-o niste miliardari de carton si au vandut niste fabrici pe teren si fier vechi.
      Bai frate... tu stii cum s-a facut toata industria aia "mirifica"? tot de la straini era luata. Stii de licente? Stii cum a inceput Dacia in Romania, de exemplu? Stii cum a facut ceausescu datoriile pe care astia ca tine il laudati ca le-a platit (desi nu trebuiau platite, dar s-a suparat oligofrenul pe vest)? Daca vrei, cauta, cerceteaza, si sa vezi ca adevarul este un pic mai trist, nu e versiunea care ne-a fost inoculata tuturor, ca noi mutam si muntii pe vremea aia. Din pacate... nu. Nici nu mutam muntii, si la sfarsitul anilor 80 nu eram nici pe departe vreo putere economica. Aveam doar o industrie energofaga si poluanta.
      • +16 (22 voturi)    
        te-ai ambalat degeaba (Miercuri, 3 martie 2021, 20:35)

        fl0rin [utilizator] i-a raspuns lui Vlad111

        Nyk1 n-a fost platit niciodata in dolari, doar in ruble.
        • +5 (5 voturi)    
          ie sclus! (Joi, 4 martie 2021, 9:15)

          Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui fl0rin

          Gresit!
          Mazeta, newlook, etc, si acum noul Nik1 trolleaza pentru Kremilin, desigur, dar nu cred ca duc iubirea de mujici pina la accepta plata in ruble.
          Tot in USD sau Euro sunt platiti ...
          • 0 (0 voturi)    
            n-are legatura (Vineri, 5 martie 2021, 23:16)

            fl0rin [utilizator] i-a raspuns lui Jegul Cristian Ioan

            crezi ca-i intreaba cineva ce accepta? ruble sau noviciok, astea-s alternativele. doar nu crezi ca strica taica vladimir valuta pe astia.
        • +3 (3 voturi)    
          de unde (Joi, 4 martie 2021, 11:33)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui fl0rin

          ruble? Poate copeici.
    • +19 (23 voturi)    
      Meriti un premiu,demult n-am mai (Miercuri, 3 martie 2021, 19:03)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      ras asa de bine.
    • +22 (28 voturi)    
      "partidul elitelor intelectuale românești" (Miercuri, 3 martie 2021, 19:26)

      cristi_an [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      mai lasa polonicul!
    • +9 (11 voturi)    
      Da, parerile tale spun destule. (Miercuri, 3 martie 2021, 20:42)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Prea destule.
      Fiecare pasere pre limba ei piere.
    • +12 (12 voturi)    
      Ti-am dat plus (Miercuri, 3 martie 2021, 22:37)

      TheFreeOne [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      DOAR ca sa le fac in ciuda "la unii": transpenibilus, midufi, miculescu-rucar, Thexy.

      Asadar... domnul din imagine e scolit la Moscova, din esalonul 2 al pcr care le-a luat locul celor din esalonul 1 (practic o rotatie de cadre ceva mai violenta si mai rapida).

      Intr-adevar, acesta are o maiestrie de elita, stau dovada exprimarile (aia cu sula in coaste si "bai animalule"). Sa nu uitam de zambetul cu care i-a refuzat regelui Mihai intrarea in tara. Mai e si mobilizarea unor lucratori de o sensibilitate rara care si-au lasat in urma utilajele si tunelurile si au venit in capitala ca sa ne arate cum sa traim, sa simtim si sa iubim sublim.

      Istoria va retine pentru totdeauna notiunea de criminal (crime impotriva umanitatii). Chiar daca instantele judecatoresti nu vor face drepate!
      • +5 (5 voturi)    
        domnul din (Joi, 4 martie 2021, 11:40)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui TheFreeOne

        imagine a spus singur ca e bolsevic din nastere. Bunicul si tatal au fost bolsevici cu carnet de partid, iar el a fost crescut sub obladuirea Anei Pauker (matusi-sa care-l infiase a fost bucatareasa in casa lui Pauker), trimis de aceasta la Moscova la studii. A fost coleg de institut cu Gorbaciov si tot acolo s-a casatorit cu rusoaica Nina.
        Cum crede cineva ca bolsevicul kgb-ist, autorul celebrei afirmatii din TVR de la Revolutie "Sa facem comunismul cu fata umana", s-ar putea schimba vreodata?
  • +46 (56 voturi)    
    Offff (Miercuri, 3 martie 2021, 18:37)

    Diem01 [utilizator]

    Citisem ADIO Ion Iliescu in loc de AUDIO.
    • +17 (25 voturi)    
      Si eu m-am speriat. (Miercuri, 3 martie 2021, 19:08)

      dandra [utilizator] i-a raspuns lui Diem01

      Nu avem noi norocul asta, ne ingroapa pe noi toti.
    • +12 (20 voturi)    
      pune sampania la rece (Miercuri, 3 martie 2021, 19:19)

      mazgalici [utilizator] i-a raspuns lui Diem01

      NU MAI E MULT !
    • +1 (1 vot)    
      :)) (Joi, 4 martie 2021, 11:40)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Diem01

      :)) :)) :))
  • +24 (32 voturi)    
    Dar cei pe care i-ai..... (Miercuri, 3 martie 2021, 19:10)

    gigiN [utilizator]

    ...."vaccinat" in decembrie '89 si in iunie '90 cum s-au
    simtit,criminal ordinar ce esti ?????
  • -7 (13 voturi)    
    1990-prezent (Miercuri, 3 martie 2021, 19:47)

    Iorgovan [utilizator]

    Romania a avut numai conducatori care nu si-au iubit tara si poporul.
  • +15 (17 voturi)    
    Cateva mii de morti is striga din Pamant!!! (Miercuri, 3 martie 2021, 19:55)

    Parzivall [utilizator]

    Dar Ilici nici ca-i aude, ca la varsta lui o fi si surd, deja. Dar nu-i nimic, viata lunga ii doresc, sa se chinuie le lumea asta pana o sa se roage sa crape, finally. No mercy pt Criminali de Razboi!!!
  • +8 (12 voturi)    
    :) (Miercuri, 3 martie 2021, 19:56)

    Georgiana1995 [utilizator]

    Uitasem că Iliescu mai e viu :_)
    • -2 (8 voturi)    
      lol (Miercuri, 3 martie 2021, 21:09)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Georgiana1995

      Te scosera la produs, Giorgeano? E semn de mare deranj la cremlin...
    • +3 (3 voturi)    
      pesedacii (Joi, 4 martie 2021, 11:42)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Georgiana1995

      lui sunt in stare sa-l dea cu var si sa-l puna-n geam, numai sa nu afle lumea ca e mort.
  • +15 (19 voturi)    
    imi este greu sa inteleg (Miercuri, 3 martie 2021, 19:58)

    pardalian [utilizator]

    de ce presa inca ii mai cere parerea acestui criminal! Mare parte din rahatul in care suntem acum, i se datoreaza lui iliescu. Aveti memorie scurta domnilor ziaristi. Si selectiva.
  • +13 (17 voturi)    
    licheaua scolita la Moscova (Miercuri, 3 martie 2021, 20:09)

    TrickyWicky [utilizator]

    Si trimisa pe capul Romaniei a fost ales succesorul lui Ceausescu dupa momentul praga de catre Magureanu.
    Ambii ar trebui un proces scurt si executati in acelasi mod
  • -11 (15 voturi)    
    Noi (Miercuri, 3 martie 2021, 20:46)

    Observatory [utilizator]

    facem “misto” de viața democratica și normala a României .
    Nu sunt simpatizant sau admirator al tovarășului Iliescu, dar, rămâne in istoria României , chiar dacă nu vrem noi :
    A reușit sa închidă capitolul Ceaușescu , un mare bine pentru istoria României .
    Sigur ca a comis greșeli majore, in mizeria care a automat după execuția “celui mai inteligent” cu 4 clase și Tzatza lui .
    Atât a făcut Iliescu , a scăpat țara de o lepra care refuza sa dea drumul la ciolan .
  • +10 (10 voturi)    
    Meandrele concretului corupției (Miercuri, 3 martie 2021, 23:30)

    Gabu [utilizator]

    Nenorocitul din cauza căruia suntem cum suntem. Să-ți intre vaccinul cu ghemotoace!
  • +7 (9 voturi)    
    Adio nu Audio (Joi, 4 martie 2021, 1:12)

    Koczka [utilizator]

    Datoritacacestui om Romania in 1990 a ratat toate sansele de a deveni o democratie autentica.
    • 0 (0 voturi)    
      Cu cât un sistem politic (Joi, 4 martie 2021, 15:16)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui Koczka

      îți permite mai multe moduri prin care să-ți câștigi traiul cu atât este mai democratic, iar al nostru este mult mai permisiv ca cel vestic deci mai democratic. Prin contrast o dictatură îți permite să-ți câștigi traiul doar într-un singur mod, prin munca proprie.
  • +5 (5 voturi)    
    Pareri (Joi, 4 martie 2021, 8:46)

    TrueBlue [utilizator]

    De actuala coalitie e nemultumit, in schimb despre Dragnea nu are pareri. Asta spune cam totul despre acest individ care a tinut Romania in loc cel putin 15 ani si caruia ii datoram nivelul actualei clase politice si nu numai a ei.