Ciolacu: Planul Biden de scoatere a Americii din criză similiar cu propunerile PSD

de R.P.     HotNews.ro
Vineri, 26 februarie 2021, 11:34 Actualitate | Politic


Marcel Ciolacu
Foto: Agerpres
Liderul PSD Marcel Ciolacu a găsit argumentul suprem pentru susținerea amendamentelor la bugetul de stat. El susține că planul Biden de scoatere a Americii din criză conține măsuri similare cu propunerile PSD. ”Oare președintele Biden este populist, cum ne acuză pe noi propaganda dreptei?”, a scris Ciolacu, pe Facebook.

”Așa arată #planulBiden de scoatere a Americii din criză. Sunt măsuri similare cu propunerile făcute de #PSD în programul său de guvernare. Multe dintre aceste măsuri sunt susținute și prin amendamentele la buget depuse de parlamentarii noștri în aceste zile. Oare președintele Biden este populist, cum ne acuză pe noi propaganda Dreptei? Oare democrații americani sunt iresponsabili, lansând un asemenea program de protejare a locurilor de muncă? Sau poate acesta este răspunsul CORECT pe timp de criză?”, a comentat Ciolacu, pe rețeaua socială.

”Sunt sigur că premierul Cîțu, școlit în Statele Unite, va ieși azi și va da de pământ cu #socialiștii lui Biden care îndrăznesc să nege filozofia austerității!”, mai spune acesta.


Comisiile parlamentare de buget-finanţe continuă vineri dezbaterile asupra proiectului legii bugetului de stat pe 2021, fiind programate discuții privind bugetele mai multor ministere, printre care Ministerul Economiei, Antreprenoriatului şi Turismului, Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice şi Administraţiei, Ministerul Agriculturii, Ministerul Educaţiei, Ministerul Afacerilor Externe, Ministerul Sănătăţii şi Ministerul Justiţiei.

Toate bugetele ordonatorilor principali de credite au primit joi avize favorabile în comisiile de specialitate. La proiectul legii bugetului de stat au fost depuse 3.169 de amendamente.

Conform calendarului stabilit de Birourile permanente reunite, până sâmbătă, la ora 14.00, sunt prevăzute dezbateri în cadrul Comisiilor pentru buget, finanţe şi bănci cu ordonatorii principali de credite şi elaborarea rapoartelor asupra proiectelor legii bugetului de stat şi legii bugetului asigurărilor sociale de stat pe anul 2021.

Şedinţa comună a Camerei Deputaţilor şi Senatului pe tema bugetului este programată să înceapă luni la ora 16.00, urmând ca marţi să fie dat votul final la proiectele legii bugetului de stat şi legii bugetului asigurărilor sociale de stat pe anul 2021.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3704 vizualizari

  • -4 (18 voturi)    
    În sfârșit (Vineri, 26 februarie 2021, 11:36)

    Tescovin [utilizator]

    Sunt și eu odată în deplin acord cu Ciolacu !
    • +1 (1 vot)    
      Ia-l acasa (Vineri, 26 februarie 2021, 17:00)

      sipu [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

      si traiti fericiti” pana la adanci batraneti ...............
  • +9 (9 voturi)    
    acuza-l (Vineri, 26 februarie 2021, 11:39)

    DiDiRo [utilizator]

    de plagiat ori si mai rau de likelism ca atat stii comunistoidule.
  • +8 (14 voturi)    
    știu bă, (Vineri, 26 februarie 2021, 11:39)

    adrhc [utilizator]

    voi PSD sunteți cei mai buni (sper să plecați pe Marte); să văd și PNL langa voi, adică pe margine, și încep sa cred ca în sfarsit am ieșit din epoca de aur
  • +17 (17 voturi)    
    Mda (Vineri, 26 februarie 2021, 11:41)

    TheFaime [utilizator]

    Cineva sa-i spuna la Ciorlacu asta ca e penibil...
  • +8 (8 voturi)    
    Din cuvantarea hotzomanului (Vineri, 26 februarie 2021, 11:51)

    gogu70 [utilizator]

    trebuie retinut atat:
    "premierul Cîțu, școlit în Statele Unite,"
  • +1 (11 voturi)    
    Normal (Vineri, 26 februarie 2021, 12:03)

    toiu [utilizator]

    Cine se aseamana se aduna!
  • +10 (10 voturi)    
    Intreb si eu pentru un prieten (Vineri, 26 februarie 2021, 12:04)

    feroviarul123 [utilizator]

    Ai copiat planul de la Biden când ai fost si tu la inaugurarea ca dragnea pe un milion de parai?
  • +16 (16 voturi)    
    mda (Vineri, 26 februarie 2021, 12:12)

    SoulSearcher [utilizator]

    e clar..

    a spart CIA-ul emai-ul lui marcelica si i-a furat planul :DDD
  • +4 (14 voturi)    
    cin'se seamana s'aduna... (Vineri, 26 februarie 2021, 12:23)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. comunistii tot la comunisti trag.
  • +15 (15 voturi)    
    hehe (Vineri, 26 februarie 2021, 12:27)

    transpenibilus [utilizator]

    Nu fi modest ciolacule, da-ti drumu.
    Ce similar, e plagiat dupa programul PSD, cel mai cel din galaxie.
    Ca nu degeaba vi se zice ciuma rosie.
    Mai au putin americanii si ajung din urma Teleormanul, exemplu clasic de buna guvernare pesedista de cateva decenii.
  • +15 (15 voturi)    
    iote ba ce ghinion daca candida Ciolacu in SUA (Vineri, 26 februarie 2021, 12:40)

    viziru [utilizator]

    iote ba ce ghinion daca candida Ciolacu in SUA castiga detasat …….. se muta tot PSD-ul in SUA ……. ne-a suierat glontu pe la ureche ba …… ce pierdere ar fi fost pentru Romania ……. ireparabila …..
  • +7 (7 voturi)    
    Marcel... (Vineri, 26 februarie 2021, 12:51)

    ElDiablo [utilizator]

    ...Ciolacu, un fel de Doru Octavian Dumitru al politicii romanesti.
  • +8 (8 voturi)    
    WOW ! (Vineri, 26 februarie 2021, 13:08)

    Akylas [utilizator]

    Va dati seama, dragi tovarasi ? E similar planul.... Eu cred ca spionii lui Biden l-au furat de la nea colacu'
  • +4 (4 voturi)    
    Diferenta majora (Vineri, 26 februarie 2021, 13:31)

    veganu [utilizator]

    SUA isi permite deficit mare pentru ca se crediteaza numai in moneda proprie, moneda in care se fac tranzactii internationale. Pot printa bani si plati datoria, la o adica. Cand te imprumuti in alta valuta, e treaba mai complicata, Ceausescu ar fi putut sa ne explice mai bine cum e cu datoriile externe :))

    Sunt de acord ca stransul curelei nu e o solutie, dar deja deficitul lasat de PSD era de 6% din PIB (18% raportat la buget).. acum deja la 3 lei adunati prin taxe si impozite mai pui 1 leu din imprumutri, cat sa te mai imprumuti? O fi bine sa calcam pe urmele Greciei?
  • +1 (1 vot)    
    Nu e de mirare (Vineri, 26 februarie 2021, 19:25)

    Nyk1 [utilizator]

    Atât PSD cât și PD sunt partide de stânga, care-și mențin baza de votanți prin acordarea de pomeni.
  • 0 (0 voturi)    
    mare noroc pe Biden (Vineri, 26 februarie 2021, 19:49)

    Dizidentul [utilizator]

    a putut invata de la Ciolacu si partidul PSD. A ajuns America sa ia lectii de la un mare partid (recunoscut pe tot Globul)care a dus Romania aproape de prapastie.