Articol actualizat

Barna își scapă ochelarii pe jos, iar un funcționar de la Camera Deputaților este chemat să-i ridice / Reacția vicepremierului VIDEO

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 23 februarie 2021, 14:39 Actualitate | Politic


Ludovic Orban si Dan Barna
Foto: Agerpres
Vicepremierul Dan Barna a fost autorul unui moment controversat care a avut loc în plenul Camerei Deputaților. Aflat în banca guvernului, lângă premier, și-a scăpat ochelarii pe jos și a rugat-o pe femeia de lângă el să cheme un angajat al Parlamentului să îi ridice. Barna a explicat ulterior că s-a gândit că își va ridica ochelarii după terminarea intevențiilor din plen.

Întâmplarea a avut loc în ședința în care premierul Florin Cîțu a fost chemat să dea explicații despre bugetul pentru anul în curs, relatează Digi24.

În timp ce la microfon se afla președintele PSD, Marcel Ciolacu, Dan Barna stătea în bancă lângă Florin Cîțu. În imagini se vede cum copreședintele USR PLUS ascultă discursul liderului Opoziției și se joacă cu ochelarii. La un moment dat, scapă perechea de ochelari care cade de pe masă pe jos. O consilieră a premierului îi face semn unui angajat al Camerei Deputaților.

Acesta se apropie de banca în care stau membrii Guvernului și i se explică de ce a fost chemat. Dan Barna îi arată cu degetul unde au căzut ochelarii. Funcționarul îi ridică și îi pune înapoi pe masă.

”Este o întâmplare absolut banală. Ascultându-l pe domnul Ciolacu, mi-au căzut ochelarii de pe pupitru și i-am lăsat acolo, gândindu-mă că o să-i iau în momentul în care se vor termina intervențiile, că mi se părea ciudat să mă ridic atunci. Am spus că oricum nu trec pe acolo parlamentari. Dar colega de alături a observat și a avut inițiativa să-i facă semn unui coleg din staff-ul Camerei (Deputaților - n.r.), pe care l-a rugat să vină să ridice ochelarii. Omul a venit, m-a întrebat unde sunt și i-am spus că sunt acolo, jos, în față. I-a luat, mi i-a dat și i-am mulțumit. Subiect încheiat”, a declarat pentru Mediafax Dan Barna.

El mai spune că ochelarii nu sunt permanenți, motiv pentru care nu îi purta. „Nu aveam nevoie permanent de ei. Stăteau pe pupitru, au alunecat... Chiar m-am gândit să nu-i uit și să plec fără să-i iau”, a mai spus vicepremierul.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


25982 vizualizari

  • -10 (68 voturi)    
    Acest Monte Tristo cu numele de Barna (Marţi, 23 februarie 2021, 14:50)

    Rescator [utilizator]

    se crede mare nobil,fiind excesiv de înalt nu se poate apleca să-și recupereze ochelarii.Iată că și
    neomarxiștii abulici pot cădea în patima aroganței
    și nesimțirii.Ar trebui trezit cu câteva palme bine aplicate!
    • -7 (43 voturi)    
      Cata nemernicie! (Marţi, 23 februarie 2021, 16:00)

      Zache58 [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      Nici nu a ajuns presedinte(nu va ajunge nixiodata acest antipatic) si este mai mizerabil decat Ceausescu!Cata prostie umana.Stiam ca sotia dansului considera alegatorii niste suboameni si iata dovada ca si acest papagal are aceeas parere despre noi.Girofarul lui Oprea este lasat mult in urma...Nu este deosebire intre Barna si Oprea.A,ba da,unul poarta ochelari.S-a vazut ca si Citu ne considera niste slugi care trebuie sa aplaudam umili ''inteligenta'' taierii a 8 miliarde de la batrani.
      • -13 (25 voturi)    
        orice prost stie (Marţi, 23 februarie 2021, 16:57)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui Zache58

        ca pensiile nu pot fi taiate, asa ca doar un tampit mai poate bate moneda pe marca asta.
        • -3 (17 voturi)    
          Pai daca asta este (Marţi, 23 februarie 2021, 19:15)

          Zache58 [utilizator] i-a raspuns lui rov

          cea mai mare realizare a Citului,despre ce sa vorbesc,bochetar mic ce esti.Chestia cu taiatul de la studenti si pensionari nu va ramane nepedepsita.Mark my word.dumhad.Sau tu esti securist si nu se reduc posturile la voi?
    • +3 (5 voturi)    
      pot cădea (Marţi, 23 februarie 2021, 17:58)

      VOX. [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      N-au de unde sa cada...
    • +1 (9 voturi)    
      mai bine tristo dăcît apevisto (Marţi, 23 februarie 2021, 23:24)

      di livio [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      oare tov. gheniral Ciucă se poate apleca la nevoie au ba?...peste masa la care stătea Barna sigur nu putea, la ce burdihan are...cît despre palme, nu-mi permit să zic de apeviști că i-aș trezi cu palme, cu tătă „iubirea” pe care le-o port...fii sigur că și tov Ciucă tot aia făcea, chema pe cineva să-i ia ochelarii, n-ar fi deranjat premieru de lîngă el
  • +35 (47 voturi)    
    Osana (Marţi, 23 februarie 2021, 14:50)

    lokkos [utilizator]

    Nu ca l-as avea la suflet pe Barna, dar vad ca fufa de alaturi se agita mai tare, sa fie de folos. Barna se uita in alta directie, pana in momentul in care angajatul se apropie. Deh, pupin..rismul asta.. Totul pentru a ajuta sefuletul...
    • +5 (9 voturi)    
      Corect observat! (Miercuri, 24 februarie 2021, 7:57)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui lokkos

      Birna este de vina, dar ce ne facem cu MENTALITATEA?
      Bine zici, de vina este mentalitatea noastra pupinkurista!
      Intr-un mediu diferit, precum in Germania, nici Draknea, nici Barnea nu ar fi indraznit sa ordone unui subordonat sa vina ca sa ii ia ochelarii de pe jos!
      • +1 (5 voturi)    
        noh stai tu linistit (Miercuri, 24 februarie 2021, 12:49)

        justin [utilizator] i-a raspuns lui Jegul Cristian Ioan

        Ca pupincurismul nu e originar din Romania. E suficient sa te uiti in US la cum se comporta(u) apropiatii lui trump.

        Subiectul per general mi se pare o mizerie. Unde a chemat Barna pe cineva? Unde i-a cerut Barna sa ii ridice? Chiar nu mi-l place pe individ dar cred ca e lipsa acuta de subiecte contra usr.
  • +6 (44 voturi)    
    //// (Marţi, 23 februarie 2021, 14:52)

    GemstonePig [utilizator]

    Credeam ca exagereaza tv-urile si el o fi la o masa lunga in mijloc departe loc stramt etc...cand colo trebuia sa impinga in spate scaunul il ocolea pe Câțu se apleca si lua ochelarii.... asta e mai demnitar decat Șoșoacă
  • +5 (37 voturi)    
    gesturi mici de oameni (foarte) mici (Marţi, 23 februarie 2021, 14:52)

    comentacu [utilizator]

    Imi aduce aminte de MRU care nici pe intrerupatoare nu punea mana, trebuia sa stinga altcineva lumina dupa ce pleca din birou...
    • +13 (23 voturi)    
      inca nu e (Marţi, 23 februarie 2021, 16:30)

      Loyola [utilizator] i-a raspuns lui comentacu

      ca seful lui suprem care a trantit paltonul pe masina in Franta , furios ca nu i l-a luat nimeni. Dar promite.....
      Se pare ca la bugetari sunt stapani de sclavi si sclavi...
  • -2 (40 voturi)    
    Daca era Dragnea... Dictatorul ne considera scalvi (Marţi, 23 februarie 2021, 14:54)

    Lok [utilizator]

    Vesnica dubla masura a presei este un deliciu de observat.
    • +4 (8 voturi)    
      Presa (Marţi, 23 februarie 2021, 17:59)

      VOX. [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Mananca si ei cozonac.
  • +9 (43 voturi)    
    ma ingrijoreaza (Marţi, 23 februarie 2021, 14:55)

    liviu_ [utilizator]

    faptul ca se fac acestei stiri chiar mai multa importanta decat se dadea faptului ca CCR interpreteaza constitutia dupa bunul plac, parlamentari dorm prin parlament, se fura de se rupa s.a.m.d.

    Nu a fost un gest ok, dar serios... chiar nu aveti de alte lucruri sa va luati?!
    • -1 (27 voturi)    
      A fost un gest de slugareala la nivel inalt (Marţi, 23 februarie 2021, 15:44)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      hahaha, "nu a fost un gest ok".

      "Nu e un gest ok" daca-ti stergi nasul cu manseta...
      ...dar ce am vazut in video-ul ala e un lant de slugareala, lant in care fiecare personaj il slugareste pe ala mai mare (singura preocupare dealtfel)...
      ...iar toata lumea pare OK cu asta; asa e in firea lucrurilor; niciun #rezistent nu pare contrariat, doar asa, un pic deranjat de comentariile altora, neobisnuiti cu slugareala ca mod de viata: "Nu a fost un gest ok, dar serios... chiar nu aveti de alte lucruri sa va luati?!"
    • +2 (10 voturi)    
      In mod normal stirea ar fi fost ignorata. (Marţi, 23 februarie 2021, 15:55)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Dar in spiritul damage controlului a aparut inaintea opozitiei, care inca nu se stie daca ii pasa, pentru a pregati terenul si a transforma aroganta crasa intr-o umila controversa. E o chestie de optica si primul marcheaza intotdeauna.
  • -3 (29 voturi)    
    stiri de rahat (Marţi, 23 februarie 2021, 14:55)

    cristi_an [utilizator]

    despre oameni de rahat
  • -10 (34 voturi)    
    aha (Marţi, 23 februarie 2021, 14:55)

    Mazeta [utilizator]

    Acum înțeleg de ce Clotilde vrea să înființeze o Școală Regală.
  • +10 (40 voturi)    
    Lol (Marţi, 23 februarie 2021, 14:57)

    mitg [utilizator]

    Daca se ridica sa ii ia sigur iesea scandal ca de ce nu a stat frumos sa asculte discursul liderului celui mai mare partid de opozitie.
  • -3 (29 voturi)    
    apucaturi (Marţi, 23 februarie 2021, 15:02)

    costelo999 [utilizator]

    de pesedist #ciumaalbastra
  • +5 (37 voturi)    
    inca un atac la USR de la PNL TV @Ciolos (Marţi, 23 februarie 2021, 15:06)

    Kivek [utilizator]

    PNL se teme ca nu cumva USR sa ii depaseasca in sondaje si sa fie Ciolos desemnat candidat la prezidentiale dupa Iohannis
    • -1 (15 voturi)    
      poti sa stai linistit (Marţi, 23 februarie 2021, 16:33)

      Loyola [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      oricate tampenii ar face PNL , tot nu va putea fi depasit de USR.
    • +1 (3 voturi)    
      Poate ca se teme! (Miercuri, 24 februarie 2021, 8:00)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      Dar nu credeti ca in acest caz OBSRVATIA este indreptatita?
      Nu este nici-un atca, ci dor o critica a unei actiuni profund gresite!

      Daca ne convine abordarea sclavagista, de ce am mai iesti la vot?

      De ce i-am mai votat pe liberali si pe USR, daca noi iubim pe Daddy si Veorica??
      • +2 (2 voturi)    
        te-ai uitat la video? (Miercuri, 24 februarie 2021, 12:50)

        justin [utilizator] i-a raspuns lui Jegul Cristian Ioan

        Zi-mi si mie care e "actiunea profund gresita".
  • +1 (27 voturi)    
    Asa si trebuia (Marţi, 23 februarie 2021, 15:07)

    holinessdani [utilizator]

    Doar au promis ca ei nu vor fi ca vechii politicieni.
    Ei bine, se pare ca asta e varianta noua de politician.
  • -1 (27 voturi)    
    no surprises at all (Marţi, 23 februarie 2021, 15:08)

    iobag neutru [utilizator]

    in EU e la mare moda nesimtirea asta de fatarnici cu orgolii mari - vezi Heiko Maas si relatia cu caratorii de genti pe la intalnirile la varf; ca sa luam doar un mic exemplu de la nemtii cei prudenti; dar e puzderie de ultrascrobiti la francezi, italieni samd ... iar in RO mai toti, e greu sa gasesti altfel - de la neajutoratul Iohannis cu paltonul, Oprea girofar, Dragnea with every little tiny bit of his persona, marele conte Berceanu si marchizul Videanu, nu mai zicem de ultra-redundantul Nastase; Base parea mai natural dar doar pentru ca folosea neam-prostia ca un element de sarm personal
  • +2 (24 voturi)    
    hehe (Marţi, 23 februarie 2021, 15:09)

    hanu [utilizator]

    inca o dovada ca nu e chestiune de partid, ci de om, de cultura, de popor etc.
    • +2 (8 voturi)    
      Exact, cultura (Marţi, 23 februarie 2021, 16:50)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui hanu

      critici de la mitici pitici
  • +11 (37 voturi)    
    romanisme..daca-i ridica el era criticat dur (Marţi, 23 februarie 2021, 15:11)

    Joe1 [utilizator]

    cum, vorbeste liderul opozitiei si vicepremierul cauta lucruri pe jos prin Parlament?

    presa din Romania in general este de o calitate foarte slaba. Romania are atatea probleme de rezolvat si noi nu stim cum sa gasim cele mai ne-semnificative chestii pe care toata tara isi concentreaza atentia.
  • -2 (30 voturi)    
    ce figuri de bosulica, isi ia Danutz asta.. (Marţi, 23 februarie 2021, 15:11)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... la cum a performat la prezidentiale si alea cateva procente amarate obtinute de partid la ultimele alegeri, merita o palma..
    Nici macar un multumesc n-a spus slugoiului.
  • -7 (27 voturi)    
    Ete na... (Marţi, 23 februarie 2021, 15:12)

    Atoatestiutorul [utilizator]

    Si chiolhanis si-a trantit paltonul suparat ca nu i-l ia d epe umeri vreun functionar si a fost votat fara probleme de jde' milioane. Cui ii mai pasa de asa ceva?
    • 0 (22 voturi)    
      Dar că domnul Klaus Iohannis (Marţi, 23 februarie 2021, 15:54)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

      se afla într-o vizită de stat și că în astfel de vizite există anumite tipuri de protocol ați aflat? Acolo a fost de vină echipa franceză care asigură protocolul... Și, deși nu-l am la inimă pe Barna, în această situație cred că presa a mai creat un subiect de mahala... Dacă s-ar fi ridicat să-și ia ochelarii de pe jos, ați fi urlat cu ziariștii în frunte că a întrerupt discursul lui Ciolacu... Pur și simplu mahalaua a năvălit peste tot în România... Cred că și dacă ar începe al treilea război mondial opinia publică românească s-ar ocupa tot de ce-a zis unul, ce-a răspuns altul, cum l-a privit cutare pe cutărică, ce semne și-au făcut și tot așa...
      • -4 (10 voturi)    
        asa este (Marţi, 23 februarie 2021, 16:38)

        Loyola [utilizator] i-a raspuns lui Leul in iarna

        imi aduc aminte de doamna din delegatia lui Obama care ii tinea umbrela presedintelui sa nu-l ploua cand coborau din avion. Dar asta e , Obama era presedintele unei tari mici si neinsemnate.
        • +1 (3 voturi)    
          Voi cunoasteti (Miercuri, 24 februarie 2021, 11:03)

          Zache58 [utilizator] i-a raspuns lui Loyola

          conceptul de PROTOCOL?
          Cum puteti compara protocolul unui PESEDINTE cu comportamentul de mahar in devenire al aspirantului Barna.Pastrati va rog proportiile!Barna va ramane o tanara paiata,scuze,tanara speranta.
          • 0 (0 voturi)    
            fireste si sunt de acord cu dumneavoastra! (Miercuri, 24 februarie 2021, 16:44)

            Loyola [utilizator] i-a raspuns lui Zache58

            In Franta era clar o gafa a serviciilor.
            Insa in ambele cazuri m-a uimit aroganta personajelor - in primul cand J a dat cu paltonul pe masina intr-un gest mai mult decat evident , iar in al doilea caz , cand Barna nici macar nu s-a uitat la acel om care i-a cules ochelarii de pe jos. Nu faptul ca acel om i-a ridicat lui Barna ochelarii e de condamnat , ci atitudinea lui de stapan de sclavi care nu se uita la nimicul care i-a facut un serviciu.
  • +2 (30 voturi)    
    De doi lei.. (Marţi, 23 februarie 2021, 15:15)

    ProSchimbare [utilizator]

    Acel functionar al parlamentului isi merita banutii din salariu.. tocmai ce l-a ajutat pe d-l Barna care de atata maretie nu a fost in stare sa coboare sa isi ridice singur ochelarii!

    Am votat usr-pnl, dar acest mod de face lucrurile nu-mi place.

    Era de nota 10 sa coboare singur si sa ii ridice .. nu sa fie chemat un functionar ( ca o sluga la sultan ) sa ii ridice.

    Esti un om deosebit atunci cand din lucruri marunte demonstrezi modestie.. nu e cazul lui Barna!

    Pacat.. un subiect care putea fi evitat si care mi-a adus o alta dezamagire!
    • +2 (12 voturi)    
      sa invete de la ciolos.. (Marţi, 23 februarie 2021, 15:29)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui ProSchimbare

      .. ca se sta la coada la shaorma, nu intrii in fata ca taranu.
    • +1 (3 voturi)    
      Ce imi place si mai putin (Miercuri, 24 februarie 2021, 8:03)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui ProSchimbare

      "Am votat usr-pnl, dar acest mod de face lucrurile nu-mi place."

      Asa este!

      Dar si mia putin imi place faptul ca, atunci cand critici pe buan dreptate atitudinea asta de Stapan a lui Barna, te trezsti atacat de unii care striga:
      "faci jocul liberalilor, ataci USR-ul!!!"
  • +10 (18 voturi)    
    Misto stire (Marţi, 23 februarie 2021, 15:33)

    omezu [utilizator]

    Da, ar fi fost de bun simt sa se duca singur sa si-i ia, dar nu ar mai fi aparut la stiri...sau daca aparea zicea lumea ca nu asculta discursul marelui ciolac P$D. Asa politicieni asa presa!
  • +9 (21 voturi)    
    Ei, sa lasam... (Marţi, 23 februarie 2021, 15:37)

    Cataleya [utilizator]

    Postacii de aici au uitat cum vasleau PSD-istii la barca lui Dragnea si cum ii asezau stiucile in carlig.
    Ipocritilor!
    • +2 (14 voturi)    
      Las-o, mai, cu "ipocritii" (Marţi, 23 februarie 2021, 16:45)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Las-o, mai, cu "ipocritii" ca ti se vede poza in DEX in dreptul cuvantului. Hahaha, taman talibana #rezistenta vorbeste despre ipocriti.
      Hahaha, dupa povestea cu vaslitul ramane sa spui ca unii (mecanici) ii reparau masina lui Dragnea....ca gestul e acelasi cum e cel de a-i ridica ochelarii sefului.
      Zau? "Ii puneau stiucile in carlig" lui Dragnea? Da' ochelarii cazuti ii ridicau?

      Niste biete slugi mandre ca au auzit ca mai exista si alte slugi!
    • +4 (6 voturi)    
      uitare (Marţi, 23 februarie 2021, 19:02)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      ...daaaa, si cum ii ascuteau dacii creioanele lu' Decebal cand ii scria lui Traian sa vina mai repede sa po'a sa se nasca draq., o data, poporul de romani mandri (ca sunt slugi)
    • 0 (4 voturi)    
      Exact asa este (Marţi, 23 februarie 2021, 20:04)

      FortApache [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Parlamentul se pare ca "infecteaza" sufletele sincere si mai ales #libere... :)))

      Ei nu sunt vinovati cu nimic, doar se molipsesc in fiecare zi. :)))
    • +3 (3 voturi)    
      Sau (Miercuri, 24 februarie 2021, 12:00)

      soringusar [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Cum trageau pompierii barca pneumatica cu d-l V Ponta si d-na "Fa Doino" prin apa pana la sosete
  • 0 (14 voturi)    
    eeee (Marţi, 23 februarie 2021, 15:42)

    noi2013 [utilizator]

    Nici macar sa ceara ochelarii de jos nu se chinuie.... are aghiotanta care o face.... Cand nici ea nu se ridica la inailtimea postului, se deranjeaza sa arate cu un deget
    • 0 (2 voturi)    
      dansa, M. Calugareanu (Miercuri, 24 februarie 2021, 12:31)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

      O mare somitate, ca si dansul D. Barna

      Si reiau:
      asa se explica de ce dansa a tot fost impinsa in sus desi... Acum este dansa doctoranda, de vreo 7 anisori, la Sibiu - cu teza de doctorat dedicata taxelor in RO...
  • +6 (20 voturi)    
    Ce subiect de doi bani! (Marţi, 23 februarie 2021, 16:03)

    Cosimo [utilizator]

    Nu mai aveţi subiecte cu adevărat interesante?
  • +16 (20 voturi)    
    Barna a fost domn (Marţi, 23 februarie 2021, 16:05)

    sanex [utilizator]

    La cat de greu s-a miscat functionarasul, merita si o palma dupa ceafa :)
  • +2 (16 voturi)    
    oameni noi (Marţi, 23 februarie 2021, 16:07)

    Elshazzar [utilizator]

    pai doar are nevoie plusereul de tineri #frumosi si #liberi
    ca is folositi la a ridica ochelarii lui Barna e alta poveste
  • +2 (16 voturi)    
    Irelevant (Marţi, 23 februarie 2021, 16:16)

    mescaline [utilizator]

    Important e sa-si faca treaba. Restul e cancan, opiu pentru mase.
  • +6 (24 voturi)    
    O "știre"... (Marţi, 23 februarie 2021, 16:19)

    ElDiablo [utilizator]

    ...de-a dreptul șocantă, din ciclul "cum să transformăm o banalitate în ceva senzațional".
  • +5 (21 voturi)    
    exagerare digi (Marţi, 23 februarie 2021, 16:50)

    andimi [utilizator]

    nu imi e simpatic omul, insa se vede clar ca nu schiteaza nici un gest, nu ridica mana sa cheme pe nimeni, ci madama de langa se agita mai mult decat era cazul. E evident ca daca se ridica sa ii ia el deranja tot randul!
  • +1 (15 voturi)    
    noroc... (Marţi, 23 februarie 2021, 18:32)

    maiorulmura [utilizator]

    ...ca nu i-a cazut paltonul
  • +4 (6 voturi)    
    O adevarata bomba ,stirea asta (Miercuri, 24 februarie 2021, 11:47)

    persuasiv [utilizator]

    de fapt,mina de aur din ceva banal.Click bait,aduna bani.