PSD vrea să-și pună programul de guvernare în bugetul lui Cîțu. Lista amendamentelor social-democraților la bugetul de stat

de Luminita Pirvu     HotNews.ro
Marţi, 23 februarie 2021, 16:07 Actualitate | Politic


Marcel Ciolacu
Foto: Agerpres
Bugetul de stat pe 2021 a ajuns marți în Parlament. Parlamentarii Coaliției se vor abține de la amendamente pentru o dezbaterea rapidă a proiectului în timp ce PSD a anunțat că are deja făcute amendamentele. Printre propunerile dorite de social-democrați se regăsesc ideile promovate în programul de guvernare al partidului, lansat în campania electorală. De exemplu, creșterea pensiilor și a alocațiilor, construirea de centre medicale comunitare, voucherele pentru creșterea natalității, banii pentru programele Rabla sau programul STARTUP pentru studenți.

Social-democrații au centralizat amendamentele la legea bugetului de stat și urmează să le susțină la dezbaterea proiectului de lege în comisiile de specialitate.

Dincolo de creșterea punctului de pensie în două etape, social-democrații vor cere bani la buget și pentru 200 de centre medicale comunitare, care să preia o parte din asistență medicală pentru a degreva spitalele dar și pentru alocarea de vouchere de 400 de euro pentru fiecare nou născut în 2021

Vezi mai jos lista amendamentelor propuse de PSD

BUGETUL DE PENSII
  • creșterea pensiei minime de la 1 martie 2021
  • de la 800 la 984 lei pentru vechime mai mică de 10 ani
  • de la 800 la 1107 lei pentru vechime mai mare de 10 ani
Sursa de finanțare: majorarea cu 7,9 miliarde de lei a veniturilor la bugetul de pensii prin îmbunătățirea colectării, recuperarea arieratelor și reducerea evaziuni fiscale . Diferența se suportă prin transfer de la ministerul Finanțelor Publice
  • creșterea punctului de pensie de la 1.442 lei la
  • de la 1 martie 1.775 lei
  • de la 1 septembnrie 1.875 lei
Sursa de finanțare: majorarea cu 7,9 miliarde de lei a veniturilor la bugetul de pensii prin îmbunătățirea colectării , recuperarea arieratelor și reducerea evaziuni fiscale . Diferența se suportă prin transfer de la ministerul finanțelor

EDUCAȚIE ȘI CERCETARE

  • creșterea alocațiilor pentru copii 2-18 ani de la 214 lei la 300 lei
  • de la 427 la 600 pentru copii până la 2 ani și cei cu handicap
Sursa de finanțare: creșterea colectării taxelor, reducerea evaziunii fiscale, recuperarea arieratelor
  • alocarea pentru Educație a 5% din PIB 55,8 miliarde lei (de la 31 miliarde lei)
  • alocarea pentru Cercetare a 1% din PIB 11,2 miliarde lei total 6% din PIB 67 miliarde lei
Surse de finanțare: relocarea de la fondul de rezervă al Guvernului și din bugetului ministerului Finanțelor - acțiuni generale
  • 1 martie creșterea salariilor profesorilor și asistențiilor sociali din domeniul medical la nivelul stabilit în legea salarizării din 2022
Sursa de finanțare: relocarea de la fondul de rezervă al Guvernului și din bugetului ministerului Finanțelor - acțiuni generale

SĂNĂTATE
  • construcția a 200 de centre medicale comunitare
  • 50 de centre de asistență medicală de specialitate
  • credite bugetare 400 milioane lei
  • credite angajament 980 milioane lei
Sursa de finanțare: recuperare arierate
  • servicii medicale suplimentare în pandemie 4,18 miliarde lei la 4,5 miliarde lei
Sursa de finanțare: Buget CNSAS venituri din contribuțiile sociale de asigurări recuperări ariate CASS
  • investiții în spitale
  • modernizarea și dotarea spitalelor
  • credite bugetare - 3,5 miliarde lei
  • credite de angajament 3,6 miliarde lei
Sursa de finanțare: recuperare arierate
  • investiții în spitale regionale 100 milioane lei
Sursa de finanțare: realocare sumă din bugetul ministerului Finanțelor Publice -acțiuni generale

AGRICULTURĂ
  • despăgubiri pentru seceta din 2020
  • credite bugetare de 1 miliarde de lei
Sursa de finanțare: relocarea de la fondul de rezervă al Guvernului și din bugetului ministerului Finanțelor - acțiuni generale

MINISTERUL MUNCII
  • creșterea natalității și a locurilor de muncă bine plătite
  • voucher de 400 euro pentru nașterea fiecărui copil
  • stimul de inserție de 50% pentru angajarea persoanelor calificate la un salariu mai mare decât salariu minim (X12 luni cu condiția menținerii locului de muncă încă 12 luni)
Sursa de finanțare: bugetului ministerului Finanțelor - acțiuni generale, recuperare arierate

MEDIU
  • Protejarea mediului și susținerea producției românești programele
  • Rabla Clasic,
  • Rabla Plus
  • Rabla Electrocasnice
Sursa de finanțare: veniturile din taxele administrate pe deșeurile rezultate din producția și comercializarea bunurilor pe teritoriul României

ECONOMIE
  • programul pentru stimularea investițiilor mari
  • retehnologizarea companiilor din România
  • credite bugetare 1 miliarde lei
  • credite de angajament 2 miliarde lei
Sursa de finanțare: încasări din impozitul pe venit și profit, încasări arierate, relocale de la capitolul alte transferuri
  • START UP NATION III
  • credite buhetare 1, 15 miliarde lei
  • credite de angajament 1,4 miliarde lei
Sursa de finanțare: relocare suma 1 350 00 mii lei din bugetul minitsrul Finanțelor Publice
  • sprijinirea studențiilor pentru începerea unei afaceri în colaborare cu partenerii locali
  • credite bugetare 1 miliard lei
  • credite de angajamente 100 milioane lei
Sursa de finanțare: relocare de la capitolul alte transferuri
  • susținerea exporturilor românești
  • promovarea exporturilor credite bugetare 50 milioane lei , credite de angajament 100 milioane lei
  • stimularea exporturilor garanții 100% pentru menținerea și creșterea capacității de export
  • credite bugetare 100 milioane lei
Sursa de finanțare: relocare din bugetul ministerului Finanțelor Publice

O mare parte dintre amendamentele de mai sus se regăsesc în programul de guvernare al PSD, prezentat în octombrie 2020.
Programul de guvernare PSD 2020
  • creșterea pensiilor cu 32% în următorii patru ani
  • creșterea salariului minim brut pe economie,
  • creșterea salarizării pentru profesori și asistenții sociali
  • Înființarea a 800 de centre comunitare medicale
  • 6% din PIB pentru educație până în 2024
  • dublarea alocațiilor pentru copii,
  • scBuget de 1,5 miliarde de lei anual, pentru Rabla Clasic și 300 de milioane de lei pentru programul Rabla Plus
  • Program Start-Up pentru studenți
  • săderea impozitului pe veniturile salariale ale angajaților în funcție de numărul de copii.
  • cordarea de vouchere de până la 100.000 de euro pe firmă care să acopere cheltuielile pentru cursurile de formare profesională,
  • cursuri de recalificare între 2500-5000 de lei.














Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


3636 vizualizari

  • +31 (35 voturi)    
    nu acopera nimeni groapa? (Marţi, 23 februarie 2021, 16:14)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    nu acopera nimeni groapa? ca PSD a inceput sa putrezeasca...
    • +13 (13 voturi)    
      good (Marţi, 23 februarie 2021, 16:38)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      one
    • +13 (13 voturi)    
      mda (Marţi, 23 februarie 2021, 17:05)

      SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      cea mai tare perla e asta:

      "investiții în spitale regionale 100 milioane lei"

      in alea 8 spitale regionale construite de PSD intre 2016 si 2020 :DDDDDDDDD
      • +3 (3 voturi)    
        Pe dracu !!! (Miercuri, 24 februarie 2021, 9:26)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

        PSD vrea să distrugă România. Și-a plasat în teritoriu multe haimanale și acum insistă ca Guvernul Câțu să le asigure finanțare pentru distrugerea României. PSD au devenit atât de ticăloși, că ne omoară, dar ne pun să ne săpăm singuri groapa, să plătim slujba de înmormântare anticipat. Sunt fraze în discursurile lui Ciolacu și alți mahări PSD, dar și unii prelați BOR care spun direct acest lucru.
    • +8 (10 voturi)    
      Cred că trebuie îngropați la 5 metri (Marţi, 23 februarie 2021, 18:07)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      și turnat ciment special pe coteria penală PSD/
      PCR.Filonul bolșevic le-a intrat în ADN,nu se mai
      pot face bine.Iar Ciolacul sireacul este depășit
      total de importanța *foncției*.TOT ÎNAINTE
      TOVARĂȘI!
  • +34 (36 voturi)    
    idee (Marţi, 23 februarie 2021, 16:20)

    silviust [utilizator]

    Am o idee mai bună, ştiu unde ar putea să-şi bage PSD programul de guvernare.
    • +5 (7 voturi)    
      In? (Marţi, 23 februarie 2021, 17:37)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui silviust

      In celula lui Dragnea?
    • -7 (15 voturi)    
      In aceiasi idee, sustin (Marţi, 23 februarie 2021, 18:03)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui silviust

      Sunt in aceiasi idee, te sustin.
      PSD sa-si faca sul amendamentele si sa le bage in koor.

      NU merita sa strici frumusete de Uragan Perfect cu amendamente care sa-l slabeasca.
      Populatia asta a vrut: "caluse si catuse"...bunastarea dinainte era considerata "Apocalipsa".
      Iar Klaus livreaza conform dorintelor populatiei: "mai multe caluse; mai multe catuse; mai putine venituri". Fara Citu, Uraganul nu putea fi Perfect. Dar l-a livrat si pe asta, iar acum performeaza.

      (PS: E drept ca m-a dezamagit putin; a programat numai 8% deficit bugetar anual...dar sunt convins ca o sa-i iasa 12-14% - cat in doi ani consecutivi din al doilea razboi mondial, cei mai rai).

      Asadar: Huo PSD (securistii cu putina fata umana); sus PNL-uSRI (securistii cei mai prosti si cei mai jigodii) ! (Sau voi credeati ca e vreun partid neinfestat de securime?)
      • +5 (5 voturi)    
        "Bunastarea dinainte" ??!! (Miercuri, 24 februarie 2021, 4:13)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa...haaaaaaaaaaaaaaaaaaaa... haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa...

        (PS. Asta se cheama un ras homeric la balivernele tale !)

        PPS. Cand ne povestesti de "bunastarea fesenista" ?
        • 0 (0 voturi)    
          Vorbeam pentru oamenii normali... (Joi, 25 februarie 2021, 19:03)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          Vorbeam pentru oamenii normali, nu pentru #rezisti.

          Pentru oamenii normali, cresterea PIB, cresterea veniturilor, salariilor, pensiilor inseamna un pic mai bine, deci pasi in directia bunastarii. La #rezisti e invers, albu-i negru!
      • +2 (2 voturi)    
        mama, ce subtil esti barbate (Miercuri, 24 februarie 2021, 10:57)

        varavara [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        am inteles, securistii din psd sunt cei buni iar cei din PNL/USR cei rai.
        Cu alta cuvinte tara noastra este formata numai din securisti, prin urmare tu esti securist. Logic amice.
  • -13 (21 voturi)    
    imi aduc aminte (Marţi, 23 februarie 2021, 16:21)

    nellino [utilizator]

    cum a torpilat PNL-ul bugetul lui Dancila cu maririle de alocatie pentru copii. cum i s-a pleostit mustata lui Dragnea ca nu a fost respins amendamentul.

    acum PSD spera sa faca o figura frumoasa in Parlament propunant mii de amendamente ca poate nimereste unul.
  • +23 (25 voturi)    
    :))))))))))))))))))))) (Marţi, 23 februarie 2021, 16:21)

    gdcos [utilizator]

    Mai frate.. sunt tari pesedeii astia: ce nu au facut ei, recuperarea arieratelor, imbunatatirea colectarii si evident stoparea risipei banului public se asteapta sa fac astialalti. De fapt, scuze, o dau ca si sigura, asta e ironia.
    Amuzant.
    • +8 (10 voturi)    
      Singura grija a psd-ului a fost (Marţi, 23 februarie 2021, 18:34)

      Kecske [utilizator] i-a raspuns lui gdcos

      "free dragnea", nu arierate, investitii, spitale si alte bazaconii. Si chiar daca programul "free dragnea" nu ar fi fost singura preocupare tot nu i-ar fi interesat ceva bun pentru Romania, eventual doar ceva de furat pentru ei: o insula, un combinat ceva acolo.
      • +3 (3 voturi)    
        Au mai avut o grija (Marţi, 23 februarie 2021, 19:48)

        BibiAfricanul [utilizator] i-a raspuns lui Kecske

        sa fure tot ce se mai poate. Este realmente caraghios, dar ce sa faca, trebuie sa bazaie si ei sa nu zica lumea ca au adormit.....
      • +3 (3 voturi)    
        Corect (Marţi, 23 februarie 2021, 21:22)

        unu_din_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Kecske

        ...sunt sigur ca undeva, in subsolul programului lor de modificare a bugetului, au bagat si "free dragnea" :)
  • +24 (26 voturi)    
    Aceleași... (Marţi, 23 februarie 2021, 16:27)

    ElDiablo [utilizator]

    ...aberații marca înregistrată psd. Apoi strigă cât îi țin plămânii că se îndatorează ceilalți pentru a petici anvelopa bugetară făcută sită de pomenile lor. Urâtă "creatură" e această adunătură de borfași denumită pompos partid politic social democrat.
  • +21 (23 voturi)    
    hehe (Marţi, 23 februarie 2021, 16:36)

    transpenibilus [utilizator]

    Ce dragut e pesedeaua care respecta legea ( ;-) ) si nu doar propune cheltuiala ci indica si "sursa de finantare".
    E bajeti de treaba, Socol, Vilkov, Caciu si ailanti...

    Zice "Sursa de finanțare: încasări din impozitul pe venit și profit, încasări arierate, relocale de la capitolul alte transferuri".

    Pana acum (inclusiv in perioada 2017-2020 cabd a fost pesedeaua la putere) nu se cheltuiau incasarile din impozitul pe venit??

    Ca daca nu le-a cheltuit pesedeaua de ce aveau DEFICIT BUGETAR, aduca se IMPRUMUTAU avand bani????

    Daca le-a cheltuit pesedeaua, CUM POTI SA CHELTUI INCASARILE DIN IMPIZITUL PE VENIT din miment ce sunt deja cheltuite????

    Astia ne cred pe toti din Videle???
    Ciolaculeeeeeeee....
  • +21 (25 voturi)    
    hehe (Marţi, 23 februarie 2021, 16:42)

    transpenibilus [utilizator]

    Iar cealalta "sursa de finantare" identificata de pesedea e "Sursa de finanțare: recuperare arierate". Arieratele sunt datoriile neplatite de firme in perioada in care psd era la putere.

    Ciolacul vrea sa credem ca niste firme care nu au putut plati datoriile (printre ele si minele din Valea Jiului) in perioada cand psd era la putere si Romania avea crestere economica record (asa sustine ciolacul) vor putea sa plateasca datoriile acum cand economia scade si e RECESIUNE la nivel mondial???

    Deci psd vrea sa-si finanteze promisiunile cu recuperarea de datorii (ca niste raketi transnistreni) si ciolacul SPERA SA II SI CREADA CINEVA???
  • +21 (23 voturi)    
    Intrebarea e... (Marţi, 23 februarie 2021, 16:46)

    DurAndrei [utilizator]

    ...Care "program"? Ala care e la Dragnea???
    Cand a avut psd program (de guvernare)??
    Refrenul pe care-l auzim in continuare de la psd este:
    "Cra cra cra, pensii si salarii!
    Cra cra cra, legile justitiei!
    Cra cra cra, Basescu a taiat PENSIILE si salariile!"
    Cam asta e "programul" psd. Pana in ziua de azi nu am auzit nimic coerent din partea lor.
  • +7 (9 voturi)    
    Neaaa Marceleeee (Marţi, 23 februarie 2021, 16:58)

    ady77 [utilizator]

    Mai taie din ele ca va da cu virgula.
    Ce va oprit pe voi sa recuperati arieratele, sau sa construiti zeci de spitale?.
    Iar pe partea de natalitate, va scade masa de manevra electorala, si hai sa bagam ceva la p..ime.
    Cresterea calitatii invatamantului, materii de umplutura care tragem cu dintii de ele sa nu dispara (religia), politizarea in exces pe toate palierele educatiei.
    Marceleee esti praf.
  • +7 (7 voturi)    
    Doar o vorba (Marţi, 23 februarie 2021, 16:59)

    rusul.viclean [utilizator]

    "Programul de guvernare PSD" ahahahahahahaaaaaaaaa!
  • +10 (10 voturi)    
    mda (Marţi, 23 februarie 2021, 17:03)

    SoulSearcher [utilizator]

    "Sursa de finanțare: creșterea colectării taxelor, reducerea evaziunii fiscale, recuperarea arieratelor "

    :DDDDDDDDD

    zici PSD si tragi apa… fluuuush
  • +10 (10 voturi)    
    credite ? (Marţi, 23 februarie 2021, 18:08)

    Vic_Tor [utilizator]

    Ieri se plangea Ciolacul de imprumuturi, ca se iau 600.000 in nu stiu cate minute.Imprumuturi necesare din cauza ca psd a dublat salariile si sporurile la bugetari si pentru ca a marit pensiile speciale fara a avea surse de finantare. Si acum baga amendamente si trece negru pe alb sursa banilor : credite de vreo 15 miliarde de lei. Cam penibil !
  • +4 (6 voturi)    
    dl Ciolanu PSD sa vii cu argumente si cu redcerea (Marţi, 23 februarie 2021, 18:09)

    hopsinoi [utilizator]

    costurilor bugetare, sau altfel sursa fondurilor. Intelegi ce cerem?
    • +2 (2 voturi)    
      sursele, in viziunea psd (Miercuri, 24 februarie 2021, 10:59)

      varavara [utilizator] i-a raspuns lui hopsinoi

      sunt clare: taierea oricaror investitii, scoaterea tarii din UE si folosirea fondurilor la cresteri de salarii bugetare, pensii, ajutoare cociale si, mai ales, cresterea averilor baronilor rosii.
  • +9 (9 voturi)    
    mi-ar plăcea (Marţi, 23 februarie 2021, 18:35)

    nahir [utilizator]

    să pățească pesedacii exact ce au făcut ei opoziției pe vremea când ei făceau bugetul și au respins pe bandă rulantă toate amendamentele propuse de aceasta. În două zile le-au dat cu șutul după care legiferau bugetul cu 100 km/secundă.
  • +5 (5 voturi)    
    Un singur amendament ca răspuns. (Miercuri, 24 februarie 2021, 9:30)

    asavreau [utilizator]

    Marcele (Ciolacu) și haita ta, la muncă bă. Nu la întins mâna.