Parlamentarii AUR au depus un amendament prin care masca să nu mai fie obligatorie în toate spațiile publice

de DP     HotNews.ro
Marţi, 23 februarie 2021, 11:26 Actualitate | Politic


Coronavirus in Romania
Foto: Grosescu Alberto Mihai / Shutterstock Editorial / Profimedia
Parlamentarii AUR vor ca pe perioada stării de alertă purtarea măștii de protecție să nu mai fie obligatorie în toate spațiile publice, ci în instituțiile publice, spațiile comerciale, mijloacele de transport și la locul de muncă.

Trei deputați AUR au depus în acest sens un amendament la Ordonanța de Urgență care modifica legea privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19 și care prevedea că în stare de alertă, prin ordin al ministrului Sănătății și al ministrului de Interne se poate institui obligativitatea purtării măsții în spațiile publice.

În motivarea amendamentului cei trei parlamentari susțin că „nu există studii de specialitate care să ateste că purtarea măștii timp îndelungat ca fiind una pozitivă, cu aport decisiv și substanțial în combaterea oricărei epidemii”.

”Parlamentarii AUR au depus un amendament care ar limita purtarea maștilor la spațiile închise și instituțiile publice. Suntem singurul partid parlamentar care își asumă lupta cu măsurile abuzive și exagerate luate de actualul guvern.”, se arată într-o postare pe pagina de Facebook a partidului. Amendamentul a fost asumat de 3 deputați AUR: Raisa Enachi, Ringo Dămureanu și Georgel Badiu

Actul normativ se află în dezbaterea Camerei Deputaților.



Postarea AUR a generat aproape 800 de comentarii și circa 300 de distribuiri.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


4982 vizualizari

  • -18 (54 voturi)    
    Nu exista dovada stiintifica ca masca protejeaza (Marţi, 23 februarie 2021, 11:34)

    Kivek [utilizator]

    asta o spune chiar directorul medical al OMS, Maria Van Kerkhove, citez: "dovezi limitate si inconsistente"


    https://www.politico.eu/article/policymakers-debate-whether-time-up-our-face-mask-game/?fbclid=IwAR10c7_NT0dagYbkZ6-wE-FGJlPXWbxISBfsuGlSAUb4GmUeXfhnRLalseI
    • +9 (29 voturi)    
      Abezeri (Marţi, 23 februarie 2021, 11:56)

      Dogul [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      Dar există dovada "științifică" sigură că o femeie poate rămâne însărcinată de la primul act sexual? Așa e și cu masca. Există șanse să fii mai protejat, dar nu îți garantează nimeni. Ești la un an distanță de la debutul pandemiei, dar continui să vorbești prostii, ca la inceput.
      • -9 (21 voturi)    
        pai (Marţi, 23 februarie 2021, 14:59)

        Point [utilizator] i-a raspuns lui Dogul

        asta e buba,cu sau fara,rezultatele raman aceleasi.daca mata vrei sa-ti pui masca,fa-o,dar nu obliga pe nimeni sa-si puna chilotii nevestei la bot,ca asa-i moda...
        istericalele astea nu-si au locul daca am accepta si alte idei
    • +5 (27 voturi)    
      Ba exista una foarte concludenta (Marţi, 23 februarie 2021, 12:30)

      Zapateado [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      Casierele de la hipermarketuri de 11 luni se protejeaza cu masti si sunt bine mersi. Si lor le trec prin fata mii de clienti si mai manevreaza uneori si bani. Daca nu se imbolnavesc asta se datoreaza cert mastilor care le protejeaza.
      • -1 (19 voturi)    
        De unde stii tu ca nu sunt bolnave? (Marţi, 23 februarie 2021, 12:55)

        Kivek [utilizator] i-a raspuns lui Zapateado

        80% din populatia care ia COVID NU ARE SIMPTOME
        • +5 (17 voturi)    
          Hai dovedeste ca-i asa (Marţi, 23 februarie 2021, 15:05)

          Zapateado [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

          Dovedeste ca 80% dintre bolnavii de Covid n-au simptome. Pai ce faci, inventezi cifre din burta? Nu vezi ca nu te crede nimeni?

          Daca ar fi asa cum spui Covid-ul n-ar mai fi boala cumplita care este ci doar un prapadit de guturai. Cand colo, se moare pe capete, sectiile ATI gem de pacienti iar in unele tari ( Germania! ) crematoriile nu mai fac fata, lucreaza 24/24 , 7/7.
          • -1 (7 voturi)    
            Nu moare mai nimeni de la Covid (Marţi, 23 februarie 2021, 21:31)

            hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Zapateado

            Oamenii mor din cu totul alte probleme, accentuate în anumite cazuri ȘI de Covid.
            Cereai dovezi - uite că și eu cer același lucru cu privire la crematoriile din Germania și cu secțiile ATI care gem de pacienți - în ce țări, pentru că din ultimele date pe care le am eu nici Europa, nici Africa și nici Asia nu au probleme cu pacienții din ATI (și nu au avut vreodată, cu câteva excepții punctuale și de moment precum Italia în primăvara lui 2020 care putea trimite pacienții în alte state UE, însă a refuzat să o facă).
          • -1 (3 voturi)    
            voila (Miercuri, 24 februarie 2021, 2:14)

            srpc [utilizator] i-a raspuns lui Zapateado

            Conform evaluării OMS ale datelor colectate la nivel mondial, la 80% dintre persoanele infectate au fost observate simptome foarte ușoare sau fără simptome.

            https://www.medisky.eu/blog/sanatate/informatii-noi-despre-virusul-covid-19-si-raspunsuri-actualizate-pentru-intrebarile-comune-despre-acest-subiect-partea-i/
      • +2 (2 voturi)    
        fals (Marţi, 23 februarie 2021, 21:40)

        mariokempess [utilizator] i-a raspuns lui Zapateado

        Multe di ele o poarta sub nas!?Despre ce vorbesrti?
    • +5 (19 voturi)    
      Dar nu exista (Marţi, 23 februarie 2021, 12:31)

      gigiK [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      La fel nu exista dovada stiintifca ca nu protejeaza. Acum ce facem ?

      Nu exista dovada ca protejeaza nu e acelasi lucru cu exista dovada ca nu portejeaza. Dar asta e o nuanta prea subtila.
  • -15 (43 voturi)    
    pai da (Marţi, 23 februarie 2021, 11:35)

    Point [utilizator]

    ca ciobanii care ne pastoresc cred ca oile lor sunt mereu supuse si cu capul in pamant si eventual jupuite de trei ori pe luna.
    mai ramane chestia aia stupida cu circulatia in timpul noptii,alta gaselnita pt poulimea indobitocita.
    ca-i aur,nu-i bai,bajetii astia macar dau din maini,se agita,iar lumea satula de balmajeli si minciuni,vor sustine asta.asa se fac cunoscuti,desi nici dracu nu stia de ei.
    • +4 (20 voturi)    
      Ma bucur (Marţi, 23 februarie 2021, 12:36)

      gigiK [utilizator] i-a raspuns lui Point

      Ma bucu ca esti rebel si te revolti la o masura de bun simt, care nu incomodeaza asa mult. Ia sa te intreb, cand te-ai revoltat ultima data ca nu sunt drumuri ? Ca parcheaza toti pe unde vor ? Ca spitalele sunt vai de capul lor ?

      Totusi iti apreciez spiritul revolutionar si nesupus. Poate il aplicii si in alte probleme.
      • -5 (11 voturi)    
        heh (Marţi, 23 februarie 2021, 13:29)

        Point [utilizator] i-a raspuns lui gigiK

        ultima oara imi vajaiau gloantele pe la urechi la inter.noroc ca m-a luat nevasta de aripa si ma tras la casa.cand a inceput sa puta a manarie ordinara
        si s-a urcat ilici pe cal,am realizat puterea de manipulare a maselor.pacat ca au murit pusti nevinovati.
        deeeci,problema mea nu e sa protestez pt ca un guvern sa-si faca treaba,mai degraba cum o face.
  • +23 (51 voturi)    
    Sa mai aduge un amendament (Marţi, 23 februarie 2021, 11:36)

    luptator_din_munti [utilizator]

    Sa faca un amendament si impotriva utilizarii apei si a sapunului care incalca dreptul omului de a avea mirosul propriu si a-l aduce la cunostinta semenilor sai
    • -1 (23 voturi)    
      bati campii (Marţi, 23 februarie 2021, 11:45)

      sentenced [utilizator] i-a raspuns lui luptator_din_munti

      Apa si sapun = igiena corporala
      A respira umiditatea dintr-o masca =/= igiena
      • +4 (8 voturi)    
        ....hmmmm (Marţi, 23 februarie 2021, 14:00)

        natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

        ...pasta de dinti?
  • -14 (32 voturi)    
    Specialii (Marţi, 23 februarie 2021, 11:36)

    Mazeta [utilizator]

    Ieri, Cîțu era fără mască la tribuna Parlamentului.

    https://youtu.be/Kp-TZu4lgHw?t=5405
    • +5 (9 voturi)    
      ! (Marţi, 23 februarie 2021, 12:01)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Vad ca imediat dupa e si gunoiul de de la psd, ala de i-a luat locul lui dragnea, scuze dar nu prea retin numele neocomunistilor si infractorilor...
  • -12 (44 voturi)    
    NOTA 10!!!! (Marţi, 23 februarie 2021, 11:38)

    Tayen [utilizator]

    O inițiativă bună!!!
    • -2 (12 voturi)    
      Nota 7 (Marţi, 23 februarie 2021, 12:35)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

      Inițiativa e bună, dar motivația e aberantă. Nu era de mult mai mare bun simț să motiveze că nu are absolut nici un rost să porți mască în situația în care te afli afară și nu interacționezi cu nici o altă persoană ? Îți scoți câinele la pipi, umbli pe munte, te plimbi singur prin pădure sau pe stradă etc.
      • +7 (13 voturi)    
        Nota 3 (Marţi, 23 februarie 2021, 13:10)

        ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

        nu era mai bine sa propuna purtarea mastilor de tip tanga? Ar fi si asta un fel de masca, dar nu impiedica nimic. In plus curata si dintii
  • +6 (24 voturi)    
    corect (Marţi, 23 februarie 2021, 11:58)

    Sutekh [utilizator]

    in aer liber n-are trebui sa se poarte masca decat in locurile aglomerate sau unde se creeaza o aglomeratie, la piata, statii de autobuz etc..
  • 0 (22 voturi)    
    lectie (Marţi, 23 februarie 2021, 12:27)

    amicugri [utilizator]

    Asa a junge un partid de doi bani sa creasca, folosindu-se de deciziile absurde ale celor aflati la putere.
    Caci asa e, nu exista studii care sa dovedeasca utilitatea purtarii mastii in aer liber.
    Dimpotriva, exista experienta citorva tari europene (nu le mai numesc), pe care noi le imitam, care demonstreaza inutilitatea purtarii mastii in aer liber.
    Dar asta e, cind nu te duce capul faci AUR-ul mare.
    • -2 (2 voturi)    
      Nu exista (Miercuri, 24 februarie 2021, 9:37)

      gigiK [utilizator] i-a raspuns lui amicugri

      Nu exista nici studii care sa dovedeasca ca nu e utila.
  • +2 (22 voturi)    
    Suficient (Marţi, 23 februarie 2021, 12:37)

    ztg [utilizator]

    Raisa, Ringo și Georgel au depus un amendament.
    Mori de ras cu AUR.
    • -1 (15 voturi)    
      nu conteaza (Marţi, 23 februarie 2021, 12:44)

      Sutekh [utilizator] i-a raspuns lui ztg

      nu conteaza cum ii cheama si de la ce partid sunt atata vreme cat propun ceva pertinent. Nasol ca desteptii de la pnl si acum si usr-plus nu sunt in stare.pana acum au facut opozitie si au demonizat pe altii, Pnl are 1 an si ceva de guvernare iar usr-plus cateva luni asa ca...
      • -2 (2 voturi)    
        Nu a zis nimic (Miercuri, 24 februarie 2021, 9:39)

        gigiK [utilizator] i-a raspuns lui Sutekh

        Nu a zis nimic despre numele lor in cometariul de mai sus, doar le-a mentionat. Dar vezi ca pana si tu te-ai grabit sa le "aperi".
  • -1 (19 voturi)    
    Pentru cei care vor sa poarte masca (Marţi, 23 februarie 2021, 12:42)

    shobolanul de santina [utilizator]

    Nu va opreste nimeni....ahh, stati, in Franta exista o lege impotriva acoperirii fetii si a valului islamic...O mai fi in vigoare?
    PS: cine poarta masca e un hot! Evident ca nu pot demonstra asta dar daca o repet la nesfarsit....
    • +1 (3 voturi)    
      Tu sa nu porti masca, te rog (Marţi, 23 februarie 2021, 17:32)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui shobolanul de santina

      .
      • +2 (6 voturi)    
        Nu port.. (Miercuri, 24 februarie 2021, 4:38)

        shobolanul de santina [utilizator] i-a raspuns lui midufi

        Dar nu mor caii cand vor catzelandrii...
        PS: am trecut prin gripa asta atat de mediatizata fara nici o problema...
    • -1 (1 vot)    
      Sunt unii (Miercuri, 24 februarie 2021, 9:39)

      gigiK [utilizator] i-a raspuns lui shobolanul de santina

      Si daca exista un hot care nu poarta masca ? Atunci ce mai faci ?
      • +1 (3 voturi)    
        Simplu! (Miercuri, 24 februarie 2021, 10:25)

        shobolanul de santina [utilizator] i-a raspuns lui gigiK

        Asta e hot asimptomatic, nu se pune...Dar toti care poarta masca sunt hoti! Toti care poarta masca sunt hoti. Toti care poarta masca sunt hoti...
  • +6 (22 voturi)    
    Asta arata cat de limitati sunt "coclitii", (Marţi, 23 februarie 2021, 12:58)

    Susufler0 [utilizator]

    care este aria preocuparilor lor si cat de putine mijloace intelectuale au pt a ajunge la rezultatul dorit !

    PS. Aia cu "Suntem singurul partid parlamentar care isi asuma lupta cu masurile abuzive si exagerate luate de actualul guvern" face parte din culegerea Povesti nemuritoare" ! :))
    • +1 (3 voturi)    
      moare de (Marţi, 23 februarie 2021, 20:17)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      necaz madam Șoșo că au dat-o afară din haur. Ce show ar mai fi tras ea prin Parlament!!!
  • -2 (14 voturi)    
    singurul (Marţi, 23 februarie 2021, 15:12)

    hanu [utilizator]

    partid de centru dreapta din romania. Vor castiga urmatoarele alegeri, 100%
  • +1 (9 voturi)    
    Puțin respect și înțelegere (Marţi, 23 februarie 2021, 15:34)

    muvis [utilizator]

    Nu înțeleg de ce atât de puțină empatie pentru membrii aur...Știți că ei sunt in război cu mascații, care îi ridicau fix la meciuri.
  • +3 (9 voturi)    
    ! (Marţi, 23 februarie 2021, 15:46)

    tudorr [utilizator]

    Fara pandemie oare cate locuri la buda din fundul gradinii primeau acesti "alesi"?
  • 0 (12 voturi)    
    Bravo AUR, asta e prioritatea Romaniei. (Marţi, 23 februarie 2021, 18:28)

    clint [utilizator]

    Pleaca tinerii din tara fiindca sunt fortati sa poarta masca. Avem cel mai mare nivel de analfabeti functionali din lume din cauza mastii. Suntem codasi la multe capitole in Europa din cauza mastii. Avem coruptie, avem baroni locali, tot din cauza mastii...

    Intr-un cuvant, AUR, sa va fie rusine! Este clar ca sunteti plini de rea-vointa si tot ce faceti sunt fumigene pentru a ne deturna de la problemele reale ale tarii, mai cu seama de cele produse de PSD...

    PS: perioada asta imi aduce aminte de perioada '96-2000. PSD a facut pasul inapoi, insa a scos de la naftalina agitatorii, sindicalistii, PRMistii...
  • +3 (9 voturi)    
    Purtarea măștii NU ESTE OBLIGATORIE (Marţi, 23 februarie 2021, 21:37)

    hic sunt leones [utilizator]

    în spații publice deschise.
    CCR a spus că limitările de drepturi se pot face DOAR prin lege, ceea ce înseamnă că orice ordonanța care introduce astfel de limitări sau care face modificări ale legii este neconstituțională, deci prevederile sale sunt neaplicabile.
    • 0 (0 voturi)    
      Asta? (Joi, 25 februarie 2021, 8:59)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

      Lege cica ar fi.
      http://legislatie.just.ro/Public/DetaliiDocumentAfis/229153
      Dar e dependenta de starea de alerta votata unanim prin parlament.