Vlad Voiculescu: Astăzi a fost a nu știu câta oară când am primit informații eronate de la o unitate din subordine / Eu nu voi mai avea răbdare

de I.B.     HotNews.ro
Luni, 22 februarie 2021, 22:24 Actualitate | Politic


Vlad Voiculescu
Foto: AGERPRES
Ministrul Sănătății, Vlad Voiculescu, acuză pe Facebook că structuri din subordinea minsterului îi oferă informații false în mod repetat și acuza lipsa de profesionalism din administrație.

”Astăzi a fost a nu știu câta oară când am primit informații eronate de la o unitate din subordine. E deja prea mult. Prea mult din ce înseamnă “stat” în țara asta a devenit sinonim cu lipsă de profesionalism, program fix, țâfnă și misecuvenism. Calitatea muncii multora dintre cei din sistem care lucrează în birouri - cei care ar trebui să facă munca medicilor și a personalului medical mai ușoară, mai puțin birocratică, mai cu sens - este pur și simplu din altă epocă. Se produce hârtie, nu valoare. Pentru fiecare om care muncește pe rupte sunt alți 10-20-30... cine mai știe câți... care au o singura grijă: pasarea responsabilității către alții - în jos sau în sus, la stânga sau la dreapta... nu contează, atât timp cât dânsul/dânsa se ocupă strict cu statul la stat. E momentul ca lucrurile să se schimbe. Cândva era o onoare să lucrezi pentru stat, să îți asumi o responsabilitate publică. Trebuie să facem să fie din nou așa... dacă vrem ca țara asta să nu eșueze lamentabil în doar câțiva ani în toate domeniile care contează. Pericolul este cât se poate de real și ne privește pe toți. De astăzi, eu unul nu voi mai avea răbdare.”, a scris Voiculescu pe Facebook.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


22118 vizualizari

  • +10 (26 voturi)    
    bun (Luni, 22 februarie 2021, 22:46)

    bancheru83 [utilizator]

    thumb up de la un om care a lucrat toata viata in privat!
  • -11 (27 voturi)    
    daca ma mai suparati o singura data... (Luni, 22 februarie 2021, 23:05)

    maiorulmura [utilizator]

    ...imi dau demisia
  • -3 (27 voturi)    
    Amice (Luni, 22 februarie 2021, 23:43)

    pleosc [utilizator]

    Esti slab. “A nu stiu cata oara ...” inseamna ca ai vazut, ai inteles si nu ai actionat. De ce nu i-ai dat afara? Esti slab.
    • +2 (2 voturi)    
      pf... (Marţi, 23 februarie 2021, 21:39)

      YamamotoIsoroku [utilizator] i-a raspuns lui pleosc

      Ai dat vreodata afara pe cineva sa vezi ce inseamna asta dpdv legal in RO (ca nu esti in SUA sa-l dai afara cu o vorba)?
      Sa-ti spun eu:
      1. Trebuie sa aiba in Fisa Postului clar specificata atributia pe care nu si-a indeplinit-o.
      2. Deabia la a treia abatere constatata de o comisie de disciplina (de obicei formata din cineva de la HR si de managerul direct) poti sa-l dai afara.
  • +4 (18 voturi)    
    actiune! (Marţi, 23 februarie 2021, 2:46)

    Jebediah_Sanchez [utilizator]

    Imi place atitudinea. Acum sa vedem si actiuni concrete care sa imbunatateasca situatia. Evident, va lua ceva timp; nu ma astept la nimic peste noapte.
  • +6 (14 voturi)    
    Voiculescule (Marţi, 23 februarie 2021, 7:42)

    Tony_K [utilizator]

    Ai zis ca faci ca dregi, dar numai gura e de tine, schimba derq odata managerii de spitale care nu functioneaza, baga controale peste tot, da-i pe mana dna-ului. Cat va trebuie ba sa va apucati de treba?! Timpul trece, de vorba suntem satui.
  • +4 (4 voturi)    
    In Romania este mai usor (Marţi, 23 februarie 2021, 12:38)

    Dilematic [utilizator]

    sa instalezi o dictatura decat practicarea unei democratii oneste si responsabile.

    Poate sunt naiv, dar nu cred ca prima cauza ar fi coruptia. In si mai mare masura, o lipsa acuta de exigenta si responsabilitate, stare tot mai mult raspandita in societatea romaneasca.

    Ceea ce nu merge in societatea romaneasca este selectia valorilor. Primatul raporturilor personale, nepotisme de tot soiul, metehne mai vechi, amplificate in comunism si lasate complet in voia lor dupa l989 , un soi de salbatacie individualista, o competitie fara reguli, pentru ocuparea scaunelor din fata, iar castigatorii, bine instalati, isi promoveaza la randul lor apropiatii si protejatii.

    In aceasta "tranzitie" nesfarsita se intinde triumfatoare mahalaua,, se instaleaza jungla cu legile ei, smecheria si agresivitatea. Nu lipseste nici fondul muzical, melodia inconfundabila a manelelor, pe cale de a deveni un soi de muzica nationala.
  • +3 (3 voturi)    
    Voiculescule! (Marţi, 23 februarie 2021, 16:03)

    Francisc 1 [utilizator]

    vezi ca au ars niste prize prin spitale in ATI si am inteles ca ITM s-a pus cu bata tare pe medicii de familie si vor certificate PRAM ca altfel ard pacientii , nu va dati seama ce ridicoli sunteti ( tot statul roman vreau sa zic )!
  • 0 (2 voturi)    
    V.V. (Marţi, 23 februarie 2021, 18:44)

    atc [utilizator]

    " De astăzi, eu unul nu voi mai avea răbdare.” Stai linistit, Veve, ca noi mai avem! Si baga draq. privatizarea aia a sanatatii mai repede, ca se simt jigniti romanii - ca doar sunt cetateni ieuropeni - ca treb'e sa se duca moca la spital. Ca sa nu mai vorbesc de ce suparati or fi stapanii din Ieuropa de cat i-ai lasat sa astepte! Allez les bleus!
  • -2 (2 voturi)    
    V.V. (Marţi, 23 februarie 2021, 18:44)

    atc [utilizator]

    " De astăzi, eu unul nu voi mai avea răbdare.” Stai linistit, Veve, ca noi mai avem! Si baga draq. privatizarea aia a sanatatii mai repede, ca se simt jigniti romanii - ca doar sunt cetateni ieuropeni - ca treb'e sa se duca moca la spital. Ca sa nu mai vorbesc de ce suparati or fi stapanii din Ieuropa de cat i-ai lasat sa astepte! Allez les bleus!