”Verificări suplimentare”. Un deputat PSD acuză că a fost discriminat la o bancă din cauză că este parlamentar

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 20 februarie 2021, 8:13 Actualitate | Politic


Laurentiu Gidei
Foto: cdep.ro
Deputatul PSD Laurenţiu Viorel Gîdei acuză, într-o postare pe Facebook, că la o filială de bancă din Galați i s-a spus că este nevoie de verificări suplimentare în cazul său, pentru că este parlamentar.

Gîdei spune că nici după cinci zile verificările băncii nu erau încheiate și spune că acestea sunt ” o formă de abuz, de discriminare”.

Deputatul PSD afirmă că luni a intrat într-o sucursală de bancă pentru a dechide un cont cu card atașat și i s-a spus că îl va primi în câteva minute.

”Continuăm discuția întrebat fiind despre ocupație, venituri, răspund firesc parlamentar! Și începe nebunia! Doamna îmi spune că procedura în cazul meu implică verificări suplimentare și acordul celor de la Bucuresti! Zic ok, cât durează? maxim 30 minute, răspunde.

Aștept...nimic, decid să ridic cardul joi, suficient timp pentru 'verificări'! Mă prezint astăzi vineri să-mi ridic cardul... surpriză, verificările nu s-au încheiat și nici raspuns la ce fel de verificări sunt supus nu primesc! (doamna de la ghiseu având o convorbire telefonică cu cineva de la București, în prezența mea)!!

Am renunțat la această bancă, dar voi solicita oficial lămuriri! Consider o formă de abuz, de discriminare. Voi dori să aflu natura verificărilor în cazul unui om care dorea un cont și un card!”, mai scrie GÎdei pe Facebook.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


19834 vizualizari

  • +36 (42 voturi)    
    Surpriză (Sâmbătă, 20 februarie 2021, 8:21)

    fdaniel [utilizator]

    Normal că atunci când oamenii ăia au văzut un membru al GIO pesede (și încă unul cu funcție) la di în bancă, au intrat la idei.
    Bine că nu au chemat poliția, cum e primul impuls când știi că ăștia fură tot.
  • +33 (37 voturi)    
    bai zapacitule (Sâmbătă, 20 februarie 2021, 8:35)

    DiDiRo [utilizator]

    ai uitat ce inseamna pentru romani "parlamentar pesede"? Asta inseamna MAFIOT bai pampleak3.
    • -2 (2 voturi)    
      corect (Duminică, 21 februarie 2021, 11:59)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui DiDiRo

      pe cand parlamentar penedele sau plusere e o garantie a cinstei :))))
  • +36 (38 voturi)    
    Sincer, merită verificări suplimentare. (Sâmbătă, 20 februarie 2021, 8:36)

    asavreau [utilizator]

    Cu mutra de borfaș și parlamentar PSD, nu poți fi sigur că nu te fură.
  • +37 (41 voturi)    
    duh, esti PEP! (Sâmbătă, 20 februarie 2021, 8:40)

    Horea [utilizator]

    In orice tara daca esti parlamentar (sau mai generic persoana expusa politic - PEP) bancile te incadreaza automat in categoria persoanelor de risc, pentru ca ai acces direct sau indirect la fonduri publice, si daca devii corupt (si nu-i ca si cum nu au mai fost parlamentari corupti in Romania de la PSD :) ) e posibil sa folosesti contul bancar in procesul de spalare a banilor (nu, coruptia la scara mare nu mai e demult cu plicul).

    Astfel faci banca partasa la o infractiune si pasibila de o amenda de milioane sau in alte tari chiar miliarde. Si nimeni nu vrea sa dea faliment.

    Evident ca te vor monitoriza si te vor intoarce pe toate partile, acum si la fiecare tranzactie. Iar cum in Romania sistemele de KYC nu sunt dezvoltate si sunt foarte putin automatizate (lucrurile sunt la nivelul - iti cauta numele pe Google tie si familiei sa vada daca sunteti implicati in vreun scandal financiar), va dura mai mult.
  • +28 (30 voturi)    
    acesti domni (Sâmbătă, 20 februarie 2021, 8:40)

    zot [utilizator]

    sunt obisnuiti cu speciale, mai putin cu viata "reala" pe
    care au realizat-o prin legislatia emisa, votata.
    si totusi, oare de ce societatile financiare sunt cu ochii
    pe "reprezentantii poporului"?
  • +33 (35 voturi)    
    Mi se pare normal (Sâmbătă, 20 februarie 2021, 8:41)

    mr_mojo [utilizator]

    Sunt șanse mari să fie hoț.
  • +31 (35 voturi)    
    Bancile au reguli clare, PSD e crima organizata (Sâmbătă, 20 februarie 2021, 9:06)

    emil bobu [utilizator]

    Daca esti "expus politic", sunt sanse mari sa fugi cu banii, sau cine stie ce.
  • +13 (17 voturi)    
    uite avem si banci sigure, nu se incurca cu inter (Sâmbătă, 20 februarie 2021, 10:18)

    hopsinoi [utilizator]

    lopi gen PSD.

    Dl-le PSD poti sa mergi la Bancorex, Dacia Felix, etc.
  • +12 (16 voturi)    
    De la ce partid este??? PSD? (Sâmbătă, 20 februarie 2021, 10:31)

    Mrrr [utilizator]

    A..., ok! Caz clar de discriminare!
    Tovarasu’ nu intelege ca faima vine la pachet di cu un pret...
  • +15 (15 voturi)    
    Asta mai e si prost!!! (Sâmbătă, 20 februarie 2021, 12:02)

    Parzivall [utilizator]

    Pai mai hombre, tu-ti dai seama ca oamenii isi apasa palmele pe buzunare cand esti tu prin preaja, bancile.....
  • +12 (12 voturi)    
    păi și (Sâmbătă, 20 februarie 2021, 12:24)

    nahir [utilizator]

    normal.
    Se știe că parlamentarii sunt hoțomani, mai ales pesedacii, așa că foarte bine i-au făcut.
  • +11 (11 voturi)    
    O inteleg pe banca respectiva (Sâmbătă, 20 februarie 2021, 14:02)

    MakeRoGreatAgain [utilizator]

    Sa faci business cu PARLAMENTAR PSD e shady business.

    Adica cu unul din PSD, coleg sau fost coleg cu aia care au falimentat direct sau indirect Romania, care urla acuma de lipsuri cand ei nu au construit UN SINGUR SPITAL in zeci de ani adunati la guvernare.
    • -2 (2 voturi)    
      de fapt (Duminică, 21 februarie 2021, 12:01)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui MakeRoGreatAgain

      bancile urasc pee see dee Dragnea, care a vrut sa le taxeze corect, de-aia a iesit mafiotul de la Raiffeisen in piata! din nefericire, pee see dee Ciolacu e parte a mecanismului banditesc occidental, deci nu inteleg care e problema bancilor
  • +10 (10 voturi)    
    Saracu'... (Sâmbătă, 20 februarie 2021, 14:38)

    DurAndrei [utilizator]

    S-a obisnuit cu "creditele neperformante" acordate de banci sparlamentarilor...
  • +5 (5 voturi)    
    dar noi ca simpli cetateni... (Sâmbătă, 20 februarie 2021, 18:37)

    qwerasdf [utilizator]

    noi putem sa fim norocosi daca ni se raspunde la o amarata de sesizare la anpc... iar voi faceti comisii parlamentare ca a indraznit aia sa te verifice.

    eu ma simt discrimat! vreau sa fac o comisie cetateaneasca care sa verifice sparlamentul si apoi banca!