Marcel Ciolacu anunţă că PSD va depune moţiune împotriva ministrului Claudiu Năsui

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 18 februarie 2021, 9:34 Actualitate | Politic


Marcel Ciolacu
Foto: Hotnews
Preşedintele PSD, Marcel Ciolacu, a anunţat că PSD va depune moţiune împotriva ministrului Economiei, Claudiu Năsui, pe care îl acuză că „a avut cont de administrator şi a putut să intervină” în procedura de alocare a ajutoarelor financiare din fonduri europene pentru întreprinderile mici şi mijlocii. ”Eu mă mir că nu a descins DNA-ul într-un astfel de caz, când vorbim de bani europeni şi de o sumă atât de mare şi de 27.000 de companii care au fost blocate să aibă acces la acest program”, susţine liderul social-democrat, citat de news.ro.

”Domnu Năsui... au depus 27.000 de IMM-uri, 27.000 de companii româneşti au trimis dosare, hârtii, le-au cerut zeci de hârtii. A venit un ministru – e un om de bun simţ, dar funcţia l-a doborât – plus că există suspiciuni clare de măsluire. Prima oară le-au spus oamenilor: dom-le primii care accesează vor primii serviţi o regulă clară, corectă. Au stat oamenii cu calculatoarele în mână, ca să acceseze primii, au fost serviţi ultimii, în ultimele 48 de ore, după ce domnul Năsui a avut cont de administrator şi a putut să intervină într-o procedură de selecţie pe bani europeni”, a afirmat Marcel Ciolacu, miercuri seară, într-o emisiune la România Tv.

Întrebat dacă are vreo suspiciune cu privire la faptul că ministrul Economiei ar fi intervenit în alocarea fondurilor pentru micile companii, liderul PSD a răspuns: ”Dar nu trebuie să o am eu, eu o să depun moţiune simplă, eu vreau să văd cum USR-ul nu va vota împotriva unui ministru pe care are suspiciune clară că există, a făcut un caz de corupţie”.

Marcel Ciolacu a precizat că ”presupune” că DNA şi Oficiul de Luptă Anti-Fraudă s-au autosesizat în acest caz.

”Eu mă mir că nu a descins DNA-ul într-un astfel de caz, când vorbim de bani europeni şi de o sumă atât de mare şi de 27.000 de companii care au fost blocate să aibă acces la acest program”, a adăugat liderul social-democrat.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


3080 vizualizari

  • +11 (13 voturi)    
    o fi nasui un nimik (Joi, 18 februarie 2021, 9:39)

    DiDiRo [utilizator]

    dar tu esti un zero barat
  • +10 (12 voturi)    
    Da' mai terminati,bă,odată... (Joi, 18 februarie 2021, 9:55)

    persuasiv [utilizator]

    altceva nu stiti ???Buni,rai ăstia-s.Anyway,buna asta cu coruptia.
    Look Who's Talking Too
  • -5 (11 voturi)    
    *Dragă* Ciolacule, (Joi, 18 februarie 2021, 9:57)

    Rescator [utilizator]

    Este singura ta acțiune cu care sunt de acord.
    Individul Năsui-Motorola nu are ce să caute în
    Guvern.
  • +10 (12 voturi)    
    Ciolacule, esti pe langă.... (Joi, 18 februarie 2021, 9:57)

    cetatean in RO [utilizator]

    Azuziți ce zice:”au trimis dosare, hârtii, le-au cerut zeci de hârtii”....unde frate au depus dosare????...Frate, nu ai aflat că toate cererile s-au depos online, adică în format electronic, adică fără hârtii...Esti cam subtire, nene Ciolacule....
    • +3 (3 voturi)    
      daca (Joi, 18 februarie 2021, 13:23)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui cetatean in RO

      erau depuse online la ghiseul de la etajul 2, ajungeau si la ciolanu. asa, jos cu guvernantii.
  • +8 (10 voturi)    
    asta e psd (Joi, 18 februarie 2021, 9:59)

    liviu_ [utilizator]

    cand e la putere pune pumnu in gura tuturor care nu sunt de acord cu masurile lor pro-infractori , prin orice mijloace: legi, ccr, scandal etc
    cans sunt in opozitie fac scandal si depun motiuni de cenzura

    SCARBA totala!
  • +10 (12 voturi)    
    Marcel a vrut să fure și nu a putut. (Joi, 18 februarie 2021, 10:01)

    asavreau [utilizator]

    La blocat Claudiu Năsui. Nasol. PSD când nu pot fura se supără rău pe cel care nu-i lasă. Exemple sunt destule, de-a lungul timpului.
  • +4 (4 voturi)    
    Bun, moțiuni. Dar câte? (Joi, 18 februarie 2021, 10:39)

    mr_mojo [utilizator]

    Nu poți in fiecare zi să depui câte una.
    Politica înseamnă și compromis; mai lași tu azi, mai câștigi mâine...la noi e prea segregată treaba. Ori cu noi ori împotrivă.
    Dar asta e și din cauza oamenilor de acolo; interesele...
    • +5 (5 voturi)    
      pai daca (Joi, 18 februarie 2021, 11:07)

      varavara [utilizator] i-a raspuns lui mr_mojo

      psd-istii nu sunt in stare sa conceapa niste legi utile pentru tara, depun si ei motiuni ca e mai usor, sa aiba activitate.
  • +6 (6 voturi)    
    Comunistii se fac ca lucreaza (Joi, 18 februarie 2021, 11:17)

    John M. [utilizator]

    ca sa apara la tv ca altfel electoratul lor uita cu cine sa voteze data viitoare.
  • +6 (6 voturi)    
    Cred ca ciuda e mare (Joi, 18 februarie 2021, 12:52)

    TudoracheCopilulDeDiamant [utilizator]

    TelDrum n-a prins lozul cel mare, iar Ciolanul PSD se specializeaza in gargara pe motiuni. Atat poate P$D, teatru ieftin si ipocrizie !
  • +3 (3 voturi)    
    asta e complet (Joi, 18 februarie 2021, 13:21)

    nahir [utilizator]

    aerian.
    Asa crede el ca face opozitie? Depune saptamana cate o motiune simpla pentru fiecare ministru din guvernul actual? Penibil.