Francisc Tobă, care ar fi participat la reprimarea Revoluţiei din 1989, validat deputat de către plen / AUR l-a exclus din partid și ceruse invalidarea mandatului de parlamentar / Institutul pentru Crimele Comunismului: Este o ofensă

de I.H.     HotNews.ro
Miercuri, 17 februarie 2021, 11:23 Actualitate | Politic


Francisc Toba
Foto: Facebook
Plenul Camerei Deputaţilor a votat validarea mandatului deputatului Francisc Tobă, după ce Comisia de validare a înaintat un raport în acest sens. Numele lui Tobă apare în dosarul legat de represiunea care a avut loc în Sibiu, în timpul Revoluției din decembrie 1989, iar AUR anunțase că l-a exclus din partid și ceruse invalidarea mandatului acestuia, ales deputat pe listele partidului.

Francis Tobă a fost validat deputat de către plenul Camerei Deputaților, unde au fost 155 de voturi "pentru", 8 voturi "împotrivă", o abţinere, iar trei deputaţi nu au votat, scrie Agerpres. Francisc Tobă, ales pe lista Alianţei pentru Unirea Românilor (AUR) Braşov, a depus apoi jurământul în plenul Camerei Deputaţilor.

În 1 februarie, Biroul permanent al Camerei Deputaţilor a aprobat o solicitare a grupului parlamentar AUR referitoare la invalidarea mandatului lui Francisc Tobă. În locul acestuia, AUR o propunea pe Raluca Maria Borta, solicitarea fiind trimisă Comisiei de validare. Potrivit adresei transmise Biroului permanent al Camerei Deputaţilor, Francisc Tobă nu mai are calitatea de membru al Alianţei pentru Unirea Românilor, fiind exclus din partid.

Solicitarea AUR a fost trimisă Comisiei de validare privind mandatele de parlamentar din decembrie, dar comisia a decis că nu există nicio bază legală pentru a-i retrage mandatul.

Deputații au adoptat miercuri, în plen, raportul dat de către comsia de validare.

La alegerile parlamentare din 6 decembrie, Francis Tobă a fost ales deputat de Brașov din partea AUR.

Institutul de Investigare a Crimelor Comunismului: "O ofensă la adresa memoriei miilor de victime din decembrie 1989"

Institutul de Investigare a Crimelor Comunismului a reacționat calificând votul de validare a deputatului Francisc Tobă drept "o ofensă la adresa memoriei miilor de victime din decembrie 1989".
  • "IICCMER și exprimă dezaprobarea privind validarea ca deputat a domnului Francisc Tobă, în ciuda numeroaselor probe care arată implicarea sa în reprimarea sângeroasă a Revoluției de la Sibiu din decembrie 1989.
  • Plenul Camerei Deputaţilor a votat astăzi, 17 februarie 2021, validarea mandatului de deputat al domnului Francisc Tobă, cu 155 de voturi „pentru”, 8 voturi „împotrivă” și o abţinere.
  • IICCMER dezaprobă ferm acest vot transpartinic. Validarea mandatului de deputat al domnului Francisc Tobă, în ciuda numeroaselor probe care atestă implicarea sa în reprimarea Revoluției de la Sibiu, este o ofensă la adresa memoriei miilor de victime din decembrie 1989. IICCMER își reiterează implicarea în investigarea crimelor și abuzurilor comise în perioada 1945-1989. Or, gestul validării ca parlamentar a unei persoane trimise în judecată în dosarul Revoluției este o piedică în derularea corectă a <<procesului comunismului>>", a transmis Institutul de Investigare a Crimelor Comunismului.
Militar de carieră, Francisc Tobă a intrat în politică după Revoluţie, devenind vicepreşedinte al FSN Sibiu. Ulterior, Francisc Tobă a intrat şi în Parlament trimis de FDSN, a scris EpochTimes. Numele lui Tobă apare în dosarul legat de represiunea ce a avut loc în Sibiu, în timpul Revoluţiei, semnala pe Facebook protestatarul Marian Ceauşescu. În acest dosar, clasat în 2010, sunt peste 700 de victime. Potrivit presei, Lt.col. (r) Francisc Tobă a fost acuzat de tentativă de omor deosebit de grav şi complicitate la tratamente neomenoase.

Presa a relatat despre Tobă că împreună cu Lt. Col. Dragomir Aurel, începând cu data de 22.12.1989, însoţiţi de militari în termen, înarmaţi, ar fi ridicat din secţiile Spitalului Judeţean Sibiu mai multe persoane rănite, în ciuda insistenţelor cadrelor medicale. Aceştia au fost duşi într-o sală de sport unde ar fi fost bătuţi de militari. Francis Tobă a fost ales deputat de Brașov din partea AUR.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


8949 vizualizari

  • +11 (21 voturi)    
    asta arata cat secu e in AUR! (Miercuri, 17 februarie 2021, 11:26)

    Francisc 1 [utilizator]

    o constructie artificiala , visul protocronistilor !
    • +13 (13 voturi)    
      Tobă nu-i din AUR e secretarul general al (Miercuri, 17 februarie 2021, 12:06)

      elder [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      PNR- partidul lui Șoșoacă (PNR este visul umed al unor așa ziși (falși adică) protocroniști). Prezența lor pe lista a fost prețul plătit de AUR să intre în parlament.
    • -6 (20 voturi)    
      AUR a procedat corect (Miercuri, 17 februarie 2021, 12:07)

      animatron [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      AUR a exclus persoanele cu vadite probleme de trecut sau comportament, ceea nu au facut alte partide (separatisii din UDMR au cerut demisia unui maghiar care a mintit despre studiile sale).

      Uimitor ca individul exclus din AUR a fost votat de PNL si USR si validat ca parlamentar, asta pune un mare semn de intrebare cu privire la buna credinta a acestor partide cand fac propaganda contra AUR.

      AUR e un partid nationalist si unionist, din fericire pt Romania e un partid pro-UE si pro-NATO.
      Refuza colaborarea cu Fidesz-ul slugii putiniste Orban Viktor, accepta colaborarea cu partidul de guvernare rusofob din Polonia.

      E inscris in PE ca observator la "conservatorii europeni" (deci nu langa Le Pen sau Salvini !), alaturi de alte partide conservatoare si suveraniste din Europa.

      In Romania e atacat de adeptii globalismului si de progresistii din USR, ajutati si de goarnele propagandei ruse (Rusia se opune unirii RM cu Romania, obiectiv AUR).

      Partidul e unul de tip "federatie" (dna senatoare Sosoaca de ex venea de la Partidul Neamul Romanesc), e nou infiintat si fara experienta parlamentara.

      A surprins cu un scor de 9% si acum e cotat in intentia de vot cu 12-15%.

      Intentia de vot pentru opozitia politica PSD si AUR e acum mai mare decat cea pentru coalitia PNL-USR-PLUS-UMDR.

      In consecinta, chiar daca exista tensiuni foarte mari intre ele, partidele guvernamentale prefera sa nu revina in fata electoratului si incearca doar compromisuri mnimaliste la reforme, pensii speciale, grile de salarizare, etc.
      • 0 (8 voturi)    
        Ce e corect??! (Miercuri, 17 februarie 2021, 12:49)

        fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui animatron

        Ce e corect că s-au folosit de orice mijloace pentru a ajunge în parlament și acum zic că le pare rău?
        După ce au adus in forul REPREZENTATIV al țări ăsteia un monument de mârlănie și prostie precum "doamna" Șoșoacă??!!
  • -7 (31 voturi)    
    USR PSD aceeași mizerie (Miercuri, 17 februarie 2021, 11:31)

    Mazeta [utilizator]

    Deşi AUR a cerut invalidarea, PNL şi USR au votat pentru validare.
    • +10 (14 voturi)    
      nu chiar aceeași mizerie (Miercuri, 17 februarie 2021, 11:54)

      dan77 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Nu e chiar aceeași mizerie, dar ... cum naiba să voteze USR pt Tobă ???!!!
      • 0 (4 voturi)    
        Noua stanga (Miercuri, 17 februarie 2021, 14:41)

        Altiro [utilizator] i-a raspuns lui dan77

        este varianta 'progresista' a vechii stangi...
      • +1 (1 vot)    
        corect chiar nu e aceeasi mizerie (Miercuri, 17 februarie 2021, 18:27)

        fghr [utilizator] i-a raspuns lui dan77

        exista o scara a hotiei
        usr<pnl<psd

        dar vreti nu vreti , usr ul face niste greseli majore una dintre ele fiind si validarea lui toba....Aur a gafat introducand pe listele lor un criminal care va face legi, dar tu marele usr ai ocazia sa demonstrezi ca esti vigilent si de partea dreptatii si sa corectezi aceasta nedreptate si totusi nu o faci !??

        eu zic ca nici lui toba nu i venea a crede..
    • +4 (14 voturi)    
      Individul era deja ales (Miercuri, 17 februarie 2021, 12:15)

      Paper_tiger [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Din pacate, alegerile au fost acum 2 luni si intr-o democratie, rezultatele trebuie totdeauna respectate... Daca AUR pun scursuri si ex-securisti pe liste, si prostimea ii voteaza, ne mai miram ca fix aia ajung in parlament??? Degeaba ne plangem after the fact, trebuie sa respectam rezultatul votului.
      • +3 (7 voturi)    
        Individul Tobă nu a fost ales personal (Miercuri, 17 februarie 2021, 12:44)

        Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui Paper_tiger

        ...că nu avem alegeri uninominale. A fost ales un deputat al AUR, era la latitudinea Parlamentului să valideze sau nu mandatul. Dacă l-ar fi invalidat, ar fi intrat următorul de pe lista AUR, nu pleca mandatul nici la PNL, nici la PSD.

        Eu înțeleg că AUR își pune dubioși pe listă, ca acest Tobă (e rizibil să pretinzi că n-ai știut și că abia acum ai aflat ce hram poartă individul). Dar ce-i împiedica pe „cinstiții” și „#fărăpenalii” de la USR-minus-PLUS și PNL să-l trimită acasă, de vreme ce tot își răcesc gura că astfel de specimene nu au ce căuta în Parlamentul României ? Sau cumva le convine ca de-alde Tobă să fie în Parlament, pentru că fără el și-ar pierde obiectul muncii și lumea ar începe să se uite ce specimene de #fărăpenali populează partidele lor ?
      • +5 (7 voturi)    
        boss (Miercuri, 17 februarie 2021, 12:59)

        fghr [utilizator] i-a raspuns lui Paper_tiger

        cei 150 de macaci din parlament trebuiau sa dea cu laba pe NU

        altfel plang ca bianca dragusanu cand o batea pestele in excursie
    • -1 (3 voturi)    
      E bun de sperietoare pentru alegatori (Miercuri, 17 februarie 2021, 12:39)

      Denulu [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Daca nu-l validau, peste 4 ani nu il mai tinea nimeni minte pe Toba.

      Daca ramane in Parlament, timp de 4 ani PNL si USR vor putea sa spuna in continuare "uite ce inseamna sa votezi pentru AUR".

      Nu stiu daca ei au fost cei care au votat pentru validare, ca jumatate minus 2 din Camera Deputatilor pare sa fi lipsit de la vot, dar aveau un motiv sa o faca.
  • +5 (15 voturi)    
    shparlamentul ramane in continuare (Miercuri, 17 februarie 2021, 11:42)

    DiDiRo [utilizator]

    un SUPERDETERGENT, ii spala pe toti banditii de orice belea! Traiasca NOUA MAFIE penelisto-uselista, ca aia udemerista este tot cea veche de cand lumea! Dar si proCURorii sunt de kaka in tara asta pentru ca in 30 de ani nu l-au putut dovedi pe nemernic. Ori sunt mana-n mana procurorii cu infractorii?
    • -1 (5 voturi)    
      Typo (Miercuri, 17 februarie 2021, 12:46)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui DiDiRo

      Vedeți că ați tastat greșit o literă când ați scris „penelisto-uselistă”...
  • +22 (22 voturi)    
    mda (Miercuri, 17 februarie 2021, 11:42)

    SoulSearcher [utilizator]

    acum sa-l puna sef la asociatia aia a revolutionarilor de unde tocmai a fost scos nea ilici kgb...

    ca asa`i la noi, daca esti fost securist cu acte, nu e nicio problema sa fii demnitar, bugetar ba chiar poti candita si la presidentie...

    si apoi se plange lumea ca vai de ce nu merge nimic in tara, de ce nu mai scapam de hoti..

    pai daca votati securisti comunisti si hoti.. asa va trebuie :DDDD
    • +4 (6 voturi)    
      votăm acoperiți (Miercuri, 17 februarie 2021, 12:12)

      di livio [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      amu ăsta fuse descoperit, da tot degeaba, parlamentu l-a validat...mă gîndesc ce faună îi în parlament și ce interese reprezintă fauna respectivă...sau pe cine mai reprezintă acest Tobă, mlitar fesenist de carieră, jo napot...țara asta-i cocoșată de apeviști, seku, mlițieni, magistrați, îi țara lor, ca-n North Korea...mai un pic și aveam și PM apevist, că numa ei știu să conducă, apeviștii
      • -1 (3 voturi)    
        hehe (Miercuri, 17 februarie 2021, 14:08)

        transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui di livio

        Pangolinule rusesc minti mai jenant chisr si decat mazeta
        • 0 (0 voturi)    
          Rafila, fiu de tortionar (Miercuri, 17 februarie 2021, 18:37)

          kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

          E tot o minciuna ?
  • -1 (9 voturi)    
    Bravo Plenului (PNL+USRi) (Miercuri, 17 februarie 2021, 11:49)

    NERO-Voiculescu [utilizator]

    Ati validat un securist bun.
    • +2 (8 voturi)    
      Ba nu (Miercuri, 17 februarie 2021, 12:51)

      fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui NERO-Voiculescu

      Foarte bine au făcut! AUR l-a adus în parlament, să-l păstreze, nu să se dea fecioare care nici ceapă n-au mâncat și nici gura nu le miroase.

      E al vostru, votat sub sigla AUR !
    • +1 (1 vot)    
      hehe (Miercuri, 17 februarie 2021, 14:09)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui NERO-Voiculescu

      Bravo Aur ca l-ati bagat in parlament si bravo Psd ca esti #ciumarosie sekurista.
      Jo napot PeeeeSeeeDeeeeee!
  • +5 (15 voturi)    
    Asa va trebuie (Miercuri, 17 februarie 2021, 11:57)

    Alexa.99. [utilizator]

    daca ati votat cu AUR, oameni fara minte.
    • +1 (9 voturi)    
      Corect (Miercuri, 17 februarie 2021, 12:47)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui Alexa.99.

      Cam așa a zis și Iohannis când a desemnat trei premieri la rând de la PSD.
    • -1 (7 voturi)    
      amice (Miercuri, 17 februarie 2021, 13:00)

      fghr [utilizator] i-a raspuns lui Alexa.99.

      am votat cu usr ca e vigilent si nu face compromisuri
  • 0 (0 voturi)    
    ce mai adunatura (Miercuri, 17 februarie 2021, 22:48)

    mbembe [utilizator]

    Sosoaca/Toba/Borta/Cu.... AUR