Orban anunță schimbarea șefilor TVR și Radioului public, precum și a Avocatului Poporului în două săptămâni

de C.D.     HotNews.ro
Marţi, 16 februarie 2021, 11:57 Actualitate | Politic


Ludovic Orban
Foto: Guvernul Romaniei
Schimbarea șefilor TVR și Radioului public, precum și a Avocatului Poporului este prioritate pentru Coaliție, președintele PNL a Camerei Deputaților, Ludovic Orban, anunțând că situația trebuie tranșată în următoarele două săptămâni.

Mai exact, Orban a precizat că Birourile Permanente ale Parlamentului au decis să dea termen comisiilor de Cultură să se pronunțe asupra rapoartelor de activitate ale TVR și SRR pe 2019 până pe 1 martie, astfel încât acestea să poată fi supuse votului plenului și respinse.

Potrivit legii, dacă raportul de activitate al celor două instituții este respins, conducerile sunt demise. Potrivit înțelegerii din Coaliție, șefia TVR ar urma să revină PNL, iar cea a Radioului public USR-PLUS.

De asemenea, a precizat Orban, comisiile juridice au fost sesizate în privința procedurii de revocare a Avocatului Poporului, cerută de PNL în legislatura trecută și blocată de PSD. Funcția e deținută în prezent de Renate Weber, care a fost atacată de PNL pentru sesizarile pe actele nomative emise de guvern în perioada stării de urgență și stării de alertă.

„În termen de două săptămâni comisiile trebuie să prezinte un raport plenului”, a spus Orban.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


10864 vizualizari

  • -11 (27 voturi)    
    Presa nu ar trebui sa fie impartiala? (Marţi, 16 februarie 2021, 12:07)

    D-or [utilizator]

    Ascult cu mare placere si incredere RRA.
    Sunt oameni de mare cultura, valoare umana si seriozitate.
    Nu cred ca este necesara "imbunatatirea activitatii".
    • +13 (13 voturi)    
      Bineînțeles că da (Marţi, 16 februarie 2021, 12:24)

      c.radu [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      Mai ales că se cheamă 'publice', televiziunea și radioul ar trebui să servească publicul, căruia să-i ofere adevărul. Conducerile n-ar trebui să fie politice, însă, la fel ca și la Justiție, tocmai politicul e chemat - paradoxal - să asigure imparțialitatea.
    • +6 (20 voturi)    
      hahahahahahaha (Marţi, 16 februarie 2021, 12:35)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      Da' cand nen'tu Dragnea a pus-o pe scursura aia umana de Gradea sefa la TVR cum de n-ai sarit in sus?
      La voi la bolsevici si libertatea presei si libertatea justitiei inseamna ca atunci cand sunteti voi la putere sa va puneti toate slugile in posturi cheie si dupa aia cand ajungeti in opozitie sa urlati ca de ce scursurile puse de voi sefi sunt schimbate.
      • -1 (5 voturi)    
        Dar nici nu poti distruge oameni de calitate (Marţi, 16 februarie 2021, 18:44)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        de dragul schimbarii politice.

        Daca li se reproseaza ceva pe linie profesionala, de acord, sa fie sanctionati.

        Tocmai numirea si demiterea pe criterii politice ii va face sa devina partizanii celor care i-au numit.
        • +2 (4 voturi)    
          care calitate?!? (Marţi, 16 februarie 2021, 19:10)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui D-or

          Doamna Gradea e de calitate?!? Dupa parerea mea tsatsa aia e cel mai prost director pe care l-a avut TVR ever. E un fel de Sosoaca a PSD.
          Ca ar fi bine sa fie oameni alesi pe criterii profesionale si nu politice, aici pot fi de acord, dar ca nu trebuie sa schimbi slugile lui Dragnea de la TVR si RRA, aici nu pot fi de acord. Si da, la RRA sunt emisiuni de calitate facute de cei ce au supravietuit din epoca anti-Dragnea, cand RRA reusea sa fie pe profit doar cu banii din taxa RadioTV. Iar oamenii aia sigur vor ramane acolo. In schimb la stiri... ca si TVR, RRA incepe sa semene din ce in ce mai tare cu Sputnik.
          • 0 (0 voturi)    
            N-am urmarit-o pe Gradea. N-o stiu. (Miercuri, 17 februarie 2021, 10:33)

            D-or [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

            Stiu doar ca stirile de la radio sunt mai interesante decit cele de la TVR.
    • +10 (10 voturi)    
      dar de depolitizare (Marţi, 16 februarie 2021, 13:11)

      mache [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      ai auzit?

      E plin de sinecuri pe bani grei in institutiile alea...

      Sper ca actualii guvernanti sa propuna niste oameni profesionisti si nu orice terchea-berchea membru de partid...
    • +6 (6 voturi)    
      nu e doar RRA (Marţi, 16 februarie 2021, 13:18)

      Vic_Tor [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      Societatea de Radiodifuziune are 7 posturi de radio , dar si o infrastructura serioasa. 2000 de angajati din care 100 de sefi. Nu te poti lua doar dupa ce emisiuni asculti la RRA.
    • -3 (15 voturi)    
      Este necesară îmbunătățirea. (Marţi, 16 februarie 2021, 13:38)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      RRA face multă propagandă comunistă. Laudă fără jenă realizările lui Putin și ale Chinei, iar despre România nu spune mare lucru. Corect ar fi să prezinte România, așa cum este, cu bune și cu rele și să nu favorizeze partide sau doctrine naționaliste de stânga.
      • -2 (4 voturi)    
        Nu am auzit niciodata asta. Si ascult zilnic RRA (Marţi, 16 februarie 2021, 18:33)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        si RR Cultural.
        De multe ori stirile la RRA sunt mai complete si mai diverse decit cele de la TVR.
        Si perfect impartiale.

        PNL nu ar trebui sa repare ce nu este stricat. Sigur sunt probleme mai stringente in tara asta decit graba de a da Radioul pe mina unor hahaitori.
        • +1 (5 voturi)    
          Dacă ți se pare normal, (Marţi, 16 februarie 2021, 19:28)

          asavreau [utilizator] i-a raspuns lui D-or

          Nu te deranjează propaganda pro PSD, Kremlin, ori China. Sunt multe situații când închid pentru-că nu-mi plac laudele făcute de unii moderatori la adresa unora din categoriile menționate. Despre românii din Basarabia și din alte zone ale globului nimic. Despre activitatea europarlamentarilor români ???!!!.Parcă ar avea o Românie a lor.
          • 0 (0 voturi)    
            Nu e adevarat ce spui. Chiar aseara (Miercuri, 17 februarie 2021, 10:28)

            D-or [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

            a fost o emisiune despre Bucovina de Nord, dintr-un ciclu de emisiuni dedicate fiecarui teritoriu romanesc pierdut.
            Poti cauta inregistrarea. Merita ascultata su re-ascultata.
    • +1 (9 voturi)    
      ba da (Marţi, 16 februarie 2021, 14:31)

      fl0rin [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      momentan este infestata de pesedisti
  • -3 (17 voturi)    
    Depolitizare (Marţi, 16 februarie 2021, 12:26)

    Mazeta [utilizator]

    În sfârșit, vom auzi la radioul public informații USR-PLUS.
    • +2 (6 voturi)    
      posibil (Marţi, 16 februarie 2021, 16:14)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Da, posibil sa auzim si despre USR-PLUS. Dar in mod cert vom inceta sa auzim despre maretele realizari ale lui tatuca Putin sau ale Chinei. Ca acu sunt unele emisiuni la TVR care par facute dupa dictare de la Sputnik.
  • -7 (17 voturi)    
    pacat de avocatul poporului (Marţi, 16 februarie 2021, 13:04)

    jescu [utilizator]

    A fost singurul avocat al poporului de pana acum care a facut ceva pentru oameni, care si-a pus intrebari, si a trimis potentiale probleme ale oamenilor la Curtea Constitutionala ca sa decida daca sunt corecte sau nu. E o institutie care a functionat corect pentru prima data in 30 de ani, pentru putin timp in Romania. Tot respectul pentru doamna care a ocupat postul. Acum institutia va fi doar simbolica cum a mai fost.
    • +2 (12 voturi)    
      respect pentru sinistra aia? (Marţi, 16 februarie 2021, 14:20)

      Ahha [utilizator] i-a raspuns lui jescu

      Cea mai infecta persoana dintre ultimii 3 odiosi avocati ai poporului...pesedist, alaturi de Iancu si Ciorbea. Trei zoaie de slugi pesediste care au facut TOTUL in slujba celor care i-au numit si impotriva intereselor poporului.
      • -2 (6 voturi)    
        ce se intampla acum e sinistru (Marţi, 16 februarie 2021, 18:07)

        jescu [utilizator] i-a raspuns lui Ahha

        Nu se vrea decat amutirea unei institutii care functioneaza. Cei de acum nu sunt mai prejos decat PSD. Iar PSD a injectat persoane la Avocatul Poporului dar nu pe Renate insasi.

        Ia si citeste CV-ul aici: https://en.wikipedia.org/wiki/Renate_Weber . Daca vezi cata experienta are la institutii despre drepturile omului, o sa-ti dai seama ca e o profesionista. A fost membru PNL multi ani, si a parasit PNL doar cand acesta a fuzionat cu PDL. N-a fost niciodata la PSD.

        Ia si citeste aici rolul avocatului poporului: https://ro.wikipedia.org/wiki/Avocatul_Poporului

        "Rolul fundamental al avocatului poporului este de a apăra drepturile și libertățile cetățenești, în genere, în raport cu autoritățile publice și în special cu cele executive." .Rol indeplinit.
  • -7 (15 voturi)    
    Derbedeii lor (Marţi, 16 februarie 2021, 13:33)

    <> [utilizator]

    sunt buni, ai celorlati sunt rai. El insusi , Mandolina, un derbedeu. Sictir.
    • +6 (10 voturi)    
      hehe (Marţi, 16 februarie 2021, 14:04)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui <>

      Siktir pe paine pesedelule, pana vi se apleaca.
    • +6 (8 voturi)    
      Cum or fi derbedeii lor om vedea (Marţi, 16 februarie 2021, 16:17)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui <>

      Dar derbedeii vostri am vazut cum sunt si nu mai au de ce sta la conducerea TVR. Slugi draniste precum madam Gradea nu au ce cauta in functii de conducere la institutii de stat. Tsatsa aia merita cel mult un post de vanzatoare de bilete la transportul in comun.
  • +8 (8 voturi)    
    Ideal ar fi (Marţi, 16 februarie 2021, 15:17)

    Altiro [utilizator]

    sa ne anunte ca s-a facut schimbarea, nu doar ca se intentioneaza. Multe din promisiuni au inceput cu o amanare(pensii speciale, sporuri pt bugetari, subventii pt companii de stat paguboase, sinecuri pt clienti politici etc). Au trecut deja 425 de zile(14 luni)de cand Rares Bogdan promitea ca in 30 de zile taie pensiile speciale..
    • +6 (6 voturi)    
      Asta cu schimbarea conducerii TVR (Marţi, 16 februarie 2021, 19:31)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

      si a Radioului public se va face fara probleme pt ca nu implica interese prea complexe, "transpartinice" ! Fiind vorba de persoane, deci cazuri punctuale deja e rezolvata : si-au impartit functiile.
      La fel e simplu si s-a si dovedit deja !) in cazul Institutului lui Iliescu pt ca nu-i intereseaza pe actualii pesedei ce conduc partidul !
      Ar trebui sa fie simplu, daca se vrea desfintarea si cu Institutul lui Milica Barbison !

      PS. Niciuna din schimbarile astea nu se lasa cu pierderi electorale pt initiatori, ba din contra ! Deci simplu de facut si cu profit !

      PPS. Eiii, la pensii si la sporuri vine durerea liberalilor pt ca interesele lovite in cazurile acestea sunt si ale propriilor politruci, demnitari si votanti !

      PPPS. Aici USR trebuie sa-i preseze pe liberali !
  • +3 (7 voturi)    
    Se va face pt ca asa e cand ai majoritate ! (Marţi, 16 februarie 2021, 15:45)

    Susufler0 [utilizator]

    PS. Cum e aia cu "Ciocu'mic PSD"?! :))
  • +3 (5 voturi)    
    Toate fitele, pierdere vara, din TV, sa dispara! (Marţi, 16 februarie 2021, 16:30)

    Entiu [utilizator]

    Ar fi mai mult de folos ca toti care sunteti inca in televiziune si cei ce vor veni, sa treaca prin cursuri de educatie si pregatire organizata un an sau doi ani, zi de zi, pina se pun la punct cu educatia si modul de a fi impartiali cu publicul. Nu trebuie de lasat totul in grija scolii.