Florin Roman, despre schimbarea din funcţie a Renatei Weber: E simplu ca bună ziua; trebuie să terminăm ce am început

de DP     HotNews.ro
Duminică, 14 februarie 2021, 6:36 Actualitate | Politic


Florin Roman, PNL
Foto: Captura video
Procedura de revocare din funcţie a Avocatului Poporului, Renate Weber, a fost demarată anul trecut, ea trebuie doar finalizată, a declarat sâmbătă deputatul PNL Florin Roman, potrivit Agerpres. ''L-am auzit pe domnul Ludovic Orban spunând că trebuie începută procedura de revocare a doamnei Renate Weber. Eu spun că ea doar trebuie finalizată. Am început procedura de revocare anul trecut, când am depus solicitarea de revocare. Acum trebuie să terminăm ce am început: schimbarea doamnei Renate Weber'', a postat el pe Facebook. Acesta a explicat cum se derulează procedura.

''Este simplu ca bună ziua...se convoacă cele două comisii juridice de către Birourile permanente reunite şi se dă un vot pe cererea de revocare pe care deja am înaintat-o, ca deputat liberal. Se respinge raportul de activitate. Apoi, în aceeaşi zi, preşedinţii Camerei Deputaţilor şi Senatului convoacă plenul reunit şi se votează raportul de revocare a lui Renate Weber! Simplu ca bună ziua, dar se pare că unii vor să orbecăim prin ceaţă, iar prima ocazie ar fi săptămâna viitoare. Am depus, în scris, solicitarea de a se vota cererea de revocare a Avocatului Poporului, aşa cum v-am şi spus. Să vedem acum...cine este sincer cu adevărat şi cine nu'', a spus Florin Roman.

Preşedintele PNL, Ludovic Orban, a afirmat sâmbătă că trebuie demarată procedura de desemnare a unui nou Avocat al Poporului.

"Personal, sunt susţinătorul aducerii instituţiei Avocatul Poporului în cadru constituţional şi legal prin desemnarea unui nou Avocat al Poporului. În acest sens, există un raport care a fost depus de Avocatul Poporului, care cred că trebuie respins şi trebuie demarată procedura de revocare şi de desemnare a unui nou Avocat al Poporului. (...) Suntem în faza grupurilor de lucru, care trebuie să prezinte propunerile către conducerea coaliţiei (...), dar în ceea ce priveşte respingerea raportului, mi se pare o chestiune normală şi firească", a spus Orban.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


6299 vizualizari

  • +11 (21 voturi)    
    Observatie (Duminică, 14 februarie 2021, 8:10)

    clujanu [utilizator]

    Trebuia schimbata de mult. Nu reprezinta interesele Poporului. Este demagoga la fel ca Ciorbea.
    • -7 (11 voturi)    
      Interesele Poporului (Duminică, 14 februarie 2021, 11:52)

      ZVrk [utilizator] i-a raspuns lui clujanu

      In mod cert ce va puna p(d)nl in loc va reprezenta doar interesele "Poporului". Nu mai trebuie decat sa definesti cine este "poporul".
      Sfanta naivitate. Sau prostie!
  • +15 (21 voturi)    
    avocata nimanui (Duminică, 14 februarie 2021, 9:43)

    botev [utilizator]

    Tocmani ma pregateam sa o intreb pe doamna , cand se va sesiza din oficiu, cu privire la :
    -copiii care se culca flamanzi in Romania , cu tot cu alocatia de mizerie;
    -batraniii cu pensiile amarate pe care le au , cu viata nenorocita pe care o duc in frig si foame;
    Deci pentru ei este constitutional sa duca o astfel de viata .
    -nu este insa constitutional sa tai pensiile nesimtite de milioane de lei pentru cei ...speciali , cand sunt de fapt obtinute prin FURT.
    -nu este constitutional sa tai subventia la partide;
    - nu este constitutional sa tai sporurile nesimtite
    de milioane de lei la bugetari .
    Bravo doamna avocat , al oricui vrei, doar ca nu al poporului.
    Sa vedem pentru cine ma rezerv !
  • -8 (16 voturi)    
    Orban (Duminică, 14 februarie 2021, 9:58)

    vizirul [utilizator]

    trage de timp? Are motive nedeclarate sa o faca, sau tine de felul lui de a nu se pune rau cu nimeni? Este un fel de oportunism pagubos.
  • +11 (13 voturi)    
    Traseista ideologica Renate Weber ! (Duminică, 14 februarie 2021, 10:43)

    Cugetator [utilizator]

    Distinsa doamna a fost o mare adepta a lui Soros ,a devenit consiliera lui Basescu, de care s-a despartit fiind foarte bolnava dar i-a trecut imediat dupa dezertare. Au urmat alte metamorfoze tot mai de stanga, pana cand si-a gasit locul ca Avocat al Poporului pus de PSD ca sa-i serveasca interesele . Sper ca actuala coalitie de guvernare, sa gaseasca mijloacele sa o trimita in anonimat !
    • +8 (10 voturi)    
      anonimat (Duminică, 14 februarie 2021, 12:10)

      TITITINO [utilizator] i-a raspuns lui Cugetator

      Din pacate anonimatul va fi incununat cu o pensie speciala de multe ori cat pensia minima!
  • -8 (8 voturi)    
    stai (Duminică, 14 februarie 2021, 11:16)

    costelo999 [utilizator]

    sa vezi batalie intre penelei si pluserei pt avocatu poporului, e un ciolan numa bun de ros, sal baban pensie speciala, etc, ciolan foarte gustos, mai ales acu cind sunt la putere, e normal sa isi puna oamenii lor, il propun pe roman, sustin si sunt fan, sau sa trimita unu prin delegare din judetul iasi ca tot se poarta, unu de la o primarie dintr-un sat , ar fi tare de tot, electrician sau chelner ...
  • +2 (4 voturi)    
    ciudat (Duminică, 14 februarie 2021, 14:17)

    srpc [utilizator]

    e vorba despre Avocatul Poporului, nu de Avocatul Puterii, totusi!