Alfred Simonis, PSD: Vom iniția proiecte pentru plafonarea indemnizațiilor din CA și AGA

de I.B.     HotNews.ro
Marţi, 9 februarie 2021, 20:40 Actualitate | Politic


Alfred Simonis
Foto: cdep.ro
Liderul deputaților PSD, Alfred Simonis, a anunțat că parlamentarii social-democrați vor iniția un proiect de lege privitor la plafonarea indemnizațiilor din CA și din AGA. El a spus că în aceste consilii numite pe criterii politice câștigurile sunt de ordinul miilor de euro lunar, potrivit Mediafax.

Alfred Simonis a vorbit despre proiectele de lege care vor fi inițiate de PSD în cadrul unei conferințe de presă. El i-a acuzat pe guvernanți că în consiliile de administrație au numit persoane care câștigă mii de euro lunar.

„Evident că vom iniția proiecte care vor face referire și la plafonarea indemnizațiilor din CA-uri și din AGA-uri, pentru că e inadmisibil ca în anumite AGA sau CA să existe persoane propuse de PNL, USR-Plus care să beneficieze de sume de câteva mii de euro pe lună, zeci de mii de euro pe an, în timp ce pensionarii care câștigă câteva sute de lei să sufere în urma acestui buget construit aberant de majoritatea PNL-USR-Plus”, a declarat liderul deputaților PSD, Alfred Simonis.

În cadrul conferinței de presă, Simonis a mai anunțat că PSD va iniția un proiect de lege privind eliminarea pensiilor speciale.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


1198 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    bai pacalicilor! (Marţi, 9 februarie 2021, 20:51)

    Francisc 1 [utilizator]

    credeti ca a uitat cineva cine a inceput cu aruncatul banului in bugetar?
  • +6 (6 voturi)    
    initiaza proiecte in parlament (Marţi, 9 februarie 2021, 20:59)

    mmmircea [utilizator]

    ca sa blocheze eventualele HG-uri. Cu alte cuvinte isi securizeaza indemnizatiile. Asa o golaneala si nesimtire cu greu poate fi imaginata.
  • +8 (8 voturi)    
    Foarte frumos din partea lui (Marţi, 9 februarie 2021, 21:05)

    bogdan1477 [utilizator]

    Ce nu inteleg eu, e de ce nu au initiat unasemenea demers din 2017, cand aveau majoritate zdrobitoare si ar fi avut sanse la greu sa si aiba succes cu proiectul de lege. Oare pentru ca pe atunci baietii de prin aga erau de-ai lor?
    • +1 (1 vot)    
      Ha Ha (Marţi, 9 februarie 2021, 22:08)

      Adriana_10 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      Initiati.
      Cei mai multi cei din CA-uri si AGA sunt PSD-isti.
      Eu insumi lucrez undeva unde in CA si AGA sunt numai neocomunisti PSD-isti care habar nu au meserie, deci vorbesc in cunostinta de cauza.
      Sa traiesc sa o vad si pe asta, sa isi taie PSD-istii lefurile nesimtite si nemuncite.
      E doar praf in ochi, pentru cine musca momeala.
  • +6 (8 voturi)    
    Renunțați la cașcaval? (Marţi, 9 februarie 2021, 21:07)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Dupa ce ati facut varza economia?
    De ce nu reduceti indemnizatiile celor 45000 de consilieri locali de la 20% la ZERO?
    Aceste lipitori sug din bugetul public cca 12.400.000 lei pe luna cu indemnizațiile lor!

    Cca 2,5 milioane € pentru Nimic.
    Daca vor binele comunității o pot face gratuit!
    • -2 (2 voturi)    
      Pe bune?! (Marţi, 9 februarie 2021, 23:16)

      TudoracheCopilulDeDiamant [utilizator] i-a raspuns lui DomnuTrandafir

      "O pot face gratuit" ? Cuvinte de duh emise din confortul canapelei de-acasa si pretentii peste masura...
      • +1 (1 vot)    
        Nu te supara (Miercuri, 10 februarie 2021, 17:43)

        DomnuTrandafir [utilizator] i-a raspuns lui TudoracheCopilulDeDiamant

        Poti sa dai macar un exemplu de vreun consilier care a avut vreo idee care odata aplicata a adus Plusvaloare Localității in care locuieste?

        Dupa parerea mea nu este
        Niciunul.
        Se votează lista de partid si sunt lupte intestine pentru post.
        E cașcaval suficient si influenta indiferent de sat, comuna, oras.

        La cea mai amărată comuna un asrfel de personaj castiga 500 lei de sedinta pentru ca ridica mana.
        La Capitala pentru aceeasi faptă consilierul primeste 2500 lei pentru ridicat mana.
        Si poate nu stiti dar sunt 55 consilieri municipali.
        Restul calculelor va aparțin.
  • +7 (7 voturi)    
    Bla bla bla (Marţi, 9 februarie 2021, 21:09)

    VasilicaPokemon [utilizator]

    Dar de ce nu ati facut asta din 2016?
    Am uitat ati fost ocupati cu OUG 13 si pe urma veati oamenii vostrii numiti politic acolo
    Nu este corect ce se intampla si indemnizatiile acelea sunt nesimtite in toate cazurile, de multe ori depasind salariul de top management
    Propunerea voastra imi provoaca scarba prin prisma ipocriziei nu ca ea nu este necesara
  • +6 (6 voturi)    
    PSD propune tsaieri doar cand nu e la guvernare (Marţi, 9 februarie 2021, 21:10)

    Kivek [utilizator]

    PSD vine cu propuneri de taieri de indemnizatii doar cand nu mai sunt oamenii lor in acele consilii

    dar imediat ce vor avea din nou majoritatea sunt sigur ca vor ridica aceste plafoane.
  • +6 (6 voturi)    
    Grija de buget si pensionari... (Marţi, 9 februarie 2021, 21:17)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    "în timp ce pensionarii care câștigă câteva sute de lei să sufere în urma acestui buget construit aberant de majoritatea PNL-USR-Plus”

    Pai hai sa vedem cine a furat tara si a saracit zeci de orase si sate si a facut praf economia si a distrus toate fabricile si intreprinderile si era la un pas sa faca din Romania tara bananiera pe bune? Ce partid a amanetat tara politizand-o cu mafioti, incompetenti si slugi? Cine isi punea salarii de cinci cifre si pensii speciale si aveau dreptul la cate 4-5 posturi de sefie simultan?

    Si acum brusc au ei grija bugetului si a pensionarilor...

    Tupeul si ipocrizia acestor nenorociti ma uimeste pe zi ce trece.
  • +6 (6 voturi)    
    cand erati numai voi in AGA si CA (Marţi, 9 februarie 2021, 21:18)

    Bokila [utilizator]

    le-ati tot marit cu nesimtire....tupeu de pesedist
    Sper sa apuc zile in care acest partid de penali si incompetenti va disparea ca un vis urat
    ..
  • +2 (2 voturi)    
    Cand aud de propuneri PSD (Marţi, 9 februarie 2021, 21:36)

    ipolitic [utilizator]

    mi se zburlesc PNL. Oi fi eu fazan, dar nu cred o iota din ce zice vulpoiul asta.
  • +1 (1 vot)    
    V-ati facut o socoteala simpla ! (Miercuri, 10 februarie 2021, 9:26)

    Susufler0 [utilizator]

    (La astea va pricepeti recunosc)!

    Cand sunteti in opozitie inainte de alegeri promiteti marea cu sarea pensionarilor si bugetarilor (inclusiv promovand proiecte de legi fara acoperire dar care "dau bine" la public). Nu va atingeti de bugetarii de lux pt ca de la ei vin "sponsorizarile" !

    Cand constatati ca ramaneti in opozitie si cei ce va inlocuiesc la putere va inlocuiesc si oamenii va vine ideea plafonarii unor venituri. Oamenii vostri nu mai prea conteaza timp de 4 ani asa ca da bine ideea plafonarii si in plus le-o "trageti" si adversarilor !

    PS. Ciolanule, de ce nu ati plafonat, tata sumele astea de pe vremea lui Bombonel ? Sau a lui Ponta ?! Dragnea ?! :))))))))))