Fenechiu (PNL): Vlad Voiculescu va avea o mare problemă dacă nu ia măsuri coerente de reformă

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 8 februarie 2021, 11:01 Actualitate | Politic


Daniel Fenechiu
Foto: Agerpres
Criza sanitară ne-a arătat că o parte dintre instituții sunt la pământ și nu din cauza lui Vlad Voiculescu sau a lui Nelu Tătaru, a declarat la RFI senatorul PNL Daniel Fenechiu. El crede că dacă ministrul Sănătății nu va veni cu măsuri coerente pentru îmbunătățirea actului medical, "va avea o mare problemă" în coaliție, în partidul său și ”în zona de reacție publică”.

Senatorul PNL afirmă că reformarea sistemului sanitar este o provocare serioasă și că Vlad Voiculescu va avea probleme, dacă nu va lua măsuri coerente.
  • ”Această criză sanitară ne-a arătat faptul că o parte dintre instituțiile noastre sunt la pământ și nu din cauza ministrului Voiculescu sau a ministrului Tătaru, sunt la pământ pentru că timp de 30 de ani, în sistemul sanitar s-au făcut doar cârpeli și improvizații.
  • Fără o reformă serioasă, orice situație gravă de sănătate ne găsește într-o situație în care doar norocul ne ajută ca lucrurile să meargă cum ne dorim. Din punctul ăsta de vedere, este foarte mult de muncit.
  • Ministrul Voiculescu are o provocare serioasă și în raport de maniera cum o rezolvă, va fi evaluată activitatea lui guvernamentală, pentru că în momentul ăsta știe care sunt problemele și trebuie să vină cu acel tip de soluții care să conducă sistemul de sănătate românesc în față.
  • Sunt conștient că nu poate peste noapte să rezolve toate problemele, însă dacă nu va lua măsuri cât se poate de coerente, care să ducă la îmbunătățirea actului medical, la îmbunătățirea organizării în sistem, va avea o mare problemă, atât în coaliție, cât și în propriul lui partid, ca să nu mai vorbesc de ceea ce contează, de zona de reacție publică”, a spus Fenechiu la RFI.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


2685 vizualizari

  • +1 (7 voturi)    
    A ajuns unul ca ăsta să dea sfaturi? (Luni, 8 februarie 2021, 11:08)

    Tayen [utilizator]

    În loc să putrezească într-o celulă el dă „sfaturi”!?
    UAUUUU....
    • +3 (3 voturi)    
      PNL vrea sa conduca Min Sanatatii desi e la USR (Luni, 8 februarie 2021, 11:51)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

      toata ziua de dimineata pana seara astia de la PNL vorbesc doar despre Vlad Voiculescu

      pai atunci sa faca schimb de ministere, daca vor PNL sa conduca Ministeru; Sanatatii sa le dea finantele la schimb
  • -2 (6 voturi)    
    U.S.R.-ul trebuia să nu se bage la guvernare. (Luni, 8 februarie 2021, 11:10)

    Tayen [utilizator]

    Dar foamea și prostia a biruit și la ei.
  • +5 (9 voturi)    
    astia nu stiu... (Luni, 8 februarie 2021, 11:13)

    paniri [utilizator]

    cand sa se opreasca din a ataca. deja e mai mult decat clar ca e ordin de atac la voiculescu. indiferent cat de vinovat ar fi sau nu voiculescu, ordinul dat pe toate unitatile e de atac pe toate fronturile. daca (subliniat "daca") ii deranjeaza atat de tare pe toti (dar fara sa afecteze interesul general al oamenilor), e perfect din punctul meu de vedere!
  • +4 (8 voturi)    
    Ai dreptate (Luni, 8 februarie 2021, 11:15)

    fokerul [utilizator]

    domnule Fenechiu. Ar fi frumos totuşi dacă nu i-aţi pune piedici să facă asta, poate vorbeşti mata la partid.
  • +7 (11 voturi)    
    tupeu (Luni, 8 februarie 2021, 11:22)

    Toate nickname-urile erau luate [utilizator]

    Mă ce-i roade grija pe toți de Voiculescu, n-am mai văzut atâta iubire pe degeaba
  • +1 (5 voturi)    
    Sinecurile (Luni, 8 februarie 2021, 11:37)

    Dogul [utilizator]

    Ceea ce propune Fenechiu ar fi inclusiv alungarea din minister a tuturor beizadelelor PNL-iste.
  • +3 (3 voturi)    
    Oare dl. Fenechiu (Luni, 8 februarie 2021, 12:10)

    fat.cat [utilizator]

    I-a transmis un astfel de avertisment si dlui Tataru, la vremea lui? Adica asa, public, putin sub centura. Ca altfel nu pare decat sa emita (ca sa nu zic emane) niste frustrari liberale in neant. Credibilitate zero adica.
  • +3 (3 voturi)    
    Care Reforma, cu PNL alaturi ???? (Luni, 8 februarie 2021, 12:26)

    sitizan [utilizator]

    Normal, e mare problema sa vrei sa lucrezi corect cu mastodonti anchilozati ca voi.
  • +4 (4 voturi)    
    Paznicul de noapte al emisiunii "Dan Diaconescu (Luni, 8 februarie 2021, 13:02)

    Susufler0 [utilizator]

    in direct" de acum vreo 10 ani, ala care in fiecare dimineata, inainte de plecarea din Studiou dadea cu teul aerisea si ducea gunoiul a gasit cuvintele magice "masuri coerente"

    PS. Gata, poate sa se culce la loc ! :))